8 Bëni ose Prish Rregullat e Biznesit që Askush nuk Mëson Por Të Gjithë Duhet të Dinë

Unë u dashurova me hostele gjatë një studimi kolegj jashtë vendit. Deri në vitin 2014, unë kisha qëndruar në mbi 150 hostele në 30 vende. Unë kam fjetur në gjithçka, nga shtretërit e jastëkëve me mbulesa duvet të punuar me dorë që mund të rivalizojnë çdo Katër Stinë gjatë gjithë rrugës deri në shtratin e shtrembëruar mbi pjesët e lopës së vdekur në një anije ngarkese në Amazon (reklamuar, natyrisht, si një "shtrat luksoz ").

Kur qëndroni në një hotel, është një aventurë për veten e tij. Po largohesh nga rruga e rrahur; nuk e dini fare se çfarë do të ndodhë më pas ose kush do të takoni gjatë rrugës. Vizitorët përzihen dhe përzihen me njëri-tjetrin në një mënyrë që ata nuk bëjnë kurrë në hotele, dhe lagjet e afërta çojnë në miqësi gjatë gjithë jetës. Ndërsa kushdo që ka kaluar kohë në shtegun e hotelit mund të dëshmojë, është një pjesë e jetës udhëtuese që duhet të shihni (dhe përvojën) për të besuar - dhe unë e kisha parë sa duhet për të njohur të mirën, të keqen dhe të shëmtuarën.

Me kalimin e viteve, do të kthehesha gjithmonë në shtëpi nga udhëtimet e mia të dëshira për atmosferën brenda hosteve. Duke shpresuar të gjej një mënyrë për të rikrijuar atë eksitim dhe shoqëri pa pasur nevojë të hidhem në një aeroplan, unë u transferova në Austin, TX në 2014 dhe investova pothuajse çdo dollar që kisha për hapjen e asaj që shpresoja se do të ishte një lloj hoteli krejt ndryshe.

Thënë më lehtë sesa bëhet: bujtinat nuk janë gjëja më e kuptuar në lagje, për ta thënë më butë. U desh një vit i plotë i mosmarrëveshjeve me qytetin, marrja e lejeve, gjetja e partnerëve dhe vendosja e vetvetes, duke luftuar bashkinë e qytetit pothuajse në çdo hap. Ndonjëherë, ishte tërësisht i çmendur. Një shembull: U deshën tre muaj, 12 (pa përgjigje) email dhe katër udhëtime të ndryshme nga inspektorët e qytetit vetëm për të arritur konsensus në - pritni atë - lartësia e shkallëve tona. Dhe kjo ishte vetëm një nga tridhjetë matje ose miratime të tilla që na duheshin. Por ia vlente të gjitha kur mund të hapnim dyert për mysafirët dhe, më në fund, në qershor 2015, lindi HK Austin. Në fund të vitit 2015, në një rezultat askush nga ne nuk e priste, HK Austin ishte hoteli me vlera më të larta në Amerikë.

Porta e përparme në HK Austin

Ishte një vit i mbushur me gabime, përplasje zemre dhe dhjetëra netë pa gjumë. Por si çdo udhëtim i madh sipërmarrës - ose ndonjë udhëtim fare - unë u largova me plagë dhe mësime që do të zgjasin një jetë.

1) Vetëm për shkak se konkurrentët tuaj dështojnë në diçka, nuk është detyra juaj ta përmirësoni atë

Shumica e bujtinave ofrojnë një vakt që përafron mëngjesin për mysafirët e tyre. Theksi mbi "përafrimin". Një vështrim në një përmbledhje të shumicës së hoteleve, dhe do të gjeni ankesat shumë të shpeshta për cilësinë e mëngjesit. "Ata vendosën kuti me pica dhe donuts vjetër (gjysma e një donut secila, nëse kjo)," shkroi një udhëtar në faqen e internetit të shqyrtimit HostelWorld. Nga një tjetër: "Mëngjesi falas i hotelit përbëhej nga ROTTEN EGGS, BREAD Stale." Dhe kjo është vetëm gërvishtje në sipërfaqe. Një mëngjes hotel është një rruzull kuzhine e zare.

