Hiking Circuit Annapurna - Një histori fotografish me një perspektivë indiane

Annapurna III që ngrihet mbi Humde (Rrethi Manang) - Gjithashtu, një aeroplan rezervë është i disponueshëm këtu për shpëtimin emergjent dhe evakuimin.

“Malet na kishin dhuruar bukuritë e tyre, dhe ne i adhuronim me thjeshtësinë e një fëmije dhe i nderuam ato me një nderim të murgut hyjnor. ”- Maurice Herzog, Annapurna: Pushtimi i Parë i një maje prej 8,000 metrash

Pas mbi 2.5 muaj shëtitjes në Uttarakhand, pata një dritare të shkurtër për të bërë një vizitë në mecekën e Mbretërisë Himalayan - Nepal, përpara se perënditë e borës të bllokonin të gjitha kalimet në këtë territor hyjnor.

Ekzistojnë dy hyrje të rrugëve në Nepalin Perëndimor nga shteti Indian i Uttarakhand. Një përmes Banbasa (Indi) - kufiri Mahendranagar (Nepal) dhe tjetri përmes kufirit Dharchula, me një qytet emri në anën e Nepalit. Dharchula fshihet shumë më thellë në rrethin kufitar Indian të Pitthoragarh dhe për këtë arsye më i paarritshëm në krahasim me Banbasa. Edhe vendasit kishin një fjalë ose dy për të thënë në lidhje me çështjet e sigurisë që kishin të bënin me hyrjen në Nepal prej andej. Prandaj, vendosa të kaloj nga Banbasa.

E gjithë kjo po ndodhte brenda 2 ditëve nga njoftimi për Demonetization nga Kryeministri Indian Minster Modi (85% e të gjithë monedhës indiane u konsiderua e pavlefshme nga një urdhër ekzekutiv që do të thotë krizë e rëndë e parave në Indi). Do të thoshte gjithashtu se kisha afër dhe nuk kisha para ndërsa kaloja në një vend të huaj! Unë mezi kisha arritur të arrija në Kathmandu ku do të takoja një mik që fluturonte nga India dhe që mbante USD për të mundur të udhëtoja më tej. Ose nëse ai nuk e bëri atë, të marrë një autobus nga Kathmandu përsëri në Indi në të njëjtën ditë .. (Dhe mund të shtrydhni disa vakte dhe një birrë në mes!)

Kështu, u nisem nga Kathgodam (një qytet i rëndësishëm në Uttarakhand jugor) në drejtim të kufirit Banbasa në një autobus të lirë transporti shtetëror Uttarakhand. Udhëtimi nuk ishte aq emocionues dhe rrugët me pluhur. Ndërsa isha ulur në një autobus të mërzitur mes mendimeve të panumërta, pyesja veten nëse mund ta emëroja këtë udhëtim Kathgodam për në Kathmandu?

[Të gjitha fotografitë e shkrepura me një GoPro Hero4 ose MotoX Play]

Lumi Sharda - Kufiri Indo-Nepal (Banbasa)Kufiri Indo-Nepal në Banbasa (nga stacioni i autobusit Banbasa deri në kufi, mund të merrni një taksi me biçikletë)Mori një biletë të lirë për Kathmadnu në një prej këtyre autobusëve Delux pas një beteje. Kishte shumë pak bileta në dispozicion, pasi me sa duket të gjithë nga ky qytet në Nepal po ktheheshin në Kathmandu pas 10 ditësh të pushimeve Diwali të kaluara në shtëpi.Autobusi im duhej të nisej në 3:30 pasdite Koha standarde e Nepalit. Kështu që vendosa të ha diçka në një nga dyqanet lokale në stacionin e autobusëve. Takoi këtë burrë, i cili kaloi gjysmën e jetës së tij në Hissar (Haryana, Indi) duke mësuar truket e mundjes në Freestyle. Ai e urrente studimin, ishte pothuajse mosha ime, por tani kishte hequr dorë nga gjithçka për të drejtuar këtë ngrënie të vogël! Ai ishte Nepali dhe gruaja e tij ishte Indiane përtej kufirit. Ai dëshironte të ndiqte mundje veçanërisht pasi medaljet e fundit që India kishte fituar në mundje në Olimpiadë. Ai tani ishte duke u përpjekur për një vend në ekipin e Mundjes Nepalese, por nuk mund të kalonte në gjyqe për shkak të politikës dhe keqmenaxhimit të sporteve në Nepal.Në këtë autobus jo aq të rehatshëm, unë kalova afro 21 orë në një pozicion nga Mahendranagar në Kathmandu. Do të prisja udhëtimi të ishte shumë më i shkurtër. Rrugët nuk ishin aq të këqija, por unë kurrë nuk mund të deshifroj pse iu desh kaq shumë kohë. Një distancë e ngjashme në Indi nuk do të ishte më shumë se 10 orë.

