Audzēšana Arktikā - dāvana pēdējam

Fireweed un ziemeļblāzma - bērnības laimes apskaušana

Avots
“Vējš ugunsdzenē, vasaras laiks lido; Drīz no vītolu kokiem lapas vairs nebūs; Es, tāpat kā pīrāgs, redzu, kā vasara mirst, un, kad izlidos pēdējā lidmašīna, tu būsi pazudis… ”- pēdējā lidmašīna © 1985, Elle Fredine

No visiem Arktikas attēliem, kas, manuprāt, pēc visiem šiem gadiem joprojām ir svaigi, iespējams, tieši ugunsdzēsības līdzeklis ir tas, kurš visdrīzāk izsaka pagātni.

Daži no bērnības laimīgākajiem gadiem es pavadīju, dzīvojot, spēlējot un augot Aklavikā, mazā ciematiņā Peel kanālā, varenās Makkenzijas upes deltā.

Peel kanāls, kas slaucās ap pussalu, kur Aklavik nestabili uzturas, pats par sevi ir diezgan iespaidīgs. Bet tas ir tikai viens no daudzajiem McKenzie pirkstiem, lai veiktu serpentīna ceļu caur aluviālo deltu šajā upes pēdējās ceļa posmā uz Ziemeļu Ledus okeānu.

Avots

Esmu redzējis, kā šī upe naktī aug ziemas ledus apvalku. Kritums bija tikai pārāk īss, un drīz ainava atkal tiks pārklāta ar ziemas mēteli, kas būtu tās mantija nākamajiem septiņiem mēnešiem.

Mani pamodinājuši no miega tumšā jūnija naktī no plūdušā ledus rūcieni, kad upe pēc pludiņa uzpeldēja krastā, saplēšot ledus paciņas kā tāds vājprātīgs zvērs tās slīpēšanas meklējumos atklātā jūrā .

Tad rīts būtu rītausms, skaidrs un gaišs, dzirkstošs uz atvērtā kanāla viļņainajiem ūdeņiem. Atlikušās bija tikai dažas ledus pannas, kas tika uzceltas upes krastos, lai lēnām izkustu ūdeņainā pavasara saules gaismā.

Jaunākais, ko es atceros, upes ledus sadalīšanās bija jūlija vidū, bet parasti ledus bija pazudis līdz jūnija beigām.

Tā aiziešana vienmēr radīja lielu satraukumu. Tā bija ne tikai pārliecinoša mainīgās sezonas pazīme, bet arī pacēla ikviena garu, lai pēc tik daudziem mēnešiem ilga ledus un sniega atkal ieraudzītu atklāto ūdeni.

Tas bija arī lielisks iemesls, lai dienā, kad notiks ledus galīgais izbraukšana, būtu baseins. Nekad nepalaidot garām likmi, flotes rokas (iesaistītie vīrieši) bija dedzīgi sekotāji “sadalīšanās” baseinam. Piedalījās arī lielākā daļa virsnieku un liels skaits pilsētnieku, īpaši skolotāji, skolas direktors un pat vietējās Kanādas Karaliskās kalnu policijas delegācijas locekļi.

Es nezinu, kurš ieguva baseinu pavasarī, un ledus palika līdz jūlijam, bet tam, kurš zīmēja šo datumu, viņam vajadzēja būt nervu dzelzs vai pieminekļa pārliecībai, lai tik ilgi izturētu.

Mēs nejutāmies, ka esam īpaši atšķirīgi no cilvēkiem, kuri dzīvoja pilsētā, vai viņu bērniem, mūsu skolasbiedriem, apzinoties, ka viņi visi pieder šai dažreiz skarbajai, bet skaistajai vietai, un mēs pametīsimies mūsu tēva norīkojuma beigās .

Mēs dzīvojām mazās mājās uz pamatnes, un lielākā daļa cilvēku, kurus pazinām, dzīvoja tikpat mazās mājās pilsētā.

Dažas pilsētas iedzīvotāji dzīvoja kopā ar telts un saplākšņa mājokļiem un papildināja savu māju sienas ar glābtām sānu paneļiem no milzīgajām un smagajām gofrētā kartona kravas kartona kastēm.

Viss, kas pilsētā nav pieejams - medījamo dzīvnieku gaļa, konservēts vai vājpiena pulveris, olu pulveris, dehidrētas skavas, konservi, celtniecības materiāli, iekārtas, rezerves daļas - īsajā arktiskajā vasarā bija jānosūta pa baržu. Apmēram divus mēnešus, kad upē nebija ledus. Vai arī ziemā ielido ar krūmu lidmašīnu.
Kā jūs varat iedomāties, veicot visu piegādi, lielu konteineru netrūka. Koka kastes un paletes no baržām tika izmantotas atkārtoti, bet smagais kartons tūlīt pazuda no pāļiem, kas neveidoja kasti, tikai lai maģiski parādītos atkal un tikko uzklāti uz telts mājas pusi.

