Udhëtim në Islandë

Nëse gjithmonë keni ëndërruar të vizitoni këtë vend magjik - këtu është një shans i shkëlqyeshëm për të mësuar më shumë rreth tij. Unë kam qenë atje për 2 javë në korrik 2017 dhe kam dokumentuar saktësisht këtë udhëtim. Supershtë super e gjatë, kështu që nëse jeni mjaft i çmendur për ta lexuar, është më mirë të bëni një filxhan çaj ose kafe para fillimit

Sipas Wikipedia, popullsia totale e Islandës është rreth 330k njerëz. Dhe popullsia e Reykjavik (kryeqyteti i vendit) është rreth 130k. Nuk ka hekurudhë në të gjithë vendin dhe shumica e pikave të interesit ndodhen shumë larg nga Reykjavik. Kështu që, që në fillim, dua të vërej se nuk ka kuptim të vizitosh Islandën pa makinë. Ose do ta marrësh me qira ose do ta transferosh përmes një trageti është gjë e domosdoshme atje.

Unë po udhëtoja së bashku me të dashurën time dhe një grup njerëzish nga qyteti im, Minsk. Kishte 2 organizatorë udhëtimesh që kanë transportuar një furgon me të gjitha gjërat e nevojshme nga Minsk në Islandë përmes trageteve, kështu që ne ishim makina e vetme me numra bjellorusë në Islandë

Makina jonë për këto 12 ditë

Sipas planit tonë ne do të kalonim 4 netë duke fjetur në një tendë, 4 net në kampe dhe 4 netë në apartamente. Kemi mbërritur afër mbrëmjes, kështu që nuk kemi vizituar asgjë ditën e parë dhe thjesht shkuam menjëherë në kampingun e parë.

Ndërsa ne po ndryshonim rrobat tona verore në më shumë Islandeze () dhe vendosëm tenda për herë të parë vura re se ishte vërtet e lehtë për orën 11:00. Ky ishte momenti kur kuptova se nuk ka asnjë natë në Islandë gjatë verës - nuk errësohet, mbase pak, si në mbrëmje. U befasova shumë. "Wow, kjo është jashtëzakonisht e lezetshme! Mund të shëtisni natën dhe të jeni në gjendje të shihni gjithçka ”- mendova. Fotografitë më poshtë janë realizuar rreth mesnatës. Ftohtë, apo jo?

Ne filluam të nesërmen nga paketimi i tendave dhe rrobave. Në fakt, ne i mbushëm dhe vendosëm tendat në një lokacion të ri rreth 10 herë gjatë këtyre 12 ditëve, kështu që unë jam profesionist i llojit tani në këtë fushë

Pika jonë e parë për ndonjë gjë ishte një Park Kombëtar Thingvellir. Ne pamë një vend ku 2 pllaka tektonike (Euroazia dhe Veri-Amerika) po lëviznin dhe preknin njëra-tjetrën, dhe një ujëvarë të quajtur Oxararfoss.

Unë u mahnita nga fuqia e këtij ujëvare sepse në thelb, ajo ishte e para që kam parë në jetën time. Siç zbulova më vonë ishte një nga më të vegjlit që kemi parë gjatë udhëtimit

Pas Parkut Kombëtar Thingvellir, u zhvendosëm në pikën tjetër - Haukadalur (lugina e geyser).

Në thelb, Haukadalur është një fushë e madhe e mbuluar me vrima në të. Këto vrima janë vetëm vende ku burimet gjeotermale të ujit dalin në sipërfaqe. Disa nga këto vrima janë joaktive dhe disa prej tyre janë aktive me reaksione të ndryshme kimike që shkojnë atje. Ndonjëherë për shkak të këtyre reaksioneve kimike kjo ujë vetëm fryn. Në varësi të një numri faktorësh mund të shkojnë deri në 20–50 metra lartësi.

Nga rruga, fjala angleze "geyser" vjen nga geyser e vendosur në këtë luginë, quhet Geysir. Nuk është mjaft aktive tani dhe shpërthen rrallë, një herë në dy vjet.

Pranë Geysir, ndodhet gejzeri më aktiv në luginën e quajtur Strokkur. Shtë aktive dhe shpërthen çdo 5-10 minuta, kështu që gjatë kohës që kemi kaluar atje, ajo shpërtheu 5-6 herë deri në 20-30 metra lartësi. Shikoni videon më poshtë.

Kam harruar gjithashtu të them që përveç që është e nxehtë, uji brenda geyser ka shumë squfur që do të thotë se erë fjalë për fjalë si vezë të kalbura, kështu që është mjaft e vështirë të kalosh shumë kohë atje.

Ndalesa jonë tjetër ishte një nga ujëvarat më të fuqishme në Islandë të quajtur Gullfoss. Jam shumë e sigurt që është gjithashtu ujëvara dhe tërheqja më e njohur në Islandë. Thjesht hidhini një sy fotove. Shtë jashtëzakonisht e jashtëzakonshme dhe mahnitëse. Kjo ishte hera e parë kur fillova të mendoj se sa natyrë e fuqishme mund të jetë.

Pas ujëvarit të Gullfoss, u zhvendosëm në pikën tjetër. Ajo nuk ka emër dhe nuk është i famshëm, por është mjaft e jashtëzakonshme mendoj. Në thelb, është një pishinë e vogël noti me ujë të nxehtë natyral që vjen nga rrjedhjet e nxehta nën tokë. Por nuk është duke zier si brenda geyser, është pak më e ftohtë, por shumë e rehatshme për të notuar edhe kur bie shi ose bie borë.

