Unë fluturova në klasën e parë dhe ishte qesharisht e pakëndshme

Fotografi nga freestocks.org në Unsplash

"A keni një çantë Louis Vuitton?"

"A i shesin ata në Walmart? Cuz këtu ku e kam marrë këtë triko ”. Mirë, ju e keni thirrur atë. Unë nuk e thashë atë. Ishte diçka pak më afër:

"Qij, jo"

"Oh faleminderit zot. Nëse më duhet të shikoj një çantë tjetër të Louis Vuitton, mendoj se mund të bërtas ”.

Bashkëshorti im i indinjuar me ndenjësen me të drejtë ishte nga Aspen. "Epo, afër Aspen. Epo, Grand Junction, Kolorado është aeroporti më i lehtë për të hyrë brenda dhe jashtë. "

Unë u rrita në Amherst County, një nga më të varfërit në Virxhinia. Dhe, edhe pse kam jetuar në Salt Lake, qyteti im aktual dhe i shokut tim të nisjes, për 16 vjet tani, ka vetëm deri tani që mund të marrësh nga prapaskena juaj. Për shembull, nuk do të kisha fluturuar kurrë në klasë të parë; shoku im vend ishte mësuar qartë me të.

"A është Salt Lake shtëpia juaj, e dashur?" pyeti ajo më vonë. Unë u mrekullova nga përdorimi i saj i fjalës "i dashur" përkundër vetvetes, dhe ndoshta falë bourbonit të lirë në klasë të parë, kështu që e kënaqa atë. "Eshte. Unë jam rritur në Virxhinia. ”

"Partfarë pjese?"

"Central. Lynchburg? "

"Oh, unë e njoh Winchester. Kam jetuar në DC për shumë vite. ”

Edhe pse Lynchburg dhe Winchester ndajnë të njëjtin tingull “nch” në mes, ata nuk mund të ishin binjakë më vëllazëror. Vendosa të mos e korrigjoj - ashtu siç do të kisha zgjedhur të mos argumentoja me insistimin e saj, kur ajo mbërriti për herë të parë, se unë i kisha vjedhur vendin. Si unë nuk e di se si të lexoj detyrat e vendeve në klasën e parë. Puh-qira.

"A preferoni rreshtin? Nëse veproni, ne duhet të kalojmë - unë e kam dritaren. ”

Unë në fakt kisha zgjedhur dritaren me qëllim dhe dyfish dhe trefish kontrollova shenjën gjatë konviktit. Isha nervoz - fluturimi më bën gjithmonë nervoz në përgjithësi, megjithëse më pëlqen të udhëtoj. Udhëtimi vlen gjithmonë për palpitacionet, por palpitimet më bëjnë shumë të përpiktë në lidhje me informacionin e kontrollit të dyfishtë të konviktit - si përputhja e numrit të sediljeve në koshat e sipërm me numrin e sediljeve në biletën time.

"Unë në të vërtetë preferoj dritaren - por unë jam i lumtur që ulem në cilindo është vendi i caktuar. Më vjen keq nëse e kam gabuar, "i thashë, duke u përpjekur ta takoja në mes.

"Jo, jo, nuk ka nevojë që ju të lëvizni, mos u bëni pa mend". Unë buzëqeshja, madje siç më ndodhi që gjëja pa kuptim po ofronte të hiqja dorë nga vendi që kisha zgjedhur me kujdes disa ditë më parë, dhe e gjeta me përpikëri vetëm disa minuta më parë. Unë pyesja veten nëse ajo do të pinte pirjen e saj.

Unë isha në një udhëtim pune, Salt Lake në Kalamazoo. (Tani ka një vijë nga një melodi e Johnny Cash e kitschy nëse kam dëgjuar ndonjëherë një.) Ishte për një javë trajnimi që unë isha 3 muaj i vonuar në marrjen, dhe duhej të negocioja me shefin tim për t'u miratuar. Kompania po paguante, por data e miratimit të vonë kishte vendosur opsionet e mia të konviktit në pjesën e prapme të dy rreshtave të një monstruoziteti Delta me 42 rreshta, që më jepte xunktha vetëm duke menduar. U vendosa në një nga opsionet e vetme - një vend të mesëm, natyrisht - dhe vazhdova.

Tre ditë më vonë erdhi koha e kontrollit. Unë hapa aplikacionin Delta dhe mesazhi i parë ishte diçka përgjatë vijave të, "Trajtoni kurvën e yo, vetëm 156 dollarë për klasin e parë."

$ 156. Kam shikuar me pabesueshmëri të pjesëve të barabarta me tarifën e tepruar dhe tundimin në mendimin e një blerjeje luksoze krejt të re-kurrë më parë-me përvojë. Në fund të fundit, bileta vetë ishte paguar tashmë, dhe me paratë e kompanisë - pa kosto për mua. Dhe unë mund të bëj azhurnimin 156 dollarë në personalitetin tim - SKYMILES! - kartë krediti direkt përmes aplikacionit.

