Kuala Lumpur - Një Qytet i Kontrasteve dhe Diversitetit

Ne në Leamigo kemi eksploruar vendet më unike dhe magjepsëse të KL-Kryeqyteti i Malajzisë. Amigos tona synojnë të tregojnë një anë shumë të ndryshme të KL nga këndvështrimi i vendasve. Ne jo vetëm që ju japim përvojën më të mirë, por edhe ju japim një ndjenjë e shikimit dhe jetës së gjallë si një person malajzian. Ne synojmë të mbulojmë të gjitha vendet e njohura, si dhe zonat e pashpjeguara të cilat vetëm një lokal do t'i njihte.

Petronas Twin Tower Kullat Binjake Petronas, dyshja e rrokaqiejt në Kuala Lumpur, Malajzi, që janë ndër ndërtesat më të larta në botë dhe është gjallëruar nga vizioni i Tun Mahathir Mohamad që Malajzia të jetë një lojtar në të gjithë botën. Si një pikë interesi e perceptuar globalisht, ikona ndërkombëtare kap fuqishëm ambiciet dhe aspiratat e kombit. Kuala Lumpur, kryeqyteti është kanari kulturor, financiar dhe ekonomik i Malajzisë. Pika e qendrës sociale të Malajzisë, Kuala Lumpur karakterizohet nga ikonat Kullat Binjake Petronas, të cilat, në 88 histori të larta, janë strukturat më të larta binjake në planet dhe një ëndërr e inxhinierisë së sotme. Një urë qiellore me dy histori të gjatë lidh dy kullat midis tregimeve të 41-të dhe 42-të. Vizitorët mund të shkojnë deri në katin e 42-të, në lartësi 175 metra, ku një urë në këmbë me gjatësi afro 60 metra lidh dy kullat. Asnjë udhëtim në Kuala Lumpur nuk do të ishte i plotë pa vizituar strukturat që janë bërë shenja integrale të Malajzisë.

KL Menara Tower KL isshtë kulla e 4 e telekomunikacionit në botë me lartësi 421 metra. Perspektiva mahnitëse nga një lartësi e tillë i ngjan një ndërmarrje energjike. Ekziston edhe një restorant rrotullues, Atmosfera 360, ku mund të hahet një vakt me pamje panoramike të qytetit. Më emocionuese nga të gjitha është një kuvertë e hapur në 300 metra, hyrja në të cilën varet moti. Po kështu ata kanë një dysheme xhami ku mund të shihni tërë qytetin poshtë këmbëve tuaja. Një herë në vit, ka një rast për Hapjen e Bazës, ku i tërheq kërkuesit e aventurës të hidhen nga kulla me një parashutë. Ka gara që mbahen çdo vit, ku anëtarët garojnë në shkallët për të qenë më të mirët. Kulla është perspektiva më e ngritur në Kuala Lumpur që është e hapur për publikun. Ka kuptim ta shtoni këtë tërheqje në fillimin e turneut tuaj me pamje nga Kuala Lumpur pasi jep një këndvështrim të mahnitshëm në turne.

India e Vogël Dëshironi të provoni Indinë? India e Vogël e pranishme në Brickfields është gjithmonë një rrugë e ngazëllyer. Mund të shihet menjëherë se ata kanë prekur bazën në Indinë e Vogël pasi dekorimi në Brickfields është vetëm një nga llojet. Ngjyrat e rrugës janë thjesht të mahnitshme. Vlerësohet se ka më shumë se 2 milion Milano-Indianë që jetojnë në Kuala Lumpur dhe kjo reflektohet pa dyshim në këtë pjesë të qytetit. Ajo ka gjithë gjallërinë e shëtitjes nëpër çdo pazari Indian; dikush mund të zbulojë sare të çdo ngjyrimi dhe skicë këtu. Ka madje edhe dyqane që ofrojnë konfeksione të zakonshme indiane, ushqime të tjera etj. Fushat e tullave janë të njohura për ushqimet e saj indiane kënaqen veçanërisht orizin unik të gjetheve të bananezës dhe thosai

Kopshtet Botanike Perdana Më parë të quajtura si Kopshte Liqeni, ajo ndodhet në Parkun e Trashëgimisë së Kuala Lumpur. Ajri është i freskët dhe i freskët këtu dhe nëse nuk mund të merrni sa duhet nga gjelbërimi i parkut të pasur botanik, mund të shkoni drejt kopshtit Orchid dhe Hibiscus për të parë mijëra specie që lulëzojnë pothuajse në çdo ngjyrë, madhësi dhe formë. Kopshti jo vetëm që ka koleksione botanike, por edhe veçori të shtëpisë që u japin vizitorëve ambientin e të qenurit në një pyll tropikal shiu, pavarësisht se është në mes të një metropoli të ngazëllyer.

KL Parku i Zogjve

KL Bird Park është një nga parqet më të mëdha të mbuluara të shpendëve në botë dhe parqet më të njohura eko-turistike i cili është shtëpia e më shumë se 3,000 zogjve. E vendosur në kopshtet e qeta dhe të bukura të liqeneve të Liqenit, Parku i Zogjve KL është i njohur edhe si "Shëtitja më e madhe në botë e fluturimit të lirë".