Në fillim, unë mendoja se do të jetë një vend me një ndërtesë të madhe ku mund të ndryshoni rrobat, të bëni dush dhe më pas të shkoni në not. Por nuk ishte ai vend. Në thelb, ajo ka një ndërtesë afër saj. Por ...

Po, kjo kasolle e vogël hobiti është një vend ku ndryshoni rrobat në mënyrë që të mund të notoni në një pishinë. Në thelb, jo vetëm ju, 3-4 të tjerë janë gjithmonë atje, duke u munduar të ndryshoni rrobat e tyre. Gjithashtu, nuk mund ta quaj si "not", ka të bëjë më shumë me shtrimin në banjë, sepse është shumë i vogël për not.

Pasi u vendosëm në këtë pishinë të vogël për rreth një orë dhe u çlodhëm pas ditës me shi, ne u veshëm dhe u drejtuam për në pikën tonë tjetër - një liqen i cili quhet Kerið dhe ndodhet në një krater vullkani. Ngjyra e ujit atje është shumë blu, kështu që duket vërtet e shkëlqyeshme.

Pas vizitës në Kerið vendosëm të mos lëvizim më tej për të gjetur një vend për të vendosur një tendë por për të marrë me qira një shtëpi për 2 netë. Moti ishte vërtet i keq, kështu që vendosëm të kalonim një ditë në Reykjavik, ku thjesht mund të ftohemi, të vizitojmë kafene dhe muze dhe të jemi në gjendje të fshihemi nga shiu.

Pra, kemi marrë me qira një shtëpi diku në mes të askund dhe kemi kaluar 2 netë atje. Ishte ajo ditë kur grupi ynë zbuloi se është e shtrenjtë dhe mjaft e gjatë për çdo person që të blejë dhe të gatuajë ushqimin e tij, kështu që kemi blerë të njëjtin ushqim për të gjithë dhe filluam të bëjmë darka në grup. Ata ishin të mahnitshëm, me të vërtetë na ndihmuan të ndihemi si ekip a

Shtëpia ishte mjaft e lezetshme nga rruga, ishte super e madhe, në një vend piktoresk dhe madje me xhakuzi brenda.

Ne po kalonim 2 netë në të njëjtën shtëpi, kështu që i lamë të gjitha rrobat e lagura dhe të ndyra atje dhe shkuam në Reykjavik për të kaluar një ditë të plotë atje. Përshtypja ime e parë ishte - "Hm, është e bukur. Por ka vetëm rreth 130k njerëz që jetojnë këtu, ai duhet të jetë i mërzitshëm si ferr ”. Por në fund të ditës, unë vërtet u dashurova me atë qytet.

Qyteti vetë është shumë i vogël, unë mendoj se ju ecni nëpër të gjitha pamjet kryesore në 3-4 orë. Pika fillestare për ne në Reykjavik ishte një ndërtesë mjaft interesante e quajtur Harpa. Shtë një sallë koncertesh dhe qendra kryesore e konferencave të qytetit.

Pastaj u transferuam në sitin tjetër - skulptura metalike e anijeve Viking. Shumë njerëz nga grupi ynë u mahnitën nga bukuria e kësaj gjëje, por për të qenë e sinqertë unë nuk isha një prej tyre. Vetëm një skulpturë, po, është mirë.

Pastaj vendosëm të shkojmë të rrëmbejmë ushqim. Meqë po vizitonim Islandën do të ishte pa kuptim të mos shijosh diçka ekzotike. Kështu që, hymë në një restorant të vogël peshku dhe vendosëm të shijojmë një mish balene

Ne porositëm një supë karavidhe dhe një biftek të madh balene. Mendova se do të ishte super e vogël dhe në të vërtetë po mendoja të porosisja dy porcione për të dashurën time dhe mua, por doli të ishte vërtet e madhe. Një pjesë në vetvete përbëhej nga dy copa mishi të veçanta dhe ishte plotësisht e mjaftueshme edhe për të dy.

Kisha menduar që mishi i balenave do të shijojë ekzotike apo edhe të pështirë, por ishte vërtet i shijshëm dhe goxha i ngjashëm me viçin e zakonshëm, por me pak nga diçka detare.

Nga rruga, restoranti në vetvete ishte mjaft interesant. Ndihej më shumë si një dhomë në një shtëpi.

Ishim pak të përgjumur, kështu që vendosëm të shkonim të pimë kafe për t’u bërë më energjikë. Udhëheqësi ynë i grupit na rekomandoi një kafene në afërsi të restorantit në të cilin ishim ulur. Ajo tha se quhet Haiti, pronare dhe barista ka një grua që erdhi në Reykjavik nga Haiti në Afrikë, dhe është padyshim kafja më e mirë në qytet. Kështu që, u nisëm atje menjëherë

Ne rrëmbejmë dy filxhanë kafeje, ishte vërtet e shkëlqyeshme, unë u dashurova me vendin pavarësisht se ishte i shtrenjtë.

Ne kemi qenë duke u endur nëpër Reykjavik tërë ditën, duke zbuluar qytetin plot me mbishkrime.

Një nga pamjet që vizituam ishte kinda kryesore në Reykjavik - quhet Hallgrímskirkja. Për të qenë i sinqertë, nuk kam ide se si ta shqiptoj këtë, por kam dëgjuar shumë për të më parë dhe pashë disa fotografi në internet, kështu që prisja të shoh diçka vërtet madhështore. Dhe nuk u zhgënjeva, dukej pothuajse njësoj siç prisja - mbresëlënëse.

