Trupi

Duke u futur në qytetin e vjetër Varanasi, Indi, terreni i autobusit tonë është ndalur në një model të qarkullimit të trafikut që do të kishte kuptim vetëm kur këto rrugë të ngushta dhe rrugicat u ndërtuan të paktën tre mijë vjet më parë. Ajri, acidi me tym nga zjarret e gatimit të grumbulluara përkrah rrugës, prishjen e lagësht të lumit dhe rrënimin e njerëzimit, më linte pak më gjatë në mushkëri. Brohoritjet Vedike u shkëputën nga tempulli aty pranë, së bashku me ëmbëlsirën e temjanit. Mund ta ndieja grimin e zi që shfaqej në Kleenex tim çdo mëngjes duke grumbulluar në pasazhet e mia ajrore.

Pasi udhëtova në Indi njëmbëdhjetë herë, unë kisha planifikuar një tërheqje të fundit për të vizituar rrugën time të preferuar, kryesisht jashtë rrahjes, ndalesa për një grup të ngushtë të yogis, të cilët kishin besim tek unë për t'i marrë ato me siguri përmes grisë së udhëtimit këtu. Gjatë vitit të kaluar, unë kisha planifikuar çdo detaj. Unë kisha "autobusë të Princeshës" - autobusë me banjë - të shtyrë nga Delhi në vendet më të largëta. Unë kisha kohë çdo destinacion dhe çdo kalim në përsosmëri, duke mbushur orarin tonë me orë dhe ditë për të kompensuar "kohën indiane". Unë kisha provuar të largoja vrazhdësinë e udhëtimit në një tokë shumë të ndryshme nga bota që shumica e këtyre yogis kishin njohur ose imagjinuar ndonjëherë.

Por, unë kisha lënë pas dore një detaj të rëndësishëm.

India flet vetë.

Kjo është, ndoshta, pse unë rashë në dashuri me këtë vend në një pikë kaq të gjatë pa kokë, në radhë të parë.

Kur fillimisht udhëtova këtu në fillim të viteve 2000, kisha ardhur për të studiuar yoga. Ne morëm “banjot e kovave” për të ruajtur ujin e nxehtë, nuk prisnim energji të besueshme dhe mësuam se si të tërheqim hems e kameezes sonë shalwar deri në gjunjë, ndërsa squat me saktësi për të mos varrosur veten me katet e banjës publike të lagur.

Ne shëtisnim rrugët, duke shmangur plehun e lopës së papërpunuar dhe nuhatjen e shpërthimeve të luleve të shitura në karroca të rastësishme, të zënë vend në afërsi të tempullit më të afërt. Gishtat tanë kanë tundur mëndafshi të endura në duar të lashta në lagjet e gërshetuesve të Varanasi, ku secili anëtar i familjes dinte një pjesë të ndryshme të modelit, në mënyrë që askush të mos e dinte atë "të gjithë". Gratë me flokë të butë, të rrumbullakosura në saritë e shimmering, duke ndryshuar ngjyrat e pallua dhe ombre, u shkëlqye me ar të një ngjyrim më të thellë dhe më të pasur se versioni ynë amerikan. Dhe nën të gjitha, një gjallëri e përhumbur përmes nesh - një eksitim, një lidhje, një papërpunuar.

Unë, në brigjet e Ganges, Varanasi, Indi, foto nga © Alton Burkhalter

India ua bën këtë njerëzve. Ajo i heq paramendimet dhe ju lë të pyesni veten se çfarë ka ndodhur me të vërtetë. Këtu ka nivele të të kuptuarit që janë të vështira për t'u deshifruar, për shembull - "bob kokë". Kjo tregon po, jo, mbase, a jeni i çmendur? Dhe mua më deshën tre udhëtime në Indi për të parë dallimin midis këtyre mundësive.

Dhe kështu, kur autobusi ynë zbarkoi në Varanasi të Vjetër, në mesin e brirëve honking dhe muzikës Bollywood duke shpërthyer nga makina aty pranë, dhe duke bredhur rastësisht lopë me pishina të buta të ëmbla me sy të çelur me qymyr, unë nuk u befasova aq shumë kur shikova nga zbrit në pandemonium më poshtë për të parë një makinë direkt pranë nesh me një trup të mbuluar me qafë, të mbështjellë në një platformë prej druri në çati.

