Udhëtimi për të gjetur veten time

Udhëtimi ishte gjithmonë një interes i imi. Do të ëndërroja të shkoja në vende të bukura të mbushura me njerëz të mrekullueshëm dhe ushqim shumëngjyrësh. Do ta imagjinoja rërën midis gishtërinjve dhe zhurmës së valëve që përplasen në breg. Ndonjëherë do të fotografoja diçka kaq të thjeshtë sa të shëtisja nëpër një rrugë të ngjeshur në shi. Kam dëshiruar diçka ndryshe. Diçka tjetër përveç qytetit tim të vogël - North Bay, Ontario.

Emri im është Alanna. Më thërrisni Lan për shkurt. Unë jam një vajzë 23 vjeçare me origjinë nga Ontario. Të rritesh në një qytet të vogël ishte e vështirë për mua pasi gjithmonë dëshiroja të isha në një qytet më të madh dhe kisha nxitjen të eksploroja botën, por nuk mund të bëja për justifikimet e ndryshme që bëra. Ne të gjithë i bëjmë ato - pavarësisht nëse është për shkak të një pune, pa pasur para, apo për atë marrëdhënie toksike në të cilën keni ngecur. Jam i sigurt që keni ëndërruar të gjithë për udhëtime dhe duke përjetuar botën e bukur dhe të çmendur në të cilën jetojmë .. por nuk mund ta bësh atë të ndodhë ashtu?

Kam punuar në Hair Designers për katër vjet. Ishte puna ime e parë dhe mbaj mend që isha kaq e ngazëllyer për të arritur atje dhe për të biseduar me klientët e mi të preferuar. Kam punuar 44 orë në javë, kështu që patjetër mund të thuash se ishte shtëpia ime e dytë. Shumica e kohës kur do të më gjesh tek mbytet - duke larë ngjyrën e flokëve, ose në stacionin tim duke bërë një goditje të thatë për rregulloret e mia. Më pëlqeu që njerëzit të ndjeheshin të qetë. Unë kam qenë një stilist me kohë të plotë dhe një "terapist" me kohë të pjesshme. Kushdo që ka punuar në industrinë e bukurisë do të kuptojë se çfarë dua të them me këtë. Pothuajse flokët e çdo personi që unë i lava (duke folur për qëllimet e mia të ardhshme) do të më thoshin "Oh ju duhet të udhëtoni! Ju duhet të kurseni paratë tuaja dhe thjesht t'i bëni ato sepse do të pendoheni nëse nuk bëni. " Këto fjalë gjithmonë mbërtheheshin me mua, dhe pasi harxhova shumë para (që unë dëshiroj të ruaja përsëri) atëherë kuptova që është në fuqinë time për të bërë diçka të ndodhë. E dija që ishte e mundur, por gjithashtu e dija se duhej të bëja shumë ndryshime financiare.

Nëse më njihnit atëherë, ju e dinit se isha i sigurt dhe gjithmonë ndezja një buzëqeshje. Flokët e mia ishin të harlisura dhe të përsosura. Eyeliner im ishte aq i mprehtë sa gërshërë të Marc. Unë kisha një veshje të re të çiftuar me katër thembra inç çdo ditë. Moda dhe bukuria ishin përparësia ime kryesore dhe unë punoja dhe jetoja që të kisha mundësi t’i kisha ato gjëra. Më pëlqyen të gjitha komplimentet dhe u njoha për bërjen e diçkaje që më erdhi natyrshëm. Thirrje për nënën time - Nicole Ranger. Ajo ishte gjithnjë mbretëresha e modës. Ende është! Unë e kuptoj tani që një pjesë e madhe e frymëzimit tim erdhi prej saj.