Por kisha ishte e mbyllur në këtë moment për shkak të ceremonisë së varrimit, kështu që nuk na lejuan të hynim.

Më pëlqeu vërtet ajo ditë në Reykjavik. Megjithë parashikimin e motit, ishte me diell gjatë ditës, madje ndonjëherë nxehtë. Ky është një fakt më shumë në lidhje me Islandën - parashikimet e motit janë thjesht të padobishme këtu sepse moti mund të ndryshojë fjalë për fjalë çdo 10 minuta.

Ndalesa jonë e parë atë ditë ishte e çmendur. Ishte hera e parë kur mendja ime u hodh në erë nga bukuria e natyrës Islandeze. Ishte një luginë e madhe me 2 ujëvara.

A nuk është e çmendur? Për mua, duket se janë disa të shtëna nga "Lordi i Unazave"

Në fillim, ne i shikonim nga një shkëmb shumë i lartë, por më pas vendosëm të zbrisnim.

Ishte rritja jonë e parë e gjatë, na deshën rreth 3 orë për të zbritur në ujëvarat dhe mbrapa. Ajo gjithashtu binte shi gjatë shëtitjes, kështu që mushama tona ishin pikërisht në vend. Këtu janë disa foto nga fundi i ujëvarit.

Bie nga një lartësi kaq e madhe sa krijon mure të vërteta uji rreth vetes. Shtë mjaft e vështirë të afrohesh më shumë se 50-100 metra me të madje edhe të veshësh një mushama. Kur u përpoqa, gotat e mia u lagën në një moment dhe unë nuk mund të shihja asgjë përmes tyre, kështu që ishte padyshim një ide e keqe

Definitelyshtë padyshim një nga 3 pikat kryesore që kemi vizituar gjatë udhëtimit.

Pasi u kthyem në makinë ne ishim super të lodhur dhe të lagësht, kështu që vendosëm të rrëmbejmë disa snacks të shijshme dhe të pushojmë pak. Ne po udhëtonim afër qytetit të quajtur Selfoss i cili ka një dyqan mjaft të freskët të akullores.

Akulloret atje ishin mjaft të mira, por ajo që ishte edhe më interesante për mua - janë gjërat, dua të them arkëtarët. Ata ishin fëmijë të vërtetë. Si rreth 15 vjeç.

Ky ishte momenti kur kam mësuar një fakt më të mrekullueshëm për Islandën - fëmijët atje janë të lejuar të marrin një punë me kohë të plotë në moshën 16 vjeç. Për shembull, gjatë pushimeve të verës. Për shembull, në Bjellorusi, njerëzve u lejohet të punojnë nga 16, por ata duhet të kenë një dokument të nënshkruar nga prindërit e tyre dhe nuk lejohen të punojnë me kohë të plotë, vetëm me kohë të pjesshme duke bërë llojin e vetëm të veçantë të punës.

Unë mendoj se është një veprim mjaft i mirë nga qeveria e Islandës. Nga këndvështrimi im personal - sa më parë të filloni të punoni, aq më herët e kuptoni se çfarë doni të bëni vërtet për të jetuar. Dhe kjo është e shkëlqyeshme. Unë shoh shumë njerëz të moshës 20plus, të cilët ëndërronin për ndonjë punë, por ata studionin deri në 22, dhe pasi morën punën e parë në 23 ata kuptuan se nuk është ajo që ata duan nga jeta dhe ata janë të zhgënjyer dhe depresion .

Dhe kur mund të filloni të punoni nga 16 - mund të provoni një bandë pune deri në 20 për të gjetur më interesantet për ju. Dhe është e shkëlqyeshme, dashuroje it

Pika tjetër e interesit tonë ishte një ujëvarë tjetër që quhej Seljalandsfoss.

Një nga karakteristikat kryesore të këtij ujëvara është një aftësi për të arritur në një anë tjetër të tij. Kinda pas ujëvarës. Kjo është ajo që bëmë në të vërtetë.

Për fat të mirë, kampe jonë ishte rreth 400 metra larg nga ujëvara, kështu që arritëm me lehtësi atje në këmbë.

Në krahasim me kampe që kemi kaluar natën e parë në, kjo ishte një katastrofë totale.

Hapësirë ​​e vogël dhe super e mbushur me dush që kushton 1 EURO P EURR NJ A MINUTE dhe kryesisht pa Wi-Fi. Ky është çmimi që duhet të paguani nëse doni të kaloni një natë duke dëgjuar ujvaren.

Para se të shkonim në shtrat atë ditë ne gjithashtu vendosëm të hedhim një vështrim në atë ujëvarë që kemi dëgjuar ndërsa vendosëm një kamp. Ishte goxha e pazakontë për shkak të vendndodhjes - brenda shpellës.

Pra, ishte përvojë mjaft e vështirë dhe e lagësht për tu futur brenda, sepse na duhej të kalonim mbi një lumë të vogël.

Por atmosfera brenda ishte vërtet magjike. Qëndrimi në një shpellë, duke qenë plotësisht i lagësht për shkak të lumit dhe ujëvarë - ishte një përvojë vërtet e paharrueshme.

Unë u përpoqa të bëja nja dy fotografi në iPhone tim, por nuk pati fat - është tepër i errët brenda shpellës. Por ne kemi mjaft fat që kemi një djalë me një aparat fotografik profesional me ne. Pra, këtu ju shkoni:

Duket magjike, apo jo?