156 dollarë për konvikt pa sherr. Ruajtje e përkushtuar sipër. Më shumë sallë pritjeje për këmbët sesa pantallonat e një centipedi, dhe më shumë inç në vend se vithet e mia të bollshme janë të gjera.

Ishte një mendimtar pa mend. Bleva azhurnimin, për një të gjashtën, cila ishte kostoja e blerjes time të fundit për udhëtimin, për pjesën e parë të udhëtimit tim katër vjeçar, dhe përjetova një parashikim të lezetshëm sesa terror për 20 orët e ardhshme.

Sapo mbërrita në aeroport, filluan zhurmën e zakonshme të frikës dhe zemrës. Për të zbutur pamjet e pandërprera të pambaruara të një makine milion-ton me një motor që tingëllon si një lëndinë e fuqishme lëndore (të paktën, kjo është se si tingëllojnë nga ekonomia) duke lënë tokën një milje nën të dhe lundrueshëm në mënyrë të pashpjegueshme në ajër, unë mendova të lëvizja në pjesën e përparme të rreshtit te porta, përpara se dikush tjetër të mund të rrëzonte bagazhet para meje, duke më ngulur sytë me kokë, duart mbi ijet dhe njoftuar , "Epo, ju duket e emocionuar që jeni këtu!" (Histori e vërtetë.)

Ishte bukuroshe !!! Derisa, natyrisht, arriti Lady Diana Down-to-Tokë. Dhe gocat e para, të zbehta të Chanel dhe lëkurën e kalit së bashku me të.

Pas bisedës sonë të parë të vështirë për Louis Vuitton, ajo menjëherë ra në gjumë me kopjen e saj të Horse & Rider të hapur dhe duke pushuar në kraharor. Natyrisht, së shpejti më duhej të zhvishem. Dhe duke qenë se ka shumë sallë pritjeje në klasën e parë, por akoma nuk është e mjaftueshme për të kaluar bashkëshorten tuaj të vendit, më është dashur të zgjohem.

"Oh, natyrisht i dashur. Kjo ndodh gjithmonë me ata që janë në dritaren ”.

Shëtisem në një gjendje të vazhdueshme të sindromës imponuese. Ndihem si mashtrim 24/7. Unë kam një karrierë të suksesshme në komunikime, një diplomë universitare, një shtëpi të vogël në një periferi skicë, një përkushtim të përkushtuar, të shkëlqyeshëm dhe emocionalisht ashtu dhe një qen i vogël i lezetshëm. Por kur jam në punë, ekziston kjo ndjenjë e vazhdueshme e panikut të afërt, thjesht kërcënuese për të copëtuar sipërfaqen, një ulërimë frike e kapur në fytin tim duke u zgjeruar dhe duke u kontraktuar si një shakull më afër dhe më afër një zjarri në mendimin e dikujt që zbulon dhe thashetheme nga ftohësi i ujit proverbial: Ajo dhe vëllai i saj morën dhurata të Krishtëlindjes nga Pema e Engjëllit vit pas viti kur ishin fëmijë. Ajo i kaloi mbrëmjet e saj pas shkollës në një babagjysh alkoolik në një rimorkio me një gjerësi të vetme deri në moshën 13 vjeç dhe nuk pranoi të shkonte më. Njeriu i saj në burg. Ajo kishte veshur bluza Guns 'N' Roses dhe Crue në shkollë, sepse ato ishin gjërat më të afërta me rrobat e shkollës, të cilave mund t'i lejonte dikush në familjen e saj.

Babai i saj kishte skizofreni.

Kjo nuk mund të jetë e mirë për kompaninë.

Klasa e parë ishte e bukur, mos më gabo. Por nuk jam i sigurt se ia vlente ankthi (i shtuar). Vetëm disa minuta bisedë me Hipokratin Helen të Trojës, dhe unë mund ta kisha korrigjuar kur ajo tha "Winchester" në vend të "Lynchburg". Pas borgbonit të dytë dhe vetëm fjalimeve të vogla, mund të kishte rrëshqitur që në të vërtetë nuk i përkas klasit të parë, që prindërit e mi nuk zotëronin një shtëpi, le të mos kishin kuaj.

Mund ta kisha prishur lehtësisht mendimin e gabuar se unë ndoshta mund të jem lloji i personit që meriton të përballojë Louis Vuitton.

Ndërsa isha duke e lënë vendin tim dhe klasin e parë prapa për mirë, unë shikova përsëri në supin tim për të kontrolluar numrin e sediljes.

Unë kisha ulur në vendin e saj të dritares pas të gjitha!