Pse jam mbi Airbnb

A jam thjesht duke u plakur për këtë? Ndoshta.

Këtu është problemi im me airbnb…

Së pari: Unë nuk më pëlqejnë as hotelet

Unë nuk i kam pëlqyer hotelet për aq kohë sa mund ta mbaj mend, dhe vetëm ajo u përkeqësua kur fillova të punoja si konsulent dhe duhej të udhëtoja Mon-Thu çdo javë, por nuk i pëlqeja ata për udhëtime të kohës së lirë gjithashtu (gjë që nuk tregon mirë për stimujt "program shpërblimi".)

Dhe, jo - në rregull - nuk janë të gjithë hotelet.

Kishte një hotel në Mexico City që ishte AF i lezetshëm. Dhe atë vend të çuditshëm pak mamaja ime zgjodhi në Paris. Dhe më ka pëlqyer goxha çdo hotel në të cilin kam hipur kur jam lodhur (që është më kontekstual, por çfarëdo.) Dhe më pëlqen fjalë për fjalë të gjitha Kimptons.

Por për pjesën më të madhe, unë nuk më pëlqejnë vërtet hotelet.

Pse?

ARSY # 1: hotelet janë estetikisht "sterile" por të gjitha janë gënjeshtra

Ato kanë për qëllim të duken si dhoma të pastra, të freskëta, virgjinale - një përfaqësim agresiv i "markës së re", ku na kërkohet të pezullojmë mosbesimin dhe të shkojmë së bashku me të gjithë karakterin e lojërave që pretendojnë se një milion njerëz nuk kanë fjetur tashmë këtu edhe pse ne të gjithë e dimë se ata kanë, dhe e gjithë gjëja thjesht më çudit.

ARSYETIM # 2: Faktori “i zbukuruar” i hotelit është gjithashtu gënjeshtër

Sa herë që tavolinat e hotelit më vijnë, si "përshëndetje, Mizz Gage, një ditë shumë të mirë që ne të dy kemi, dhe ju falënderoj për nderin që ju pranova me zë të lartë me fjalë !! Mirësevini në Tavolinën e Fanciest Frontit Ndjeheni Ju Mund Fathom, shpresojmë ta bëjmë qëndrimin tuaj sa duhet mjaft ushqyes për egon tuaj ”.

Dhe unë jam duke qëndruar atje duke ndezur, si "omg ... Më vjen keq, por .. Pat, po? Epo, Pat, prerë mutin ”.

Por Pat nuk do ta presë kopenë. Pat nuk do të shkurtojë kurrë mutin; nuk mund të shkurtojë mutin edhe nëse do ta vidhje Pat në mënyrë të qartë për të shkurtuar koprracinë, sepse Pat vepron në të gjitha mënyrat e terrorit, gjatë gjithë kohës, dhe kjo mënyrë është e programuar paraprakisht për mut si kjo.

Likeshtë si ngrënie e mirë.

Unë dua të mbërthej të gjitha lugët dhe pirunët përsëri qelqe, vetëm për t’i treguar të gjithëve se sa memec është përbërja e tyre, sa e parakohshme dhe e brishtë, sa e afërt është të vishni pa u përpjekur fare.

Unë dua të fshij salcën 40 $ që është kryesisht gjalpë (por, si "gjalpë i mirë", kështu që është në rregull) nga fytyra ime me atë leckë tryezë të bardhë që është i njëjti material si pecetë. Unë dua të copëtoj Kinën dhe pastaj të rrëzoj nga tavolina për të shkuar shish kebabësh në disa rrugicat e pasme me kuzhinierët.

Ndalesa të ngec këmishën time ndërsa unë e vesh, weirdos. Ndaloni ta rimbush ujin pasi jam duke u përpjekur fjalë për fjalë ta pij atë. Ndaloni të më lini tapën si një lloj favori feste të mbështjellë me pizzazz pretencial!

Ndaloni së foluri si ne nuk jemi të dy qeniet njerëzore.

Dhe kjo është se si ndjehem për "mikpritjen".

ARSY # 3: programet e shpërblimeve në hotel

Hotelet kudo janë mishërimi fizik i njerëzve që janë të dëshpëruar për t'u vërtetuar në njëmendësinë e tyre shkatërruese.

Ju merrni një program shpërblimesh dhe merrni një program shpërblimesh - të gjithë marrin një program shpërblimesh! Pika shtesë për ju, zotëri i mirë! Keni një cookie. Merr një status!

Nuk dua statusin tuaj pa kuptim. Ne nuk jemi miq.

Por ndonjëherë airbnb është edhe më keq…

Sepse ju e dini se çfarë është veshur sesa kuti sterile të gënjeshtrave? Më keq sesa vallet e koreografisë së mikpritjes? Më keq sesa programet e çuditshme të shpërblimeve?

Duke u ngatërruar.

Dhe nuk ka asnjë lloj reketi ashtu si rekordi i airbnb.

Unë isha Fëmija POSTER për një klient të airbnb

(Nëse mund të them kështu vetë.)