Mëngjesin tjetër u zgjova për shkak të disa tingujve me zë të lartë. Ishte një lloj makine, padyshim. Por nuk mund ta imagjinoja se çfarë lloj makine ishte ajo. Thjesht hidhni një sy:

Unë mendoj se është makina që mund të përshkojë çdo rrugë, madje edhe në Islandë.

Ndalesa jonë tjetër ishte një ujëvarë tjetër e quajtur Skógafoss.

Definitelyshtë padyshim një nga ujëvarat më të bukura që kemi parë gjatë udhëtimit.

Moti po ndryshon fjalë për fjalë çdo 10 minuta në Islandë, kështu që në momentin që u afruam tek ujëvara u ndryshua përsëri - shiu u ndal dhe u shfaq dielli. Dhe ne pamë diçka magjike: u shfaq një ylber. Por jo në qiell, si zakonisht, por në tokë. Edhe më shumë - ishte një ylber i dyfishtë. Fjalë për fjalë, kishte një ylber të dyfishtë të varur mbi rrjedhën e vogël të ujit. Thjesht hidhni një sy:

Pas një seance të shpejtë të vetë-marrjes nën ujëvarë, vendosëm të bënim edhe disa foto nga maja e saj. Kishte një rrugë, kështu që e ndoqëm atë në majë të ujëvarit.

Ndalesa jonë tjetër ishte vërtet e pazakontë. Nuk ishte një geyser ose një vullkan, madje nuk ishte as ujëvarë, a mund ta imagjinoni atë ?!

Ishte një vend ku një aeroplan u rrënua më shumë se 40 vjet më parë. Më 1973 një aeroplan i Marinës së Shteteve të Bashkuara dështoi nga karburanti dhe u rrëzua në plazhin e zi në Sólheimasandur, në Bregun e Jugut të Islandës. Për fat të mirë, të gjithë në atë aeroplan mbijetuan.

Në fakt, ishte një vend emocionues për mua sepse pashë shumë fotografi në Instagram të këtij aeroplani kur kërkoja “Islandë” më parë. Por organizatorët tanë të udhëtimit thanë që nuk është aq i shkëlqyeshëm sa menduan dhe çdo grup i mëparshëm ishte i zhgënjyer nga ai vend. Por, për fat, 8 nga 8 njerëzit e tjerë të grupit tonë votuan të shkojnë në atë vend sidoqoftë

Siç e kuptova më vonë, është e pamundur të ngasësh direkt në atë vend. Shtë e vendosur në plazhin me rërë të zezë dhe për të arritur atje duhet të kaloni nëpër një rrugë fushore të gjatë për rreth një orë me një rrugë.

Por me të vërtetë e doja shumë rrugën për në atë vend. Unë madje do të thoja që vetë rruga e bëri vendin përfundimtar edhe më magjik për mua.

Vetë avioni ishte pak më i vogël nga sa mendoja, por ishte i lezetshëm. Patjetër që vlen 2 orë shëtitje, të paktën si pikë kontrolli

Këtu është edhe një foto e shkëlqyeshme për të kuptuar vendndodhjen e aeroplanit.

Kështu që, nuk u mrekullova shumë, por gjithashtu nuk u zhgënjeva aspak. Aktgjykimi im - që ia vlen të marr pjesë, është një vend mjaft interesant dhe super autentik në mes të shkretëtirës së rërës së zezë.

Pas një shëtitje 1-orëshe përsëri në makinë u nisëm për në ndalesën tonë tjetër - një kodër me një pamje piktoreske në plazhin me rërë të zezë. Ishte mjaft e vështirë të fotografosh mirë atë vend me një iPhone sepse plazhi dukej si një pikë e madhe e zezë. Ne ecëm përgjatë plazhit në majë të një kodre për një pamje më të mirë. Unë madje kam kapur diçka me telefonin tim.

Unë dua t'i kushtoj vëmendje të motit në të gjitha këto foto. Ata janë marrë gjatë një periudhe 1 ore, por moti është krejtësisht i ndryshëm në pjesën më të madhe të tyre.

Gjëja tjetër që pamë quhet Dyrhólaey - është një hark me vrimë brenda. Unë nuk kam parë ose dëgjuar për të më parë, kështu që ishte një surprizë për mua. Duket bukur.

Në krye të asaj kodre ishte edhe një far, kështu që ishte një vend vërtet piktoresk me një pamje mahnitëse në një plazh të pafund të zi.

Në rrugën e kthimit ne po diskutonim mundësinë për të parë një puffin këtu.

Puffin është një zog kombëtar Islandez, ka një shumë suvenire dhe madje edhe dyqane suveniresh të tëra kushtuar këtyre zogjve në Islandë. Ata janë të lezetshëm dhe qesharak, thjesht hidhni një sy.

Dhe me të vërtetë - magjia ndodhi. Në të njëjtin moment pamë diçka duke lëvizur në fund të shkëmbit. Kishte 2 puffins. Një prej vajzave tona vendosi të mos humbasë një mundësi të tillë, ra në tokë dhe filloi të zvarritet në drejtim të këtyre 2 folks.

Të gjithë prisnim që këta 2 zogj menjëherë do të fluturojnë larg, por ata jo. Edhe më shumë, ata fjalë për fjalë filluan të pozojnë.

Kështu që, brenda dy minutave, ishte një turmë prej nesh që po fotografonte këta zogj të rrallë.

Dhe vetëm kur të kemi mbaruar seancën tonë të fotografive - ata u larguan. Whatfarë çifti zemërgjerë!

