Kostoja reale e jetës në rrugë

Në parajsën tregtare për "van living"

Rreth Schmidt

Burri im, vajza e 19 muajsh dhe unë jetoj në rrugë për më shumë se 100 ditë në një luftëtar Toyota Winnebago Camper të vitit 1990 që është vetëm 12 vjet më i ri se unë, dhe unë jam pothuajse 40. Ne nuk e kemi idenë që të ndjekim aventura madhështore e "van vallëzimit" do të thoshte se do të zbulonim sesa e shtrenjtë mund të jetë jetesa - si në llogaritë tona bankare ashtu edhe në psikologjinë tonë.

Para se të transferoheshim nga shtëpia jonë në Kauai në Havai, burri im kishte në pronësi shkollën e tij të vogël Waldorf dhe unë u kujdesa për vajzën tonë me kohë të plotë, ndonjëherë duke marrë projekte të pavarura për të shkruar. Ne ishim në gjendje të jetonim në një shtëpi të gjerë dhe historike, të blinim ushqime organike dhe në përgjithësi të lejonim një nga vendet më të shtrenjta në botë, sepse ne i plotësuam të ardhurat e burrit tim ose me të pasurit e shtëpive ose marrjen me qira të dhomave të gjumit në AirBnB.

Kur filluam t'i lamë njerëzit të dinë se po lëviznim, ata u përgjigjën: "Pse jeni duke bërë këtë?" Miqtë tanë e admiruan dhe e mbështetën vendimin tonë, por gjithashtu u dukën pak të mërzitur nga zgjedhja jonë për të lënë parajsën.

"Ne duam të lidhemi si familje," u përgjigj burri im.

Ai nuk u tha atyre se isha duke pasur ethe në ishull dhe kisha nevojë për më shumë stimulim mendor, kështu që ky udhëtim do të dëshmonte një mundësi për ne që të shkonim me pushime verore së bashku, pastaj të na lejonte të ndërrojmë rolet në mënyrë që unë të bëhesha ai që do të mbështeste familja jonë ndërsa ai u bë baba i qëndrimit në shtëpi. Ai gjithashtu nuk tha që martesa jonë kishte nevojë për vëmendje të madhe, pasi ne ishim nën vështirësi që kur bëheshim prindër. Ne ishim të ngazëllyer për të eksploruar Amerikën në një mënyrë krejt të re, veçanërisht sepse do të ishte hera e parë që familja jonë e vogël do të ishte së bashku, vetëm ne të tre. Cila mënyrë më e mirë për të sjellë gjithçka në një kulm të kthjelltësisë sesa ta zbeh ekzistencën tonë në një hapësirë ​​të vogël brenda mjediseve që ndryshojnë vazhdimisht?

"Si do ta përballoni djemtë?" ishte shpesh pyetja tjetër.

"Ne do të jetojmë pa kursime," u tha ai atyre. "Ne jemi në rregull duke shkuar në një borxh të vogël nëse duhet. Ne e dimë që jemi njerëz të punësuar dhe mund të gjejmë përsëri punë të mira. "

Në një shitje garazhi të gjatë tre ditor, kemi shitur pothuajse gjithçka që kemi në pronësi, përfshirë dy vetura dhe të gjitha mobiljet tona. E vetmja gjë që ruajtëm ishte ajo që ishte e domosdoshme - kryesisht gjërat për fëmijë - dhe që do të futeshin në një hapësirë ​​24 '. Fitimet rritën financimin e aventurës sonë.

Për më pak se 500 dollarë, atëherë kemi blerë dy bileta të njëanshme për në Kaliforni (vajza jonë u ul në xhiron). Stafi miqësor i Alaska Airlines mori keqardhje për faktin se unë isha në paterica, pasi sapo kisha bërë operacionin në këmbën time për të riparuar një tendë të shkëputur një javë para se të largoheshim, dhe simpatitë e tyre kursyen mbi njëqind dollarë në tarifat e tepërta të bagazheve.