Miku im kishte rezervuar tashmë një vend në zonën e Thamel të Kathmandu-së (Lloji i ekuivalentit të Changspa në Leh). Kështu që pasi zbrita në një pjesë mjaft të pluhurosur të Kathmandu, më duhej të ecja 3 km të tjera për të arritur në hotel (bukë Zen dhe mëngjes) Dhoma nuk ishte aspak e keqe për 500 INR.

Një vend i pastër për të qëndruar më në fund pas 2 ditësh duke kaluar nëpër qytetet kufitare me pluhur të Indisë dhe Nepalit.Një nga rrugët në Thamel me dyqane të ndryshme që shesin Yak Shawls, pajisje Trekking dhe shumë eateries me kosto të lartë! Pas një dush të shpejtë në hotel, bëra një shëtitje për të eksploruar Thamel dhe gjithashtu shkëmbyem faturën time 50 dollarë për 5200 NPR. Nuk është çudi që amerikanët kanë një top në Nepal me një kurs kaq të çmendur të këmbimit 1: 105 .. Indianët shijojnë vetëm 1: 1.6. U shëtita rreth Thamelit, duke pritur për mikun tim që do të mbërrinte këtu nga aeroporti.Pasi arriti miku im, Ne hodhëm një shëtitje në zyrën e bordit të bordit të Turizmit për Nepal për të marrë kartelat tona ACAP (Leja e Zonës së Konservimit Annapurna) dhe kartën TIMS (Sistemi i Menaxhimit të Informacionit Trekkers). Për habinë tonë të këndshme, ACAP ishte vetëm 200 NPR për qytetarët e vendit SAARC (indianë dhe aziatikë të tjerë të jugut), por kurrë nuk e kuptoi logjikën e pagimit të 600 NPR për TIMS. Ata kurrë nuk kontrolluan TIMS diku në qark që ndalon Muktinath. (Leja e ACAP ishte 2000 NPR për të huajt)Plotësimi i Formularëve në zyrën e bordit të Turizmit të Nepalit për lejet. Ndërsa shumë njerëz preferojnë të bëjnë qark Annapurna përmes agjencive udhëtuese të cilët menaxhojnë lejet, udhëzuesit etj, është gjithmonë më kënaqësi të bëni mutin të bëni vetë! - Në Nepal nuk ka shëtitës Solo, në Leksikun Lokal, njiheni si alpinistë të Pavarur!Një rrugë kryesore e qytetit në Kathmandu - Gjatë tërmetit të vitit 2015, duke parë Mainstream Media, unë isha nën përshtypjen se Kathmandu kishte mbaruar .. Megjithatë, asnjë shkatërrim i tillë nuk ishte i dukshëm këtu. Ajo që thanë shumica e vendasve, ishte qyteti më i vjetër që u prek!Një treg i zënë në KathmanduNe kishim plan për të arritur te Besisahar të nesërmen, por Nepal është një vend i çuditshëm, Out of Blue a Bandh (Grevë) u thirr nga një grup komunist i prirur dhe madje vendasit nuk e dinin pse? por gjëja Qesharake ishte, ne e kishim kontrolluar nga hoteli dhe po prisnim në stacionin e autobusëve pa asnjë veprim transporti. Ne ishim të mërzitur se çfarë të bënim? Kështu që ne vendosëm të bënim një vizitë në tempullin e nderuar të Pasupatinath në Kathmandu dhe gjithashtu të takonim një nga xhaxhallarët e Sriramit (shokët e mi) i cili na nxori për drekë. Shtë e tmerrshme të shohësh gjendjen e lumit Bagmati që rrjedh pas Pasupatinath. megjithëse tempulli dhe komplekse ishin të bukura. Kjo strukturë e krijuar nga njeriu u rindërtua në shekullin e 15-të nga Lichhavi King pasi ndërtesa e hershme u konsumua nga termitët :) Ka legjenda të ndryshme që rrethojnë hyjninë (Shiva), e cila adhurohet në shenjtëroren-santorum të këtij kompleksi tempull.Bandhi i Nepalit u zbrit nga mbrëmja, pas së cilës ne hipëm në një autobus të lidhur me Pokhara në 8:00, i cili na ra në Dumre rreth orës 4 të mëngjesit. Pas një pritjeje prej dy orësh, morëm një autobus të lidhur për Besisahar (rrethi Lamjung) nga ku fillon udhëtimi Annapurna zyrtarisht. Më në fund arritëm atje rreth orës 9 të mëngjesit dhe pas një mëngjes të shpejtë dhe duke u freskuar, filluam të ecnim në ACT (Annapurna Circuit Trek)Ujërat me ngjyra bruz të lumit Marsyangdi e cila buron afër Khangsar Kang (në perëndim të Masivit të Anapurna) përfundimisht duke u shkarkuar në lumin Trishuli në Mugling në Nepalin