Që nga momenti kur ne ishim në tokë, India, apo universi, ishin përpjekur të më rrahin ca kuptim për mua për përpjekjen për ta zbutur atë. Everydo fluturim ishte vonuar nga mjegulla e rëndë. Në vend që të arrinim në Amritsar për të parë tempullin e Artë që shkëlqen në rrezet e diellit, ne kishim vrapuar atje, mezi duke e bërë atë në kohë për të parë shkëlqimin e saj natën.

Por, shkëlqim ajo bëri… I rrethuar nga uji nga të gjitha anët, pasqyrimi i tempullit rrëshqiti nëpër sipërfaqen e qetë të pishinës së prodhuar si vaji i shafranit që përhapet në të gjithë sipërfaqen e një anijeje të shenjtë. Ajo flakërohej si një xhevahir, duke tundur butësinë në errësirë. Fryma ime, krejtësisht fjalë për fjalë, më kapi në fyt kur kalova nëpër harkun e sipërm dhe pashë bukurinë e saj.

Tempulli i Artë i Amritsar, foto nga © Alton Burkhalter

Por, mbase, më frymëzues sesa pamja e tempullit të shkëlqimit, një vend ku mund të ndjeni me dashuri dhe përkushtimin e turmave të pelegrinëve të Sikh-ut, të cilët vijnë për të parë Librin e tyre të Shenjtë të mbështjellë brenda asaj strukture të ndritshme, është ajo që shtrihet nën tokë . Për këtu, ju hasni provat e vërteta të besimit të tyre.

Në dhomat shpërthyese dhe tunelet që përmbajnë bukurinë e mësipërme, shtrihet një kuzhinë si askush tjetër. Këtu, në një ditë mesatare, të paktën pesëdhjetë mijë vizitorë ushqehen falas me vakte. Të gjithë, nga çdo situatë shoqërore, nga çdo kastë, nga ndonjë fe, ulen krah për krah në qilima të endura të gjata që shtrihen përtej dyshemesë së gurit, dhe darkojnë së bashku.

Për të ofruar kohë dhe përpjekje për gatimin dhe shërbimin tuaj, ose për të siguruar disa nga dy mijë kilogramët perime të freskëta, pesëmbëdhjetë e qindra kilogram oriz, ose dymbëdhjetë mijë kilogram miell të përdorura çdo ditë konsiderohet një nder i madh, dhe gjithashtu detyrë e shenjtë Tenxheret e enëve, enët metalike me pamje të lashta, të pasura me të, qëndronin në lartësinë e shpatullës së një njeriu. Dhe, në mesin e mashtrimit të animuar të vullnetarëve që predikonin bizele, përgatisnin roti, ose lanin grumbuj enësh, ndoqi një rrymë dhembshurie dhe dashurie për njerëzimin.

Jam i sigurt se Tempulli i Artë do të kishte qenë bukuroshe gjatë ditës, por asgjë nuk mund të më përgatiste për dritën e ndriçimit të natës së ftohtë.

Por tani, ajo mjegull rrëshqitëse na kishte vonuar edhe mbërritjen tonë në Varanasi, qyteti i shenjtë i Ṣiva, ku prekja madje edhe një gisht i gishtit në lumin Ganges thuhet të pastrojë të gjitha papastërtitë e dikujt. Shumë njerëz kursen për një jetë të tërë për të bërë një pelegrinazh këtu - ose për t'u kremuar në brigjet e Ganges dhe spërkatën në ujërat e shenjta.

Studentët e mi ishin të lodhur. Orari ynë kishte qenë aq i pakëndshëm sa nuk kishim qenë në gjendje ta bënim praktikën tonë āsana për dy ditë. Ata ishin të uritur, të çuditshëm dhe filluan të ankohen.

Dhe pastaj ... ata panë trupin.

Dhe, ata filluan ta kuptojnë Indinë.