Pse eshte ajo? E thjeshtë: -shtë punëtore dhe e kushtueshme për të gatuar mëngjes të shkëlqyeshëm për dhjetëra të ftuar, secili me shijet, alergjitë dhe preferencat e tyre specifike. Bujtinat funksionojnë në kufij relativisht të ulët, kështu që vendime të thjeshta si psh shërbimi apo jo i një mëngjesi të shijshëm në të vërtetë mund të bëjnë një ndryshim të madh. Rezultati: një vakt që fillon ditën dhe fillon me qëllimet më të mira rezulton të jetë shumë sherr për pronarin e bujtinës, dhe ju, mysafiri i pafat për hotel, ju mbetet të vidhni gjalpë kikiriku mbi bukën e bardhë dhe ta quani mëngjes.

Unë e di se çfarë po mendoni: HK Austin vendosi ta bëjë mëngjes të mahnitshme, apo jo? Jo. Në fakt, vendosëm të mos e shërbejmë mëngjesin fare. Ja pse: Përtej rrugës nga HK Austin janë tacot më të mira të mëngjesit në qytet (dhe ndoshta në botë). Ne inkurajojmë mysafirët tanë të vizitojnë Veracruz All Natural, dhe asnjëherë nuk kemi pasur ndonjë ankesë të vetme për tacos ose për mungesën e mëngjesit. Në fund të fundit, gjysma e kënaqësisë së qëndrimit në një hotel po merr aromën dhe kulturën lokale. Ne duam ta inkurajojmë këtë për mysafirët tanë, dhe ne e dinim se përpjekjet tona të trishtueshme për mëngjes nuk do të konkurrojnë kurrë me migas Veracruz (një taco që Rrjeti i Ushqimit e quajti një nga Top 5 në Amerikë). Garimi kundër kësaj ishte një betejë humbëse, dhe një që ne nuk kishim ndërmend të luftonim.

Këtu është e vërteta: Përparësitë konkurruese janë jashtëzakonisht të vështira për tu gjetur, dhe është joshëse në biznes të mendosh se cilido nga dobësitë e konkurrentit tënd është diçka që mund të shfrytëzosh. Por nganjëherë ajo që mund të duket si një avantazh i fshehur për ju, rezulton të jetë një paralajmërim. Kështu ndodhi me çështjen tonë të mëngjesit. Nëse vëreni një defekt në produktin e konkurrencës tuaj, në vend se racë të thoni: "Ne mund ta rregullojmë atë!", Bëni një hap prapa dhe pyesni veten: "Pse është një defekt? Isfarë i mban ata të rregullojnë vetë? " Më shpesh sesa jo, do të zbuloni arsye të mira pse ata kanë zgjedhur të lënë një të metë në produktin e tyre, dhe se njohuritë mund të jenë inteligjencë e vlefshme konkurruese.

2) Idetë e klientit tuaj për biznesin tuaj janë ndoshta të gabuara

Në fakt, është më keq: Klientët tuaj shpesh mund t'ju largojnë. Por furnizimi me ushqim ndaj klientit është bërë një lloj qëllimi legjendar, me kompani si Zappos vendosjen e standardit për shërbimin e prapambetur, i cili përpiqet të parashikojë çdo dëshirë të klientit dhe t'i përgjigjet çdo interesimi të tyre. Në biznesin tonë, hotelet me pesë diamante të nivelit të lartë janë famëkeq për të dalë jashtë mënyrës së tyre për të bërë asgjë dhe gjithçka që kërkojnë mysafirët e tyre, dhe ata shpesh fitojnë reputacionin e tyre nga gatishmëria dhe aftësia e tyre për të përmbushur kërkesën e zanisht të një mysafiri.

Por kjo nuk do të thotë se është gjithmonë praktika më e mirë e biznesit, veçanërisht për një hotel. Kam mësuar këtë në dorën e parë duke bashkuar dhomën tonë të përbashkët të hotelit. Kur ata janë në maksimumin e tyre, dhoma e zakonshme bëhet qendra nervore e çdo hosteli: whereshtë aty ku takoni të ftuar të tjerë, këshilla të udhëtimit të ekspertëve të tregtisë, histori të luftës, dhe, më e rëndësishmja, ku planifikoni aventurat që do të keni me të ftuar të tjerë hotel. Nuk është ekzagjerim të thuash që një dhomë e fortë e përbashkët mund të krijojë ose prish një përvojë hoteli.

Një nga përvojat më shqetësuese në udhëtimin tim të hotelit ishte mbërritja tek një frymë e lartë, vetëm për të gjetur disa mysafirë të bllokuar në ambiente të mbyllura, ngjitur në televizionin në dhomën e zakonshme. Të gjithë heshtin, duke shikuar në ekranin blu sikur në një ekstazë. Asnjë shoqërim, dhe asnjë nga pankartat bindëse që bën kujtimet më të mira. Nëse mund të gjykoni një libër nga kapaku i tij, atëherë mund të gjykoni një hotel për sasinë e verës dhe bisedës që rrjedh në dhomën e saj të përbashkët.

