Augimas Arktyje - dovana paskutiniam

Ugniažolė ir šiauriniai žiburiai - apimantys vaikystės laimę

Šaltinis
„Vėjas ugniažolėse, vasaros metu skraidantis;
Netrukus iš gluosnių medžių nebebus lapų;
Aš, kaip ir žaislininkas, matau vasarojančią,
Kai paliksite paskutinį lėktuvą, nebebusite ... “
 - Paskutinis lėktuvas © 1985, Elle Fredine

Iš visų Arkties vaizdų, kurie vis dar švieži mano galvoje po visų šių metų, ko gero, ugniažolės yra tas, kuris akimirksniu iššaukia praeitį.

Kelerius laimingiausius savo vaikystės metus praleidau, grojau ir užaugau Aklavike, mažoje gyvenvietėje Peel kanale, galingos McKenzie upės deltoje.

Pelės kanalas, plaukiantis aplink pusiasalį, kuriame Aklavikas peri per mažai, yra gana įspūdingas. Bet tai yra tik vienas iš daugelio „McKenzie“ pirštų, siekdamas savo gyvatės kelią per aliuvinį deltą šioje paskutinėje upės kelionės į Arkties vandenyną kojoje.

Šaltinis

Aš mačiau, kad ši upė žiemą augina ledo apvalkalą, atrodo, per naktį. Ruduo buvo tik per trumpas, ir netrukus kraštovaizdis vėl bus užpildytas žiemos paltu, kuris bus jo apsiaustas kitiems septyniems mėnesiams.

Mane pažadino iš miego tamsią birželio naktį rafinuoto ledo dejonės, kai upė sukėlė potvynį po to, kai pakilo ant kranto, suplėšydama ledo pakelį kaip koks menkas žvėris savo šlifavimo ieškojimuose atviroje jūroje. .

Tuomet rytas sutiktų, giedras ir ryškus, putojantis ant atviro kanalo banguojančių vandenų. Liko tik kelios ledo keptuvės, išlietos upės krantuose, kad lėtai tirptų vandeningi pavasario saulės spinduliai.

Vėliausiai prisimenu, kad upės ledas buvo suskaidytas liepos viduryje, tačiau paprastai ledo nebeliko birželio pabaigoje.

Jos išėjimas visada sukėlė daug jaudulio. Tai ne tik buvo tikras besikeičiančio sezono ženklas, bet ir pakėlė visų nuotaiką, kad po tiek mėnesių ledo ir sniego vėl būtų galima pamatyti atvirą vandenį.

Tai taip pat buvo puiki priežastis turėti baseiną galutinio išvykimo dieną. Niekada nepraleidę lažybų, karinio jūrų laivyno rankos (įdarbinti vyrai) buvo aistringos „išsiskyrimo“ baseino pasekėjos. Dalyvavo ir dauguma pareigūnų bei daugybė miestelio gyventojų, ypač mokytojai, mokyklos direktorius ir net vietinės Kanados Karališkosios kalnų policijos būrio nariai.

Nežinau, kas laimėjo baseiną pavasarį, kai ledas liko iki liepos mėn., Bet kas atkreipė dėmesį į šią datą, turėjo turėti nerūdijančio plieno nervus ar monumentalų pasitikėjimą, kad galėtų ilgai taip išsilaikyti.

Nejautėme, kad esame ypač skirtingi nuo žmonių, kurie gyveno mieste, ar jų vaikų, mūsų mokyklos draugų, nes žinodami, kad visi jie priklauso šiai kartais atšiauriai gražiai, bet gražiai vietai, ir mes paliksime tėčio komandiruotės pabaigoje .

Mes gyvenome mažuose namuose ant bazės, o dauguma žmonių, kuriuos pažinojome, gyveno vienodai mažuose nameliuose mieste.

Keletas miestelio gyventojų gyveno kombinuotuose palapinės ir faneros būstuose ir savo didžiulėmis gofruotojo kartono gabenimo kartoninėmis dėžutėmis savo namų sienas išpuošė išgelbėtomis šoninėmis plokštėmis.

Viskas, ko nėra mieste, ne žvėriena, konservuotas ar nugriebto pieno milteliai, kiaušinių milteliai, dehidratuoti kabės, konservai, statybinės medžiagos, mašinos, atsarginės dalys - trumpą arktinę vasarą turėjo būti gabenama barža. Maždaug du mėnesiai, kai upėje nebuvo ledo. Arba žiemą skraidoma krūminiu lėktuvu.
Kaip galite įsivaizduoti, gabenant visas atsargas, didelių konteinerių netrūko. Medinės dėžutės ir padėklai iš baržų buvo panaudoti pakartotinai, tačiau sunkus kartonas iš karto išnyko iš nekerpamų polių, kad tik stebuklingai vėl atsirastų, naujai pritaikytų palapinės namo šone.

