Whatfarë do të thotë vërtet sigurimi i udhëtimit. * Paralajmërim *: përmbajtje grafike

Unë nuk bëj blog. Në fakt, mendimi për të ndarë asgjë rreth * mua * më bën të dridhem me mendime të zemërimit narcissistic.

Sidoqoftë, vjen një kohë në jetën e secilit njeri kur diçka e largon atë aq intensivisht, që mallkimi mbi një çikë me miqtë thjesht nuk e shkurton atë. Një dhimbje që vetëm masat e internetit mund të lehtësojnë.

Pamjet aktuale të mua me emaila në Insure dhe Go

Unë flas, natyrisht, për sigurimin. Kriminelët e sotëm, për të cilët ne kërkohet me ligj (nëse doni të vozisni rrugëve, për shembull) t’i kemi, megjithatë duket se janë plotësisht mbi ligjin kur është fjala për të marrë paratë tona, dhe duke mos na ofruar asgjë në këmbim por fyerje ndaj dëmtimit.

Përvoja ime më e fundit me sigurimin, është lloji i udhëtimit. Para se të largohesha nga Londra për të filluar jetën si një "nomad dixhital", fillimisht hodha poshtë idenë e madje edhe të bezdisja për të blerë sigurime, duke mos pasur pasur kurrë një kërkesë të suksesshme në jetën time. Por unë përfundimisht u zhyta dhe harxhova orë të panumërta duke krahasuar siguruesit, duke u përpjekur të gjeja një që do të paguante në të vërtetë në rast të një aksidenti. Unë tashmë kam sigurim për gjërat e mia, kështu që ishin urgjente thjesht mjekësore që shpresoja të gjeja mbulesë për të.

Shumë rrugë më çojnë në insureandgo.com, pasi sigurimi i tyre i shpinës do të më mbulonte për 18 muaj udhëtim, që ishte pikërisht ajo që duhej. Shqyrtimet sugjeruan se ato ishin të besueshme dhe vlerësimet e tyre dukej se e konfirmuan këtë. Kështu që u vendosa në mbulesën e tyre "Backpacker Bronze", me një kosto totale prej 273,70 £.

Në këtë paketë të përfshirë:

Bagazhi: 1.000 £ E tepërta: 75 Anulim: ,000 2,000 Kontrolli mjekësor: Shpenzimet mjekësore të përfshira: 5,000,000 ((kjo është ajo që unë isha duke blerë këtë paketë për) Riatdhesimi: 5,000,000 li Detyrim personal: ,000 2,000,000 Aksident personal: £ 10,000 Shpenzime ligjore: 10,000 Perde: 2,000 departure Ndarja e vonuar: £ 200 Braktisja e pushimeve: 2,000 cover Mbulesa e akomodimit: £ 500 Largimi i humbur: 250

Ju nuk mund t'i fajësoni ato që ato ofrojnë për atë çmim, është një shumë mbulesë fantastike për një çmim shumë të arsyeshëm. Veçse jo.

Më 31 maj 2018, ndërsa po vozisja skuterin tim në shtëpi këtu në Bali (të cilin e mbulon Sigurimi dhe Shko), unë humba kontrollin në një kthesë dhe çova drejt e në një pemë. E cila më pëlqen të mendoj se dukej tepër e lezetshme dhe dramatike si kjo:

Por në realitet dukej më shumë si kjo:

Unë nuk po vozisja shpejt, por dora ime ishte e shtypur midis pemës dhe shiritave të timonit.

Përderisa shtroja fytyrën në rrugën e ftohtë, të vështirë të betonit, duke luftuar për të marrë frymë, nuk kishte "jetë që ndizte para syve të mi" asnjë epifenë e thellë, filozofike. Mendimi im i vetëm ishte:

"Bast i Sigurimit dhe Shko do të më heqë mua".

Pasi u dërgova në një klinikë mjekësore aty pranë nga 2 falës të bukur australianë, (të cilëve nuk ua falënderova pasi nuk i pashë më kurrë ) u shtrova në një shtrat dhe infermieret filluan të pastrojnë plagët e mia. Ishte pak e paqartë deri në atë pikë, unë në të vërtetë mendoja se ishte më keq sesa ishte, ishte e vështirë për të marrë frymë, dhe kishte shumë gjak, prandaj duke qenë anglezi stoik që jam, natyrisht supozova që Po vdisja.