e Poshtëm.Së pari nga shumë ura të pezulluara, një takim në Rrugën e Rrethit Annapurna. Ky që çon në Bhulbule, fshati i parë që hasa kur u bëra shëtitje nga Besisahar.Kapja e shikimit të parë të majës LamjungFshati i pastër i BhulbuleLumi Marsyangdi shndërrohet në një Liqen Artificial në këtë digë që operohet nga një kompani kineze (Pranë Bahundanda)Mikpritësi im i parë në Bahundanda | Gjëja e çmendur në AC Trek është akomodimi pa disponueshmëri pothuajse kudo, nëse shpenzoni për ushqim (darkë, mëngjes etj) gjatë qëndrimit në shtëpi. Ky njeri ishte nga Nepali por babai i tij dha jetën e tij duke shërbyer për Regjimentin elitar Gurkha të Ushtrisë Indiane. Takova shumë të rinj në Nepal të cilët punuan për Regjimentin Gurkha të Ushtrisë Indiane. Të luftosh armikun e një ushtrie të huaj, për krenari? apo për punë vetëm për të ushqyer familjet e tyre?Një fshat pa skenar por paqësor në Rrugën e Rrethit Annapurna. Futbolli është një sport i preferuar për këta banorë të Maleve.Fushat e bukura në fshatin malor të GhermuTakova këtë udhëzues duke udhëhequr disa klientë gjermanë ... Ai mendoi se unë isha nepali dhe fillova një bisedë me mua në Gjuhën Nepale .. Më duhej t’i thoja që isha Indian edhe pse dhe mbase fshehtas fshehtas që edhe unë nuk dukesha Mongloid? A kam… Sidoqoftë, ai e dinte gjuhën indiane dhe jo për habinë time të madhe. I donte Filmat Indiane të Jugut ... Unë kam vëzhguar njerëz të kodrës në të gjithë veriun e Indisë, Nepal i dua Filmat Indiane të Jugut me mirësjellje më të mëdha se jeta e heronjve në filmat të cilët mund të përfundojnë Ku Klux Klan Ushtri, dërgoni armiq që fluturojnë në ajër me një grusht, hidheni nga aeroplanët pa parashutë dhe ndaloni një TGV Franceze thjesht duke parë atë! Ai i donte Ram Charan, Pawan Kalyanm Rajnikanth, Mahesh babu dhe kishte përçmim vetëm për Salman, Shahrukh dhe Aamir as nuk llogarisnin!Gjëja e mirë për shëtitjet në Annapurna është disponueshmëria e shenjave të Trail në kryqëzime të mëdha duke siguruar që alpinistët të mos humbasin dhe për këtë arsye promovon udhëtime të pavarura!Gjurmët që çon në një tjetër urë të Pezulluar për të kaluar në anën tjetër. Diku diku midis Chyamche dhe Tal. Lartësitë e Ulëta në ACT janë kryesisht shtigje që kalojnë nëpër fshatra dhe pyje të rastit. It'sshtë vetëm pasi të keni kaluar Pisang-un, kur shkelni TreeLine dhe jeni kryesisht në shkretëtira malore të ftohta të Manag dhe MustangLumi i bukur Marsyangdi me Tal shihet larg në të majtëNuk ka asnjë shenjë më të bukur sesa të zbulosh një qen të mbuluar me qime Himalayan Shepherd (qen Bhutia). Këta Qen janë të njohur për mbrojtjen e deleve dhe Blegtorisë nga macet e egra të rrezikshme dhe herë pas here mbajnë në rripin ndonjëherë të pashembullt të Himalajeve.Kalimi i disa seksioneve të rrezikshme të shtegut. Kjo ishte rreth orës 03:30 pasdite, dielli ishte pothuajse i fshehur pas ngritjes gjigande të kodrave. Unë e kisha lënë mikun tim në Syange më herët këtë mëngjes dhe ai do të më takonte në Manang në 3 ditë. Unë isha vetëm me mirësjellje, të uritur dhe të rraskapitur, duke ecur mbi 23 km dhe për më shumë se 7 orë me një kamion 20 kg. Dharapani ishte destinacioni për ditën dhe mbeti akoma rreth 5 km nga këtu! Dorëzimi nuk ishte një opsion, Ecja ishte !!Një nga disa postblloqe ACA ku duhet të tregojë lejen dhe gjithashtu të regjistrohet. Shtë e dobishme nëse autoritetet do t'ju ndjekin, nëse dikush do të humbasë.Fshati Timang | Bagsanta Porter të shtrira me Manaslu të fuqishëm në sfond. Manaslu është mali i tetë më i lartë në botë me 8 163 metra. në ACT mund të vërehen 3 nga 14 tetë mijë mijë në botë .. Annapurna, Dhaulagiri dhe ManasluNdalimi për disa Teaj të Zi në Thanchowk dhe për