Përshëndetje emri im është 路 永平, por miqtë e mi më quajnë Jeff.

Ali Shan (Burimi: Getty Images)

Nuk e kam kuptuar kurrë se si Ancestry.com u bë një biznes legjitim. Si ka mundësi që kaq shumë njerëz në botë të kujdesen aq shumë për atë që ka ndodhur tashmë? Duke u rritur, sa herë që prindërit e mi përpiqeshin të më tregonin për fëmijërinë e tyre ose si u takuan, unë do të rrokullisja sytë dhe do të veproja sikur po mësoja një ligjëratë për etikën e biznesit.

Unë di shumë pak për jetën e prindërve të mi përpara se të më kishin parë, dhe aq më pak për historinë e familjes time. Ndërsa jam plakur, unë kam filluar të zhvilloj një vlerësim dhe kuriozitet shumë më të thellë për të kaluarën - veçanërisht kur dëgjova se si ishte jeta përpara në internet dhe filtrat Snapchat.

Kohët e fundit shkova në shtëpi për të vizituar mamanë time dhe rashë në vrimën e lepujve të fotografive të vjetra të familjes - shumë prej të cilave nuk kam parë kurrë më parë. Nëse kjo nuk është diçka që keni bërë kohët e fundit, unë ju bëj thirrje që të kaloni një natë me mamanë tuaj, disa kakao të nxehtë, me albumin e saj të preferuar që luan në sfond. Jo vetëm që ajo do ta vlerësojë atë, por do të filloni të bashkoni pse jeni ashtu si jeni sot.

Emri i familjes Lu

Në kinezisht, personazhi i parë i emrit tuaj është emri i familjes tuaj. Kështu që kur kinezët përkthen emrat e tyre në anglisht, ne përdorim personazhin e parë të emrit tonë kinez si mbiemrin tonë. Fakt argëtues: kur nëna ime më dha një emër anglez, ajo nuk e dinte që "Jeff" ishte i shkurtër për "Jeffrey", kështu që emri im juridik është vetëm Xhef.

Emri i familjes Lu (路) mund të gjurmohet në vitin 1350 në fund të dinastisë Yuan. Në familjen time, dy personazhet e parë të emrave tanë janë të njëjtë, dhe ne përcaktojmë personazhin e fundit të bazuar në një poezi familjare. Poema përfshin 16 fjali, secila fjali përmban 4 shkronja, që do të thotë mjaft personazhe për 64 emra. Unë i kam kërkuar babit tim që të përkthejë poezinë për mua rresht, dhe kjo është ajo që është përkthyer deri më tani:

一挺 顯 耀. Marrja e suksesit dhe famës
萬世 榮昌. Ndjek gjenerata nderi dhe prosperiteti
永 承祖德. Mbajtja e karakterit të stërgjyshërve
克 紹宗光. Tradita e familjes trashëgimore

Përkthimi fjalë për fjalë i emrit tim është:

路 (Lù) - Rruga

永 (Yǒng) - Përgjithmonë

平 (Píng) - Paqësore

Rruga përgjithmonë paqësore. Do të mendonit se rritja e një fëmije me një emër si kjo do të ishte një shëtitje në park (Nuk ishte). Faleminderit mami ❤

rubin

Gjëja e parë është e para - me siguri po pyesni veten se nga e gjej lartësinë time dhe në një masë më të madhe, pamja ime nga. Më lejoni t'ju them për gjyshen time, Ruby. Nëna ime nuk foli kurrë për Ruby shumë sepse ajo la babanë tim kur nëna ime ishte shumë e re. Ajo u transferua nga Taipei në Manhattan në vitet 60 për t'u bërë, sipas nënës sime, një nga modelet e para aziatike në Shtetet (Unë jam përpjekur ta bëj këtë, por nuk kam qenë në gjendje ta konfirmoj).

Ruby e specializuar në modelimin e palltove të vizave (më falni PETA), dhe shumica e njerëzve që mund të përballonin mantelet e minkut në atë kohë ishin të pasur dhe të famshëm. Mbaj mend që e vizitova Manhattan të sheshtë si një 14 vjeç dhe duke parë një mur me fotografi të kornizuara të saj me De Niro, Ford dhe Newman.