Pasi mbërritëm në San Diego, morëm me qira një makinë për 150 dollarë për javë dhe qëndruam me një mik për të kuptuar hapat e ardhshëm. Më pëlqen të kem një plan, kështu që menjëherë u vendosa të gjeja pajisjen tonë. Dy ditë e kërkimit të Craigslist më vonë dhe ne e gjetëm atë: një luftëtar i Toyota 1990 Warrior Winnebago për 10.500 dollarë.

Shoku im më çoi një orë në tokë për të parë furgonin. Burri im qëndroi përsëri për të vënë vajzën tonë në shtrat. Unë kam qenë personi i parë që në të vërtetë u tregova për rënë dakord për emërimin tonë, duke pasur parasysh se takimi i mëparshëm kishte flakë. Në kohën kur unë u bëra me provë ngarje, një çift tjetër kishte para të gatshme për të blerë. Rezulton se këto mashtrime, ndërsa ishin më të vjetra, ishin koleksionistë.

Unë hoqa një depozitë, e cila përfshinte huazimin e parave nga shoku im, sepse paratë tona ishin të lidhura në një llogari bankare në Havai. Pastaj u ktheva dy ditë më vonë me burrin dhe vajzën time, shuma e plotë, e gatshme për të nënshkruar letrat. Burri im dhe unë e quajtëm Verën tonë, një dremitje të filmit The Summer Endless, dhe për idenë se mund të zbulonim rrugën tonë për të lumtur.

Ndërsa ne kemi negociuar çmimin poshtë pak, ne gjithashtu përfunduam duke vënë në pothuajse $ 2000 të përmirësimeve dhe riparimeve. Ishte vetëm fillimi i udhëtimit tonë, dhe dukej se kishim varfëruar një pjesë të madhe të kursimeve tona të lëngshme, kështu që ne synuam të jemi të vëmendshëm se si kemi vazhduar të shpenzojmë.

Pastaj u nisëm.

Shpresat tona ishin të mëdha. Fotografitë që pamë në Instagram të çifteve që jetonin në rrugë treguan imazhe idilike që donim të shtypnim në mendjet tona dhe atë të vajzës sonë të re. Këto përvoja do të ishin të pavlefshme, menduam.

Ne lexojmë për "bondocking", në të cilin dikush në mënyrë klandestine gjen një vend për të parkuar brenda natës për çfarëdo arsye - kampet janë plot, ju jeni të lodhur dhe thjesht keni nevojë për një vend për të rrëzuar, ju jeni duke kërkuar për të kursyer para - por ne përfunduam duke e bërë atë më rrallë nga sa kemi menduar. Natën e nxehtë do të thoshte se donim të lidheshim në energji elektrike për ta mbajtur vajzën tonë të freskët. Dhe, aq emocionuese sa menduam se do të ishte ngarja e rrugëve prapa për shëtitje, harruam një detaj të vogël: trupi im ishte ende duke u shëruar. Ne gjithashtu po mësonim ende pajisjen tonë, kështu që nuk dinim sa kapacitet kishte për aventura të vërteta.

Ne gjithashtu shpejt zbuluam se RV'ing është me të vërtetë një kalim kohe kombëtar dhe madje ndërkombëtar. Vera ishte e mrekullueshme e RV-ve në autostradat, duke zënë çdo vend të zbrazët në dispozicion, shpesh me rezervime të rezervuara muaj më parë. Shpesh na duhej të binim diku nga 35 - 85 dollarë për një natë, madje edhe kur ndjeheshim sikur të ishim në lokale që dukeshin më shumë si kampe refugjatësh sesa parqe shtetërore.

Megjithatë, sa herë që pomponim gaz, ndiheshim mirënjohës për këtë shtëpi në rrota. Ajo na solli të vizitonim miqtë dhe familjen. Ajo na solli në liqene të qetë dhe rrezet e diellit. Ajo solli mundësi që burri im dhe mua të kuptojnë se si të funksionojnë si një familje, ashtu edhe si çift.