të kapur një pamje çlodhëse të Manaslu me mbase duke përgjëruar disa melodi të La La LandDuke ecur në mes të pyjeve alpine duke kapur pamjen e parë të Annapurna IIFshati i bukur i Chame dhe një stacion i madh ndalese në shtegMë në fund u takuan dy Indianë dhe ata ishin nga Hyderabad Too :) | Gjëja e çmendur për shëtitjet në Nepal është gjetja e vetëm e Turistëve të Bardhë nga Perëndimi ... Kam gjetur shumë prej tyre racistë të qartë dhe ishte e vështirë të gjesh njeri të fliste ... Gjetja e njerëzve nga toka juaj, që flasin gjuhën tuaj është gjithmonë një gjë e mirë!Pothuajse çdo Fshat në Rrethin Annapurna ka këto porta të gdhendura bukur | Ky kur largohet nga Chame përfshinë pjesën e sipërme të Pisang-ut / GhyaruShëtitja e bukur dhe lumi magjik Marsyandgi para BhratangDhe Sa herë në jetën tonë ka të bëjë me kapërcimin e atyre urave ... Për t'i marrë ato vendime dhe për t'u futur në anën tjetër?Ecja drejt sipër Pisangut mes fytyrës shkëmbore të lakuar dhe të lëmuar ..Një tjetër shteg i bukur me pamje nga Annapurna II që përfshin PisangNjë urë tjetër në lumin Marsyangdi
"Të kthehesh atje ku ke filluar nuk është njësoj si të mos ikësh kurrë"
(Majtas) Pisang i Poshtëm siç shihet nga Pisang i Epërm | (Djathtas) Annapurna II siç shihet nga toka ndërsa ngjitet në fshatin e lartë të GhyaruAnnapurna II siç shihet nga Ghyaru .. Ghyaru është një nga ato Fshatrat e bukura të epokës së Gurit që dikush do ta imagjinonte .. Perceduar në një lartësi prej 3730m mbi nivelin e detit, është në një lartësi më të lartë se Manang dhe mbase i njëjtë me Muktinath në Rrethin e Anapurna. Ghyaru jo vetëm që ofron pamje madhështore të Annapurna II dhe III, por është një pikë e shkëlqyer e aklimatizimit në qark për shkak të lartësisë së saj .. Unë isha në Ghyaru nga ora 02:30 pas pas një rritjeje 21kms nga Chame ku fillova rreth 8: 30:00 ose më shumë! Kështu që unë nxora për në fshatin tjetër Ngawal i cili e bën punën time për të arritur Manang ditën tjetër shumë më të lehtë.Ushqimi i vogël afër NgawalTakoi disa vendas që shkojnë në HumdeBricjapi i Ngawal | Annapurna III siç shihet në sfond me Hënën që ende shkëlqen në mëngjesNuk ka asgjë më të mirë se era e Juniperit në një mëngjes Himalayan. Sipas botanistit, midis 50 dhe 67 specie dëllinjë janë shpërndarë gjerësisht në të gjithë Hemisferën Veriore, nga Arktiku, nga jugu në Afrikën tropikale, në Tibetin Lindor në Botën e Vjetër dhe në malet e Amerikës Qendrore. Pylli i njohur më i njohur i Juniperit ndodhet në një lartësi prej 16,000 metra (4,900 m) në Tibetin jug-lindor dhe Himalajet veriore, duke krijuar një nga linjat më të larta të pemëve në tokë.Annapurna III dhe kreshtat përreth që formojnë kufirin e brendshëm të Sanctuary AnnapurnaPothuajse duke arritur në Manang | Një nga gropat kryesore ndalet në Rrethin Annapurna. Gjithashtu ka lehtësira të tjera si Telefon, një zyrë ACAP dhe disa restorante të mira për ushqim!Fëmijët Cute Himalayan duke ndaluar për një foto në rrugën e tyre për në shkollë (Manang)Kicho Tal ose Lake Lake është një rritje e fortë, por e shkëlqyeshme nga Braga (afër Manang). I ndodhur në një lartësi prej 4600m dhe mbi 1000m ngjitje mbi Manang, është një aklimatizim i mirë dhe rritje praktike për ata që synojnë të ngjiten në liqenin e Tilicho apo edhe të përpiqen të kalojnë Thorong La Pass (5416m). Në rrugën për në majë mund të dallohen Annapurna III, Gangapurna, Tilicho dhe Khangsar Kang Peaks. Larg Away, mund të shihet edhe Liqeni Gangapurna i formuar nga shkarkimi i rrjedhës akullnajore nga mali Gangapurna.Kicho Tal ose Liqeni i Akullit (4600msl)Një mbrëmje në ManangLumi Marsyangdi në rrugën për në Liqenin e TilichoZonat e mbikalimit dhe zonat e rrëshqitjes së