Për HK Austin, vendosa ta zgjidh këtë problem në pasion: Një ndalim për TV në dhomën e përbashkët. Vizitorët tanë fillimisht ishin të befasuar. Pa TV? Givesfarë jep? Disa të ftuar madje dolën jashtë për të na thënë se neve absolutisht, pozitivisht kemi nevojë për një televizion në dhomën e përbashkët. Ne nuk pranuam - dhe nuk jemi penduar për atë vendim për një sekondë.

Jam krenar për hapësirën që është bërë dhoma jonë e përbashkët dhe e di që është në masë të madhe për faktin se nuk ka televizor përreth. Njerëzit përdorin hapësirën për të luajtur lojëra me letra, plane për konkluzione, zhvillojnë biseda, pirë, dhe në të vërtetë shijojnë shoqërinë e njëri-tjetrit, pa shpërqendrimin e pafund të televizionit. Me fjalë të tjera, ata përdorin dhomën e përbashkët për të zbuluar se çfarë mund të kenë të përbashkët.

Padyshim, mund të duket e çuditshme të hysh në një zonë të zakonshme të jetesës në shekullin XXI dhe të mos shohësh tubin boob kundër murit. Por klienti nuk është gjithmonë i duhuri, dhe ne na është dashur të besojmë tek instinktet dhe intuita jonë. Për më tepër, njerëzit do të kujtojnë qëndrimin e tyre në hotelin tonë; ata nuk do ta mbajnë mend shfaqjen që nuk e kanë parë kurrë.

Mendoni se çfarë thonë klientët tuaj që duan, por që ju e dini në zorrën tuaj nuk është e mirë për biznesin. Atëherë ngrihuni për veten tuaj dhe bëni çështjen tuaj nëse duhet. Mos lejoni që kulti i turmës së klientit të mos instiktet tuaja të forta për atë që dini se është më e mira.

3) Dini kur të paguani çmimin e plotë

Shtë në thelb ligji i vetëm i veshur me hekur në biznes: Ju kurrë nuk do të keni para sa duhet kur të filloni. Dhe kështu, ju do të duhet të prerë disa qoshe. Nuk ka asnjë krim në të, dhe të gjithë ata që kanë filluar një biznes kanë bërë versionin e tij të tij.

Por ka një ndryshim të rëndësishëm midis të qenit i lirë dhe dukej i lirë. Ju mund të kurseni para pa u dukur se është bashkimi më i lirë në bllok. Mos harroni, në biznes, pamja është realitet. Cila është arsyeja pse është e rëndësishme të dini kur duhet të shfletoni disa dollarë shtesë.

Për ne, si udhëtarët veteranë të bujtinës, menjëherë hymë në një gjë: dyshekët. Kur po mbledhnim së pari shtratin e hotelit, kishim një zgjedhje të rëndësishme për të bërë. Bleni dyshekët prej $ 109, të cilat ishin në përputhje me buxhetin tonë. Ose, pranvera për dyshekët 279 dollarë. Të shumëzuar me numrin e shtretërve që kemi pasur, diferenca në çmim 170 dollarë nuk ishte një shumë e pakonsiderueshme. Në atë kohë, në të vërtetë ishte buxheti ynë operativ për një muaj të plotë.

Ne shkuam me zorrën tonë dhe jo me xhepin tonë: dyshekët e kushtueshëm ishin ato për të cilët donim që mysafirët tanë të flinin. Në thelb të biznesit tonë, mbi të gjitha, ishin njerëzit që na paguanin para për kohën në një shtrat. Do gjë tjetër - atmosfera, dhoma e përbashkët, vendndodhja, koleksioni i librave, të ftuarit, rishikimet - ishte sekondare, dhe, deri diku, jashtë kontrollit tonë. Por nëse mund të bënim të paktën shtretërit një përvojë të paharrueshme, e dinim se do të vendosnim para për një bast të sigurt.

Ishte një bast që u shlyer: “Ankesa” jonë më e zakonshme këto ditë është që shtretërit tanë janë thjesht shumë të vështirë për tu lënë. Ky është një problem që çdo pronar hosti është i entuziazmuar të ketë, por nuk do të ndodhte nëse ne e dimë dhe e zbeu vendimin.

