Coasta Amalfi - de la Salerno până la Sorrento. Partea 1

Ești un căutător de aventuri? Eu personal nu sunt. Sunteți cineva care preferă să rămână acasă și să gătească ceva delicios pentru al consuma în fața televizorului? Sigur, nu eu. Dar din când în când, mă simt ca oricare dintre acestea. Și apoi imaginați-vă, trebuie să planifică o săptămână de vacanțe pentru trei oameni atât de diferiți! Deci, voi dezvălui acum cum să planificați o săptămână de vacanțe la coasta Amalfi pentru a vă satisface toate gusturile diferite. Un itinerariu Amalfi gata de utilizat de mai jos!

Ziua 0 și Ziua 1. Unde să stați pe coasta Amalfi - Amalfi, Maiori, Vietri sul Mare sau Salerno?

Ceea ce eu numesc "ziua 0" este sosirea. Și în cazul nostru, a fost într-adevăr o zi și o noapte fără plăcere. Amânat pentru aproape 3 ore de zbor spre Napoli, ca rezultat - un autobuz de navetă ratat. Și, prin urmare, un taxi de 150 de euro în loc de 45 pentru 3 persoane cu transfer de la / la aeroport. M-am liniștit spunând că viața va compensa sigur această dezamăgire. Dar ceea ce sa întâmplat mai târziu este o sora de mașini, distrusă complet de dealurile care conduc "a la Italiana". Ei bine, cel mai important lucru este că la sfârșit am ajuns fericit în confortabilul nostru vilă Amalfi Airbnb în mijlocul nicăieri. Dar, dragă, cât timp ia luat șoferul să o găsească.

vizualizare de la AirBnB

Obosit de viață, în cele din urmă acasă, și dintr-o dată, picioarele noastre au prins acea agitație de noapte din Italia. Deci, la ora 10:30, într-o noapte întunecată, ne-am îndreptat aproape nicăieri, tocmai pentru că gazda noastră Airbnb a spus: "există o pizzerie la capătul satului și ar putea fi încă deschisă". Și voila suntem după 30 de minute de mers pe jos pe dealul de-a lungul carosabilului am fost răsplătiți de pizze uriașe într-unul din puținele restaurante din satul nostru.

A doua zi am promis să fie moale și să lase toată lumea să doarmă, fără să planifice ceva special pentru această zi. Deci, prima zi a vacanțelor de pe coasta Amalfi a fost dedicată plimbărilor în oraș, culegerea de informații despre bărci și autobuze, introducerea pe plajele din apropiere.

Unde să stați pe coasta Amalfi - Amalfi, Maiori, Vietri sul Mare sau Salerno?

Dar permiteți-mi să mă întorc la AirBnB pe care am închiriat-o și locația sa. Există un sat pe dealurile lemony numite Pogerola di Amalfi, care este, de asemenea, marcat ca Amalfi și inclus în chiriile Amalfi pe lista Airbnb. După ce începeți căutarea pentru cazare, veți înțelege despre ce vorbesc. De fapt, mersul Pogerola spre Amalfi durează aproximativ 30 de minute, iar traseul urcă și urcă scările. N-am simțit niciodată această durere în vițeii mei, chiar și după cele mai extenuante antrenamente. Dar de fiecare dată când am folosit pașii de la Pogerola la Amalfi, am fost mândru că am pierdut calorii pizza!

ne-am întâlnit aproape zilnic pe drumul de-a lungul scărilor fără sfârșit

Vorbind despre scări ... au fost încorporate în cele mai pitorești peisaje - plantații de lamaie terase pe versanții dealurilor. Singura modalitate prin care localnicii se pot deplasa în ferme - de la acasă la grădină, sunt aceste scări. În plus, există un vehicul special care transportă lămâi de la cele mai joase plantații la cele mai înalte ferme situate. Imaginați-vă ca o telecabină care se deplasează pe căile ferate situate deasupra solului ...

Acum putem trece la Amalfi. Este în mod evident centrul coastei Amalfi, judecând după nume. Când luasem decizia cu privire la locația noastră de bază, am avut o mulțime de semne de întrebare în cap mai ales din cauza prețurilor hotelurilor de coastă din Amalfi. După călătorie văd clar avantajele și dezavantajele.

vizionări zilnice de la casa noastră situată în dealurile de deasupra Amalfi, în Pogerola

Deci, ar trebui să rămâi în Amalfi:

 • Dacă vă place să fiți în centrul tuturor lucrurilor. Evident, cele mai bune excursii cu barca pleacă de la portul de feribot Amalfi. Există numeroase conexiuni de autobuz cu tot cu Napoli.
 • Dacă într-adevăr trebuie să-i spuneți prietenilor că vacanțele de pe coasta Amalfi au avut loc exact în Amalfi.

