Momente nga Kanada

Bruz. Wild. Summer.

"Arh-woooooo ..." Unë bërtas, duke i bërë jehonë një thirrje nga thellësia brenda pyllit, në anën tjetër të Liqenit të Maligne. Si kthim, një kor i 'Arh-wooo ... arh-wooOO ... "shkatërron çdo mundësi që sinjali të jetë njerëzor. Shtë një paketë ujqërish, duke i bërë thirrje njëri-tjetrit ndërsa drita fillon të venitet nën hënën e leshit të dyllit mbi Parkun Kombëtar Jasper.

Jam i sigurt se jam i sigurt në mes të liqenit, por marr vozën prej druri dhe vazhdoj rikthimin tim në pikën e fillimit. Ujqërit nuk mund të notojnë këtë larg, apo jo? Ritmi i vozës në liqen më qetëson nervat, dhe i kaloj dy orët e ardhshme duke i kujtuar vetes që të mos i nënvlerësoj forcat e natyrës që sundojnë në shkretëtirën Kanadeze. Më herët në mbrëmje, bleva një batanije të modelit të ujkut kur merrja me qira kanoçin. Ndoshta kjo po funksionon në favorin tim tani.

Këto janë hapësirat e egra që formojnë kush jemi. Këtu, ju mund të keni frymë të shkurtër, por kurrë të shkurtër në ndjenjën tuaj të frikës.

Pas takimit tim me anën e egër të Kanadasë, u ktheva te miqtë e mi për të ngrënë, qeshur dhe bredhur rrugët e Jasper. Pak para katër të mëngjesit, ngarkova makinën për të shkuar përsëri në Liqenin e Maligne për të parë lindjen e diellit.

Të riktheheni në rrugë pas një nate pa gjumë, gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të godisni diçka në errësirë. Dhe bëhet e errët në shkretëtirën Kanadeze, e errët sa për të fshehur një mur të egër monstruoze, derisa të mos kalonte dritat e fenerëve. Për fat të mirë, reagimi im ishte mjaft i shpejtë për ta çuar makinën në një ndalesë mahnitëse para se të godiste gjigantin. Zgavra u largua, dhe unë skanova rrethinat për shenja të mëtejshme të jetës së egër. Unë rifillova ngasjen dhe shpejt arrita në destinacionin tim, të gatshëm për të parë atë që ishte e sigurt për të qenë një agim befasues nëpër vargjet malore të Jasper.

5 e mëngjesit Dëshmitoni magjinë (Shot me Pulsin nga Alpine Labs)

Ndërsa drita e parë preku majat e vargmalit të mbretëreshës Elizabeth, dëbora e bardhë e ftohtë u kthye në zjarr. Retë lart e sipër u përgjigjën në ngjyrosje të portokallit, rozë dhe vjollcë. Uji gati akoma i Liqenit Maligne i pasqyroi të gjitha dhe e bëri madhështinë e momentit dy herë më magjike.

Në këto momente, ju e kuptoni se udhëtimi ka rëndësi. Ka rëndësi aventura. Këto vende të egra kanë rëndësi. Ne, si njerëz, jemi administratorë të këtyre hapësirave dhe kemi një përgjegjësi t'i mbrojmë ato. Nesër, do të kthehem në botën e takimeve, listave të detyrave dhe telefonave. Por për këtë moment, unë qëndroj i qetë në frikë nga një diell i zgjuar dhe shoqëria e zogjve.
6 am— Paketoni çantat07:00 — Filloni të eksploroni9 am— Arrijnë një botë tjetër

Edhe pse është thënë shumë, ende do ta përsërisja - ngjyrat e liqeneve kanadeze duken joreale, dhe peizazhi këtu do t'ju bëjë të ndjeheni sikur jeni në një planet tjetër. Shtë një nga vendet më të mrekullueshme në tokë, i mrekullueshëm dhe i larmishëm si në peizazhin ashtu edhe në përvojat.

Në Kanada, unë bredh pyje, liqene me shtretër dhe u ngjita në majat e maleve, të gjithë si mysafirë në vendet që kanë qëndruar atje për një milion vjet. Sa më thellë hyra në natyrë, aq më shumë u shkëputa nga realiteti që është ndërtuar rreth meje.

Sot, ne i shikojmë natyrës për t'i shpëtuar realitetit tonë bluarës dhe këto janë momentet që i bëjnë zemrat tona të fryhen.
Liqeni i Morainës.Drita e fundit në Athabasca Falls, Jasper Park KombëtarMomenti kur shikimi përplaset dhe frymëmarrja ndalet. Frikshme. Përjetuan shumë momente të tilla në shkretëtirën e parkut kombëtar JasperNuk ka asgjë si të shikosh shkëlqim alpin midis maleve më të mirë në tokë. Vendndodhja - Liqeni i harkut në Parkun Kombëtar Banff.

Gjithmonë ka zgjedhje për të bërë, dhe secili vendim na formon në mënyra unike. Ne zgjedhim të zgjohemi në orën 4 ose 9 të mëngjesit. Ne zgjedhim të ngjitemi në një mal ose të notojmë në liqen. Ne zgjedhim të qëndrojmë dhe të ngecim ose të ecim përpara. Unë po përpiqem të ndërgjegjësohem më shumë zgjedhjet e mia, qoftë të vogla apo të mëdha, secila bën një ndryshim.

Pas gjashtë ditësh endje, unë arrij në aeroportin e Calgary për të kapur fluturimin tim për në Seattle - dhe më mungon vetëm për tre minuta. Normalisht, do të ndihesha i irrituar, por jo kësaj radhe. Në vend të kësaj, unë për fat të mirë e pranoj situatën. Unë gjej një kafene në qytet dhe filloj të shkruaj këtë postim.

Ajri i papërpunuar malor i Kanadasë po rrjedh akoma nëpër mua. Gjithçka ndjehet e freskët - fytyrat, toka, hapësira përreth meje dhe mua. Ndoshta kjo është arsyeja që ne të gjithë udhëtojmë - për ta parë normale nga një këndvështrim i ri. Për të sjellë risi në shpirtin tonë, në mënyrë që të mund të ndriçojmë botën dhe të përhapim energjinë pozitive.

Të thjeshta por të thella, janë efektet e udhëtimit te njerëzit.

Më tregoni se çfarë mendoni për këtë histori duke lënë përgjigjet tuaja më poshtë. Më ndiqni në Instagram dhe 500px për të parë ngjarjet e fundit. Shtënë me Canon 5DM3 85mF1.2 & 16–35mF4. Vetë-portretet janë me Pulse Timer nga Alpine Labs. Ngjyra e klasifikuar duke përdorur VSCO në Lightroom.