Mendoni se si kjo vlen për biznesin tuaj. Ku duhet të jesh i pamëshirshëm i egër, dhe ku duhet të jesh ekstravagant? Cila është pjesa thelbësore e biznesit që ndikon në perceptimet dhe në një univers në të cilin nuk mund të kontrolloni atë që të gjithë mendojnë për ju dhe produktin tuaj, si i formoni ato pjesë që mund të kontrolloni?

4) Ndaloni "të luani biznes"

"Të luash biznes" është një kurth shumë i thjeshtë për tu përfshirë kur përpiqesh të bësh gjithçka dhe gjithçka që mund të mendosh për të "ndihmuar" biznesin tënd. Për mua, "të luash biznes" nënkuptonte, ndër të tjera: vendosjen e profileve në faqet si AngelList, përpjekje për t'i bërë blogerët lokalë të vinin në BBQ të ndryshme, duke arritur tek pronarët e tjerë të biznesit vendor, duke hulumtuar struktura të ndërlikuara ligjore për kohën kur ishte koha për të rriten, duke u përpjekur të fitojnë ndjekësit në Twitter, duke kaluar javë në krijimin e logos dhe shumë gjëra të tjera të parakohshme që nuk ndikuan drejtpërdrejt në qëndrimin e një mysafiri në hotelin tonë atë natë.

Realiteti nuk është asnjë nga ato detaje të vockla nëse askush nuk e pëlqen produktin tuaj. Kur hodhëm zhurmën dhe u përqëndruam vetëm në përvojat e mysafirit, reputacioni ynë u rrit dhe të gjitha detajet e vogla filluan të kujdeseshin për veten e tyre. Tani blogerët na kontaktojnë për shkrime, njerëzit na ndjekin në mënyrë organike në Twitter, dhe pronarët e tjerë të biznesit dëshirojnë të bisedojnë me ne.

Nëse ajo që ju jeni duke bërë çdo orë nuk përfiton drejtpërdrejt dhe menjëherë përvojën e klientit tuaj, ju ndoshta do të bëni diçka tjetër. Jini të sinqertë me veten tuaj: A po vendosni profile në këto site për hitin e dopaminës të kënaqësisë që ju dhanë, ose sepse ato në të vërtetë do të përmirësojnë biznesin? A po injoroni ose shmangni ndonjë detyrë më të vështirë që në të vërtetë është e lidhur me suksesin tuaj, në favor të boshtit në faqet e mediave sociale, për të fituar "ndjekës" të cilët kurrë nuk do të bëhen klientë, dhe planifikoni realitete të largohen në distancë sesa të përqendroheni këtu. -dhe tani?

5) Punësoni më shpejt

Ownerdo pronar i biznesit të vogël ka një sulm kontrolli që jeton brenda tyre. Sidomos kur filloni, çdo pjesë e biznesit, pa marrë parasysh sa e parëndësishme, mund të duket si diçka për të cilën duhet të keni vulën tuaj personale. Në rastin tonë, kjo do të thoshte shqyrtimin e gjithçkaje, nga dizajni i faqes në uebfaqe, deri tek shabllonet e postës elektronike deri tek marka e pastruesit të banjove, gjatë gjithë rrugës për t’u siguruar që unë isha bërja me dorë e secilit shtrat, në mënyrë që fletët të ngjiteshin në një shtrëngim të mjaftueshëm. Plus, po na kursente shpenzimet për të paguar dikë tjetër, apo jo? Dhe, a nuk u fiksua Steve Jobs për çdo detaj të produkteve të Apple? That'sshtë njëlloj, po ashtu? Sigurisht që unë duhet të bëj shtretërit vetë, nëse vetëm në teorinë e asaj që do të-Steve-Jobs-bëni-nëse-ai-vrapoi-një-hostel të biznesit.

Ju mund të shihni se ku po shkon kjo. Ndërsa është e shkëlqyeshme të njohësh një biznes brenda dhe jashtë, duhet të pranosh ndryshimin midis punës në biznes dhe punës në biznes. Nëse biznesi juaj do të rritet, ju duhet të punoni për rritjen e tij. Përndryshe ju thjesht po bëni shtretër gjatë gjithë ditës, ndërsa biznesi thelbësor vuan.

