10 qiratë unike të Airbnb në të gjithë botën

Tashmë ne e dimë që Airbnb ka diçka për të gjithë, dhe kjo përfshin esteten arkitektonike, ose udhëtarin që dëshiron të frymëzohet po aq sa nga banimi i tyre, ashtu siç bëjnë vendndodhjen e tyre.

Nga strukturat e qëndrueshme, tek shtëpitë kubike, tek banesat e përbëra plotësisht nga bambu, këtu janë disa prona ideale edhe për njohësit më seriozë të dizajnit.

Nëse nuk e keni përdorur Airbnb më parë, tani është koha e duhur për t'u regjistruar!

Pra, hidhini një sy këtyre 10 qirave mahnitëse ...

ITHOUSE OFF-GRID | Lugina e Yucca, CA, USA

Off-grid itHouse është një shtëpi me rëndësi arkitektonike, e përmendur kohët e fundit nga Dwell si një nga "Shtëpitë më të mira në Amerikë". Ky është prototipi për sistemin e paravendosur i njohur si Shtëpia e IT. Shtëpia është 100% jashtë rrjetit, mundësuar nga panelet diellore për energji dhe ujë të nxehtë, dhe është e vendosur në një luginë të pacenuar të largët në shkretëtirën e bukur të Kalifornisë. Shtëpia vëzhgon parimet kryesore të gjelbërta të gjurmës më të vogël, shqetësime minimale për bukurinë natyrore të peizazhit përreth, përdorimin e burimeve të rinovueshme dhe jetesën thjesht dhe minimale. Vendosja e shtëpisë është e largët dhe e qetë, një strehë e qetë nga gjithçka, e lirë nga shpërqendrimet. Pamje dhe vizione të mahnitshme në të gjitha drejtimet.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

CHÂTEAU DES BRIOTTIÈRES | Champigné, Francë

Një prej qirave më të shtrenjta në këtë listë, çmimet në Châauau des Briottières fillojnë me një dajak prej 8,989 a! E ndërtuar në shekullin e tetëmbëdhjetë, ky Château luksoz në Luginën e Loire ka qenë pronë e së njëjtës familje për shtatë breza dhe mund të strehojë deri në 35 njerëz me 17 dhoma gjumi dhe 15 banjo. Mysafirët gjithashtu mund të gëzojnë pishinë për ngrohje të pasurive të patundshme, sauna, fushë tenisi, dhe park dhe kopsht. Aktivitete të tjera në dispozicion përfshijnë biçikletë, bilardo, ping-pong, masazhe dhe lojëra trampoline për fëmijët.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

HIDEOUT BALI | Selat, Bali, Indonezi

Kjo përvojë nuk është si asnjë tjetër, Hideout nuk është ndonjë hotel i zbukuruar, ai është me të vërtetë një përvojë aventureske, e drejtë fshatar dhe autentike në mes të jetës së fshatit Balinez. E vendosur në një breg lumi, shtëpia ofron një pamje spektakolare të pyllit të xhunglës së harlisur që rrethon shtëpinë. Hideout është një vend i përsosur për udhëtarët me kohë të gjatë, dashamirët e natyrës, një shpirt me mendje shpirtërore, dashnorë të trekkingut, prapaskenat, artistët, muzikantët dhe eko-entuziastët për të pasur përvojën e tyre unike të Bali.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

SUITET E ADVENTURAVE SKYLODGE | Calca, Cuzco, Peru

A keni dashur ndonjëherë të flini në fole një kondorator? Këtu është gjëja tjetër më e mirë! Një kapsulë transparente luksoze që varet nga maja e një mali në Luginën e Shenjtë të Cuzco, Peru. Suitat ekskluzive të Skylodge Adventure ju ofrojnë mundësinë për të fjetur brenda një dhome gjumi tërësisht transparente, e cila ju lejon të vlerësoni pamjen mbresëlënëse të kësaj lugine magjike dhe mistike. Për të fjetur në Skylodge, njerëzit duhet të ngjiten 400 mt. të Via Ferrata ose ngjitni një shteg të paprekur përmes zinxhirëve. Një natë në këtë vend do të bëjë që ëndrrat tuaja të realizohen.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

K HTU HUDSONI I VJETR | Hudson, New York, Shtetet e Bashkuara

Në Hudson, në mesin e arkave të dyqaneve antike të shitjeve me pakicë dhe të shkëlqyera, galeritë e gjalla të artit dhe restorantet e vlerësuara me kritikë, ende mund të shihen prova të së kaluarës së ruajtur të qytetit në ndërthurjen e arkitekturës mahnitëse historike. Shëtisni disa blloqe nga zvarritja e saj kryesore, Rruga Warren dhe do të gjeni rezidencat klasike të detarëve dhe punonjësve të prizës, mbi kurrizin e të cilëve u ndërtua qyteti i ish-balenave. Ndodhur në këto banesa ndodhet Ky Old Hudson, një shtëpi e hershme e stilit zejtar të viteve 1900, u kthye në studion krijuese të rinovuar rishtas dhe arratisje në të gjithë qytetin gjatë një shekulli. Vizitorëve dhe klientëve u ofrohet qasje në një kuzhinë të plotë, dhomë të gjallë, studiot / vendin e takimit, banjën dhe dy dhomat e gjumit që përmbajnë dysheme origjinale, dyer, pajisje dhe elementë të tjerë arkitektonikë që janë restauruar dhe stiluar me gjetje të vjela dhe modele me porosi nga disa nga dyqanet dhe prodhuesit shumë më të mirë në Luginën Hudson.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

