Ce este într-un cuvânt?

Utilizarea contextului locației pentru a crea instrumente de căutare mai bune pentru călătorii

De Natalie Tulsiani & Nanako Era

Valerie, în vârstă de 28 de ani, căuta un loc unde să stea cu sora ei în prima lor călătorie în New York. Ea descrie locația ei ideală ca „Distracție, aproape de restaurante, multă energie și ușor de accesat în transportul public.” A vrut să exploreze site-urile, să mănânce la restaurante la modă și să se simtă ca un New Yorker pentru cele 5 zile pe care le va petrece acolo.

Știm din cercetări că 43% dintre călătorii noștri Airbnb, precum Valerie, se încadrează într-o categorie pe care o numim „exploratori”. Pentru acești călători, atmosfera de cartier și personalitatea unităților de cazare sunt o prioritate. În timp ce citea cu atenție descrierile gazdelor din listările Airbnb, Valerie a avut nevoie în cele din urmă de a vizita alte site-uri și de a afla mai multe despre cartierele din New York înainte de a lua o decizie despre locul unde trebuie să stea.

Pe de altă parte, Janet este un călător cu experiență în vârstă de 56 de ani, care a ales un Airbnb în Londra în timp ce urmărea un tur al muzeelor ​​europene. „Airbnb-ul meu a fost minunat”, spune ea, „dar am vrut să fiu undeva mai liniștită și mai ciudată. Zona în care stăteam era șold și tare - grozav pentru altcineva, dar nu pentru mine. ”

Locație: mai mult decât un simplu pin pe o hartă

După ce a intervievat sute de călători și a examinat alte mii, a apărut o temă răsunătoare: Înțelegerea contextului locației este crucială pentru o căutare ușoară și o ședere pozitivă. Oaspeții vor să afle mai mult decât facilitățile unei înregistrări - vor să afle despre locația în sine. Am adus participanți precum Valerie și Janet în laboratorul nostru de cercetare pentru interviuri și le-am observat folosind prototipuri timpurii pentru a ajuta designerii, ingineri, scriitori de conținut și oamenii de știință de date să învețe din feedback-ul lor. Am constatat că pentru mulți călători locația este cu atât mai mult decât o adresă; este vorba despre calitățile unui cartier și modul în care acestea se potrivesc cu nevoile și personalitatea fiecărui călător.

Această provocare a înțelegerii cartierelor este deosebit de unică pentru călătorii de pe Airbnb. Înainte de Airbnb, majoritatea călătorilor își rezervau cazările în centrele orașului, mai aproape de cartierele din centru. Astăzi, 74% din Airbnbs dintr-o duzină de orașe importante din întreaga lume sunt situate în afara cartierelor din centrul orașului, ceea ce înseamnă că oaspeții sunt capabili să stea în locuri care nu sunt de obicei incluse pe hărțile turistice. În această hartă din San Francisco, nu există Haight Ashbury, Mission sau Oper Sunset - toate locurile iubite de localnici. Din cauza acestei schimbări, este necesar ca călătorii să înțeleagă mai bine aceste cartiere atunci când caută locuri unde să stea. Având în vedere acest aspect, am avut două întrebări: Cum putem încorpora conținutul cartierului în fluxul nostru de căutare și ce atribute de cartier sunt cele mai importante pentru oaspeți?

Din fericire pentru noi, membrii echipei noastre de conținut au scris deja o sumedenie de descrieri pentru cartierele din 23 de orașe. Conținutul trăiește în prezent pe pagina cartierului Airbnb, dar niciodată nu a fost complet integrat în fluxul nostru de căutare. Cu alte cuvinte: Am avut toate aceste informații excelente despre cartier pe site-ul nostru, dar nu a existat nicio modalitate directă de a o vedea în timp ce căutați un loc unde să stați, ceea ce a îngreunat utilizarea. Folosirea acestui conținut existent nu a fost însă ușor de făcut. Mai întâi a trebuit să ne imaginăm ce înseamnă să căutăm pe Airbnb.

Solicitând cele mai bune rezultate

Designerii și cercetătorii noștri au condus nenumărate furtuni de creier și propuneri de proiectare înainte de a ateriza pe o soluție finală: Inclusiv o întrebare care adresează călătorilor despre preferințele lor de cartier înainte de a le arăta rezultatele. În acest fel, călătorii pot imediat să selecteze cartiere care se potrivesc cu preferințele lor, fără a fi nevoiți să cerceteze cartierele care nu. Acum, oaspeții pot explora și compara mai multe cartiere folosind descrieri rapide pentru a-i ajuta să ia decizii cu privire la modul de a restrânge căutările.

Ce este într-un cuvânt?