Pasi shikuam një plazh të zi nga kodra u nisëm drejt fshatit të quajtur Vik për të qenë në gjendje të afroheshim pranë oqeanit dhe të ecim vërtet mbi rërën e zezë.

Dhe ishte e mahnitshme, ne kemi kaluar rreth një orë vetëm për t'u varur, duke parë valët dhe duke shijuar pamjen.

Gjithashtu, vetë fshati është gjithashtu mjaft i bukur. Ishte mjegull në atë moment, kështu dukej mjaft misterioz.

Tashmë ishte një mbrëmje vonë, kështu që u drejtuam në vendin tjetër të gjumit. Por, për fat të keq, gjatë rrugës për në atë vend ne kemi grushtuar aksidentalisht një gomë të makinës sonë në mes të fushës së lavës dhe është dashur të bëjmë një ndalesë natën pikërisht atje, ndërsa kapiteni ynë po riparonte makinën.

Në fillim, të gjithë ishim të zhgënjyer për shkak të asaj situate, por doli të ishte një vend me të vërtetë aventureske për të vendosur një kamp.

Gjithashtu, moti në mëngjes ishte jashtëzakonisht me diell, kështu që unë me të vërtetë e doja atë aksident, të çuditshëm.

Kishim një mëngjes mjaft të fortë atë mëngjes sepse nuk ishte thjesht një mëngjes i zakonshëm. Ishte një ditë rritje. Ne po planifikonim të shkonim në një rritje 15 km në akullnajë. Unë isha i ngazëllyer sepse nuk kam shkuar kurrë në një rritje të vërtetë më parë.

Por së pari, pasi fjetëm në një kamp në një fushë lavash u drejtuam .. në fushën e lavës me myshk.

Ishte kënaqësi. E dashura ime madje ka bërë disa fotografi "dyshemeja është lavë"

Pas kësaj, u drejtuam direkt në vendin ku filloi rrugëtimi ynë. Ne kemi rrëmbyer disa ushqime, ujë, snacks, pajisje dhe jemi drejtuar lart në mal për një rritje të plotë ditore.

Destinacioni ynë përfundimtar ishte një gjuhë e akullnajës më të madhe në Islandë. Këtë:

Unë me të vërtetë nuk e di se si ta përshkruaj këtë rritje sepse është një proces i njëanshëm monoton i ngjitjes në mal.

Gjatë rrugës, pamë një ujëvarë shumë interesant. Nuk ishte aspak mendje, por ishte krejt e pazakontë.

Në fakt, me të vërtetë e doja shumë procesin e ngritjes. E dashura ime dhe unë kishim blerë 2 palë shkopinj gjurmimi përpara udhëtimit, kështu që i morëm me vete në atë shëtitje dhe ishte e shkëlqyeshme. Ishte hera e parë në jetën time që unë përdorja shkopinj gjurmimi dhe, për të qenë e sinqertë, para kësaj mendova se është një gjë e kotë e padobishme, por gjatë asaj rritje, kam kuptuar plotësisht fuqinë e këtyre bllokimeve të thjeshta.

Shtë një lloj procesi magjik: kur ju kap ritmin e përdorimit të shkopinjve gjurmues - gjithçka përveç rrugës para jush zhduket.

Ne kemi arritur majën mjaft shpejt - për rreth 3 orë, kështu që vendosëm të vendosim një kamp të shpejtë atje dhe të hanim drekë. Ishte një mot me diell, por era ishte super e fortë për shkak të lartësisë, kështu që ishte mjaft e ftohtë pa kapelë dhe një palë dorashka.

Kishim një drekë të shpejtë, por mjaft freskuese dhe u drejtuam më tej - drejt akullnajës. Në rreth një orë e nja dy kilometra, ne kemi arritur më në fund.

Isshtë shumë e madhe.

Fotografitë madje nuk mund të përpiqen t'ju tregojnë madhësinë e saj. Dhe dua të theksoj se është si një gjuhë shumë e vogël.

Më bëri shumë përshtypje dhe tani tani kam një ëndërr të vij edhe një herë atje dhe të fluturoj mbi akullnajën në një helikopter për të kuptuar vërtet madhësinë e saj.

Kam zbuluar gjithashtu se shumica e ujit në Islandë vjen nga akullnajat. Dhe shumica e ujëvarat gjithashtu. Akullnajat shkrihen - shndërrohen në liqene, lumenj dhe ujëvara. Kjo gjuhë akullnajore ka pasur edhe një liqen të vogël afër tij gjithashtu.

Meqenëse akullnaja ishte destinacioni ynë i fundit për atë rritje ne u drejtuam poshtë malit, për në makinën tonë. Kjo udhë ishte shumë më e lehtë sidoqoftë.

Atë natë kaluam në një kampim mjaft të mirë - ishte mjaft e mbushur, por kuzhina ishte e madhe edhe për shumë njerëz. Gjithashtu, dush ishte falas.

Dita tjetër ishte një lloj i veçantë - 2 ditët e mëparshme ne ishim kinda bredhin rreth akullnajës, dhe ishte momenti që të afroheshim vërtet pranë. Kinda prek atë. Mos harroni atë liqen të vogël me copa të mëdha akulli afër gjuhës së akullnajës? Harrojeni për këtë. U nisëm për në Lagunën e Jokulsarlon.

Kur arritëm atje ishte një nga ato momente në Islandë kur mendova - a është kjo me të vërtetë?

Duket magjike, apo jo? Ky është një liqen i madh plot me blloqe akulli të mëdha që shkëputen nga akullnaja. Ajo që është edhe më interesante është se ky liqen derdhet drejtpërdrejt në oqean.