Aš niekada nemačiau tokių namų kaip dalis - palapinė, kajutės. Tuo metu aš nesupratau, bet tai buvo skurdo Arktyje problema. Tačiau mano miesto vaikinų draugai paaiškino, kad juose gyvenusių šeimų tėvai nebuvo labai geri medžiotojai arba pakankamai sunkiai dirbo prie savo spąstų.

Būdamas suaugęs, aš šiek tiek daugiau supratau apie kultūrų susidūrimą, skurdą, gėrimo ligas ir kitas baltųjų žmonių bėdas, kurias į šiaurę atvežė „pašaliečiai“, tačiau, mano vaiko manymu, mano inuitų draugų paaiškinimų pakako.

Tiems iš jūsų, kurie niekada negyveno šiaurėje, „išorė“ yra bet kuri šalies dalis, NĖRA Arktyje.
Iš esmės visi, ką mes vadintume „į pietus“, buvo vadinami „autsaideriais“, nes jie buvo kilę iš po Arkties apskritimo.

Nepaisant to, atotrūkis tarp mūsų mokyklinių draugų ir miesto draugų nebuvo toks didelis. Ir mes kiekvienas turėjome savo ypatingas privilegijas ir kompetencijos sritis.

Kai rankoms (vyrams) atneštas filmas buvo laikomas tinkamu žiūrėti vaikams, tai buvo puiki proga. Mums, baziniams gyventojams, buvo leista kiekvienam pasikviesti draugą, kuris mus lydės šeštadienio popietę žiūrėti filmo.

Visi mes ir svečiai sėdėsime ant kietų, sulankstomų kėdžių kuo tyliau, minkydami savo traškučių maišą ar stebuklų stebėdami dalindamiesi dubeniu šviežio, karšto kukurūzo.

Mūsų miesto draugams, priešingai, buvo naudingos informacijos aukso kasyklos. Jų dėka mes sužinojome, kad gerai apsirengęs šiaurietis niekada neišdrįso be džinsų pjaustytuvo.

Liepos, uodų sezono piko metu, tai buvo būtinybė. Jei norite pjaustyti lapinių gluosnių jungiklį, jūs nenustodami liepsnotumėte priešais veidą, kad ištroškę ištrošktų mažų kraujo čiulptukų debesys būtų įprasti.

Jūsų kėliklis taip pat buvo naudojamas smulkioms lazdelėms pjauti ir, žinoma, retkarčiais žaidžiant lazda-peiliu.

Mes taip pat sužinojome, kad savaitgalio išvykos ​​nebuvo baigtos be talpyklos - bet kokios didelės išlietos skardos, kuri buvo aprūpinta susukta vielinės kilpos rankena, - vandeniui atspariu degtukų susukimu ir mažu popieriniu maišeliu, kuriame lygios dalys nejudančios juodos arbatos ir cukraus.

Iš bet kokio šlako ar upelio buvo galima gauti palyginti švarų vandenį, ir prieš tai užvirinant arbatą, jis visada būdavo virinamas penkias minutes.

Žiupsneliu „Hudson Bay“ arbatos visada buvo galima pasigaminti surinkant tinkamus lapus ir uogas, tačiau tikroji juodoji arbata buvo tinkamo svetingumo ženklas. Niekada nežinojai, kada pasveikinsi svečius prie savo priešpiečių ugnies.

Ypač prisimenu vieną popietę, kai mūsų mokytojas nuleido visą mūsų klasę stebėti, kaip grįžta laivai iš ruonių. Tai buvo elektra. Visas miestelis pasirodė esąs pagalbos.

Upės krantas buvo judresnis nei aš kada nors mačiau. Šeimos susirinko savo valtimis. Traškūs, svaiginantys laužo dūmai susimaišė su kietėjančios druskos tanku ir sunkiai saldaus kvapo šviežiai sumuštų ruonių skerdenomis.

Šunys šaukė ir šokinėjo grandinių gale, pasiutęs dėl bet kokio laužo. Vaikai bėgo juokdamiesi tarp suaugusiųjų, kurie, nors ir sunkiai dirbo, bet ir juokėsi, ir bendravo. Aš mažai supratau kalbų visumą, apie kurias kalbama vienu metu - „Louchoux“, „Cree“, „Inuktitut“ ir daugybė prancūzų kalbų.

Šaltinis

Vyrai ir vyresni berniukai iškraudavo savo brangų krovinį, o moterys ir mergaitės sunkiai dirbdavosi, ekspertiškai nugriebė skerdenas ir drožė mėsą džiovinimui.

Dažniausiai naudojami įprasti peiliai, tačiau kai kurios močiutės pjaustė „ulus“ - skustuvo aštrų ir efektyvų „moters peilį“ - gerai šlifuotą puslankiu peiliuką, kurio velenas veda prie medinės ar kaulinės rankenos.

Tai buvo nuostabus spektaklis.