VILLA CHAMELEON | Kediri, Bali, Indonezi

Villa Chameleon, e vendosur në fshatin e harlisur bregdetar të Buwit në Bali, zbeh kufijtë midis mjediseve natyrore dhe të ndërtuara, pothuajse i ngjan një shtëpie të harruar prej kohësh në xhungël. Siç është zakoni balinezisht, secili pavijon ka për qëllim të akomodojë një funksion të ndryshëm; të gjitha hapësirat komunale mbahen të hapura ndaj elementeve, ndërsa zonat private janë të mbyllura. Ndërtesat ndjekin konturin dhe topografinë e tokës, duke siguruar pika të bollshme të sipërme mbi lumin më poshtë.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

CASA TINY | Puerto Escondido, Meksikë

E vendosur vetëm një shëtitje të shkurtër nga deti, Casa Tiny mund të gjendet në një zonë me bimësi të dendur pranë qytetit surf Puerto Escondido, në bregdetin idilik të Meksikës. Një nga ofertat e para të ndërtuara nga arkitektja e re Aranza de Ariño, shtëpia e vogël e plazhit është një tërheqje kompakte, romantike për dy. I izoluar për fat të mirë, shtëpia e pushimeve përbëhet nga një kuzhinë, banjo dhe dhoma gjumi të hapur mezzanine, të arritura nga shkallët e thjeshta të alternuara.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

Shtëpia e KAVE | Oia, Greqi

Kjo shtëpi e gjërë, e pashembullt e shpellës, e varur në shkëmbinjtë e kalderës në qendër të Oia, është pjesë e një kompleksi tradicional të shtëpive të shpellave, në pronësi dhe rinovim nga një familje arkitektësh. Rinovuar fillimisht për përdorim personal nga zejtarë vendas, shtëpia kombinon në mënyrë të përkryer stilin tradicional me rehati. Plasticiteti i formave të tij, përdorimi i teknikave lokale, ndërtimi në shtretër dhe zgjedhja e mobiljeve antike së bashku me pajisjet moderne, godasin ekuilibrin e duhur midis sofistikimit dhe komoditetit. Në ambiente të jashtme, tarracat private zgjerohen në nivele të ndryshme fjalë për fjalë në buzë të kalderës, duke krijuar kënde unike dhe hapësira të përshtatshme për ulje. Kuptoni qetësinë dhe bukurinë e pamjes së bujshme, të papenguar të vullkanit. Caldera, deti dhe qielli që padyshim që do t'ju lënë pa frymë.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

CASA ARENA | Puerto Escondido, Meksikë

Vila me një dhomë gjumi, vetëm disa hapa larg Oqeanit Paqësor, ka një pamje spektakolare, e pajisur me një kuzhinë të plotë, një banjo dhe afresk. Kabina është një kuti prej druri e montuar në një platformë pak të ndarë nga rëra, në gati një metër mbi nivelin e tokës, dyert rrëshqitëse të saj prej druri palme hapen plotësisht për të lejuar flladin të rrjedhë lirshëm dhe të shijojë një pamje spektakolare prej 360 shkallësh të oqeanit dhe bimësia përreth. Shtë një vend ideal për të pushuar, praktikuar yoga dhe meditim, të admironi zogjtë dhe natyrën e bukur që i rrethon. Plazhi i gjatë, gati privat është i përsosur për shëtitje, në skajin perëndimor mund të praktikoni ngjitje në shkëmb dhe peshkim, në skajin tjetër Laguna e Manialtepec bashkohet me detin.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

VILLA AKASHA | Ubud, Bali, Indonezi

Krejt ndryshe nga çdo dhomë në të cilën keni qëndruar ndonjëherë më parë, kjo kube bambuje bio-arkitekturore bio-arkitekturore është e emëruar plotësisht me të gjitha lukset dhe ka një efekt të fuqishëm shërues për të gjithë ata që qëndrojnë atje. Dizajni i kubeve përdor shkencën e gjeometrisë për të gjeneruar një fushë elektrike impulsive - duke tërhequr dhe përqendruar forcën e jetës - në të njëjtën mënyrë si qelizat në trupin tuaj gjenerojnë dhe mbajnë veten e tyre. Përmes këtij procesi të bio-mimikës, kube ofron një mjedis që rrit shëndetin dhe shëndetin e njeriut. Natën, kube ndizet me një rrjet të jashtëzakonshëm të ndriçimit të ambientit, duke vendosur gjendjen shpirtërore për një mbrëmje relaksuese dhe romantike në parajsë.

Rezervoni Tani Merrni deri në 34 off nga udhëtimi juaj i parë

Faleminderit per leximin! :) Nëse e shijove, goditi atë butonin e zemrës më poshtë.