Dhe ky është një proces vërtet magjik për të parë se si këto "ndërtesa" të mëdha akulli janë dëbuar nga rrjedhja e ujit.

Por do të ishte shumë e thjeshtë thjesht të hidhni një vështrim në këtë liqen ndërsa qëndroni në tokë, apo jo? Kështu që vendosëm të bënim një turne me varka! Spoiler: ishte i mrekullueshëm.

Turne quhet "Zodiac Boat Tour" dhe nëse jeni të interesuar për detaje - këtu është lidhja.

Ishim shumë budalla për të blerë bileta në turneun me një varkë një ditë më parë, por edhe super me fat për t’i marrë ato! Nëse vërtet dëshironi të vizitoni këtë vend - sigurohuni që të blini biletat mënyrë përpara se të shkoni, të paktën dy javë.

Menaxheri i turneut tha që varka do të shkojë me të vërtetë të shpejtë, kështu që ju nuk mund të vishni rrobat tuaja të zakonshme atje dhe keni nevojë për një pajisje të veçantë. Ishte super baggy dhe aq qesharake për tu veshur, lol.

Kur u futëm në barkë dhe kapiteni ynë shtypi pedalin e përshpejtuesit menjëherë kuptova se cila është arsyeja e veshjes së pajisjeve. Unë kam hipur në një varkë disa herë në jetën time dhe ishte padyshim më shpejt që kam qenë. Ne po shkonim aq shpejt, sa majën e barkës ishte e lartë mbi ujë, kinda mërzitur sepse ishim ulur në krye.

Dhe kapiteni, ai ishte joreal. Ai është një Islandez vendas që duket si një Islandez Jason Statham.

Pas rreth 5 minutash nga një makinë me shpejtësi të plotë, u afruam mjaft pranë murit të akullit. Ishte mjaft konfuz, por muri i akullit ishte plotësisht i zi - për shkak të hirit nga shpërthime të ndryshme të vullkanit.

Kapiteni ynë tha që ai kishte punuar këtu për 5 vjet tashmë dhe ky liqen ishte shumë më i vogël, kështu që akullnaja gradualisht po shkrihet me vite.

Ne nuk kemi arritur vërtet afër murit të akullit sepse është mjaft e rrezikshme. Ka shumë copa të mëdha akulli, madhësia e një ndërtese, e cila shkëputet rastësisht nga akullnaja dhe lehtë mund të dëmtojnë dhe prishin varkën tuaj, kështu që ju duhet të jeni të kujdesshëm në këtë pikë.

Gjithashtu, disa nga pjesët e akullit ishin aq blu, kështu që dukej joreale, hidhni një sy. Nuk ka filtra.

I gjithë turneu na mori rreth një orë dhe ishte vërtet një përvojë e shkëlqyeshme dhe e pazakontë.

Gjithashtu, ishte mjaft e ftohtë atje për shkak të akullit dhe shpejtësisë së lartë të anijes. Aq ftohtë sa që pajisjet as nuk po ndihmonin vërtet. Por kapiteni ynë nuk mendoi kështu. Sapo zbritëm nga varka, ai hoqi pajisjet e tij duke thënë: "Oh, është kaq nxehtë sot". Ky ishte momenti kur me të vërtetë besova se ai është një Islandez i lindjes.

Pasi u larguam nga ky vend me të vërtetë magjik, kemi pasur një rrugë të madhe dhe të gjatë drejt Jugut përpara nesh, kështu që kemi kaluar gjysmën tjetër të ditës në një makinë me disa ndalesa aksidentale dhe jo shumë interesante.

Por njëri prej tyre ishte mjaft piktoresk. Ne madje jemi ndalur atje për të bërë disa foto në grup.

Ne e kaluam atë natë plotësisht në mes të askund. Si me të vërtetë, thjesht hidhni një vështrim këtij vendi.

Ndalesa jonë e parë ditën tjetër ishte një ujëvarë….

Quhet Dettifoss. Ndërsa shumica e grupit tonë ishin si “Ok, një ujëvarë tjetër. Duket gjithashtu shumë e pisët ”, isha si" thingshtë gjëja më e fuqishme që kam parë ".

E doja këtë ujëvarë. Edhe më shumë se Gulfoss, ajo e madhe dhe e zbukuruar që vizituam ditën e dytë.

Unë vërtet u frikësova nga kjo. Po ndieja fuqinë e saj dhe ishte një ndjenjë vërtet e mërzitur dhe e mrekullueshme në të njëjtën kohë.

Ndalesa jonë e rradhës pas ujëvarës së Detifossit ishte një banjë. E mbani mend atë vrimë të vogël në tokë me ujë të nxehtë për të cilën kam folur? Diqka e tillë, por më e civilizuar. Si shumë më i civilizuar. Dhe shumë më e madhe.

Një vend ndodhet pranë liqenit Myvatn dhe quhet Myvatn Natyra Banja. Ishte mjaft temë e vështirë për ne që t’i mbanim trupat tanë të pastër, sepse ne po bëmë shumë aktivitet duke veshur shumë rroba dhe duke fjetur në kampe, kështu që një mundësi për të bërë dush dhe duke notuar në një banjë të nxehtë për dy orë. si një parajsë. Dhe vërtet ishte ashtu.