Vis dėlto vienas skaudus taškas buvo beveik neįveikiamas skirtumas tarp mūsų ir mūsų miesto draugų - jie turėjo kur kas gražesnes parkas.

Šaltinis

Mes vilkėjome paprastą, nailonu dengtą, „service issue“ tipo drabužį - šiltą ir patogų, tačiau ne patrauklų.

Tačiau mūsų mokyklos draugai vilkėjo gražius drabužius. Jie buvo pastatyti keliais šiltais sluoksniais per sunkų strypelį. Jį buvo lengva užlipti ir greitai išlipti, nereikėjo užtrauktukų ar užtrauktukų. Kasmet jie buvo atnaujinami gražiu, nauju išoriniu parko dangčiu, Aliaskoje vadinamu kuspuku.

Išorinis parkadas su plisuotais ar surištais raukšlėmis apačioje paprastai buvo spalvingas, kažkokių spalvų gėlių atspaudas moterims, bet paprastas, vyrams.

Aš visada laukiau pirmosios dienos, kai ponios nešiojo savo naujai uždengtus parkus į bažnyčią.
Velykų sekmadienį žvilgsnis iš choro žvilgsnių Visų Šventųjų anglikonų katedros priekyje buvo tarsi žvalgymasis į šviežių, spalvingų gėlių jūrą.

Turiu daug meilių prisiminimų apie tai, kaip lipu į vingiuotus siaurus medinius varpinės laiptus iki palėpės, kur jaunesnysis choras sekmadienio pamaldoms pasikeitė į mūsų raudonas kasytes ir snieguotus kompleksus, papildytus raudona beanie.

Autoriaus kolekcija

Bažnyčios medinėje konstrukcijoje buvo nuostabus vietinio menininko nutapytas altorius, vaizduojantis Mariją ir Juozapą kaip inuitų porą, gražiai apsirengusį ir lankytą dviejų medžiotojų, siūlančių kūdikiui Jėzui lovas, Hudsono įlankos faktorių ir visą Kanados karališkąjį policininką. arktinė pavara.

Bet aš vengiu ...

Norėdami grįžti prie akivaizdžios nelygybės tarp mūsų ir mūsų mokyklos draugų, kalbėdami apie aprangą, ne tik, kad klasės draugai kiekvieną pavasarį gaudavo naują, naują parkavimo dangtelį, bet ir jų kailiniai kuodeliai buvo nuostabūs.

Šaltinis

Geras vilkolakio rupūžis apsaugo dėvėtoją nuo vėjo sukelto sniego. Ir visiems, kuriems pasisekė, kad yra užaugęs erškėtrožis, nepakenks apledėjusio veido šaliko - dažna problema labai šaltu oru.

Wolverine kailis natūraliai išstumia vandenį, todėl drėgmė šiltuose iškvėpimuose neprilimpa prie kailio ir dėl jo ant nosies ir burnos nesikaupia ledas.

Mes taip pat labai žavėjomės spalvingais kutėliais ir pompomis, šlovinančiomis nugaromis ir puošiančiomis gražiai atrodančių jaunų miestiečių pirštines.

Greitai sužinojome, kad šie gražūs papuošalai buvo ne tik stiliaus teiginiai, bet ir gelbėtojai bei būtina Arkties įrankių dalis. Prie „pašalinių“ ramunėlių virvelių eina nukrypstantis terminas „idiotų virvelės“ ir jos yra paslėptos po mažų vaikų drabužiais.

Šaltinis

Arktyje liemenėlės ar pirštinės yra gražūs jas sukūrusių jaunų moterų parašai. Kiekvienas iš jų panaudojo savo unikalius spalvų derinius ir stilių, skirtą kaskadoms nuo riešo ir nugaros. Negana to, virvės stygos yra būtina išgyvenimo priemonė.

Jei turėtumėte nusivilkti kumštines pirštines, jos nebuvo atsitiktinai uždėtos ar uždėtos netinkamai, bet visada saugiai pritvirtintos prie jūsų rankenų virvelių - faktas, kuris galėjo išgelbėti jūsų rankas nuo užšalimo.

O komandos savininką per atstumą galėtumėte atpažinti tiesiog pagal spalvas, kurias jo moteris naudojo vairuotojo rankenėlėse ir kad galėtų papuošti komandos diržus.

Šaltinis

Prisimenu, koks buvo Brownie susitikimas, pasibaigęs tuo, kad keli iš mūsų diskutavo dėl spalvų, susijusių su vilna, kurią mes verčiame į kutus ar pom-poms, kai kiekviena durų rankenėlė buvo papuošta ilgomis vilnos drožlėmis, kurios netrukus bus pintos į stygas.

Kai išmokau pinti ir pinti pompas bei kutus, galėjau šiek tiek daugiau spalvų pridėti prie žieminių drabužių. Nors niekada nepasiekėme tikros savo miesto draugų sartoriškos elegancijos.

Atodūsis ... gyvenimas gali būti toks nesąžiningas ...

Šaltinis