Marrëdhënia ime me kolorizmin dhe efektet e saj mizore ndërkombëtarisht

Shtë i fshehtë dhe vazhdon të helmojë gjeneratat e njerëzve.

Imazhi nga Venus Libido përmes Instagram

Kishte një kohë në shkollën e mesme dhe shkollën e mesme nuk besoja se lëkura ime e errët ishte e bukur.

Në të vërtetë, ishte një kohë që isha aq e pasigurt në trupin tim të gjatë, të dobët, me lëkurë të errët, saqë vishja një pallto flluskë rozë në mes të verës, si forca të blinduara.

Të rritem në një lagje kryesisht të bardhë dhe të shkoj në shkollë me fëmijë kryesisht të bardhë, nuk mbaj mend që ka qenë një kohë që e dija se kishte një problem me lëkurën time të errët. Kjo nuk do të thotë se nuk jam keqtrajtuar, thjesht nuk mbaj mend.

Familja ime është një ylber me nuanca të errëta, kafe dhe dritë dhe kurrë nuk ka pasur diskutime që mund të kujtoj për ngjyrën e lëkurës.

Ne ishim të gjithë të zinj.

Vetëm pasi arrita në klasën e gjashtë në një shkollë të re të përbërë nga nxënës kryesisht të zinj, mund të ndjeja se lëkura ime e errët ishte një problem.

Gjatë viteve të shkollës, vajzat më të lehta me lëkurë ishin më të njohurat dhe ato ishin vajzat që djemtë donin. Ndërsa fillova të bëhesha më i ekspozuar ndaj kulturës hip-hop dhe pop (nuk kisha televizion kabllovik derisa isha rreth 10 vjeç) vura re se çfarë lloj vajzash ishin në videot muzikore.

Kam dëgjuar vargje të këngëve dhe kam vërejtur se cilat vajza nuk pëlqeheshin në shkollë nga vajzat e tjera kryesisht nga zilia pa vetëdije që i ndiqnin padinë.

Në këngët hip-hop, ju shpesh do të dëgjoni termin "redbone" që i referohet një vajze me lëkurë më të lehtë dhe në Xhamajka, ku kam lindur, termi "brownin" i referohet të njëjtës gjë, vajzave me tone më të lehta të lëkurës.

Pa paralajmëruar, edhe unë i integrova këto ide koloristike.

Asnjëherë nuk e pranova me zë të lartë, por lëkura e lehtë dukej se ishte më e mirë për të gjitha qëllimet dhe qëllimet. Unë fola në mënyra shumë zhgënjyese për vajzat me lëkurë të lehtë me të cilën shkova në shkollë me kalimin e viteve pasi besoja se ata menduan se ishin mut.

E cila, mos më gaboni që disa prej tyre me të vërtetë i besuan këtij dhe idetë e brendshme të ngjyrave. Ata nuk kishin zgjidhje tjetër përveç të besonin atë që shoqëria i kushtëzonte ata të besonin.

Në vitin 2008, një grua për të cilën mund të keni dëgjuar me emrin, Michelle LaVaughn Robinson Obama ndoqi universitetin tim në Delaware për të bërë fushatë për presidencën e ardhshme të burrit të saj të Shteteve të Bashkuara.

Jeta është e mbushur me momente që na formësojnë, na morfomojnë dhe na vendosin në shtigje dhe ky moment ishte fillimi i udhëtimit tim të vetë-dashurisë.

Si zakonisht, zonja Obama foli për klasën, zgjuarsinë dhe hijeshinë. Ishte hera e parë që pashë dikë që mund të bëhesha.

E pashë veten në të.

Shpejt përpara për këtë moment dhe unë kurrë nuk jam ndjerë aq e sigurt në lëkurën time magjike të errët.

Ka qenë rrugëtimi i fundit, i çrregullt, i bukur, sfidues i mbushur me pasiguri dhe dyshime, por unë e bëra atë.

Unë gjithashtu e kreditoj udhëtimin tim të parë në Azinë Juglindore për udhëtimin tim.

Vitin e kaluar, unë e dija që unë duhet të përgatitem për një sasi qesharake të shikimeve nga vendasit, sepse, dua të them, unë jam një grua 5'10, e re e zezë me kthesa.

Unë nuk jam normë dhe pritet.

Unë gjithashtu isha i përgatitur mirë për një maratonë me vështirësi në gjetjen e produkteve për kujdesin e lëkurës pa përbërës të ndriçimit të lëkurës.

Nga bllokimi i diellit deri tek larja e fytyrës, larja e trupit dhe hidratuesit ishte mision i pamundur të gjesh produkte pa këto përbërës të dëmshëm.

Rajoni i Azi-Paqësorit i cili përfshin Azinë Jugore, Azinë Lindore, Oqeaninë dhe Azinë Juglindore ku kam udhëtuar gjatë 9 muajve të fundit mban pjesën më të madhe në industrinë e kozmetikës.

Që nga viti 2016, rajoni mbante 40% të tregut global dhe pritet të rritet me 14.9 miliardë dollarë deri në vitin 2021.

Dua të them që këta numra të shumtë qesharak kanë kuptim të plotë.

Nuk ka asnjë ditë që të kalojë qoftë në Youtube, Spotify, Facebook ose Twitter se nuk jam duke u bindur për të blerë produkte të kujdesit të lëkurës me përbërës zbardhës.

Kam udhëtuar nëpër Azinë Juglindore dhe është interesante të vëzhgosh gratë gjatë gjithë ditës së tyre.

Në Tajlandë dhe Kamboxhia, gratë mbulojnë lëkurën e tyre për t'u mbrojtur ndërsa janë me moto nga rrezet e dendura të diellit, por Vietnami ka qenë tepër interesant për tu vëzhguar.