Nuk kam marrë asnjë foto normale nga banja, sepse kisha frikë të shkatërroja plotësisht telefonin tim, kështu që këtu është ajo që gjeta në internet:

Pra, uji këtu po vjen nga rryma e nxehtë dhe nuk nxehet veçanërisht. Ishte aq e nxehtë nëna në disa vende sa ishte e pamundur të qëndroje atje. Gjithashtu, ngjyra e ujit ishte shumë blu për shkak të përqindjes së lartë të squfurit brenda.

Ishte një përvojë e shkëlqyeshme të jesh një banjë e nxehtë, ndërsa jashtë tij ka një erë super të fortë dhe super të ftohtë. Padyshim një vend që duhet të vizitojë.

Të nesërmen ndalesa jonë e parë ishte një shpellë. Ishte mjaft bukur, shumë njerëz ishin vërtet të interesuar sepse thoshin se aty u filmua ndonjë skenë nga Game of Thrones. Por unë nuk kam parë ndonjë episod, kështu që për mua, ishte thjesht një shpellë e bukur.

Pasi vizituam shpellën arritëm në një vend goxha të papritur - po ndihej mirë si një planet tjetër. Dëshironi të dini pse?

Ishte një fushë e madhe shkretëtire me shumë vrima në tokë me një avull që dilte prej saj. Për të qenë i sinqertë, me të vërtetë u ndjeva si një planet tjetër. Kishte edhe një ndjenjë tjetër. Erë. Era e vezëve të kalbura. Kjo për shkak të përqindjes së madhe të squfurit brenda këtij avulli. Pra, ishte mirësi e pamundur të ishe atje më shumë se 5 minuta. Por patjetër që ia vlen të vizitosh.

Ndalesa tjetër ishte një liqen brenda kraterit të vullkanit i quajtur Viti. Dhe përsëri, shumë squfur, kështu që ngjyra e ujit është joreale. Shikoni, pa filtra.

Nga rruga, që nga fillimi i udhëtimit, unë po vendosja një kunj në çdo vend ku kemi qenë brenda aplikacionit tim të hartave. Në atë moment dukej më mirë si kjo:

Më kujto nja dy paragrafë më parë duke thënë diçka si: "Me të vërtetë ndihesha si një planet tjetër". Harrojeni për këtë. Vendi tjetër ishte padyshim një vend numër një në aspektin e fryrjes së plotë të mendjes time dhe teleporting mua në një planet tjetër.

Vendi quhet Krafla dhe është një tokë e madhe e mbuluar plotësisht me lavë. Thjesht përpiquni të identifikoni njerëzit në fotot më poshtë.

Vetë sipërfaqja e tokës ishte aq interesante dhe e çuditshme përsëri, veçanërisht kur jeni duke u përpjekur të imagjinoni se nja dy qindra vjet më parë ishte një shpërthim vullkan që shkonte këtu, i cili vrau plotësisht një numër të madh njerëzish dhe kafshësh.

Unë kam premtuar gjithashtu një çift të miqve dhe familjes sime që do të sjell me vete disa copa lavash, kështu që thjesht kam thyer disa lavë nga toka dhe i kam marrë me vete, rreth 15 copa të vogla.

Kisha frikë se siguria e aeroportit nuk do të më lejonte t'i merrte me vete, por vendosa të paktën të provoja.

Unë i kam futur në bagazh dhe për fat të mirë nuk ka pasur pyetje dhe shqetësime nga rojet e aeroportit, kështu që gjithçka shkoi mirë dhe miqtë dhe familja ime morën disa suvenire të vërtetë Islandeze.

Siç kam thënë në tokë ka një lavë të ngrirë dhe ekziston rreziku që ajo të rrëzohet lehtë nën peshën tuaj. Kështu që ju duhet të jeni të kujdesshëm ndërsa bredhni atje. Gjatë kthimit, ne pamë një ambulancë që po udhëtonte nëpër fushë, duket sikur dikush nuk ishte aq i kujdesshëm.

Unë mendoj se ju keni një pyetje: si dreq mund të vozisë një makinë nëpër një fushë lavë? Unë kam një përgjigje: shikoni foton e asaj ambulance.

A keni akoma ndonjë pyetje?

Ndalesa jonë tjetër ishte një ujëvarë, në të vërtetë nuk doni të flasim shumë për të, por ishte e shkëlqyeshme, veçanërisht ngjyra e ujit.

Atë natë kaluam në një shtëpi me qira, ishte mjaft freskët dhe kishte një pamje shumë të modës së vjetër. Kjo është një gjë më interesante në lidhje me Islandën që kam vënë re: ata kanë një brendshme mjaft të modës së vjetër. Nuk e di vërtet se cila është arsyeja, por 3 nga 3 shtëpitë që morëm me qira ishin në këtë stil.

Gjithashtu, një gjë më shumë në lidhje me Islandën që harrova të përmend është një shumë dele. Ata janë kudo. Fjalë për fjalë kudo. Gjithashtu, ka shumë mut të deleve kudo gjithashtu

Nata tjetër ishte ajo e fundit që po kalonim në një kamp, ​​kështu që vendi me të vërtetë duhej të ishte më shumë se i veçantë. Dhe ishte e veçantë.

Ne kemi kaluar natën e fundit të kampit në këtë vend piktoresk nën grumbull gurësh lavash me pamje nga liqeni, ishte thjesht e mrekullueshme. Ne madje jemi munduar të shkojmë për një shëtitje të shpejtë, por nuk funksionoi mirë, për shkak të ujit kudo.

Tashmë ishim në fund të udhëtimit tonë me vetëm dy vende të mbetura para se të ktheheshim në Reykjavik.