Zgjidhja është që të punësoheni shpejt. Inshtë në modë këto ditë për të thënë gjëra të tilla si "punëso ngadalë, shpejt zjarr". Ky është një rregull i shkëlqyeshëm në disa biznese dhe kompani të caktuara në faza të caktuara të rritjes së tyre, por ishte përvoja ime që unë nuk hezitoja të punësoja sepse nuk isha i gatshëm t'i hiqja kontrollit. Unë supozova se dija më mirë, dhe se kushdo që punësoja nuk do të bënte të njëjtën punë me cilësi të lartë që munda, pikërisht në atë se sa fort u futën në çarçafë. Vonesa ime në marrjen në punë ishte një lloj arrogance dhe dëmtoi keq biznesin.

Kur prisni shumë kohë për t'u punësuar, kompania juaj nuk mund të përfitojë nga avantazhet tuaja konkurruese. Në rastin tim, unë jam partner në një kompani të suksesshme të marketingut. Avantazhi im konkurrues është në marketing, markë, mesazhe dhe rritje të biznesit dhe gjurmës së tij dixhitale. Në vend që të përqëndrohesha në këtë, isha i zënë me bërjen e shtretërve. Dhe, sapo dola nga rruga ime, dhe besova se të tjerët e dinin se çfarë po bënin, biznesi ynë filloi të rritet.

6) Mërzia është normalja juaj e re

Këtu është një e vërtetë e papërshtatshme për këdo që të fillojë një ndërmarrje të re: Nëse nuk ju pëlqen të bëni pjesë të çuditshëm të biznesit tuaj, ju ndoshta nuk duhet të jeni në atë biznes.

Kam parë që shumë hostele dështojnë kur 'pronarët' bien në dashuri me "aksesorët e stilit të jetës" që ata besojnë se vijnë së bashku me mbajtjen e një hosteli: shtimin e "pronarit" në profilin e LinkedIn, lidh shokët me qëndrime falas, flirtim me njerëzit tërheqës që hyri nëpër derë. Prapëseprapë, ata urrenin shtretërit që ndryshonin, pastronin banjot, merreshin me pyetje nga të ftuarit, drejtonin programin e nevojshëm për të mbajtur gjurmët, për të zgjidhur probleme të vogla rreth pronës dhe të ngjashme. Ju e dini, gjithçka që shkon në drejtimin e një hoteli dhe duke i bërë mysafirët të ndjehen në shtëpi.

Gjurmët e mbajtjes së një biznesi nuk do t'ju kalojnë në periudha të vështira. Ju duhet të shijoni çdo pjesë të biznesit nëse do të mbijetoni. Kjo mund të duket si diçka e një shëmbëlltyrë Zen, por është një fakt i të bërit biznes për të cilin nuk flitet sa duhet. Mundësitë janë biznesi; mërzia është normë. Sa më shpejt ta pranoni këtë, aq më shpejt do të dini nëse ideja juaj është diçka që dëshironi të ndiqni në ditët më të ulëta.

7) Fillimi nuk është fundi

Këtu është një ditë e njohur për këdo që ka dashur të nxjerrë një produkt: Hapja madhështore më e madhe se sa jeta. Në imagjinatën tonë, ne do t'i ftojmë miqtë tanë, familjen dhe shtypin, dhe ata të gjithë do të hidheshin në erë nga makina jonë e përsosur e hotelit. Ne do të pop shampanjë nga ballkoni i katit të dytë, të admirojmë artin e mahnitshëm në mur dhe të qeshim me të gjithë të ftuarit që zënë çdo shtrat në vend. Derisa të ishte e mundur ai moment, partneri im nuk donte të ishte në biznes fare. Ishte një justifikim tjetër për mosveprimin, një justifikim tjetër për të "goditur në dërrasën e bardhë" dhe për të planifikuar edhe më shumë, në vend që të pritnit mysafirët.

Nuk ka kohë të përsosur për të filluar. Një “hapje madhështore” ose një “festë fillestare” - këto zakonisht janë thjesht ngjarje të mbingarkuara që nuk japin asnjë lloj fuqie të qëndrueshme zjarri, të ardhura ose shitje.

Kur erdhi koha që HK Austin të hapej, ne kishim mure të zhveshur dhe vetëm gjysma e shtretërve të gatshëm. Ne nuk mund të përballonim shampanjë, dhe patëm një total prej dy të ftuar. Por ne filluam më shpejt sesa menduam dhe bëmë gjithçka mundëm për të bërë hotelin më të mirë me dy shtretër në botë. Nuk kishte pse të prisnim derisa të kishim vendosur gjithçka për t'i dhënë asaj një përpjekje të vërtetë. Në fjalët fillestare, ne kishim arritur një produkt minimal të zbatueshëm. Që nga ajo ditë, ne kemi punuar për ta bërë vendin pak më të mirë dhe pak më afër asaj makinerie të rregulluar mirë të ëndrrave tona.