Mirupafshim botë mizore.

Pas përpjekjeve më të mira të qendrës mjekësore të dyqanit qoshe të Bali për të pastruar dhe fashuar me mua, unë u tërhoqa nga rrezet X. Rezultatet treguan një brinjë të thyer, dhe dora ime e djathtë ishte thyer në 4 vende.

E cila në fund të fundit ishte shumë më e mirë nga sa prisja. Por nga ana tjetër (pa shenjë shënjestër të destinuar) majën e gishtit ma varej.

E djathta e vjetër nuk do të jetë më e njëjtë përsëri

Klinika më pas tha që duhej të shkoja në A&E, por duke qenë Bali, ata më dërguan me taksi pasi ishte më shpejt sesa të prisja një ambulancë. (niveli i kujdesit shëndetësor këtu lë një sasi të drejtë për të dëshiruar)

Kështu që pas afro një orë gjakderdhje mbi sediljen e përparme të një shofer taksie ndërsa ai më hodhi shikimin e shqetësuar, duke pyetur “OK?”, Mbërrita në Spitalin e Përgjithshëm Kasih Ibu.

Më në fund, mendova, se trajtimi i vërtetë mund të fillojë.

Ende duke mos ditur me siguri nëse do të vdisja apo jo (gjakderdhja e brendshme është një gjë, apo jo?) Unë u pashë nga më shumë infermierë dhe një DR, i cili më përkëdhelte dhe më prodhoi në të gjithë, por dukej që nuk përmbaheshin nga çdo trajtim aktual, duke më lënë të meditoj:

"Kur do ta qepin gishtin përsëri?"

Kaloi edhe një orë tjetër, është rreth orës 5 e mëngjesit, unë jam vetëm, e lodhur, dhimbja ka filluar të përhapet, dhe unë jam akoma gjakderdhje, shumë. Më në fund DR kthehet përsëri, dhe thotë se kam nevojë për një operacion urgjent nga dora ime (e cila natyrisht nuk ishte befasi për mua në këtë fazë) por të qenit një festë fetare (duket se 95% e ditëve në Bali janë festa fetare) kirurgu nuk do të ishte në gjendje të më shihni deri ditën tjetër, ndoshta një ditë pas kësaj.

Për fat të mirë, kirurgu kishte marrë kohë nga pushimet e tij në Whatsapp një diagramë të procedurës së tij të synuar nga telefoni i tij, të cilin unë mund ta përshkruaj vetëm si shkrimet e një njeriu të çmendur. Nuk mund të kujtoj saktësisht se çfarë ishte fotografia tani, por nëse kujtesa shërben si duhet, ajo i ngjante kësaj:

I falënderova me mirësi për ndihmën e tyre deri më tani dhe rezervova një fluturim për në Singapor.

E dija se kisha një kohë të kufizuar për të rigjetur gishtin përpara se të vdiste. Unë i kisha dërguar fotografinë një shoku të kirurgut, i cili më kishte dhënë më shumë shanse prej 20% se gishti do të shpëtohej, kështu që nuk do të prisja 2 ditë të tjera.

Brenda 6 orësh isha duke hipur në një aeroplan në Singapor, i mbuluar me gjak, me krahun tim në një cast të paramenduar. Në momentin kur u ula në vendin tim për të parë tmerrin nga familja pranë meje, unë kalova nga rraskapitja.

Kur u zgjova, ne kishim zbarkuar. Drejtpërdrejt nëpër siguri, pa bagazhe për të mbledhur, u hodh në taksi. "Ku për të?" shoferi e pyeti pa nevojë. "Spitali" murmurita. "Cilin" ai u përgjigj. Unë i dhashë një vështrim që ai interpretoi saktë.

Gjërat u përmirësuan në mënyrë dramatike nga kjo pikë, niveli i kujdesit shëndetësor në Singapor është fantastik. Unë nuk ju bëj shaka, ka robotë të vërtetë që lëvizin vetë nëpër korridore.