Ajo humbet me ritmin e vet. Ju jeni më afër lindjes, vdekjes, samādhi dhe dëshpërimi këtu në çdo moment të caktuar se kudo tjetër ku kam udhëtuar.

Por, kjo është ajo që e bën atë "të gjallë".

Ajo merr frymë me universin, duke thithur pritjet dhe mundësitë e nxitjes. Ajo është e gjallë, me erë të fortë dhe me zë të lartë. Ajo arrin brenda dhe prek diçka tek ju që nuk mund ta shihni ndryshe, si një vithe e vjetër që arrinte një gisht të shtrembër në gjoksin tuaj për të tërhequr shpirtin tuaj, ose si nëna juaj mund të të shikonte ty kur ishe i ri dhe thjesht di se çfarë kishte bere.

Shumë shpejt u bë e qartë se autobusi ynë ishte në një situatë problematike dhe se nuk do të lëvizte në çdo kohë së shpejti. Kështu që, ne u zmbrapsëm në pandemonium, të udhëhequr nga djem të egër nga hoteli ynë i trashëgimisë që gjendeshin paksa përpjetë.

Disa nga yogis u përpoqën të mos shikonin trupin.

Të tjerët nuk mund të shikonin larg.

Ata djem mbanin çantat tona mbi shpatullat e tyre të reja, na rrethuan dhe arritën të largojnë lypësit dhe xhepat nga miqtë e mi me sy të gjerë. Ne u udhëzuam në anije të ngushta prej druri dhe depozituam në bazën e shkallëve të gurta antike që zhyten poshtë në skajin e ujit rrëzë hotelit tonë, një rezidencë e vjetër maharaja në të cilën kisha qëndruar në verë më parë. Unë e kisha zgjedhur këtë vend me qëllim, sepse ishte larg nga pika shumë moderne njëzet milje në tokë, ku qëndruan shumica e turistëve perëndimorë.

Dera e Rezidencës së vjetër Maharaja

Unë kisha dashur që miqtë e mi të provonin ngjyrosjen e agimit përmes mjegullës mbi Ganges, të mund të merrja frymë me lagështirën e saj, të dëgjoja gjallërinë e jetës që rrotullohej rreth këtij vendi të shenjtë, në vend që të përdoren për ditën.

Kështu që, kur mbërritëm në këtë pasuri të vjetër, elegante, një vend të qetë në mes të hububit, të përshëndetur nga të pranishmit me çaj, ndjeva se tensioni në qafë filloi të lehtësohej ... të paktën derisa zbuluam se vetëm disa muaj më parë , gjysma e poshtme e hotelit kishte qenë nën ujë - përmbytur nga nëna e madhe Ganges.

Era e keqe e kalbjes mbërtheu ende në muret e rënda prej guri, por kështu ndodhi edhe një rezonancë e historisë që kishte ndodhur këtu. Rrugicat e përpunuara të rrotulluara me hardhi të endura shtruan dyshemetë. Dhe dyert e rënda me panele prej druri të pajisura me çelësa metalikë, që dukeshin origjinalë, zbukuruan dhomat. Por, pjesa më e mirë ishte ballkoni lart, nga i cili mund të shikonim të gjithë aktivitetin më poshtë në çdo kohë të ditës ose natës.

Unë nuk mund të mos e pyesja se kush kishte shikuar të gjithë në botë nga ky ballkon ndër shekuj - Maharaja që dikur jetonte këtu, sigurisht, por edhe zonjat, velat e tyre drapeshin delikate nëpër fytyrat e tyre për t'i mbrojtur ata nga publiku, fëmijët që duhet të kenë ndjekur njëri-tjetrin në lojë….

Kështu që, uji i nxehtë ishte paksa "iffy" - është India! Në fillim, disa nga grupi im me të vërtetë mendonin se kjo ishte e ashpër dhe se ata më mirë mund të kishin shkuar në atë Holiday Inn njëzet milje larg. Por, nuk kemi pse të përdorim banjot me kova. Ushqimi i gatuar në shtëpi kërceu me aromë. Dhe, e dija që kjo ishte shumë më e dashur se shumë, shumë nga vendet ku kisha qëndruar më parë. Dhe ishte, fjalë për fjalë, vendi më i bukur në qytetin e vjetër, i rrënuar drejt Ganges.