Një nga ato vendet ishte një mal i fotografuar # 1 në të gjithë vendin. Quhet Kirkjufell dhe ka një formë shumë interesante. Si një trekëndësh. Unë mendoj se e keni parë më parë diku në internet dhe në fillim të këtij artikulli.

Duket mjaft interesante, por në të vërtetë nuk meriton të jetë më i fotografuari për mendimin tim. Por fotot duken të lezetshme, po. Anyway.

Ishte mbrëmja e udhëtimit të kaluar tashmë dhe ne do të udhëtonim drejt Reykjavik tashmë, por rastësisht vendosëm të vizitojmë një vend më shumë. Shtë një ujëvarë. Po, gjithçka filloi me ujëvara dhe duhej të mbaronte edhe me një ujëvarë.

Ujëvara quhet Glymur dhe siç e zbuluam më vonë, është ujëvara më e lartë në Islandë. Në thelb, ne nuk dinim asgjë për atë vend. Ishte një shteg me emrin e emrin duke thënë diçka si "Rritja 2.5 km, mund të jetë e rrezikshme, mbajeni të sigurt".

Unë kam qenë si "vetëm 2.5 km, është e lehtë, ne kemi bërë si 15 km para disa ditësh. Nuk më duhen as gjurmët e gjurmimit ”. Për fat të mirë, e dashura ime mori një palë.

Gjysma e parë e gjurmës ishte mjaft e lehtë, thjesht një rrugë e sheshtë, asgjë interesante. Derisa arritëm në lumë. Siç kemi zbuluar në atë moment, për të arritur tek ujëvara ju duhet të kaloni lumin. Por nuk ka asnjë urë. Vetëm një regjistër. Kështu që, sapo morëm çizmet dhe kaluam lumin mbi log. Ishte super qejf. Dhe super e ftohte.

Pasi kaluam lumin, rruga e sheshtë u zhduk dhe filluam të shkonim drejtpërdrejt në mal. Pas rreth 10 minutash pamë një kanion dhe dëgjuam ujëvaren, por ishte tepër e mjegullt që ta shohim në të vërtetë.

Ne nuk u dorëzuam dhe vazhduam më tej. Pas 10 minutash të tjera, arritëm në një vend ku ishte plotësisht mjegull. Si me të vërtetë.

Por ne e dinim që ujëvara ishte shumë afër nesh për shkak të zërit të lartë, kështu që pasi morëm një pushim 5-minutësh, vazhduam të rritet. Një nivel më shumë - super mjegull. Një nivel më shumë - ende super i mjegullt. Dhe pastaj arritëm në pikën. Ne ishim në gjendje të shihnim ujëvaren.

Vendosëm të mos ndalemi aty dhe të shkojmë edhe më tej, mbi mjegull. Pamja ishte e çmendur. Ishim sipër mjegullës.

Ishte pamja më e bukur që kam parë në jetën time. Definitely. Pa dyshim.

Pasi u kthyem te makina u futëm drejt e në Reykjavik. Ishte natë tashmë kur arritëm, por ne nuk donim ta kalonim natën e fundit në qytet vetëm për të fjetur. Ishte gjithashtu një natë e Premte, kështu që vendosëm të bënim një dush, të bëjmë një darkë të vonë dhe të shkonim për një shëtitje të natës për të eksploruar jetën e natës të qytetit 130k njerëz.

Por së pari, më lejoni t'ju tregoj pak për shtëpinë në të cilën kemi qëndruar. Mos harroni kam thënë që shtëpitë në Islandë kanë brendshme të modës së vjetër? Ajo që është më interesante është se të gjitha gjërat teknologjike atje ishin të vjetra gjithashtu. Rrallë gjë e mirë. Shikoni çfarë kemi gjetur në dhomën tonë.

It'sshtë një tastierë e vjetër iMac + Apple + Mouse Mouse. Likeshtë si 13 vjeç, mund ta imagjinoni? Kjo ishte vërtet e lezetshme. Dhe po funksiononte plotësisht, madje kam arritur të hap kutinë time për këtë.

Kështu që, pas dushit dhe darkës, shkuam në qytet. Ishte mjaft argëtuese, siç e kam thënë, nuk është vërtet e errët natën atje, kështu që ndjehej më shumë si një mbrëmje sesa në mëngjes 2.

Dhe kisha, kisha dukej me të vërtetë e mrekullueshme natën.

Dita tjetër ishte dita e fundit në qytet dhe dita e fundit e tërë udhëtimit, kështu që ne thjesht po bredhim mbi Reykjavik, pa asnjë qëllim, thjesht duke u argëtuar dhe shijuar ushqime të ndryshme nga bagels te shish kebab.

Ne madje kemi arritur të futemi në kishë. Ishte super e thjeshtë dhe super e bukur brenda. E desha atje.

Si të mbaroni një udhëtim perfekt? Me një filxhan kafe natyrisht. Po, arritëm përsëri në kafenenë Haiti, ishte mirë si gjithmonë.

Ishte një aventurë 12 ditore, më shumë se 50 pamje të vizituara, 3574 foto dhe 224 video. Djema, nuk di si ta mbaroj këtë artikull. Nuk jam i sigurt që dikush përveç meje do ta bëjë deri në fund. Por nëse e keni bërë - faleminderit.

Për të përfunduar përvojën tuaj dhe për ta bërë atë të plotë - këtu është një video që një nga anëtarët e grupit tonë filmoi gjatë udhëtimit. Justshtë thjesht e shkëlqyeshme. Shihemi herën tjetër në një vend tjetër!