Kjo është si të praktikoni kujdesin për veten në një pushim familjar

Këshilla për introvertët

Cyrih, Zvicër. Foto nga unë.

Ndërsa ulem para laptopit tim, unë po kërkoj një liqen blu dhe kodra të mprehta jeshile në Liqenin e Como, Itali. Unë jam me pushime me familjen time.

Deri më tani, ai ka qenë një udhëtim i mahnitshëm.

Ne me të vërtetë kemi shijuar kohën tonë së bashku dhe aventurat tona.

Pushimet familjare dikur ishin shumë më të vështira për mua.

Unë jam një introvert, dhe kam nevojë për shumë kohë vetëm. Koha për të menduar, koha për të marrë frymë. Koha për ta lënë mendjen time të endet.

Kam provuar ta shtyj mënjanë introversionin tim kur isha me pushime. Ndjeva se duhej të kaloja çdo moment të çdo dite me familjen time. Se unë duhej të bëja atë që të gjithë të tjerët donin të bënin, kur të gjithë të tjerët donin ta bënin atë.

Do të isha në rregull për ditën e parë, ose ditët e para. Por, atëherë gjithë ajo stimulim dhe ekspozim do të ndërtohej derisa të arrinte në një pikë thyerjeje. Unë atëherë do të shpërtheja si një vullkan, duke derdhur lavën e nxehtë të djegur të mbivlerësimit në të gjithë familjen time. Dhe ata nuk e kishin idenë se çfarë gabuan.

Kur në fakt, ata nuk bënë asgjë të keqe. Isha une.

Por me kalimin e kohës, mësova të praktikoja kujdesin për veten ndërsa ishin me pushime.

Kuptova që kujdesi për veten do të thotë që jam një grua, nënë, bijë dhe motër më e ekuilibruar, më e lumtur.

Dhe është edhe më e rëndësishme të ruaj ekuilibrin tim kur po kaloj kohë të gjatë me familjen që dua.

Këtu janë tre gjëra që unë bëj me pushime për të më ndihmuar të tregoj ca kohë shumë të nevojshme introvert.

Ushtroni çdo ditë (e bëj herët)

Kjo më dukej e çmendur për mua kur një shok i parë e sugjeroi atë. Unë jam një ushtrues i mëngjesit të hershëm. Por pse do të çohesha herët me pushime? Një shoqe e ngushtë më tha që ajo çohej çdo mëngjes në pushime familjare, përpara se burri dhe fëmijët të zgjoheshin. Ajo u betua për të. Kështu që e provova. Dhe unë u fiksova.

Kështu që tani, çdo mëngjes që jemi me pushime, çohem herët. I shtroj rrobat jashtë në banjë një natë më parë që të mos zgjohem njeri. Dhe unë shkoj për një vrapim ose një shëtitje të gjatë. Njoftoj rrethinat e mia pak. Dëgjoj podcast ose muzikë, ose ndonjëherë tinguj në kokën time. Aktiviteti fizik gjithashtu ndihmon në qetësimin e çdo ankthi që vjen me udhëtimin.

Këtë mëngjes duhet të ecja përgjatë një Greenway në Lake Como, Itali. Kishat e kaluara 400 vjeçare dhe kopshtet e tejmbushura me domate dhe kunguj të njomë. Unë e mora zemrën duke pompuar ndërsa gjurma u ngjit lart, dhe përsëri u rrafshua përsëri. Dhe deri në kohën kur mbarova, familja ime ishte ende gërhitës në dhomën e hotelit.

Unë e gjykoj këtë praktikë të jetë jashtëzakonisht restauruese. Unë kthehem në dhomë dhe askush nuk është më i mençuri, përveç meje. Kam pasur kohë ta filloj ditën me kushtet e mia. Dhe pastaj jam i lumtur dhe i entuziazmuar që marrim pjesë në aktivitetet tona së bashku.

Gazeta Ose Bëni një Mendim Shkarkoni çdo ditë

Shkrimi vazhdon të jetë një nga mënyrat e mia të preferuara të përpunimit të mendimeve. Unë konstatoj që edhe nëse nuk jam duke punuar në një histori ose librin tim, duhet të shkruaj për ta kuptuar mendjen time. Kam ndjerë se më duhej ta bëja vetëm këtë. Dhe në një botë të përsosur, unë bëj. Por në një pushim familjar, të bëra është më mirë sesa e përsosur.

Kështu që tani sjell gjithmonë një fletore me vete. Nuk e di saktësisht se kur do ta gjej kohën gjatë ditës, por nëse e kërkon atë, gjithmonë ka pak. Ndërsa fëmijët janë në pishinë. Një ditë tjetër, unë shkrova ndërsa ishim në tren nga Cyrihu i Zvicrës në Liqenin e Como, Itali.

Disa minuta për të shkruar ndonjë gjë që dua. Të shkruaj përmes një ndjenje që më bezdis mua që nuk mund ta zbuloj fare. Për të shkruar një ide histori. Koha për të organizuar mendjen time.

Burri dhe fëmijët e mi dikur pyesnin se çfarë po bëja dhe unë ndihesha i vetëdijshëm. Por një ditë thjesht thashë: "Unë po shkruaj". Dhe ata u shtrënguan, të kënaqur me përgjigjen.

Mund të jetë private dhe të bëhet menjëherë para tyre.

Gjeni kohë për të lexuar çdo ditë

Kjo është një mënyrë tjetër që unë jam në gjendje ta lë mendjen time të endet, të gjej hapësirë ​​të vetme në një turmë. Kjo është një tjetër, ku kam planifikuar përpara pak për ta bërë këtë një sukses.

Unë dua shumë libra letre. Por me pushime, unë e di se leximi në flakë ose ipad do të jetë më i lehtë dhe më i suksesshëm. Mund të sjell 10 libra me pushime nëse dua, pa asnjë problem me hapësirën e bagazheve. Kështu që unë shkarkoj të paktën disa libra para se të largohemi. Vetëm në rast. Dhe e di që ata janë gjithmonë me mua. Kështu që përsëri, nëse gjej disa minuta.

Në Cyrih nxora ipad-in tim në tramvajin përsëri në hotel. Fëmijët ishin ulur menjëherë pranë meje. Thithja e të gjitha pamjeve dhe tingujve të gjuhës gjermane përreth nesh. Kam lexuar disa faqe derisa erdhi koha të ikja. Dhe menjëherë u ndje më mirë.

Ushtrimi mund të marrë pak më shumë kohë, por gazetari dhe leximi mund të jenë për disa minuta secila. Kur ndjeni se po arrini pikën tuaj të vlimit. Ju mund të nxirrni librin ose fletoren tuaj dhe t’i bëni disa minuta vetes.

Theelësi për mua ishte të ndaloja të ndjehesha i vetëdijshëm për të bërë këto aktivitete. Për nevojë për këto aktivitete në mes të një dite të ngarkuar. Në një farë mënyre, u ndjeva i turpëruar nga introverti. Sikur një pjesë themelore e personalitetit tim mund të ishte e ndryshme kur jam në një vend tjetër. Por kam pranuar që nuk është rasti. Dhe të kesh kufij të shëndetshëm përreth nevojave të mia më ka lejuar të jem më shumë duke u dhënë njerëzve përreth meje.

Sepse unë jam ai që jam. Dhe familja ime më do për këtë. Introversion dhe të gjitha.