Jam parë pothuajse menjëherë në Spitalin e Përgjithshëm Changi, nga specialistë të shumtë. Të gjithë ata që bënë një punë vërtet të tmerrshme për të më siguruar, secili duke thënë gjëra të tilla si "kjo është në të vërtetë shumë e keqe" dhe duke iu përgjigjur pyetjeve të mia "dora do të jetë përsëri normale?" me filozofinë:

"Isfarë është normale për ju?"

Dr Touché, prekje.

Në anën plus, pas shumë skanimeve dhe ultra-tingujve ata arritën në përfundimin se nuk kishte gjakderdhje të brendshme dhe nuk do të vdisja.

Pas disa orësh specialistësh dhe konsulentësh të ndryshëm, të ndezur në gishtin tim, ata përfundimisht hartuan një plan së bashku.

"Ne do t'ju pranojmë në repartin tonë pacientit dhe do t'ju caktojmë sonte për operacion. Prioriteti ynë është shpëtimi i gishtit, të cilin do të përpiqemi të bëjmë më të mirën, por nuk mund të themi me siguri nëse maja është 'e zbatueshme' dhe nëse do t'ju duhet një shartim i lëkurës. Ne pastaj do të shikojmë në montimin e një pjate për metacarpal tuaj 3 dhe 4. Ne sugjerojmë një qëndrim prej 5 ditësh për operacionin dhe shërimin "

"! Great" Unë i thashë, "çfarëdo që mendon më së miri"

Në këtë pikë, unë isha në një karrige me rrota, me një batanije mbi këmbët e mia të përgjakshme, dhe një pikoj IV që më pomponte me vrasës dhimbje dhe antibiotikë për shkak të rrezikut jashtëzakonisht të lartë të infeksionit, pasi tashmë kishte kaluar rreth 18 orë nga aksidenti dhe plagët e mia ishin akoma të hapura. Por më në fund pati një plan dhe unë mund të pushoja.

Më hipën në pritje të recepsionistëve, ku më treguan një ekran me kuotën time për një qëndrim 5 ditor, duke përjashtuar operacionin. Ishte 22,000 dollarë.

Tani ishte duke kuptuar që nuk i kisha njoftuar siguruesit e mi, kishte qenë gjëja e fundit në mendje. Krishti, nuk i kisha thënë as mamasë time. Por tani isha në Singapor, bateria ime kishte vdekur dhe plotësimi i formave ishte fjalë për fjalë fundi absolut i axhendës time. Dorëzova kartën e debitit të biznesit për të paguar një depozitë dhe pyesja veten se si llogaritari im do të pajtonte këtë shpenzim.

Bëni që të largohet

Më vonë atë natë, rreth orës 3 të mëngjesit, unë u zgjova dhe u nisa për vizitë në operacion. Ishte 25 orë pas aksidentit tani dhe majën e gishtit ishte e zezë. Unë isha zgjuar për këtë, por injektova disa herë në dorë, kështu që nuk ndjeva dhimbje. Kirurgjia zgjati rreth 90 minuta. Por ata arritën të shpëtojnë gishtin, ata madje ishin në gjendje të qepin gozhdën time përsëri.

Z. Bean e merr atë

Të nesërmen, ata më njoftuan se kishte qenë e suksesshme dhe nuk ekzistonte më rreziku për të humbur majën e gishtit. Më duhej një operacion tjetër ASAP për të instaluar një pllakë të vogël në gishtin tregues, pasi njëra prej kockave ishte thyer plotësisht dhe do të duhej të rihapet. Ata ishin akoma të pasigurt nëse do të më duhej një pjatë në të gjithë dorën time për metacarpals 3 & 4, por do të merrnin vendimin gjatë operacionit tjetër.

Në këtë fazë, unë u largova nga vetja, më dukej e panevojshme që unë të qëndroja në repartin e tyre duke përdorur një shtrat, kur të mund të kontrolloja aq lehtë në një hotel. Edhe nëse siguruesit e mi do të paguanin për këtë, ndihej keq që të grumbulloja 22,000 dollarë në një shtrat hoteli, për të cilin nuk më duheshin kur kishte njerëz të tjerë që prisnin.