Para se të hidheshin në skuterat e tyre gratë vendosnin një shtresë tjetër veshjesh; një mbështjellës dekorativ rreth skajit që bashkëngjitet me velcro tek ijet, një xhaketë me mëngë të gjatë ose xhaketë xhins, një kapelë ose mbase kapuç i kapuçit, syze dielli, një maskë hunde për të mbrojtur nga mbytja e ndotjes dhe një përkrenare.

Unë kam qenë dëshmitar i grave duke vrapuar sikur dikush po i ndiqte, por vetëm t'i shihte duke vrapuar për strehim në makinat e tyre ose shtëpitë nga dielli.

Duke jetuar në një qytet relativisht të vogël në Vietnam për pak më shumë se 3 muaj, e pyeta mikun tim për këtë.

"Pse po i vesh të gjitha këto shtresa shtesë"?

Ajo tha se ishte për mbrojtje nga dielli.

E shihni, do ta kisha besuar nëse nuk do të dija për industrinë masive të bukurisë, por edhe përvojat e mia me ngjyrimin gjatë gjithë jetës sime si një grua e zezë me lëkurë të errët.

Kështu që unë hetova ca më shumë në një rast tjetër.

"Epo, a janë shtresat shtesë vetëm për mbrojtje nga dielli"?

Ajo tha:

"Njerëzit vietnamezë pëlqejnë të kenë lëkurë të bardhë".

Bingo.

Ndërsa jetoja në këtë qytet të vogël në Vietnam, unë gjithashtu mësoja anglisht si vullnetare. Në klasën time të nivelit të dytë me fëmijë të moshës 7-11 vjeç, caktova një veprimtari shkrimi në të cilën ata duhej të përshkruanin veten fizikisht me një vetë-portret.

Unë po flisja për tonin e lëkurës dhe koordinatori i shkollës ishte përkthyesi dhe nuk mbaj mend saktësisht se çfarë çon në këtë moment, por gjithçka që mbaj mend dëgjimi është "lëkura e verdhë".

Menjëherë thashë "e verdhë, nuk është ashtu, a thua kafe, apo jo"?

Ai më shikoi me një buzëqeshje dhe tha jo, e verdha është ajo që shohin dhe ajo që shohin shumica e Vietnamezëve.

Unë isha në një gjendje paniku të brendshme ndërsa shikoja njëzet e një fytyrë kafe në klasën time, të cilët mësohen se lëkura e tyre është një ngjyrë që asnjë qenie njerëzore në këtë planet nuk e posedon.

Më vonë, në klasën time adoleshente me studentë nga 12-17 vjeç, diskutuam për bukurinë.

Unë shkrova fjalën bukuri në mes të tabelës dhe i pyeta:

"Isfarë është bukuria"?
"Doesfarë kërkon një person që duhet të konsiderohet e bukur"?

Përgjigjet e tyre janë më pak se befasuese; një hundë e lartë, e drejtë, kaçurrela të larta, lëkurë të bardhë, buzë të trasha, flokë të gjatë të zinj, një bel të hollë me gjinj proporcional dhe prapanicë për tu përputhur.

E njëjta gjë vlen edhe për burrat, përveç atyre që duhet të jenë të gjatë, megjithatë, nga pamja e saj, lartësia mesatare e burrave nuk është më shumë se 5'5. Zakonisht jam i befasuar kur jam në afërsi të dikujt që madje plotëson lartësinë e gojës.

Kolorizmi ndërkombëtarisht është shumë më ndryshe sesa kolorizmi në Shtetet e Bashkuara pasi lindi nga skllavëria. Gjatë skllavërisë, skllevërit me lëkurë të errët punonin në fusha ndërsa skllevërit me lëkurë më të lehtë punonin brenda shtëpisë duke kryer detyra shtëpiake. Ata perceptoheshin si më të pëlqyeshëm.

Kolorizmi ndërkombëtarisht ka të bëjë më shumë me statusin dhe sistemet e klasave; lëkura më e lehtë përfaqëson epërsi dhe lëkura e errët përfaqëson inferioritetin.

Lëkura më e lehtë tregon historinë e një pune të mirë që ka shumë të ngjarë në një zyrë dhe lëkura më e errët tregon një histori të punës manuale dhe të ardhurave të ulëta.

James Baldwin tha:

"Becomesshtë e qartë - për disa - se sa më shumë i ngjan pushtuesit, aq më e rehatshme mund të bëhet jeta e tij."

Duke pasur këtë mundësi për të parë botën në trupin tim të zi, ka amplifikuar dashurinë që kam për lëkurën time.

Më ka detyruar të hap sytë nga shumëllojshmëria e mënyrave që kolonializmi, gjenocidet dhe epërsia e bardhë kanë helmuar thellë gjeneratat e njerëzve nga e gjithë bota për të besuar nëse përveç të bardhës, lëkura e tyre nuk ka asnjë vlerë.

Udhëtimi nëpër vendet ku jam i ndryshëm dhe ndonjëherë diskriminuar ndaj tij, më ka sfiduar të bëhem i rrënjosur në qenien time.

Në errësirën time.

Në njohjen time.

Në trupin tim magjik me lëkurë të errët.

Renée Cherez është një empatia që beson në hënë, sirenë që kërkon të vërtetën, drejtësinë dhe lirinë. Mos ngurroni të lexoni më shumë shkrimet e saj në Medium, këtu. Ndiqni atë në Instagram për të kënaqur me titujt e saj * ndonjëherë * tepër të gjatë në udhëtim, vetë-zbulim dhe drejtësi sociale.