Potrivirea recomandărilor de cartier în rezultate a însemnat că trebuie să definim și să colectăm preferințele de cartier în față. Feedback-urile din interviurile noastre inițiale au arătat că termenii de căutare curente erau prea generici și ne-au determinat să realizăm un sondaj în care am solicitat călătorilor care căutau pe Airbnb să-și definească cartierul ideal într-un singur cuvânt. După ce am primit peste o mie de răspunsuri, am clasificat cuvintele în teme. Am descoperit că cele mai frecvente cuvinte folosite pentru a descrie cartierele ideale s-au încadrat în teme axate pe locație (de exemplu, „convenabil”, „central”, „plimbabil”), nivel de energie (de exemplu, „liniștit”, „vibrant”, „distractiv”), și tipul de călător (de exemplu, „prietenos cu familia”).

Participanții au preferat descriptorii de cartier care polarizau, deoarece acele cuvinte i-au ajutat să ia decizii clare în privința vibrațiilor care erau generice.

Noțiuni specifice

Pe parcursul a trei luni, am organizat nouă runde de interviuri individuale cu peste 50 de planificatori de călătorii. Aceste sesiuni de interviu au fost iterative, ceea ce înseamnă că am putut transmite feedback-ul de la fiecare rundă de interviuri echipei de proiectare, care apoi l-a încorporat în prototipurile viitoare. Pe lângă interviurile de cercetare din San Francisco, am călătorit și în Denver pentru a obține feedback de la o gamă largă de călători din afara Silicon Valley. Prin aceste interviuri cu mai multe tipuri diferite de călători am obținut o învățare suplimentară: Călătorii nu vor să aleagă un cartier pe baza unor cuvinte pe care le consideră generice.

De exemplu, „trendy” era considerat un cuvânt care se putea aplica în aproape toate cartierele într-o oarecare măsură și nu le spunea oamenilor suficient despre cartierul particular. Din această cauză, participanții au preferat descriptorii de cartier care polarizau, deoarece acele cuvinte i-au ajutat să ia decizii clare asupra vibrațiilor care au fost generice. De exemplu, „liniștit” este un cuvânt util care descrie o anumită calitate pe care oaspeții o doresc sau nu o doresc, în timp ce termeni precum „trendy” și „artsy” oferă oaspeților informații mai puțin specifice despre o zonă.

Unii descriptori de cartier lipseau de asemenea din contextul locației - cuvântul „mese” înseamnă că un cartier este aproape de multe opțiuni de restaurant sau că există doar câteva opțiuni de restaurant în câțiva kilometri? Puteți vedea un model aici? Locația este foarte importantă pentru călători.

Am trecut peste cuvintele de cartier după interviuri pentru a veni cu cuvinte mai polarizante, mai puțin generice.

Cu acest feedback, am adăugat contextul locației la etichete de căutare altfel ambigue, precum „aproape de restaurante” și „aproape de viața de noapte”. Am adăugat, de asemenea, perechi de cuvinte care descriu opuse specifice, cum ar fi „plin de viață” și „liniștit”, pentru a facilita călătorii să aleagă unul sau altul, mai degrabă decât termeni generici care se pot aplica într-o mare varietate de cartiere.

Inainte de. Am descoperit că cuvinte precum „artsy” și „trendy” erau considerate generice și nu dădeau contextul locației suficient.

Am eliminat cuvintele generice și am adăugat cuvinte mai polarizante și specifice orientate către locație.

Pașii și provocările următoare

Deși echipa noastră a suferit mai multe iterații de proiectare și conținut, încorporând feedback-ul utilizatorilor pe parcurs, acest lucru nu înseamnă că am terminat iterarea. Această implementare a căutării prin preferințe de cartier în avans este o încercare timpurie de a ajuta călătorii ca Valerie și Janet să caute mai ușor și să stabilească așteptări mai exacte cu privire la locație. Pe măsură ce vom afla mai multe din date, vom putea continua îmbunătățirea acestei funcții.

Găsirea cartierului potrivit pentru tine

După multe iterații, ne-am așezat pe un set final de descriptori de cartier, care vor fi prezentați călătorilor în avans, înainte de a vedea rezultatele căutării lor. Acum, oaspeții precum Valerie care doresc să stea în locații care sunt, „distractive, aproape de restaurante, multă energie și ușor de accesat în transportul public”, vor vedea anunțuri situate în cartiere specifice, în funcție de preferințele lor pe mobil. Janet, și călătorii care caută locații mai liniștite, vor avea așteptări mai clare de cartier atunci când vor ajunge la destinații. Sperăm că abilitatea de a se familiariza cu un cartier din start va insufla un sentiment mai mare de apartenență. A sta la un Airbnb nu înseamnă doar să ai un loc unde să dormi, ci le permite oaspeților să simtă că trăiesc acolo. Când locul în care ai ales să locuiești este într-un cartier de care te bucuri, sentimentul de apartenență în timpul unei călătorii este cu atât mai mare. Sperăm că aceste etichete de cartier permit o experiență mai bună „Live There” pentru călătorii din întreaga lume.

Citiți mai multe de la echipa de proiectare de la Airbnb la Airbnb.Design