Fillo tani. Shikoni pjesën tjetër ndërsa vazhdoni.

8) Të jesh njeri mund të të largojë jashtëzakonisht larg

Raftet e tërë rënkuan nën peshën e librave në lidhje me "shërbimin ndaj klientit". Këtu është një formulë e thjeshtë që bëri mrekulli për ne: Kur dyshoni, jini njerëzor.

Cfare do te thote ajo? Epo, ne e dinim se acu ynë i vetëm në vrimë do të ishte fakti që ne mund të mposhtim konkurrentët tanë se si dhe sa jemi angazhuar me klientët tanë. Ne nuk i kishim muraleet seksi, zvarritjet e vendosura, ose banka e vlerësimeve të mira për t'u prekur kur mysafirët e rinj erdhën në derë. Për të qenë plotësisht i sinqertë, ne nuk kemi as gati pajisjet më të mira. Por ne e dinim se mund të fitonim kohë dhe vëmendje për secilin mysafir që vinte përmes derës sonë; ne mund t'i bënim ata të ndjehen si miq të vjetër. Kështu që secili mori një turne personal dhe një furnizim të pafund bisedash dhe këshillash. Me fjalë të tjera, ne i trajtuam ato si qenie njerëzore, jo si klientë. Ne kemi marrë kohë për t'i kushtuar vëmendje asaj që ata thanë (dhe nuk thanë) dhe e përshtatëm përvojën e tyre sa më mirë që mundëm.

Kur një mysafir u gjend i thyer në banesë dhe në nevojë për një udhëtim të papritur të 5 mëngjesit në stacionin e trenit për shkak të një emergjence familjare, ne u zgjuam dhe u dhamë një udhëtim, duke u kursyer atyre një shëtitje me katër milje. Kur një tjetër e gjeti veten askund për të qëndruar dhe të gjithë bujtinat lokale (përfshirë edhe tonën!) U rezervuan plotësisht, ne i ftuam ata në shtëpinë tonë për një vend përplasjeje dhe një darkë në stilin familjar. Kur një i ftuar ishte shumë i trembur për të shkuar në mësime me dy hapa vetë, ne i fërguam miqtë tanë lokalë për t'i shoqëruar ata - duke krijuar një natë të paharrueshme për të gjithë të përfshirë.

Kjo nuk na kushtoi para, as nuk kërkoi që ne të bënim asgjë më shumë sesa t'i kushtojmë vëmendje shumë të ngushtë dhe t'i përgjigjeshim me energji dhe empati. Do të çuditeni se sa larg njerëzimi i thjeshtë mund t'ju sjellë në biznes. Ne garonim kundër hosteve dhe hoteleve shumë herë përmasat tona dhe me xhepa shumë më të thellë, dhe megjithatë, ne ishim në gjendje të konkurronim me ta në vlerësime, sepse ne e bëmë secilin mysafir të ndjehej si mysafir dhe jo si një artikull linje në bilancin tonë.

Kur filloni, nuk keni shumë burime të pakufizuara. Por ju keni një aftësi të pakufishme për punë, mundësi të pafund për të siguruar një përvojë të shkëlqyeshme dhe afërsinë me klientin tuaj që ju kujton se ata janë një person, jo një qendër fitimi. Duke pasur parasysh që do të filloni me një produkt minimal të zbatueshëm - jo me një makinë të rregulluar mirë - është e rëndësishme të kuptoni se sa shërbim i jashtëzakonshëm i klientit mund të bëjë. Në fillim, ju nuk do të jeni në gjendje të përputheni me konkurentët tuaj të vendosur në të gjitha aspektet e biznesit, por tejkalimi i shërbimit të tyre të ndenjur të klientit mund të jetë një mënyrë për të përbërë hendekun.

Aplikimi i këtyre mësimeve të fituara me vështirësi e mori hotelin tonë nga asgjëja në një nga më të mirët në industri. Ndërsa është ende një punë në zhvillim e sipër, çdo ditë përpiqemi të përmirësohemi. Këtë vit është e sigurt që do të sjellë shumë më tepër mësime, por ne kurrë nuk do t'i harrojmë këto dhe shpresojmë që të mos i bëni.

Brent Underwood është themeluesi i HK Austin, një hapësirë ​​bashkëjetese në zemrën e Austin, TX dhe partnerit në Brass Check.

Po kërkoni të filloni një hotel tuaj? Shikoni 21 Këshillat e mia për Hapjen e një Hoteli.