Nëse duhet të shkoni në SXSW

Katër Katër-Jetë

Shkova për herë të parë në SXSW në vitin 2009, vitin e lançuar Foursquare. Unë them që jo për kredi në rrugë (kredia dixhitale është e pavlerë në rrugë), por deri më sot unë dhe ambienti.

Në atë kohë, unë punoja në ndarjen dixhitale të një ndërmarrje tradicionale të mediave dhe transmetimeve, dhe ata po vdisnin. Unë mendoj se ishte raundi i dytë i lepujve që "na dha" me një shtesë prej 10 ditësh (pa pagesë) që më bëri të kuptoja nëse nuk bëhesha ndryshimi që doja të shihja në botë, do të lihesha i ftohti së bashku me pjesën e tyre të klasifikuar të zvogëluar.

Partitë Natën e Hapjes Epike të Një nga Frog Design

Kam kapur një biletë Interaktive nga Craigslist (nën 400 dollarë nëse mbaj mend si duhet) dhe tërhoqa favore nga miqtë e mi në Austin për të fjetur në një dyshek të inflatable për javën. Në atë kohë, nuk dija askënd që shkonte në SXSW gjatë javës së teknologjisë. Të gjithë pyesnin se cilat grupe do të shikoja dhe nuk ishin të interesuar kur u thashë atyre për takimin me një djalë të quajtur Gary V. i cili shiste verë përmes eksituesit ose Bobblehead që mora nga themeluesi i Reddit.

2015 Playland

Kur ndoqa për herë të fundit në 2015, ishte e qartë se loja kishte ndryshuar. Ishte bërë një betejë e vazhdueshme për të luftuar zhurmën, dhe unë i lashë të përmbushur dhe të lodhur. Fillestarët kishin përmbytur çdo sipërfaqe me afishet e tyre, posterët dhe fryrje. Partitë fillestare të jore tani ishin ngjarje ekskluzive VIP me pak vend për këdo që nuk ishte në listë. Ndërsa kishte shumë sesione falas të sponsorizuara nga markat si Samsung, CNN dhe Fast Company, ata gjithashtu tani kishin linjat e gjata që përshkuan të gjitha seancat e njohura. Ishte një përleshje e vazhdueshme për të gjetur kërkimin e radhës para se ajo aktuale të mbaronte, dhe duke marrë parasysh gjysmën e kohës që mbaroi në tacos, ia vlen të udhëtohej.

Nga DJ-të e të Famshëmve, Questlove ia vlen të jepet hyra

Pra, ju ende dëshironi të shkoni në SXSW në 2018? Edhe unë bëj, dhe ja çfarë sugjeroj:

1. Merr një simbol - It'sshtë akoma mënyra më e mirë për të parë konferencën, veçanërisht nëse është hera juaj e parë. Do të keni qindra seanca për të zgjedhur, dhe madje nëse ju ose korporata juaj paguan një premium (aktualisht 1325 dollarë) për biletën, mund të llogaritni të paktën disa qindra prej tyre që kompensohen me kafe, taco dhe birrë të lumtur orë. (Nëse nuk keni ende një distinktiv, seriozisht, kontrolloni Austin-Craigslist për anulimet e minutës së fundit.)

2. Mos fle - Zgjohu herët. Ky ka qenë këshilla themelore për çdo vit. Ka kaq shumë për të parë dhe bërë, dhe me pushimet e vendosura mirë të kafesë gjatë gjithë ditës tuaj, ju do ta mbani festën. Ka mjaft takime të planifikuara dhe spontane gjatë mëngjesit para se të fillojnë seancat dhe rreth orës 11:00 kur ata që nuk do të dalin në aheng gjatë gjithë natës zhvishen dhe gjejnë rrugën e tyre për tacot e natës vonë (Chi'lantro ose Torchy's) . Ju mund të gjeni lidhje domethënëse në SXSW, por jo nëse jeni duke fjetur në dhomën tuaj të hotelit.

3. Shmangni elitat - Do të kapni shpejt disa njerëz që mendojnë se janë më mirë se ju, lëvizni shpejt.

4. Mos pini (për të tepruar) - Kjo mund të bazohet në preferencën personale, por unë mendoj se nëse po shikoni SXSW si një shans për të lënë të lirshëm, ka mënyra më të mira për të kaluar kohën tuaj. Sigurisht, ka orë të lumtura nga mesdita deri në mbrëmje, por në mënyrë që të vazhdoni një orar rraskapitës (dhe të merrni një këmbë mbi bashkëmoshatarët tuaj që mund të kënaqen shumë), merrni lehtë me festën.

5. Bëni miq të rinj - Ju mund ta kaloni tërë konferencën duke u përsëritur me ekipin tuaj të strategjisë, por më pas do të përfundoni me të njëjtat përvoja dhe pak për të treguar atë. Unë do të sugjeroja të mos shkonit me më shumë se 1-2 miq në një kohë, dhe gjithmonë të kërkoni mundësi për të bërë të rinj. Asnjëherë nuk e dini me kë mund të përfundoni duke darkuar.

6. Thuaj po - Kjo mantra improvike e komedisë më ka shërbyer mirë në SXSW. Kam takuar mijëra njerëz të shkëlqyeshëm dhe kam pasur përvoja të paharrueshme duke thënë po për diçka për të cilën unë zakonisht do të isha negativ (si karaoke, mos e merrni idenë e gabuar).

Thuaj po!

Këshilla në terren:

  • Hiqni shënimet. Ata janë transmetuar live, mund të gjenden më vonë, dhe ju do të humbni orë në linjë duke pritur që ato të fillojnë.
  • Synoni me kë dëshironi të takoheni, gjeni një kafene të qetë dhe rrëshqitni në ato DM. Shumica e njerëzve që kam gjetur janë të shpërndarë që ju vlerësoni punën e tyre dhe për fat të mirë do të takoheshin me ju.
  • Mundohuni të arrini në Anën Lindore. Mund të jetë plotësisht e tejkaluar deri tani, por për një kohë, ngjarjet dhe vendet në Lindjen Side ishin pak më pak rrëmujë sesa qendra e kongreseve dhe Rruga e Gjashtë. Ju gjithashtu keni më shumë të ngjarë të takoni vendas të gatshëm për të ndarë me ju një pjesë të Austinit të tyre ndërsa prisni kamionë ushqimi në fund të natës.
Vibes Side Lindore
  • Hit Awards Interactive. Në mënyrë tipike ushqimi është i mirë, turma është e lehtë, ka një komedian të mirë dhe mund të takoni një grup njerëzish gjatë darkës. Rrëshqisni nëse zgjat shumë, por është një kohë e mirë në mes dhe ju kursen të mos mbaroni në një darkë tjetër.
  • Thuaj po për ushqim falas. Disa nga pikat më të mira do të japin ushqim falas falë mënyrës se si ka dalë jashtë kontrollit marketing. Mbani sytë tuaj të qëruar dhe kurseni para.
  • Me atë para të kursyer, trajtojeni veten në një vakt shpëtimi. Merrni një mbrëmje, gjeni një vend që dëshironi të provoni (Elizabeth Street Cafe është imja), ose ftoni dikë për një darkë 1–1, ose merrni veten. Amazingshtë mahnitëse restauruese.
  • Ora e Gëzuar në Hotel San Jose është gjithashtu gjithmonë një shpëtim i mirë nga çmenduria.
San Jose është një oaz në Kongresin e Jugut

Pushoni, planifikoni mirë dhe argëtohuni. Tani po dëshiroj të shkoja me ju.