Kontrollova në një Holiday Inn aty pranë për $ 100 / natë. Kjo uli faturën time të spitalit nga 22,000 dollarë, në 5,300 dollarë. Tani që isha në gjendje të pushoja, të ngarkoja telefonin tim dhe të kisha kohë për të tretur situatën, i thirra Insure & Go dhe i njoftova. Ata më dërguan forma të shumta për të plotësuar, të cilat i bëra me shumë vështirësi duke përdorur vetëm dorën time të majtë. (duke qenë me dorën e duhur)

Unë u dhashë atyre çdo informacion të mundshëm. A isha i dehur gjatë aksidentit? Jo. A isha veshur një helmetë? Po. A e mora licencën përkatëse të kërkuar? Po.

E-maili mbrapa dhe me radhë ishte i lodhshëm. Forma të shumta, dëshmi për datat e udhëtimit tim, faturat nga spitali, rrezet X, fotot e plagëve të mia, etj etj etj…

Kur e pyetën pse nuk i kisha njoftuar ata brenda 24 orësh, unë sqarova se ishte një kohë kaotike, unë isha vetëm, bateria ime kishte vdekur, po vdisja. Justifikimet e zakonshme të arsyeshme.

Por "Mos u shqetëso" i thashë, "Unë jam një njeri i arsyeshëm, nuk po kërkoj deri më tani për kostot, pasi nuk ju njoftova, e vlerësoj, nuk po pretendoj për koston e riparimin e biçikletave, ose faturën e parë të qendrës mjekësore, taksitë, ose fluturimin për në Singapor, ose faturën e spitalit, madje as akomodimin tim.

Gjithë sa dua të mbuloja është operacioni i ardhshëm të hënën, i cili kërkon që unë të jem nën anestezion të përgjithshëm, dhe me siguri do të kushtojë rreth 15,000 dollarë. ” Në mbikëqyrje, nuk kishte nevojë që unë të isha i arsyeshëm, unë isha mirë brenda të drejtave të mia të kërkoja për shortin, kisha 5 milion cover mbulesë mjekësore në fund të fundit, si dhe 500 £ të mbulimit të akomodimit dhe 10,000 të mbulimit të aksidenteve personale . Por prapë, ndihesha e prirur të isha e arsyeshme.

Pas shumë mbrapa dhe me radhë dhe ditë të humbura në postë elektronike, kam marrë më poshtë:

Ekipi ynë mjekësor beson se kjo lëndim mund të kërkojë kujdes afatgjatë, kështu që ne do të shohim nëse është e dobishme që të ktheheni në Britani të Madhe për trajtim, nëse keni një shtëpi të rezervuar të fluturimit, ju lutemi na këshilloni për datën? Ne mund të jemi në gjendje ta ndryshojmë atë që të ktheheni më shpejt në shtëpi. Lidhje me email të plotë

OK, kështu që ata duan të shohin nëse është e dobishme për mua që të fluturoj përsëri në Britani të Madhe për kujdesin afatgjatë, është e arsyeshme, unë po e konsideroja këtë gjithsesi, në varësi të sa kohë do të më duhej të shërohem.

Unë u përgjigja dhe u thashë atyre që nuk kisha rezervë të fluturimit, pasi synoja të qëndroja në Azi për të paktën 6 muaj të tjerë, dhe më e rëndësishmja, nuk isha në asnjë shtet që të udhëtoja. Lidhje me email të plotë

Tjetra prej tyre:

Ju lutemi vini re se ekipi ynë mjekësor rekomandon kufizime. (do të thotë të organizoni udhëtimin tim në Britani të Madhe)
A keni qenë në gjendje të merrni një jo të përshtatshëm për të fluturuar nga mjeku juaj trajtues? Nëse e bëni këtë, ju lutemi na jepni atë në mënyrë që të mund t'i sigurojmë ekipit tonë mjekësor për shqyrtim të mëtejshëm. Lidhje me email të plotë

Në këtë pikë, janë 4 ditë derisa operacioni im i planifikuar të ketë një pllakë të vendosur në dorën time, dhe secila përgjigje nga Sigurimi dhe Shko merr 3-4 ditë. Kështu që unë duhej të vendosja, a i injoroj këshillat e tyre, a kam operacionin këtu në Singapor, duke më dhënë mundësinë më të mirë për një shërim të plotë dhe shpresoj që Insure dhe Go do të më rimbursojnë?