tokës përfshijnë kampin bazë të TilichoPamje madhështore të akullnajës Gangapurna, majat Khangsar Kang dhe Tilicho përfshijnë Liqenin Tilicho. Annapurna I shtrihet menjëherë pas këtij muri masiv akulli, i cili detyroi alpinistin legjendar francez Maurice Herzog të gjente një rrugë tjetër për të mbledhur Annapurna I në 1950Alpinist në Gjurmën e AnnapurnaManaslu në sfond, me Diell që shkëlqen mbi akullnajën GangapurnaNë një lartësi prej mbi 4949m, i njohur si liqeni më i lartë në botë (Megjithëse është i diskutueshëm) bazuar në madhësinë e tij ..Pamje Panaromike e Kang Khangsar dhe majat TilichoPamje e Manaslu dhe Chulu WestKarma Chong Sherpa | Samiti i Everestit 3 herë, Lhotse - 1 kohë, ende i përulur | Ai po drejtonte një klient sepse sezoni i ngjitjes (Mars-maj) kishte mbaruarChulu West 6419m (Majtas) dhe Manaslu të dukshëm nga kjo pikë e lartë ... Më poshtë mund të shihni Thorong-phedi i cili vepron si një bazë për t'u ngjitur në Thorong La .. Edhe pse kampi i Thorong High është i preferuar mbi Phedi për shkak të qasjes më të lehtë për shtytjen përfundimtare në ThorongLa.Kampi i lartë Thorong i cili përdoret si ndalesa e natës përfundimtare për kalimin në Thorong LaTrekkers dhe Guides që shijojnë një lojë kartelash në Thorong High CampTakoi këtë Gentleman me emrin Yam Gurung .. Mësoi shumë për Gurungs, Bon People, Influx of Hinduism-Budismism in Kulturës Nepali, problemi Madheshi në Nepal etj. .. Ai ishte i bazuar nga Kathmandu dhe kishte punuar më herët për Tiger Tops (një kompani aventureske). Ai aktualisht ishte duke punuar si një konsulent aventuresh me National Geographic dhe kishte udhëhequr grupet e NatGeo në Karakoram, Trans-Himalaya, Sikkim, Arunachal dhe Tibet.Unë në Thorong La pass | -10c në 7 të mëngjesitTakoi disa njerëz të ftohtë në kampin Thorong High të cilët ishin aq të dashur në këtë kalim johozitës për një pamje të qeshur.Zbritja nga ThorongLa në Muktinath po mashtron pjerrët dhe një humbet rreth 1600 metra. Ndërsa kalova rreth 2 orë, të tjerët që takova morën lart 5 orë nga ThorongLa. Të përshëndetur nga kjo pamje e shkëlqyeshme për hyrjen në Muktinath, Një Manastir dhe pamja madhështore e Dhaulagiri HimalBuda & Dhaulagiri në MuktinathTempulli i bukur i MuktinathTempulli MuktinathQyteti i bukur i Muktinath në mbrëmjeRockstar of Buddhism Tibetan .. Padmasambhava ose Guru Rinpoche pasi ai njihet në vend .. Përgjegjës për shndërrimin me duar të vetme të Tibetit nga Bon Religon në Budizëm .. Dragons Slayed, ndjekur demonët dhe çfarë tjetër? Pak e dinë që ai ka lindur në Luginën e Chitral / Swat of Modern Modern PakistanLesh rrotulluesBirra më e keqe në Nepal ..Akull i ngrirë dhe Uji përtej Muktinath, përfshijnë Kagbeni / JomsomFshati i Bukur i Luginës së Mustangut të PoshtëmRrugët e heshtura dhe të vetmuara të Mustang (të çojnë në Jomsom dhe Pokhara)Kagbeni dhe Lugina e lumit Kali Gandaki | Rruga për të Kufizuar është e Mustangut të Epërm dhe është kryeqyteti me mur (Lo Mantang) fillon nga këtuAnnapurna III në të majtë dhe Gryka e Kali Gandaki ose Andha Galchi. Kjo grykë e Kali Gandaki (ose lumi Gandaki) në Himalajet me disa masa është kanioni më i thellë në botë, duke qenë 5,571 m ose 18,278 ft më i ulët se Annapurna I në lindje i cili e kufizon atë në një pikë dhe Dhaulagiri në perëndimUra e varur në lumin Kali GandakiHyrja në XhomsomRrugicat e bukura dhe të ngushta të Jomsom .. Jomsom do të thotë fortesë e re në dialektin Tibet Lokal dhe është një nga vendet më të errëta në këtë planetMë në fund Ushqimi Indian (Perime Biryani) në Jomsom .. Pasi të keni qenë të lodhur duke ngrënë Dal Bhat në qarkun Annapurna .. Ushqimi o cila shteg është përshtatur kryesisht për gorat / Firangis (Të huajt)