Ruby workin it

Lënë në një aeroplan aeroplan

Në Tajvan, mamaja ime po bënte një emër për veten e saj si këngëtare. Ajo garoi në garat për të kënduar dhe versionin e Tajvanit të American Idol. Unë ende kam kujtime të dashura për këngët e saj kineze duke kënduar John Denver të rastit ndërsa unë luaja me Legos tim.

Ajo përfundimisht u njoh me një djalë të ri të pashëm (babi im) në fillim të viteve 20. Ata u takuan për një kohë, u martuan, dhe para se ta dini atë, nëna ime ishte shtatzënë me mua në 24 vjeç.

Të rritur në Tajvan - ti e kupton që me një vend prej 20 milion, që ende lufton për pavarësi nga Kina dhe njohje nga KB - opsioni më i mirë për fëmijën tënd është që ta bësh disi atë në vendin e mundësive.

Kështu që nëna ime gëlltiste krenarinë e saj dhe thirri gjyshen time për ndihmë. Ruby e vendosi atë në kontakt me disa miq që çuan në një mundësi në Philly duke punuar në mikpritje. Nuk ishte ideale, por hej, ishte një fillim. Babai im nga ana tjetër, aq i vështirë sa ishte, vendosi të qëndrojë në Tajvan për të përfunduar Mjeshtrat e tij. Fatkeqësisht ai përfundoi duke braktisur programin dhe për të marrë një punë si mjek i fluturimit për të mbështetur tre motrat e tij të vogla.

Ruby dhe prindërit e mi në Philly… ose New York

Tema e zakonshme këtu është sakrifica. Të dy prindërit e mi hoqën dorë që të ishin bashkë, karrierën e tyre, ëndrrat e tyre - për familjen e tyre ... dhe për mua. M’u desh më shumë kohë sesa do të pranoja të isha mirënjohës dhe të kuptoja rëndësinë e devotshmërisë filiale. Por kjo nuk është një histori e mbytur, bëhet më mirë. Le të flasim për personazhin kryesor të kësaj historie: djallin e vogël të mahnitshëm që ata ngritën.

Duke u rritur

Meqenëse mamaja ime ishte në Shtete dhe Babai im bënte xhiro nëpër botë, unë kalova shumë kohë me gjyshërit e tjerë. Ata kishin një shtëpi të madhe në malet e Taipei, kështu që mendoj se mund të thuash se jam rritur në malet e Taipei (kjo tingëllon aq e lezetshme).

Jam rritur me kushërinjtë e mi Dianna dhe Tony. Ata janë birakialë, gjë që ishte e rrallë, veçanërisht në atë kohë në Tajvan. Unë dhe Dianna ishim në të njëjtën klasë në arsimin parashkollor, dhe duke qenë se ajo më së shumti fliste anglisht në atë kohë, vendosa që unë të flisja anglisht vetëm me të. Kjo na bënte jopopullore me mësuesit dhe shpesh do të bënim luftime me fëmijët e tjerë. Asnjëherë nuk u ndjeva sikur u futa aty.

Kur u ktheva 5 vjeç, mamaja ime kishte gjetur rrugën e saj drejt bregut perëndimor për t'u bërë një agjent i pasurive të patundshme. Ajo më në fund ishte gati që unë të bashkohesha me të dhe të filloja jetën tonë të re në Kaliforninë me diell.