Apo mund të rrezikoj dëmtime të mëtejshme duke kaluar 20+ orë fluturim në shtëpi, vetëm për të filluar procesin përsëri në një spital NHS, me DR të reja, teste të reja dhe pa ide se sa do të zgjasë derisa të jem në gjendje të bëj operacionin ?

Natyrisht, shëndeti është më i rëndësishëm për mua sesa paraja. Kështu që unë zgjodha për operacionin në Singapor. Qartë, Siguruesit dhe Go i vlerësojnë fitimet e tyre në mënyrë të konsiderueshme më shumë sesa shëndetin e klientëve të tyre.

Adamantium i pastër

Një ditë pas operacionit, DR-ja ime më dha një letër me shkrim ku thuhej se nuk isha i aftë të fluturoja dhe e dërgova në Insure dhe Go.

Deri më tani, ata po pyetnin nëse unë e kisha këtë, gjë që sugjeron që ata do ta pranonin atë, përndryshe, pse ta kërkoni?

7 ditë më vonë…
I dashur Z. Banger, (emri im tani është me sa duket Banger)
Unë e kam përcjellë letrën nga mjeku trajtues i cili deklaroi se nuk jeni të aftë të udhëtoni në ekipin tonë mjekësor dhe ata këshilluan më poshtë me guxim.
Ju lutemi shikoni më poshtë manualin mjekësor ndërkombëtar të Transportit Ajror (IATA), ky është standardi i përdorur në të gjithë botën për të përcaktuar nëse një pacient është i përshtatshëm për të fluturuar. Pacienti mund të dëshirojë të paraqitet te mjeku trajtues për të na treguar ne, ku në manual arsyen pse ai nuk është i aftë të fluturojë pasi vendimi ynë do të ishte akoma zvogëlim dhe ai do të kishte qenë i aftë të fluturonte.
http://www.iata.org/publications/Pages/medical-manual.aspx
Përshëndetje të përzemërta,
Link Crystal në email të plotë

Manuali është i gjatë 94 faqe.

Kam lexuar 94 faqet dhe jam përgjigjur me:

6.1.2 Udhëzimet e përgjithshme për pastrimin mjekësor Pastrimi mjekësor kërkohet nga kompania ajrore nëse pasagjeri: (e) ka një gjendje mjekësore e cila mund të ndikohet negativisht nga mjedisi i fluturimit.
I pyeta për një pastrim mjekësor dhe ata nuk pranuan, duke thënë se "udhëtimi i zgjatur në një lartësi të madhe kishte një rrezik të madh për të shkaktuar lëvizje dhe ënjtje të mëtejshme në dorën time", gjë që mund të rezultojë në kockat e mia të rrotullohen më tej, duke kërkuar operacion të mëtejshëm.
Nëse këshillat e ekipit tuaj mjekësor ishin zvogëlim, por unë nuk kisha leje mjekësore, kjo përcakton qartë opsionin. Lidhje me email të plotë

Përgjigja e tyre përfundimtare ishte si vijon:

"Ky është një përjashtim i përgjithshëm dhe nuk vlen specifikisht për ju. Vendimi ynë vazhdon të mbetet me kufizime. Asnjë informacion shtesë mjekësor nuk nevojitet.
Pastrimi mjekësor do të kishte ardhur përmes një MEDIF të mbushur nga një prej profesionistëve mjekësorë këtu dhe të pastruar me linjën ajrore. "
Ju lutemi kini kujdes që ekziston një procedurë zyrtare e ankesave. Ju lutemi referojuni formulimit tuaj të politikave për detaje në lidhje me këtë lidhje me emailin e plotë

Nëse pastrimi mjekësor do të vinte nga një formular i plotësuar me MEDIF, pse më kërkuan që në radhë të parë të marr një "jo të përshtatshme për të fluturuar" nga DR tim? Dhe pse kishte marrë kjo 7 ditë?