Jomsom, është vendi ku kam dalë nga Gjurmët e Annapurna. Dikush mund të marrë një autobus deri në Beni dhe një autobus për në Pokhara nga atje .. Unë do të doja të kthehesha dhe të bëj Mustang Trek sipërme një ditë dhe ndoshta të kalojë disa ditë në fshatin Marpha (Famshëm për atë është pemishte me mollë) i cili është 6 km në rrjedhën e poshtme nga Jomsom në drejtim të Beni ...

Në PokharaBulevardet e këndshëm të liqeneve në Pokhara (Liqeni i Fewa)Shanti Stupa në PokharaDalja nga Nepali duke marrë një autobus në qytetin kufitar Indian të Sunauli | Stacioni i autobusëve turistik me Machapucchare dhe Annapurna shkon me shkëlqim të dukshëm në qiellin e mbushur me mjegull.Mirësevini në Indi

Nëse ju pëlqeu udhëtimi, klikoni në zemrën e gjelbër dhe rekomandojeni atë për miqtë tuaj.

Ju lutemi lini një koment në rast të ndonjë pyetje në lidhje me Annapurna Circuit

Postimi u shfaq për herë të parë në pelegrinin e parë këtu: http://firstpilgrim.com/hiking-annapurna-circuit-photo-story/