În afară de asta, puteți sta pe dealurile de deasupra Amalfi - în satul Pogerola.

Sfat: nu insistați să luați masa în Amalfi, Pogerola are vederi nevăzute și câteva restaurante bune, care vă vor costa 2 ori mai puțin decât în ​​Centrul Amalfi.

vedere din centrul orașului Pogerola di Amalfi

Mai multe despre Pogerola aici.

În afară de asta, nu există prea multe motive pentru a rămâne acolo. Unele alternative Amalfi de mai jos:

 • Maiori, coasta Amalfi - cea mea favorita! O zonă neobișnuit de largă pentru plajă cu nisip Maiori. Acesta a fost format după un cutremur puternic, care, desigur, a afectat și aspectul istoric al orașului Maiori. Dar, dacă nu căutați să trăiți în jurul unor catedrale și muzee foarte vechi, aș sugera Maiori cu "singura plajă și un cost mult mai scăzut de a lua masa. Nu vorbim de faptul că restaurantele din Maiori sunt mult mai prietenoase și autentice.
Maiori plaja - nu mare, dar cea mai mare pe coasta Amalfi :)
 • Minori este o mică copie a Maiori. Este mai dragut decât cel mare, are restaurante frumoase și dacă nu vă place plaja ei mică, traseul de la Minori la Maiori durează doar 15 minute de mers pe jos.
Vizite de pe traseul de drumeții Sentiero dei Limoni (traseul Lemon)
 • Vietri sul Mare - nu am putut să o vizitez, ci văzut și am fost impresionat de două ori pe drumul spre Salerno. Are o plajă frumoasă, lungă și largă, cu umbrele colorate tentante. Sunt foarte sigur că majoritatea vizitatorilor din Vietri sunt localnici din Salerno, din moment ce al doilea nu are de fapt o viață reală pe plajă. Pe lângă faptul că prețurile sunt, de asemenea, mai scăzute decât în ​​Amalfi, este, de asemenea, aproape de Salerno. Ceea ce înseamnă că ori de câte ori ajungeți la Napoli, puteți ajunge la Salerno cu trenul / feribotul și apoi cu autobuzul / barca sau, cel mai rău caz, cu taxiul ajungeți la Vietri. Acest lucru este mult mai confortabil luând în considerare luptele cu care s-ar putea confrunta în timpul rutei aeroportului Amalfi spre Napoli.

Orașele menționate mai sus sunt foarte potrivite pentru a avea baza pe coasta Amalfi, având o viață de plajă pe șezlonguri mai puțin prețioase. Dar, apoi, desigur, se deplasează în întreaga regiune în căutare de aventuri prin intermediul transportului public

Așteaptă, Ziua # 2 vine!

Doar pentru a termina cu sugestii de cazare, câteva detalii importante despre Amalfi. Nu există o adevărată plajă Amalfi - este o mică bucată de piatră. Șezlongurile sunt de 10 EUR în comparație cu 3 EUR Maiori. Dar are o catedrală - Duomo di Sant'Andrea. Care, apropo, puteți vizita cu ușurință la Amalfi din Vietri sau Maiori.

aceasta este plaja din orașul Amalfiminunate vederi de la vila noastră de închirierePortul Amalfipe drumul spre AmalfiPortul AmalfiPortul AmalfiPortul Amalfi

Dar pentru a sublinia avantajul definit de a rămâne în sau foarte aproape de orașul Amalfi. De aici puteți ajunge la toate destinațiile turistice și nu atât. Există multe lucruri de făcut pe coasta Amalfi, odată ce aveți acces la mijloacele de transport în comun. Excursii cu barca și taxiuri de apă de la Amalfi până la Sorrento, Capri și Positano, ambarcațiuni de-a lungul coastei spre orașele mici, aflate pe litoral, menționate anterior. Autobuze spre satele de pe dealuri (la fel ca ale noastre), Ravello, de-a lungul coastei și apoi, desigur, la Praiano, Positano, Sorrento.

există un mic restaurant de familie, cu o vedere panoramică în Pogerola, care oferă priveliști frumoase și frumoase

Pentru a fi sincer, aș fi putut alege aceeași locație din nou, știind că întotdeauna prefer să am legături bune de transport public cu restul lumii. Și dacă trebuie să mă ascund de turiști - există o mulțime de dealuri deasupra Amalfi.