Ndërsa vitet kaluan, unë ngadalë fillova të humb interesin dhe pasionin për ato gjëra që dikur i kam dashur. Ishte një tranzicion i çuditshëm dhe ndihej e çuditshme të mos kisha "nevojë" për të veshur kozmetikë ose stiluar flokët e mia në curls përsosur. Njerëzit filluan të më pyesin nëse isha i sëmurë ose nëse kishte diçka të gabuar sepse nuk mbaja veshur. Ju kurrë nuk do të më kapni në një palë sweatpants - por tani unë as nuk vesh fustane dhe sweatpants janë gjëja ime e preferuar për t'u veshur! Ndryshimi është i mirë, por shumë ndryshime mund të jenë dërrmuese.

Shumë gjëra dërrmuese ndodhën në jetën time, në të njëjtën kohë, të cilat më çuan në një pikë shumë të ulët në jetën time. Për një kohë nuk ndjeva se kisha ndonjë arsye të vazhdoja të jetoja. Unë kam qenë shumë e humbur dhe fajësova shumë njerëz. Kam ndërprerë pjesën më të madhe të miqësive / marrëdhënieve të mia dhe kam lënë punën time me shpresë të kuptoj se ku po shkonte jeta ime. Doja të gjeja përsëri lumturinë. U transferova në Toronto për të filluar një kapitull të ri. Unë kryesisht qëndrova jashtë mediave sociale në mënyrë që të përqëndrohesha në jetën reale. Unë shkova shumë në MPB kam kaluar shumë kohë për të njohur veten time dhe për të gjetur përgjigje. Si dhe të mësojnë se si të falim veten dhe të tjerët për gjërat që kanë ndodhur në të kaluarën. Kam kaluar shumë kohë vetëm - duke medituar, lexuar, shkruar. Pasi isha gati, gjeta një punë (e cila nuk zgjati aq sa kisha shpresuar). Pasi punova shumë orë të gjata dhe u mësova me stilin e jetës time të re, më në fund isha në gjendje të rregulloja dhe kursoja paratë e mia. Ishte një ndjenjë e bukur duke e ditur që çdo dollar që ruaja po më afronte një hap më afër ëndrrës. Ndalova pazaret dhe ula plotësisht veshjet e mia. Unë nuk dola në bare apo klube dhe nuk piva. Unë ende nuk! Ky është një zakon që ngeci dhe jam i kënaqur që bëri. Unë rrallë dilja për darkë sepse preferoja të gatuaja. Kam gjetur shumë mënyra për të krijuar një buxhet më të vogël. Kuptova që gjërat materiale janë të disponueshme, dhe në vend të kësaj mund të përdorja paratë e mia për kujtime dhe përvoja që zgjasin një jetë.

"Vetëm se jeni i dashuruar me një person, nuk do të thotë që jeni menduar të jeni bashkë."

Unë isha në një lidhje në atë kohë me dikë që e doja shumë. Pas dy vitesh ulje-ngritje, vendosëm të shkojmë në mënyrat tona më vete. Mbaj mend që do t’i lutesha të shkonte me një udhëtim me mua, kudo tjetër. Vetëm për të thënë ne e bëmë atë. Por ai gjithmonë kishte plane të tjera. Një ditë pyeta "Pse nuk dëshiron të udhëtosh botën me mua?" dhe përgjigja e tij ishte "Unë dua të udhëtoj vetë. Nuk është gjithmonë për ju ". Në atë kohë isha i mërzitur sepse nuk e kuptoja pse ai do ta thoshte atë. Tani, e kuptoj se nuk ishte sepse ai nuk më do, por se ai nuk e ndjeu se mund të provonte plotësisht asgjë me mua, sepse unë isha një kufizim. Kështu e dija se nuk duhej të ishim bashkë. Kuptova që në mënyrë që të dy të rriteshim, duhet të ishim larg. Sado e ashpër të ishte, ishte vendimi i duhur. Unë jam shumë më e lumtur pa të. Vetëm se jeni i dashuruar me një person, nuk do të thotë që ju jeni menduar të jeni bashkë. Më duhej një kohë shumë e gjatë për të vazhduar më tej, dhe ndonjëherë ju duhet të mësoni gjërat në mënyrë të vështirë. Vazhdova të mendoja se mund t'i bëja gjërat të punoja nëse i jepja kohë vetëm, duke shpresuar se distanca do të na afronte. Në fund të fundit, distanca më bëri vetëm të kujtoja se kush isha, dhe si e doja atë vajzë të kthehesha - dëshiroja që lumturia ime të kthehej.

