Norvegji: Fjords të Revisited

Vitin e kaluar shkova në Norvegji, ishte një udhëtim në të panjohur dhe më pëlqente çdo minutë e saj. Peizazhi ishte befasues por më linte të dëshiroja të shihja më shumë. Këtë vit unë dhe tre shokë u nisëm për në Bergen, ku filluam eksplorimin tonë të fijeve perëndimore.

Lovatnet

Lovatnet ishte lokacioni i parë idilik që vizituam. Ujërat bruz pasqyruan anët e mëdha malore që shkëlqyen në rrezet e diellit. Pavarësisht se liqeni dukej tërheqës, nuk ishte aq i rehatshëm për shkak të ngrirjes së ujit akullnajor. Kjo ende nuk e ndaloi përpjekjen tonë për të gjetur vendin më të mirë të notit. Lovatnet ishte ndoshta prezantimi më i mirë që mund të kisha në këtë udhëtim.

Brenndalsbreen

E vendosur në luginën tjetër të Lovatnet, Oldevatnet është shtëpia e akullnajave të shumta të arritshme. Natyrisht vendosëm të shkonim në akullnajën e cila ishte më pak e arritshme dhe kërkonte një rritje të pjerrët. Ne u ushqyen me furnizime nga supermarketi lokal Bunnpris dhe malet e mjegullt do të ishin shtëpia jonë për natën tjetër.

Akullnaja ishte e jashtëzakonshme, fuqia e ujit në luginën e varur ishte monumentale. Bubullima u ngjit në mëngjes, gjë që kontribuoi në retë e ulëta rreth çadrave tona kur u zgjuam. Bubullima nuk ishte gjëja për të zgjuar të gjithë ne, përkundrazi ishin delet që bënë vëllime të çmendura pikërisht jashtë çadrës sonë.

Trollstigen

Mbërtheni flokët pas flokëve, makinës për në Andalsnes nuk e zhgënjeu. Me shumë pamje dhe shanse për të marrë jashtë për të bërë fotografi, makina 3 orësh u mërzit nga. Vozitja nëpër rrugët Norvegjeze ishte një fllad, rrugët ishin praktikisht bosh, dhe jo një gropë e vetme për t’u parë. Nëse vetëm Anglia do të ishte kështu ...

Romsdalseggen

Andalsnes është shtëpi e shumë rritjeve epike. Vendosëm të bënim shëtitjen e kreshtës Romsdalseggen, e cila filloi rreth 9 km larg qendrës së qytetit. Pasi na u dha tortë falas me karotë nga një asistent i bukur i dyqanit të kafesë në Andalsnes, ne u ushqyen për atë ditë. Ngjitja filloi me një ngjitje të pjerrët nga 300m mbi nivelin e detit në rreth 1000m. Duke përshkuar rrugën tonë deri në kurriz, pamjet vazhduan të përmirësohen! Pamja në majë të kreshtës nuk do të përputhet kurrë. Ishte diçka tjetër plotësisht. Përhapja në të gjithë katin e luginës ishte një lumë i përhumbur, i cili po mahniste të shikonte. Pavarësisht se ishte mjaft afër buzës, ecja e kreshtës nuk ishte gjë tjetër veçse spektakolare. Ishte sfiduese dhe rraskapitëse, megjithatë shumë argëtuese.

Vendosëm të bënim një shteg të shkurtër të shëtitjes së kreshtës dhe u ngjitëm në Blbanebba, një majë 1320m.Dëbora ishte shumë e trashë këtu, kështu që ne ishim veçanërisht të kujdesshëm ku dolëm.Një nga kanaçet në kurriz është shtëpia e një libri të të gjithë atyre që kanë ngjitur kreshtën. Ndihej mirë të ishe pjesë e kësaj!Ndërsa zbritëm malin, dielli filloi të perëndojë. Fotografia në të djathtë tregon majat që i kemi grumbulluar në fillim të ditës.

Grandevatnet

Në përpjekjen tonë për të qëndruar larg kurtheve turistike ne shmangëm portin e zënë të Geiranger dhe kampin e egër në një liqen aty pranë. Liqeni jetonte deri në emrin e tij dhe ishte shumë madhështor. E gjithë zona ishte jashtëzakonisht e qetë dhe e mbrojtur nga era, ishte ndoshta vendi i përsosur i kampit.

Në mëngjes moti u mbyll dhe ne nuk morëm diellin që kërkuam të gjithë, megjithëse liqeni ishte akoma tepër akoma.

Mali Skåla

Skåla ishte rruga jonë e madhe përpjetë që do të na shihte të shkonim në malin më të lartë Norvegje me 'këmbën e tij në det'. Siç doli që ne e kishim takuar përfundimisht ndeshjen tonë; Moti. Në gjysmën e rrugës lart në Skåla, moti u kthye në mënyrë dramatike për t'u bërë shumë i stuhishëm dhe me erë. Në fillim kjo nuk provoi të ishte një problem, kështu që ne vazhduam të shkonim lart malit, pamjet ishin mbresëlënëse kur ne udhëtonim nëpër zona të mbuluara nga dëbora. Rreth 300m nga samiti, ne papritmas u goditëm nga disa zhurmë të fuqishme. Në përpjekje për ta arritur atë në Skålabu, (kasollja malore) vazhduam të shkonim lart. Shpejtësia e erës vazhdoi të rritet ashtu si dhe shkalla e asaj që shiu po binte mbi ne. Kushtet vazhduan të përkeqësohen kështu që kur filluam të ftohtësoheshim mirë vendosëm se ishte më mirë të mos vazhdonim në kasolle, ishte thjesht shumë e rrezikshme. Duhej të ktheheshim mbrapa dhe të zbrisn në mal, gjë që ishte zhgënjyese, por edhe gjëja e ndjeshme për të bërë.

Ne u përpoqëm në mal në rreth 1 orë e gjysmë, me siguri rrahur një rekord. Ne donim të zbrisnim nga mali dhe të futen në çanta të thata sa më shpejt. Për fat të mirë ne kishim diku për të bërë kampim në bazë dhe për të marrë një gjumë shumë të nevojshëm.

Skratlandevatnet

Pasi u zhgënjeuam mjaft që nuk ishim në gjendje të takonim Skålën, synuam të bënim një rritje më të gjatë ndërsa ishim në Norvegji. U vendos që të nisesh për në luginën e Flåm dhe të prerë një nga shtigjet malore drejt një liqeni. Rritja ishte e ashpër dhe ne u ngjitëm rreth 1000 metra mbi një kilometër. Ishte punë e vështirë por shpërblyese për të arritur në një liqen të tillë të paprekur. Retë u ndanë dhe zbuluan qiellin blu, diçka që nuk e kishim parë për nja dy ditë.

Ky udhëtim kishte marrë fund dhe ishte mirë ta linim atë në një shënim të lartë. Ne kishim përjetuar shumë gjatë kohës sonë në Norvegji, rrugë dredha-dredha, pamje mahnitëse dhe rritje të jashtëzakonshme. U ktheva në Norvegji me shpresën se do të zhytem më thellë në vend dhe do të gjeja gjëra që shumë të tjera nuk i bëjnë. Sigurisht që kemi shijen e një Norvegjie më të pastër, një vend i paprekur dhe i pabesueshëm i bukur.

Faleminderit per leximin,

Ben