Informatii utile:

 • Programul public de autobuze SITA pe Coasta Amalfi și dincolo de regiune
 • Transferuri maritime TravelMar pe coasta Amalfi
 • Feribotul de la Sorrento până la Capri, de la Capri până la Amalfi (cu o oprire în Positano)
 • Feribotul direct spre Sorrento spre Amalfi
 • Ziua 2. Trasee turistice Amalfi. Sentiero dei Limoni sau Poteca Lemonilor

  Aventura începe acum. Există numeroase trasee de drumeții pe coasta Amalfi, de fapt puteți petrece o săptămână întreagă pe drumețiile de coastă din Amalfi, descoperind regiunea pe jos. Nu poate fi ceva mai frumos de făcut în Amalfi. Doar să ai un costum de înot în rucsac pentru a avea o pauză pe plajă - vei vedea multe scări care duc în apele frumoase azurie din Marea Tireniană.

  Oh, poate că dacă ar fi o excursie solo la costiera Amalfitana aș face într-adevăr doar drumeții în Maiori, Minori și Sorrento))

  Pentru că nu știam prea multe despre dificultatea rutelor menționate pe web, am decis să încep de la cea mai ușoară. Sentiero dei Limoni este o plimbare cu lamaie Maiori până la Minori. Calea se întinde de-a lungul plantațiilor de lămâi de-a lungul dealurilor! După cum puteți înțelege, localnicii din vremurile vechi, înainte de a fi construit drumul de coastă, au folosit această rută pentru a călători pe măgari sau pe jos, pentru a livra lămâi în locurile de vânzare. Este una dintre cele mai frumoase plimbări Maiori, cu o mulțime de sărituri și coborâșuri, și, evident, scări și mai mult! Dar am făcut-o la extreme, punându-ne cu adevărat într-un loc al unui producător italian tipic de lămâie.

  măgari care transportă coșuri cu lămâi (nu vă îngrijorați, sunt foarte bine păstrați și respectați aici)terase de lamaie acoperite cu cuiburi pentru a fi protejate de ... oameni (nu pasari)

  Nu am putut găsi o hartă a acestui traseu, doar multe recomandări și, de fapt, recenzii fericite. Este mai ușor să începi ruta în Maiori, punctul de plecare este mai clar.

  Sentiero dei Limoni sau Ghidul căii Lemonilor:

  • Începeți la Limonetum din Mairori (sau navigați la biroul de turism).
  • Ia Scala Moș Crăciun pe Via Pedamentina. Treceți la Biserica Collegiată Maria e Mare și virați la dreapta. Aici puteți umple sticlele cu apă. Lăsați traseul să înceapă pe măsură ce vă aflați pe Via Vena!
  • Păstrați drept și urmați rubricile Sentiero dei Limoni. Ele sunt fie foarte vizibile și sunt făcute din țiglă, sau doar niște autocolante mici de lamaie pe copaci sau stâlpi.
  astfel de vederi vă vor însoți în prima parte a traseului... în timp ce acestea veți vedea la o altitudine mai mare :)

  Scriindu-vă instrucțiuni pentru ruta însăși nu prea are sens. Recomandările de genul "întoarceți-vă la arborele de carob" sau "treceți uriașul buștar de laur" nu m-au ajutat. La urma urmei, nici carpul, nici laurul nu sunt eterne. Doar nu te teme să te pierzi! Atunci este o adevarata aventura, cel mai rau caz, vei pleca inapoi si in jos. Și amintiți-vă: există mulți localnici și alți călători pe care îi veți întâlni pe drum. Toți localnicii vor putea să vă sfătuiască direcția corectă. Ei bine, în a obține pierdut am experiență de prima mana.

  Am spus înainte că am trăit cu adevărat o zi de cultivator de lămâi Amalfi. Asta pentru că, în loc să țin direct pe calea noastră de lămâi, eram sigur că urcarea pe scări este alegerea corectă. Așadar, am urcat dealul cu fermele de lamaie tocmai până în vârf, până când nu mai era unde să urce. Apoi mi-am adus aminte de fermierul pe care l-am întâlnit puțin înainte, pe drum, cu măgari, purtând lămâi. El a fost singura mea speranță, deoarece a mers mai jos și a lua o altă întoarcere nici nu a ajutat și ne-a dus la pădure chiar mai sălbatică. Din fericire, am auzit clopotele de măgari sunând în apropiere și fermierul nostru nu a venit mult timp. Atunci m-a impresionat spunând că traseul simplu, plat, mult mai jos, este cel potrivit!

  am urcat până în vârful dealului pentru a ne da seama că s-ar putea pierde))

  Toți cei care au trecut pe cont propriu sau cu un ghid fără a face greșelile noastre vă vor spune că este o excursie ușoară. Pot confirma că, dacă veți repeta greșelile mele, vedeți cele mai impresionante ferme care stau ascunse în depărtare de turiști, veți avea o plimbare moderată până la greu. Dar asta este alegerea ta sau destinul! Indiferent ce alegeți, o excursie pe cont propriu, fără ghiduri, este experiența reală de lamaie Amalfi!