Në fund mësova shumë dhe nuk pendohem për asgjë që ndodhi. Përmes këtij procesi unë përfundova të transferohem në Barrie. Unë u lidha përsëri me një mik të vjetër që kishte të njëjtat synime si unë. Vendosëm të bënim shpinës përmes Azisë Jug-Lindore së bashku. Unë kisha para, dhe më në fund edhe mentaliteti i duhur pas muajsh që punoja për veten time. Nuk kishte asgjë që më ndalonte dhe askush nuk më mbajti mbrapa. Kam gjetur punë, kam vendosur disa synime të reja dhe kam krijuar zakone të mira. Puna ime e verës ishte e shkëlqyeshme. Nuk mendoj se kam qeshur aq shumë në jetën time! Duke qenë i rrethuar nga njerëz të tillë pozitivë dhe argëtues, i bëri të gjitha ndryshimet që të më shtynin të bëja diçka të tillë nga zona ime e rehatisë. Shtë e mahnitshme se si shkëlqejnë cilësitë tuaja më të mira kur kaloni kohë me njerëzit e duhur.

Unë me të vërtetë do të më mungojnë bashkëpuntorët e mi dhe të gjithë anëtarët në World Gym Barrie. Shumë prej tyre ishin të ngazëllyer për mua, disa ishin të shqetësuar, dhe disa nga anëtarët me të vërtetë qëndronin jashtë meje. Mora shumë sy dhe pyetje të gjera kur u tregova për planet e mia. Pavarësisht se çfarë reagimi kam marrë, kam qenë krenar të them që më në fund po bëja atë që thashë që do të bëja. Shumica e anëtarëve më thanë saktësisht të njëjtën gjë si klientët e mi në të kaluarën. Kevin më dha një këshillë të mrekullueshme. Ai tha "Gjithmonë keni një rrugë të planifikuar për të dalë". Ai u mërzit kur e tha këtë sepse mendoi se dukej pa kuptim, por do ta kujtoj gjithmonë. Layna ishte një person tjetër special që takova. Ajo ndihmoi të më shëronte në shumë mënyra. Ne kishim një lidhje shumë të fortë shpirtërore dhe ajo ishte personi i parë që bëri një lexim letre për mua. Nëse nuk e keni bërë kurrë atë më parë, unë e rekomandoj shumë atë!

Edhe pse kam punuar shumë për të lënë të kaluarën dhe për të shëruar veten time, ka akoma më shumë për këtë proces. Tani, prioritetet e mia kryesore janë shëndeti, dieta, fitnesi dhe mirëqenia e përgjithshme. Jam e rehatshme, e lumtur dhe jam rritur më shumë nga sa mendoja se do të doja. Unë jam i gatshëm të marr përsipër këtë sfidë! Unë kam disa miq shumë mbështetës dhe pozitivë (që i dua shumë) që më kanë ndihmuar që të shkoj atje ku jam, dhe i falënderoj për këtë. Përveç kontrollimit të gjithçkaje në listën time aktuale të kova, unë jam i entuziazmuar që kam mundësinë të mësoj më shumë rreth Budizmit, dhe të rrisë vetëdijen time shpirtërore. Më 3 shtator 2018 do të fluturoj për në Bangkok, Tajlandë. Destinacioni i parë i shumë njerëzve për 7 muajt e ardhshëm.

Synimi im për këtë udhëtim është të shëroj veten time - dhe unë do të bëj vetëm atë.

Për të përmbledhur gjithçka - Unë do të përdor këtë faqe si një platformë për të ndarë përvojat, aventurat dhe momentet e mia. Shpresojmë se do të vazhdoni të ndiqni rrugëtimin tim. Do të postoj azhurnime shpesh këtu dhe në Instagram— @alannawilkie

Namaste