(Majtas) Dianna, Toni dhe unë me nënën dhe hallat. (Djathtas) Halla ime Aiti dhe Dianna dhe unë

Mos harroni kur thashë që nuk isha e lehtë për tu ngritur? Këtu janë disa nga gjërat që bëra si fëmijë:

  • nxori çelësat e babagjyshit tim poshtë tualetit
  • skuqi protezat e gjyshit tim poshtë tualetit
  • peed nga kati 2 në 1
  • hodhi tortën e ditëlindjes së kushëririt tim poshtë shkallëve
  • e çoi kushëririn tim në kinema dhe shtiret se e zhytej ndërsa e ndiqte fshehurazi ndërsa e tërhiqte dhe vrapoi përreth duke më kërkuar
  • e mori vëllain tim duke e përplasur poshtë një kodre të pjerrët duke përdorur karrocën e tij për fëmijë si bobsled
Fytyra standarde fotografike (majtas / mes), Pasojat e incidentit në bobsled (djathtas)

Pasi u transferova në Kaliforni si 5 vjeç, pata probleme për tu rregulluar. Kam folur vetëm mandarinisht në shtëpi me mamanë time, dhe megjithëse dija të flisja anglisht, më duhej më shumë kohë për të mësuar se si të lexoja dhe të shkruaja. Kjo më detyroi në klasa ESL për disa vjet, gjë që e bëri edhe më të vështirë për mua të bëja miq.

Samerët ishin gjithmonë në Tajvan me babanë tim. Unë kam bërë një bujë në lidhje me të duhet të kthehem, sepse gjithçka që kam dashur ishte të jem në gjendje të rrija me miqtë e mi gjatë pushimit të verës. Në atë kohë unë thjesht doja të isha si fëmijët e tjerë - shkoj në kampin veror, luaj pak ligë, shiko futbollin të dielave. Pse më është dashur të kaloj çdo të diel duke shkuar në shkollë, kishë dhe studim biblik kinez?

Duke parë mbrapa tani, unë jam mirënjohës që nëna ime më rriti ndryshe nga fëmijët e tjerë. Nuk më pëlqen as bejsbolli, dhe aftësia për të komunikuar me miqtë dhe familjen, por më e rëndësishmja, të jesh në gjendje të porosisësh ushqim kinez në gjuhën time amtare është kaq i rrumbullakët.

Pse jam ashtu si jam

Një këshillë me vlerë që unë do t'i jap çdo babai atje: luaj kapur me fëmijën tënd. Meqë pashë babanë tim çdo disa muaj, ne kurrë nuk u detyruam të bënim disa nga aktivitetet më themelore të djalit të babait - si të luajmë kapur. Unë nuk mund të hedh një bejsboll me perëndi për të shpëtuar jetën time. Për disa arsye nuk mund ta kuptoj pikën e duhur të lëshimit, kështu që topi ose do të shkojë drejt e në tokë, ose duke lundruar 20 metra mbi objektivin tim.

BALLI ISSHT JET

Megjithatë është mirë, sepse më drejtoi drejt dashurisë së jetës sime: basketboll. Kam luajtur gjithë ditën, çdo ditë që nga klasa e 3-të. Më pëlqente të luaja aq shumë sa të vija shamitë e mia për të maksimizuar kohën e lojës para se të perëndonte dielli. Nëna ime u mërzit aq shumë sa që vendosi të më trokasë për të më mbajtur mua nga pashmangshmërisht të mbyta ushqimin tim. Ajo më tha që mënyra se si ju merrni apendiksit është të vraponi brenda një ore të ngrënies. Ajo gjithashtu harroi të më thoshte se kjo ishte një gënjeshtër, dhe nuk arrita të kthehesha 26 vjeç kur u bëra e kuqe e ndritshme kur kuptova nga shoqja ime e mjekut se kjo ishte plotësisht e pavërtetë.

Në moshë të lartë, isha në grunge dhe tërhoqa Stussy, yin yangs dhe tetë topa në të gjitha fletoret e mia. Unë isha REALI në rollerblading edhe atëherë ... Unë do të shkoja në shesh patinazhi 2-3 ditë në javë me miqtë e mi (ishte mirë atëherë, u betohem). Unë gjithashtu me keqardhje kalova në fazën e flokëve të zbardhura, gjerdanëve të shëmtuar dhe xhinse të bagëtive në fillim të viteve 2000. Unë mendoj se ajo epokë e merr tortën për veshjen më të keqe të të gjitha kohërave.