  frunza de aloe pe care am găsit-o pe pământ ma făcut să mă simt ca un Sfânt Aloe Piligrim

  Întorcându-ne pe calea cea bună, am început din nou să vedem din nou indicatorii de rută, robinete de apă și mai multe scări, în care se potrivesc cel mai bine vederile pitorești. Veți termina excursia în Minori, ajungând în centru după ce ați depășit alte mii de trepte de pe deal. De aceea spun că este mai bine să începeți în Maiori - punctul de început nu este doar mai clar pentru a găsi, dar începe și mai puțin epuizant, menținându-vă energia pentru mai târziu. Și, la urma urmei, aici ar trebui să vă opriți pentru a gusta celebrul Minori Limoncello. Spun mai multe detalii despre Minori și Maiori separat.

  Mai multe rute de drumeții în articolele Minori, Maiori, Ravello.

  Restaurante în Minori. Plaja din Maiori

  Ziua a fost cu totul înainte, de când am ajuns la ora dimineața. Bineînțeles, micul nostru mic dejun a fost uitat după 3 ore pe dealuri și, în primul rând, am căutat un restaurant din Minori deschis la prânz. Prefer mereu micile restaurante italiene din "orașul vechi", mai degrabă decât cele de pe plajă "lido bars". Cu excepția cazului în care obiectivul este plaja.

  într-o dispoziție foarte italiană :)

  Am avut un prânz italian tipic în Minori cu paste și limonadă (după calea de lamaie am vrut să simțim gustul) în A Ricetta. O specialitate pentru a evidenția - fiori di zucca fritti (flori prăjite umplute cu dovlecei). Programul cultural sa terminat pentru că restul a fost dedicat plajei. Desigur, în Maiori!

  A fost o plimbare de 15-20 minute spre Maiori (spre deosebire de plimbările de 3 ore spre Minori pe dealuri, cât de ușor este viața modernă!). Restul povestii este foarte evident - 3 șezlonguri la un bar de plajă spaniol-argentinian ne-au costat 9 EUR, inclusiv 1 umbrelă.

  Pentru drumul înapoi am ales feribotul Maiori spre Amalfi. Ambarcatiunile de la Maiori la Amalfi sunt foarte frecvente si operate de TravelMar. Ei au o aplicație care funcționează bine pentru verificarea orarelor feribotului, dar achiziția de bilete on-line nu funcționează. Care nu este o problemă, deoarece puteți cumpăra biletele de la port.

  Informatii utile:

  • Aplicația TravelMar pentru iOS și Android

  Nu părăsiți Maiori fără a avea gelato! Există un mare magazin de înghețată pe Corso Regina din Maiori, pe care am vrut să-l împărtășesc. Din păcate, nu mi-am amintit numele. Dar o veți observa printr-o coadă mare și aspect artizanal.

  Restaurante în Pogerola

  Când am ajuns la Amalfi, am luat un autobuz SITA la Pogerola, satul nostru, și am avut o cină foarte locală într-un restaurant de familie, cu o terasă deschisă și o vedere!

  Dar, în loc să se concentreze doar pe aceasta, să acoperim toate restaurantele din Pogerola. Sunt norocos, pentru că nu sunt mulți dintre ei pe lista:

  • Pogerola Osteria Rispoli - restaurantul de familie pe care l-am menționat mai sus. Vin de casă foarte gustos și porții uriașe de paste făinoase. Nu pizza aici, îmi pare rău. Terasa este cel mai mare avantaj al locului - deschis, fără sticlă sau plastic care vă separă de priveliștea magnifică asupra plantațiilor de lămâi și a dealurilor verzi. Apropo, este foarte ieftin, la fel ca totul în Pogerola. Cred că a fost de 3 EUR pentru 0,5 l de vin, comparativ cu 8 sau 9 EUR pentru aceeași cantitate din Amalfi.
  • La Capannina din Pogerola di Amalfi - aceasta este pizzeria recomandată de gazda noastră Airbnb. Aș sugera să folosiți acest lucru ca o pizza pentru a lua loc, nu pentru mese. Deși terasa este mult mai fantezie, să zicem, dar chelnerii sunt foarte lenți și nu prea primitori. Deci, am amintirile mele rele despre acei tipi. Terasa lor are și o priveliște minunată, dar totul este în spatele ferestrei, fără amplasare în aer liber.
  • La Carcara da Gignio - aceasta, din păcate, nu am încercat. Dacă ați experimentat mâncarea din acest restaurant, vă rugăm să vă împărtășiți părerea dvs. în comentariile de mai jos! Bazându-se pe fotografii și recenziile google, acestea sunt foarte bune.

  Partea # 2 vine în curând!