Bekimet e mëngjesit, foto © Erika Burkhalter

Të nesërmen, ne u ndamë përsëri me anije, mbi lumin gjatë lindjes së diellit. Pelegrinët, duke u lagur në mëngjes në ngrirjen, u ngritën deri në bel në ujë. Wallahs Dhobi goditi saris dhe dhotis të pastër kundër shkëmbinjve dhe i vendosën të thahen. Studentët Saṇskrit, të ulur në një rresht në majë të një platforme masive guri që dilnin në lumë, recituan vargjet e tyre me bindje. Sadhus - burra të shenjtë me flokë të trembur, rruaza shtëpi prej druri sandali dhe fytyra të njomur me hirit - përzihen mes rrëzimit të njerëzimit, ashtu siç bënë edhe fijet e veshura me të njëjtën rrobat portokalli, por me të vërtetë lypin para. Skifterët tërhoqën zanatet e tyre prej druri përkrah tonave, duke shitur rruaza koralesh dhe qelqi, statuja të vockla të hyjnive dhe shishe bronzi me të cilat do të zhyten dhe të sjellin në shtëpi pika të bekuara nga Ganges.

Studentët e Saṇskrit ulur në një rresht, foto © Erika Burkhalter

Dhe, përfundimisht, pushtetarët tanë të palodhshëm na sollën deri në fantazmat e djegura. Rrotullime tymi përzihen me pulëkuqët dhe mjegullat. Grumbuj druri të Hafazardit rrethuan pyret e atyre që ishin me fat që u krijuan në Varanasi dhe më pas spërkatën në ujërat pastruese të Nënës Ganges.

Pulat dhe mjegulla në Ganges, foto © Erika Burkhalter

Një nga ato pirat funerale me shumë gjasë përmbante trupin që kishim parë një natë më parë. Dhe, duke e ditur këtë na çoi të gjithëve pak më afër ciklit të jetës - dhe mbase na bëri pak më të rehatshëm me pasigurinë e të gjithave.

Djegia e duarve, foto © Erika Burkhalter

Në mbrëmje, ne vëzhguam ceremoninë e aartit nga vendi ynë mbi ujë, byk për t'u përpirë me një lumë plot me varka prej druri, të shtruara me bojë qielli-blu ose kumquat-portokalli. Në tokë, priftërinjtë u lëkundën me peshën e shkopave të rënda ceremoniale të zjarrit. Por midis nesh, qirinj të vegjël të lëmuar me anije të marigoldëve, të cilat janë përkulur mbi majën e valëve të qelqit, duke mbështjellë rrugën midis anijeve. Këto oferta ishin dhënë në kujtim të atyre që kishin vdekur, ose me shpresë për ata që ishin akoma gjallë - dëshirat e pëshpëritura në erë për dashuri, promovime, shëndet ose pasuri.

Ceremonia e mbrëmjes së Aartit, foto © Erika Burkhalter

Me qetësi, ne secili ndezëm anijet e vogla të zanash dhe i kthyem ato të lirshme për të lëvizur me rrymën. Nga buzët tona erdhën lutjet e heshtura. Sytë tanë mashtroheshin me lot gëzimi, pikëllimi, vlerësimi dhe dhembshurie. Dhe zemra ime u mpreh me dijen që miqtë e mi kishin marrë për të parë Indinë "e vërtetë".

Si gjithmonë, kur kthehem nga këto tërheqje, unë deklarova se kjo kishte qenë e fundit. Ata janë aq shumë intensivë për t'u bashkuar, aq të mbushur me ankth kur planet shkojnë keq. Por, India më quan… më thirr. Nuk mund ta mohoj, sepse ajo është fryma e jetës.

Dhe, e di që me siguri do të bëj një udhëtim tjetër….

Burri im dhe unë u kthyem humbur një

Faleminderit që lexuat! Nëse ju pëlqeu kjo histori, ju gjithashtu mund të dëshironi:

Tregimi dhe fotot © Erika Burkhalter, të gjitha të drejtat e rezervuara.