U bë jetike të kesh një rutinë dhe një sistem. Në hapësira kaq të vogla jetese, duhet të dinim se kush do të kujdesej për çfarë. Ndërsa afroheshin mbrëmjet, ne e kuptuam se kush do të bënte darkë dhe kush do të vëzhgonte foshnjën, kush do të rregullonte pjatat dhe do të vendoste një krevat fëmijësh të saj të paracaktuar, ndërsa tjetri e merrte për një dush me lavaman të shpejtë. Dhe mësuam se indulgjencitë tona më të mëdha përveç kostove të kampeve vinin nga sa investuam në ushqimet që hanim.

Meqenëse ishte më e lehtë për vajzën tonë të ngathët, nëse gatuajmë dhe darkonim në tryezën tonë të piknikëve, ne shmangnim harxhimin e parave në restorante. Por burri im kishte një restorant organik të ushqimit të shpejtë, kështu që ne do të mësoheshim të hanim mirë. Kemi shpenzuar rregullisht 150 dollarë për udhëtime në tregjet organike 2-3 herë në javë.

Pa asnjë mundësi për të qenë larg njëri-tjetrit, martesa jonë arriti gjithashtu në një pikë kritike. "Unë kam nevojë për pushim nga ju," më tha burri im në një moment, dhe unë pranova se më duhej e njëjta gjë. Unë e mora vajzën tonë për të vizituar një mik për këtë javë, ndërsa ai mori rrobën tonë dhe jetoi në të si një beqar.

Nuk shqetësova se çfarë kaloi atëherë dhe ai nuk pyeti se për çfarë pagova. Ne eksperimentuam se si do të duket një ndarje. Kur u kthyem së bashku, ishim të sinqertë.

"Nuk e di nëse jemi njerëzit më të pajtueshëm për njëri-tjetrin," tha ai. Përsëri, u pajtova. "Por unë mendoj se do ta kuptojmë me kohë."

Ishte rreth kësaj kohe që edhe e kuptuam se kishim nevojë për një pushim nga rruga. Vazhdimisht duhet të kuptoni se ku do të kaloni natën, si të rrafshoni makinën tuaj dhe çfarë do të mbajë agjenda e ditës tjetër mund të jetë tatimi.

"Shoku im ka një hotel në Idaho ku mund të qëndrojmë për ca kohë," më tha burri im. "Runshtë shkatërruar për ca kohë, kështu që ai mund të përdorë ndihmën tonë në administrimin e tij në këmbim të qirasë falas."

Ndërsa kurrë nuk e imagjinoja të përfundoja në Idaho, të jetosh në një hotel të braktisur pranë një autostrade ka dëshmuar mënyrën më të mirë për ne që të vazhdojmë të lulëzojmë. Notshtë jo vetëm falas, por stabiliteti po na ndihmon gjithashtu të kemi kohë, hapësirë ​​dhe hapësirë ​​në zemrat tona për të zgjidhur konfliktet. Ne kemi mundësi të shqyrtojmë edhe një herë ndërtimin e karrierave tona për të rimbushur kursimet tona, pasi kuptojmë se ku duam të mbjellim rrënjë dhe si të krijojmë një themel të familjes. Më e mira nga të gjitha, vajza jonë e do faktin që ajo mund të shohë trena që kalojnë nëpër dritaren e dhomës tonë të jetesës shumë herë në ditë.

Ne ende e vozitim pajisjen tonë çdo ditë. Kohët e fundit e morëm në Montana. Natën e parë, kampingu ishte plot, kështu që ne qëndruam në një zonë aty pranë pushimi përkrah një parku të qytetit. Ne vazhdojmë të kuptojmë gjërat. Dhe ajo shkathtësi është ndoshta mësimi më i vlefshëm që kemi mësuar, duke bërë gjurmët më të mëdha tek ne prapa skenave të fotografive të bukura që postojmë në Instagram tonë.

Judy Tsuei është një shkrimtar i pavarur, autor i Meditimeve për Mamas: Ju meritoni të ndiheni mirë, dhe trainer holistik.