Aquaria KLCC

Një akuarium i klasit botëror që përmban jetë të ndryshme detare dhe krijesa nga Malajzia dhe mbarë bota. Aquaria KLCC, e vendosur në nivelin e konkursit të Qendrës së Konventave të Kuala Lumpur, thuhet se është akuariumi më i madh në planet. Vlen të vizitosh Akuariumin Kuala Lumpur pasi u duhet vizitorëve të eksplorojnë nëpër peizazhe të ndryshme me ujë, nga malësitë deri në xhunglat e përmbytura të Malajzisë deri në pellgun e Amazonës, shkëmbinjtë koralorë dhe oqeanin e hapur.

Jalan Agor - Ushqimi në Rrugë Sizzling

Kuala Lumpur është gjithçka për të ngrënë dhe Jalan Alor është një vend unik ushqimi për një ushqim aventuresk me mijëra stalla hawker, kafene, dhe restorante, ku mund të gjeni enët e shijshme, më të lira dhe me lot, të gatuara në një mënyrë të furishme. Tërë personazhi i qytetit ndryshon kur të bjerë në rrugë. Gjatë ditës, nuk ka shumë aktivitet, por kur dielli perëndon, rruga do të jetë nxituese dhe aktiviteti. Në këtë rrugë, do të gjeni një larmi të gjerë gatimesh dinamike. Dikush mund të shijojë aromat pikante të pjatave indiane, shijet komplekse të gatimeve kineze dhe shijet e butësisë së të preferuarve nga Malajzia.

Në stendat e ushqimit, ushqimi gatuhet në një stil unik dhe shërbehet në pllaka plastike në një ylber të ngjyrave. Lehtësimi i shumë shitësve dhe ngrënësve të peshkut, Jalan Alor është një pozicion midis rrugëve më të njohura në Kuala Lumpur për mirëmbajtje. Enët e shijshme, të shijshme dhe të lotimit të gojës janë këtu. Mishet e pjekura në bar, petë dhe ëmbëlsirat janë disa nga më të mirat dhe më të lira në qytet. Pra, gjithçka që duhet të sjellë është oreksi dhe stomaku juaj i zbrazët.

lagje e kinezëve

Rruga Petaling është Chinatown i Kuala Lumpur. Dita ose nata, vizitorët vazhdojnë të vijnë në Rrugën Petaling për të darkuar në ushqimet e famshme të rrugës këtu ose për të marrë disa oferta të shkëlqyera për gjërat që shiten këtu. E zhytur thellësisht në kulturën orientale, trashëgiminë dhe historinë, Chinatown është pa dyshim një personazh ndër vendet më të përhapura të pushuesve në Malajzi. Chinatown është gjithashtu një parajsë e pazgjidhur e kërkuesit të marrëveshjeve, një vend ku mund të gjeni një larmi të gjërë sendesh nga barishte kineze deri tek sendet e pantomimës. Ky vend ka shumë ngrënie dhe stalla ushqimore, duke shërbyer kuzhinat e shijshme vendase, për shembull, Hokkien mee, Ikan Bakar (peshk i pjekur në skarë), asam laksa dhe petë kerri.

Rruga Petaling është një e njohur si një Parajsë për blerje dhe e gjithë zona shndërrohet në një treg të gjallë dhe të gjallë në mbrëmje. Ky vend është veçanërisht i famshëm për shitësit e stalla që kanë mallra cilësore të të gjitha llojeve, si kuletat, çantat, këmishat, orët, këpucët dhe shumë gjëra të tjera.

Shtë vendi i përsosur për të provuar aftësitë tuaja të bisedimeve. Marrëveshja këtu është një domosdoshmëri. Pazar shumë!

Port Dickson

Shtë një destinacion i njohur plazhi për vizitorët vendas, veçanërisht ata që vijnë nga Kuala Lumpur. Nëse po kërkoni të shpëtoni nga kaosi i çmendur i qytetit, basti juaj më i mirë do të ishte të shpëtoni në plazhet afër Kuala Lumpur. Bëhet fjalë për një orë me makinë nga Kuala Lumpur përgjatë Autostradës Veri-Jug. Dikush mund të shijojë një shumëllojshmëri të objekteve sportive të ujit në dispozicion në këto plazhe.

Parku Bukit Kiara Bukit Kiara Park është një park i bukur me një rrjedhë shumë të vogël që përshkon parkun. Vendosja e saj e qetë dhe e këndshme është shtëpia e shumë bimëve të egra, zogj, majmunë dhe kafshë të tjera. Natyra KL mund të jetë përvoja më e mirë duke ecur në shtigje xhungle. Njerëzit këtu mund të kalojnë tani në një numër shtigjesh interesante të xhunglës duke shijuar bukurinë e natyrës pa pasur nevojë të udhëtojnë shumë larg nga Kuala Lumpur. Përvec alpinistëve, ka shtigje të përshtatshme për vrapues, çiklistë, çiklistë mali dhe ndonjëherë kalorës!

Dëshironi të largoheni nga qyteti i mrekullueshëm dhe të shijoni bukurinë e natyrës së KL, atëherë kontrolloni Parkun Bukit Kiara.

Nga pamja që merr frymë nga ato rrokaqiejt shkëlqyese dhe atraksione, duke filluar nga kultura e larmishme, trashëgimia, pazar, argëtim, natyrë, aventurë, udhëtime luksoze, sporte, ngjarje, dhe me vendasit simpatikë, qyteti ka shumë për të ofruar.

Qyteti është plot me bukuri, ushqim dhe përvoja të mahnitshme që ju pret të eksploroni…