Ata më thirrën me rezultatin përfundimtar dhe më njoftuan se sipas 'mendimit' të tyre unë duhet të kisha fluturuar përsëri në Mbretërinë e Bashkuar dhe të kisha bërë operacionin falas në NHS. Dhe ata do të kishin paguar për një biletë të klasës së ekonomisë si një gjest vullneti të mirë.

Ata nuk thanë; "Mbulesa juaj e shkurtimit do t'ju kishte marrë një udhëtim të rehatshëm në shtëpi", por ata do të më kishin blerë biletën më të lirë që mund të gjenin, si një favor personal.

Sigurimi im ishte i pavlerë.

20+ orë në një vend ekonomie me një brinjë të thyer? Qij mallin tuaj.

Ku ishte 2,000 e mia të mbulimit të mbulimit? 2,000 My e mia të braktisjes së pushimeve? 500 of të mbulimit të akomodimit? Apo 5,000,000 of e mia të mbulimit mjekësor?

Kështu që tani kam një vrimë prej 20,000 dollarësh në llogarinë time bankare. Ata as nuk mund të shqetësohen për të shpjeguar se si mund të bëj ankesë, thjesht duke thënë: "Ju lutemi kini parasysh se ekziston një procedurë zyrtare e ankesave, referojuni formulimit tuaj të politikave për detaje në lidhje me këtë"

Kur u ktheva me postë elektronike dhe e pyeta se cila ishte procedura e ankesave, përgjigjet u hodhën poshtë dhe unë kurrë nuk dëgjova më prej tyre.

Ky është modeli i tyre i biznesit. Ata ju premtojnë të mbuloni për të gjitha llojet e ngjarjeve, por në fund të fundit vjen deri tek "mendimi i tyre".

Kam paguar për sigurim, jo ​​opinione.

Unë kam paraqitur ankesën time zyrtare, kanë kaluar 2 javë dhe ata as nuk e kanë pranuar atë.

Shpresoj se ndarja e kësaj do t'i ndihmojë të tjerët të mos bien në të njëjtën grackë. Realiteti është, nëse nuk jeni të dëmtuar ndërsa jeni ulur në mënyrë të përsosur, në një vend të sigurt, të mbështjellë me leshi pambuku, ata do të gjejnë një mënyrë për të thënë që veprimet tuaja të anulojnë politikën tuaj. (Edhe pse politika ime "vjen me mbulimin e mbi 50 aktiviteteve dhe sporteve si standard, kështu që ju mund të merrni më shumë në udhëtimin tuaj".)

Dhe nëse nuk jeni të dëmtuar aq tmerrësisht sa nuk mund të mbijetoni një moment tjetër pa një operacion për shpëtimin e jetës, ka gjasa që ata thjesht t'ju thonë të fluturoni në shtëpi dhe të bëni operacionin falas. Pas disa javësh duke pritur që NHS të caktojë programin tuaj.

Ata e dinin që duke marrë ditë me radhë për t'iu përgjigjur postave të mia elektronike, kjo më detyroi të bëja operacionin, me sa duket që ata të mund të kërkojnë dëmshpërblim sepse unë shkova kundër rekomandimeve të tyre.

Ata gjithashtu shpresojnë se unë thjesht do të heq dorë dhe do të largohem, siç pëlqejnë shumë nga pretendimet e tyre të refuzuara. Por nuk do të Nuk ka të bëjë as me paratë tani.

Unë bëra besimin tim tek Siguruesit dhe Shkoj, dhe ata më mashtruan.

Më pëlqen të mendoj se mbase një ditë, Antonio Huertas, CEO i shoqërisë mëmë të Insure dhe Go, do ta gjejë këtë post, dhe ai është kujtuar se ndërsa kompania e tij krenohet me të ardhura prej gati 30 miliardë €, pretendimet që ata refuzojnë nuk janë të gjithë mashtruesit që përpiqen të marrin vetë një iPhone të ri në sigurimin e tyre.

Peopleshtë njerëz të vërtetë, që vendosen në shtretërit spitalor, në vendet e huaja, vetëm.