Pako si një Minimalist

Si ta bëni udhëtimin përsëri relaksues.

Lista e gjatë e paketimit. Linjat e zënë në aeroport. Pritja e bagazhit tuaj për të shkarkuar. Peshën e çantave ndërsa i kapni, i vendosni, i kapni dhe i vendosni përsëri.

Pika e udhëtimit është të ndiqni bredhje, të provoni kultura të ndryshme dhe të rimbushni veten, larg monotonisë së jetës tuaj të përditshme. Pra, pse të shtoni paketën e stresit dhe frustrimeve në ekuacion? Ne e nënvlerësojmë fuqinë e mbajtjes së gjërave të thjeshta kur bëhet fjalë për udhëtime.

Këtu janë tre gjëra që mund të ndihmojnë.

Përdorni një shpinës të mbartur. Nëse doni të shtoni më tej agjitacion për pushimet tuaja, kontrolloni bagazhin tuaj. Nëse dëshironi të keni një përvojë relativisht të këndshme, paketoni vetëm një bartje. Jo vetëm që bëhet zvarritje për të pritur që ata të shkarkojnë bagazhin kur të mbërrini, por ngarja e një ene të rëndë përreth do t'ju ngadalësojë. Hapësira shtesë do t'ju tundojë të paketoni më shumë gjëra nga sa ju duhen vërtet. Ngjashëm me apartamente ose shtëpi të mëdha, ne përdorim hapësirën si justifikim për t'i mbushur ato me rrëmujë. Gjithashtu, nëse jeni duke lëvizur në disa lokacione në aventurën tuaj, ju nuk dëshironi telashe të mbani valixhen tuaj shkallët lart dhe poshtë, shkallët lëvizëse dhe të shkallëzuara dhe ta rrotulloni atë si një idiot. Më beso.

Paketimi i Kubave. Unë nuk dua të dukem dramatike, por kubet e paketimit do të revolucionarizojnë mënyrën se si ju paketoni. Nëse nuk keni dëgjuar kurrë më parë për to, ato janë kontejnerë prej pëlhure, të bëra zakonisht në një formë drejtkëndëshi. Shpesh ka një panel të lartë rrjetë në çdo kub, kështu që ju lehtë mund të identifikoni artikujt tuaj. Paketimi i kubeve ndihmon në organizimin e sendeve tuaja, optimizimin e hapësirës tuaj dhe zvogëlimin e rrudhave dhe rrudhave në rrobat tuaja. Në varësi të vendit ku i blini ato dhe sa kube blini, paketimi i kubeve mund të jetë i kushtueshëm. Sidoqoftë, vlerësoj se vlera që ata sjellin ia vlen edhe shpenzimi një herë.

Pyete veten se çfarë thelbësore. Kam paketuar shumë sende "në rast rasti": katër tanke, tre fustane, dy pallto, tre palë këpucë. Po sikur të më duhej një veshje e zbukuruar? Po sikur moti është papritur i nxehtë? Po sikur moti të jetë papritur i ftohtë? Shtë e rëndësishme të përgatitesh, apo jo?

Gabuar.

Një përfitim i thjeshtimit të veshjeve tuaja është domosdoshmëria për bazat e gjithanshme, me cilësi të lartë. Për shembull, unë kam tre palë të njëjtën bluzë me mëngë të shkurtër Uniqlo me ngjyra të ndryshme: të bardha, marina dhe jeshile të errët. Këmishë është e përsosur për ngjarje të rastësishme dhe unë gjithmonë mund të hedh mbi një xhaketë sportive nëse unë jam duke shkuar diku më e dashur.

Nuk po them se duhet të blini palë të shumta të së njëjtës artikull të veshjeve - veçanërisht nëse përdorni rroba për të rritur vetë shprehjen tuaj - por kur është fjala për të udhëtuar, është e dobishme të paketoni rroba që janë të gjithanshme dhe që mund të vishen me rroba të tjera që i paketoni. Artikujt e veshjeve që mund të vishni vetëm një herë ose në situata vërtet specifike duhet të qëndrojnë në shtëpi.

Si i paketoj

Muajin tjetër, unë po shkoj në Vancouver dhe Island Vancouver për një javë. Shtë e vështirë të parashikosh motin: Vancouver ka qenë në vitet e larta (mesi i viteve 80 në Fahrenheit) këtë verë, por ishulli Vancouver është gjithmonë më i lagësht dhe më i freskët (rreth të 50-ve të larta në Fahrenheit). Unë gjithashtu do të jem për shëtitje, kayaking dhe rreshtim zip, që do të thotë se duhet të planifikoj për mot të nxehtë, mot të butë dhe rroba të përshtatshme për një grup aktivitetesh në natyrë.

Qese plastike: këpucë hiking; Kubi më i madh i paketimit: kapuç, xhaketë shiu, pantallona, ​​pantallona të shkurtra, dollakë; Kub i mesëm i paketimit: këmisha; Kub i vogël për paketim: çorape & mbathje; Kubi më i vogël i paketimit: tualetin, kostumin e banjës

Unë bëra një paketë provë, e cila më zgjati dhjetë minuta, dhe këtu është gjithçka që synoj të sjell, e cila përshtatet në një çantë shpine:

 • 2 bluza
 • 2 bluza me mëngë të shkurtra
 • 2 këmisha me mëngë të gjata
 • 1 kapuç
 • 1 top-top
 • 1 bluzë e përshtatshme e thatë
 • 1 kostum banje
 • 1 palë xhinse
 • 1 palë pantallona të shkurtra
 • 1 palë dollakë stërvitje (për shëtitje, ziplin, etj)
 • 7 palë çorape
 • 7 palë të brendshme
 • sytjena sportive
 • xhakete shiu
 • këpucë hiking
 • tualetin bazë

Do të vesh një bluzë, xhinse dhe një palë Nikes në aeroplan.

Udhëtimi duhet të jetë argëtues dhe emocionues, jo i rëndë apo i rëndë.

Të udhëtosh me më pak është një përvojë vërtet çliruese. Vetëm të dish se gjithçka që ju nevojitet ndonjëherë mund të bartet në shpinë ju ofron një sens të autonomisë dhe kënaqësisë. Nuk është më e lidhur me një valixhe prej 30 paund, ju mund të udhëtoni kudo dhe të përshtateni me çfarëdo.

Gëzuar eksplorimin.