Es nekad nebiju redzējis tādas mājas kā daļēji telts, daļēji kajītes. Es toreiz nesapratu, bet tā bija nabadzības problēma Arktikā. Mani pilsētiņas draugi tomēr paskaidroja, ka tajās dzīvojošo ģimeņu tēvi vai nu nebija ļoti labi mednieki, vai arī nebija pietiekami smagi strādājuši pie viņu slazdiem.

Būdams pieaugušais, es mazliet vairāk sapratu par sadursmēm ar kultūrām, nabadzību, dzēriena bēdām un citām baltā cilvēka ciešanām, ko ziemeļi atveda “nepiederošie”, bet, manuprāt, man pietika ar saviem inuītu draugu paskaidrojumiem.

“Ārā” tiem, kas nekad nav dzīvojuši ziemeļos, ir jebkura valsts daļa, kas NAV Arktikā.
Pēc definīcijas ikviens, ko mēs saucam par “uz dienvidiem”, tika dēvēts par “nepiederošu”, jo viņi nāca no zemāk esošā Arktiskā loka.

Tomēr atšķirība starp mūsu bāzes bikšelēm un mūsu skolas biedriem no pilsētas nebija tik plaša. Un mums katram bija savas īpašās privilēģijas un kompetences jomas.

Kad rokām (vīriešiem) ievestā filma tika uzskatīta par piemērotu bērnu skatīšanai, tas bija grandiozs notikums. Un mums, bāzes iemītniekiem, bija atļauts katram ielūgt draugu, kurš mūs pavadīs sestdienas pēcpusdienā, lai noskatītos filmu.

Mēs un mūsu viesi visi sēdētu uz cietajiem, salokāmajiem krēsliem tik klusi, cik vien mēs spējām, raustot savu čipsu maisu vai, brīnoties par brīnumiem, dalīties ar bļodu svaiga, karsta popkorna.

Savukārt mūsu pilsētas draugi bija noderīgas informācijas zelta raktuves. Pateicoties viņiem, mēs uzzinājām, ka labi ģērbies ziemeļnieks nekad neuzdrošinājās iziet džinsos bez domkrata.

Tā bija nepieciešamība jūlijā - moskītu sezonas kulminācijā - lai sagrieztu lapu vītolu slēdzi, jūs nemitīgi plīvojat sejas priekšā, lai mierīgi turētu slāpju mazu asinssūcēju mākoņi.

Jūsu domkrats tika izmantots arī nelielu nūjiņu sagriešanai iekurt un, protams, gadījuma spēlēm ar nūju.

Mēs arī uzzinājām, ka neviens nedēļas nogales izbrauciens nebija pabeigts bez billy kārbas - jebkura liela atdalīta skārda, kas bija aprīkota ar savītu stieples cilpas rokturi, - ūdensnecaurlaidīgam sērkociņu vijumam un nelielam papīra maisiņam, kas satur vienādās daļās vaļēju melno tēju un cukurs.

Relatīvi tīrs ūdens bija pieejams no jebkuras kūkas vai līča, un pirms tējas pagatavošanas to vienmēr vārīja piecas minūtes.

Ar šķipsniņu vienmēr varēja pagatavot “Hudson Bay” tēju, savācot pareizās lapas un ogas, bet īstā melnā tēja liecināja par pienācīgu viesmīlību. Jūs nekad nezinājāt, kad jūs uzņemsit viesus pie jūsu pusdienu uguns.

Īpaši atceros vienu pēcpusdienu, kad skolotājs aizveda visu mūsu klasi, lai noskatītos, kā atgriežas roņu laivas. Tas bija elektrisks. Visa pilsēta izrādījās palīdzīga.

Upes krasts bija rosīgāks nekā es to jebkad biju redzējis. Ģimenes pulcējās ar viņu laivām. Ugunskura kraukšķīgie, dzēlīgie dūmi sajaucās ar konservēšanas sāls piedevu un svaigi sviestā sasmalcinātu roņu liemeņu smagajām, saldajām smaržām.

Suņi kliedza un izlēca ķēžu galā, izmisīgi, lai kādi metāllūžņi viņu aizmestu. Bērni skrēja, smejoties pieaugušo vidū, kuri, lai arī smagi strādāja, arī smējās un runāja. Es maz ko sapratu no valodu sajaukuma, par kuriem runāja visi uzreiz - Lučuks, Krejs, Inuktituts un dažāda franču valoda.

Avots

Vīrieši un vecāki zēni izkrava dārgo kravu, kamēr sievietes un meitenes smagi strādāja, prasmīgi nodīrājot liemeņus un izgrebjot gaļu žāvēšanai.

Visbiežāk izmantotie parastie naži, bet daži no vecmāmiņām izmantoja “ulus”, skuvekļa un efektīvo “sievietes nazi”, labi slīpētu pusapļa asmeni, kura asis ved uz koka vai kaula rokturi.

Tā bija pārsteidzoša briļļa.