Nuk ka fjalë…

Disa njerëz mund ta shohin këtë befasuese, por unë u rrita në mënyrë të padurueshme. Nëse do të ishim në McDonald's, unë do të refuzoja të kërkoja më shumë ketchup sepse kjo do të thoshte se duhej të flisja me një të huaj. Nëse do të kishte një vajzë të lezetshme në klasën time, unë do të sigurohesha që ajo të dinte se unë e pëlqente atë duke shmangur kontaktin me sy dhe duke pranuar praninë e saj. Si dreqin kam përfunduar në një karrierë ku detyra ime është të flas me njerëzit tërë ditën?

Puna ime e parë jashtë kolegj ishte duke punuar për një qendër thirrjeje rekrutimi (shikoni ndonjëherë Workaholics?). Po kam veshur një kufje, po kam veshur një kostum të lirë baggy, dhe po kam pasur një kravatë Donald Trump nga Ross. Më duhej të telefonoja 100 persona në ditë, të regjistrohesha të paktën 20 biseda të përfunduara dhe të merrja shënime pse njerëzit thoshin "jo". Ishte puna më e mirë dhe më e keqja që kam pasur ndonjëherë. Ishte një punë pa falënderime, ishte një bluarje, por mua me kënaqësi të çuditshme u detyrova të bëja diçka që kisha frikë për pjesën më të madhe të jetës sime. Fillova të shoh përmirësime në mënyrën se si u afrova bisedave me njerëzit, me mënyrën sesi do të reagonin kur flisja me më shumë besim dhe energji. Brenda një viti bëra Klubin e Presidentit dhe kuptova se me të vërtetë më pëlqeu rekrutimi dhe në të vërtetë isha shumë mirë në të.

Ndoshta kjo është për shkak se unë kurrë nuk jam ndjerë sikur jam përshtatur në ndonjë vend, që gjithmonë jam përpjekur të përshtatem me njerëzit me të cilët bashkëveproj. Rritja në Tajvan, zhvendosja në një rreth të shkollës kryesisht të zezë dhe spanjolle, pastaj transferimi në një rreth me jakë të bardhë në shkollë të mesme ishte sfiduese, por më dha perspektivë. Ata ishin të gjithë mjedise të tilla të ndryshme që secila veprim më detyronte të rivendosja dhe të mësoja sesi të bëja miq përsëri. Në fillim ishte e bezdisshme, por tani e kuptoj se sa shumë e dua të mësoj për kulturat e tjera. Ndoshta kjo etje për udhëtim më kaloi nga babai im - duke parë fotografitë e tij duke eksploruar botën më bëri që të dëshiroja të bëja të njëjtën gjë.

Duke parë mbrapa 10 vitet e fundit, kam pasur fatin të vizitoj Kroacinë (Hvar, Split), Serbi, Shqipëri, Mali i Zi, Francë (Paris, Nice, Saint Tropez), Spanjë (Barcelona, ​​Ibiza), Holandë (Amsterdam) , Belize, Tajlandë (Bangkok, Krabi), Kinë (Shanghai, Pekin, Xinjiang), Hong Kong, Japoni (Tokio, Osaka, Kyoto), Bali, Singapor, dhe natyrisht, Tajvan. Nëse më njeh mirë, ti e di se është vetëm një pjesë e vogël e vendeve që dua të shoh. Këtu janë disa nga pikat kryesore:

Hvar (majtas dhe i mesëm) dhe Krabi (djathtas)Singapori (majtas) dhe Shën Tropez (djathtas)Split (majtas), Belize (mes), Barcelona (djathtas)Taipei (majtas) dhe Osaka (djathtas)Xinjiang (majtas) dhe Singapori (djathtas)

Pra, tani e dini pse ende shqiptoj disa fjalë në mënyrë të gabuar. Pse më pëlqen të bëj shaka dhe troll njerëz. Pse nuk do të mendoj dy herë para se të ha tofu të errët, testikujt dem, ose zemrën / këmbët e pulës. Dhe pse unë ndoshta do t'i kërkoj Brianit t'i mësojë fëmijët e mi të ardhshëm se si të hedhin një bejsboll të mallkuar.