Një vështrim në një kështjellë përrallë zanash në Beočin në Serbi

Njëherë e një kohë në një qytet të vogël të quajtur Beo Serbiain (Serbi) ishte një kështjellë përrallë, e cila sot nuk është më shumë se një guaskë boshe e tejmbushur në bimësi dhe pamje të vërtetë pas apokaliptike.

Kalaja që u ndërtua në 1898 për familjen Spitzer, është vepër e arkitektit të njohur hungarez Imre Šteindl dhe është në markën e tij të stilit misterioz neo-gotik. Kjo kështjellë ka një histori të trazuar dhe ka dëshmuar ndryshimin e disa pronarëve, të cilët i përdorin ato përdorime të ndryshme - nga pasuritë familjare në një restorant. Por më besoni kur ta them këtë që ky është një vend që do të dëbojë imagjinatën tuaj.

Kalaja e Spitzerit

Kalaja Spitzer në Beočin

Kërkuesi i aventurës tek ne, na detyroi të vizitojmë këtë faqe magjepsëse dhe tani ne nuk mund të rezistojmë duke ndarë përshtypjet tona me ju të gjithë. Ne kishim dëgjuar disa përralla për këtë kështjellë magjepsëse dhe kështu vendosëm që jo vetëm ta eksplorojmë, por edhe të bëjmë një fotosesion, në mënyrë që t'i çonim lexuesit tanë në një turne virtual në vend.

Ekspedita jonë filloi në një shënim argëtues kur duhej të shtynim rrugën përmes një hapjeje që gjetëm në mes të një kaçubi me gjemba dhe një gardh të zbërthyer. Sapo u futëm brenda, ne u përfshinë nga një qetësi e egër dhe na dukej si një kështjellë e vërtetë fantazmë. Kështjella ishte në një gjendje të plotë përmbytëse, me dritaret e saj të thyera dhe dyert e rrëzuara, muret e saj të mbuluara me mbishkrime dhe e vetmja shenjë e trashëgimisë së saj të pasur të dukshme në disa nga zbukurimet e ruajtura.

Në dhomën kryesore, e gjithë çatia shtrihej në dysheme, dhe kjo më kujtoi një skenë nga Alice në mrekulli. Rrezet e diellit e detyruan rrugën e tyre përmes xhamave me njolla, duke arritur të krijonin një atmosferë mistike. Kështjella kishte parë me të vërtetë ditë më të mira dhe unë ndjeja se diku midis rrënojave shtronte një diamant të ashpër, duke pritur të zbulohej. Dhe megjithëse kishte shumë përpjekje për të ringjallur kështjellën, disi askush me të vërtetë nuk ka arritur ta sjellë atë përsëri në lavdinë e saj të mëparshme dhe sinqerisht shpresoj që dikush do të ketë zemrën (dhe paratë) për të rindërtuar këtë xhevahir të fshehur dhe të ndihmojë në mbrojtjen e këtij monumenti nga zhdukja në harresë.

Si çdo kështjellë nga përrallat, edhe kjo kishte një princeshë dhe pyes veten se si ishte për Flora Spitzer të vogël si fëmijë, kur ajo vraponte gjallërisht nëpër këto korridore tërheqëse?

"Shumica e gjërave harrohen me kalimin e kohës. Edhe vetë lufta, lufta për jetën dhe vdekjen që kaluan njerëzit tani është si diçka nga e kaluara e largët. Ne jemi aq të kapur në jetën tonë të përditshme sa ngjarjet e së kaluarës nuk janë më në orbitë rreth mendjeve tona. Ka thjesht shumë gjëra për të cilat duhet të mendojmë për çdo ditë, shumë gjëra të reja që duhet të mësojmë. Por prapëseprapë, pa marrë parasysh sa kohë kalon, pavarësisht nga ajo që zhvillohet në të njëjtën kohë, ka disa gjëra që nuk mund t'i caktojmë kurrë në harresë, kujtime që nuk mund t'i fshijmë kurrë. Ata mbeten me ne përgjithmonë, si një gur në gur.
- Haruki Murakami

Maja dhe Boris janë një çift i ri i martuar nga Beogradi, të cilët po kërkojnë të kapin shpirtin kozmopolit kudo ku shkojnë ... Dashuria duke kapur kujtimet e tyre të udhëtimit përmes përdorimit të fotografisë, fjalëve, videove apo diku vetëm kujtime.

Ata filluan të bënin fotografi 4 vjet më parë me motivim nga miqtë e tyre dhe që nga ajo kohë fotografia ka ndryshuar perspektivën e tyre dhe u ka hapur mendjen modës, zanateve dhe pikturës. Maja dhe Boris janë gjithmonë në kërkim të vazhdueshëm për frymëzim nga bota e jashtme.

Lexoni më shumë rreth ekspeditave të tyre në https://mycosmosoul.com/

Ndiqni ato në Facebook dhe Instagram.