Tomēr viens sāpīgais punkts bija gandrīz nepārvarama atšķirība starp mums un mūsu pilsētas draugiem - viņiem bija daudz jaukākas parkas.

Avots

Mēs valkājām vienkāršu, neilona pārklājumu, pakalpojumu izdošanas veida apģērbu - siltu un apkoptu, bet ne pievilcīgu.

Mūsu skolas biedri tomēr valkāja skaistus apģērbus. Tie bija veidoti vairākos siltos slāņos pa smago kāju, un bija viegli ātri iekāpt un izkāpt, nebija nepieciešami rāvējslēdzēji vai aizdares un katru gadu tika atjaunoti ar skaistu, jaunu ārējo parka pārsegu, ko Aļaskā sauca par kuspuk.

Ārējā parka, kas bija komplektā ar kroku vai savāktu sabozšanos ap dibenu, parasti bija krāsaina ziedu apdruka, kāda veida dāmas, bet vienkārša krāsa vīriešiem.

Es vienmēr ar nepacietību gaidīju pirmo dienu, kad dāmas nēsāja baznīcā savus tikko apsegtos parkus.
Lūgšanu svētdien skatīties no kora pīķiem Visu svēto anglikāņu katedrāles priekšā bija kā skatīties svaigu, krāsainu ziedu jūrā.

Man ir daudz patīkamu atmiņu par kāpšanu pa zvanu torņa līkumotajām šaurajām koka kāpnēm līdz bēniņiem, kur jaunākais koris svētdienas dievkalpojumam nomainījās pret mūsu sarkanajiem kaseņiem un sniegotajiem komplimentiem, kas papildināti ar sarkanu mežģīni.

Autora kolekcija

Baznīcas koka konstrukcijā atradās pārsteidzošs vietējā mākslinieka gleznots altārglezna, kas attēlo Mariju un Jāzepu kā inuītu pāri, skaisti ģērbtu un apmeklētu divu mednieku, kas piedāvā kaudzes Jēzus mazulim, Hadsona līča faktoru, un Kanādas karalisko kalnu policistu pilnībā arktiskais rīks.

Bet es atkāpos ...

Lai atgrieztos pie acīmredzamās nevienlīdzības starp mums un mūsu skolasbiedriem ģērbšanās ziņā, mūsu klasesbiedri ne tikai katru pavasari saņēma jaunu, jaunu parka segumu, bet arī viņu kažokādu sprādzieni bija pārsteidzoši.

Avots

Labs āmrijas ruff pasargā valkātāju no vēja vadīta sniega. Un ikvienam, kam paveicies ar āmrijas pīpēšanu, necietīs no apledojušās sejas šalles, kas ir izplatīta problēma ļoti aukstā laikā.

Āmrija kažokādas dabiski izdala ūdeni, tāpēc mitrums jūsu siltajās izelpās nepieķersies kažokādām un izraisīs ledus uzkrāšanos virs deguna un mutes.

Mēs arī ļoti apbrīnojām krāsainos pušķus un pom-pomus, kas pagodinoši cirta uz muguras un rotāja jaukāk izskatīgo jauno pilsētnieku dūraiņus.

Mēs ātri uzzinājām, ka šie skaistie rotājumi bija ne tikai stila paziņojumi, bet arī dzīvības glābēji un nepieciešama Arktikas piederumu sastāvdaļa. Uz “ārpuses” siksniņām attiecas atkāpes termins “idiotu stīgas”, un tās ir paslēptas zem mazu bērnu apģērba.

Avots

Arktikā siksnu vai dūraiņu zirglietas ir skaisti to jauno sieviešu paraksti, kuras tās radīja. Katrs izmantoja savas unikālās krāsu kombinācijas un pušķu stilu, kas kaskādes laikā no plaukstas locītavas un muguras. Neraugoties uz to, tomēr stīgas ir svarīgas izdzīvošanas ierīces.

Ja jums vajadzēja noņemt dūraiņus, tie nebija nejauši nolaisti vai nepareizi novietoti, bet vienmēr droši piestiprināti pie jūsu auklas stīgām - tas varēja glābt rokas no sasalšanas.

Un no attāluma jūs varētu identificēt komandas īpašnieku vienkārši pēc krāsām, kuras viņa dāma bija izmantojusi vadītāja montāžas stienēs, un lai izgreznotu komandas zirglietas.

Avots

Es atceros daudzas Brūniņas sanāksmes, kas beidzās ar to, ka vairāki no mums diskutēja par krāsu izvēli vilnai, kuru mēs vējam pušķos vai pom-pomās. Katra durvju rokturis tika izrotāts ar garām vilnas locītavām, lai drīz tiktu pīts montāžas virknēs.

Kad es iemācījos pīt un izgatavot pom-poms un pušķi, es varēju ziemas apģērbam pievienot mazliet vairāk krāsas. Lai gan mēs nekad nebijām sasnieguši mūsu pilsētas draugu patieso sartorālo eleganci.

Nopūta ... dzīve var būt tik negodīga ...

Avots