Unë e doja shumë airbnb para se edhe të ishte airbnb, dhe unë kam kërkuar të gjithë konceptin "shtëpi me qira" qëkur njerëzit fillimisht ëndërruar atë.

Unë mbështjella zaret me hyrjet e hershme VRBO dhe HomeAway (të dy akoma rreth) para se të ftohen, kur të qëndrosh në shtëpinë e dikujt tjetër do të thoshte të krehje përmes fotove me cilësi të patates si gjyshja juaj do të këputte krenarinë e belveder përmes dritares së saj të mallkuar. Unë do t'i arrija pronarët e shtëpive që përgjigjen vetëm me email një herë në dy javë (dhe në disa raste, e kishin përdorur atë për aq kohë sa ishte.) Dhe unë e doja atë - ia vlente.

Unë kam qenë, domethënë, një "adoptues" i vërtetë i këtij koncepti, dhe e them këtë si dikush që kurrë më parë nuk adopton asgjë. (Nëse do të mund të kisha të njëjtin telefon për pjesën tjetër të jetës sime - apo edhe pa telefon fare - do të isha i lumtur.)

Por unë e doja këtë. Dhe një herë u godit në airbnb, unë e doja shumë airbnb. Unë madje u përpoqa ta kuptoj rrugën time për të drejtuar airbnb në vend të hoteleve për udhëtime biznesi - kjo ishte mënyra përpara se airbnb të përmbushte një program zyrtar dhe kompanitë u detyruan me ngurrim të kuptojnë se nuk ishte më 1997.

Dhe gjithçka ishte e mirë, herët. Por më pas gjithçka u nda.

Issueështja ime nuk është me karakter; personazhi është i MADH!

Unë kam qëndruar në shumë Airbnbs Awesome - dhe shumë nga udhëtimet e mia më të mira kanë qenë në to ...

Ashtu si një hambar i bardhë i kthyer i kthyer në Portland (ne e bëmë vjeshtën; ishte përsosmëri), një kullë në Door County Wisconsin, një numër tërësisht simpatik në Masaçusets (ku e mora nënën time dhe e gozhdova aq shumë, sa mendova se ajo do të ishte përpiquni të futeni brenda, me forca të forta në kornizën e derës si një qen i cili nuk dëshiron të largohet nga liqeni.) Një shtëpi shkrimtarësh që kërkojnë në Maine të largët. Dreamndrra e lagësht e një arkitekti në Kosta Rika…

Ka pasur disa bukuroshe!

Por "karakteri" dhe "sharmi" nuk duhet të nënkuptojnë "të papërshtatshëm" dhe "të çmendur"

Njerëzit pëlqejnë të romantizojnë airbnb. (E kam fjalën, ferr, unë akoma bëj.) Ne helikopter rreth tyre si "ai dashnor i keq" që thjesht nuk mund ta kapërcejmë, sepse, si, ka vetëm aq shumë pasion! Ne i përmbahemi të gjitha kohërave të mira dhe vetë do t'i anashkalojmë të këqijat.

Por airbnb nuk do të jetë kurrë dashnori që na nevojitet.

Airbnb nuk do të jetë kurrë tipi që ju fshikullon për një romancë të pakujdesshme, të trajtuar gjithçka.

Jo.

Airbnb është tipi që premton të jetë "i ndryshëm", por zakonisht përfundon duke e lënë të bjerë poshtë dhe ta bësh problemin tënd të trajtohet.

Airbnb është tipi që ju pyet dhe thotë: "Unë do t'ju shkruaj adresën time kur të jeni afër" vetëm për t'ju dërguar të dhëna të paqarta, duke ju lënë të gjeni rrugën tuaj vetëm atje në errësirë. Kur mbërrini, airbnb zakonisht duket gjysma po aq e mrekullueshme sa ai në foto, mban erë të çuditshme, ka një shtrat të pakëndshëm, ndonjëherë pa banjë dhe / ose pa derë dhoma gjumi, dhe ndërsa largoheni në mëngjes, ka guximin të thotë: "hej - duhet t'u thuash miqve të tu. "

Këtu keni një listë të shkurtër të përvojave të airbnb:

 • “Shtëpi private, të tëra” ku banjo (dhe të gjitha hidraulikët) janë në një ndërtesë tjetër
 • “Dhoma private” që për shkaqe ligjore nuk kanë dyer sepse nuk kanë dritare
 • Dy me qira fotografi në një listë, pa asgjë sqaruar se ato janë të ndara - deri sa të mbërrini.
 • Vendet e drejtuara nga agjensitë, informacioni i kontaktit të të cilëve ndryshon pas prenotimit dhe nuk përputhet me asnjë person të vërtetë që do të arrinit ndonjëherë
 • Vendet ku dera e përparme nuk është adresa në listë dhe ata nuk ju tregojnë këtë derisa t'i dërgoni me email nga telefoni juaj me bateri 2%, me çantat tuaja të ulur në atë që ndoshta është e vjella e qenve ose njerëzit që janë në Art. Rrethi i LA
 • Udhëzime të mbushura me anekdota personale ("kështu, kthehu djathtas në kafene - oh nga rruga, nëse je këtu të Dielën, duhet të shkosh në kafene; ka një bllokim të shkëlqyeshëm dhe ne thjesht e duam pronarin, Marge; ajo dhe unë shkuan në Shkollën e së Dielës së bashku dhe - "OMG ndalet. Nuk është se ne nuk interesohemi për Marge dhe zonjën e saj - sepse ne patjetër bëjmë, dhe ne do të hedhim 100% mbi të - por ka një kohë dhe vend për këtë informacion, dhe tani çka duam nga ju janë udhëzimet. Ne duhet t'i lexojmë këto vazhdimisht gjatë rrugës - a mendoni se duam të kullojmë përmes bllokimit të ëmbël të Marge dhe qenit të vogël Dollie çdo herë? Ne NUK.)
 • Udhëzime që nuk janë kronologjike (Si, "oh! Kam harruar të përmend që kur tërhiqeni -" OMG, JU LLOJ TIJ K !TU! KUQ DHE PASTE PARA QEN DUHET TEND DHNI!)
 • Udhëzimet që fillojnë me "nëse jeni nga __", por atëherë mos përmendni a.) Një qytet kryesor ose b.) Një pikë kryesore (d.m.th. një aeroport.) Askush nuk do të vijë nga dyqani juaj ushqimor ose "perëndim". Kjo nuk do të thotë asgjë.
 • Në mënyrë të ngjashme: udhëzimet që fillojnë nga ndonjë vend i rastësishëm, si "në rregull, pasi të ktheheni në hambarin blu" - oh, e shkëlqyeshme. Tani duhet ta bëjmë këtë ngarje 2-orëshe, në vazhdimësi, duke skanuar frikën se mos i humbni disa BARN STUPID BLUE.
 • Udhëzimet që vijnë në mënyrë të pjesshme mbi tekstin.
 • Anydo udhëzim tjetër i pakuptueshëm që ne definitivisht nuk duam të lexojmë në veturë me një dorë * në rrugëkalime të zeza katran në orën 10:00. (* Ju e dini se njerëzit nuk do të vazhdojnë të tërhiqen për të rilexuar këto mbeturina çdo 1/2 milje.)
 • Njerëzit që fantazojnë për orë të tëra saktësisht 30 sekonda pas postës elektronike, "më shkruaj thjesht kur je këtu!"
 • Shtëpi pa adresa të shënuara.
 • Udhëzime që ju kërkojnë të hyni duke përdorur "hyrjen në rrugicë", e cila nuk ka faktorë dallues të mëtejshëm (përfshirë adresën - sepse është rrugicë.)

Gjithashtu:

Cila është politika në këmbë me pastrimin?

Si, jam i lezetshëm me mbledh peshqirët që kam përdorur - kjo është thjesht e sjellshme - por zhveshja e shtratit, fillimi i larjes, nxjerrja e plehrave dhe bërja e enëve? Jo për të qenë kar, por unë kinda supozova se një pjesë e kësaj mund të mbulohet nga ajo tarifë prej 80 $ për "pastrim" që paguajmë? Pls këshillojnë.

Unë e di se çfarë mund të jeni duke menduar…

"Nuk më pëlqen marrëzia juaj"

Mire nga une. Ju jeni ai që lexoni deri tani.

"Në fakt, nuk më pëlqen"

Ju as nuk më njihni. Por: Unë jam i mirë me këtë.

"Ndoshta ju thjesht nuk duhet të qëndroni në airbnbs!"

Uh. Po. Mbase nuk duhet. Duh.

Kjo është pikërisht ajo që bëhet fjalë për këtë post. Faleminderit për ndjekjen së bashku! Ju tingëllon si dikush që mund të lërë disa vlerësime të vërteta të shkëlqyera të airbnb.

Pritjet themelore:

 • Drejtime inteligjente, të rregullta, pa marrëzi si "Jam e dielë"
 • Peshqirët dhe rrobat e pastra (në të vërtetë, unë kurrë nuk kam pasur këto, kështu që bërtisni të gjithë ushtruesit e airbnb atje duke bërë të paktën bazat minimale të zhveshura)
 • Kafe. Nuk ka nevojë të jetë kafe e mirë. As nuk ka nevojë të jetë kafe e freskët. Por dreq i nxehtë, siguro kafenë. (Sa kafe? Vetëm… MORE SHUM. Si, kafe e mjaftueshme për të kafeinuar një zyrë të vogël BC NUK gjykon! Kur dyshoni, dyfishojeni. Nëse është duke u prekur në kufijtë tuaj, na ngarkoni.) Pothuajse nuk ka kufij për acarimin për të mos pasur kafe të mjaftueshme, veçanërisht nëse jemi jashtë në mes askund dhe nuk kthehemi atje Do të thotë të duhet të rilexoni përsëri udhëzime të këqija dhe / ose budalla
 • Një derë e përparme e shënuar qartë dhe ndryshe plotësisht e arritshme.
 • Vende që përputhen me përshkrimet
 • Seriozisht, udhëzime të qarta. Ne nuk jemi këtu për gjuetinë tuaj pastrues.

Farë është në rregull:

Sepse, shiko, përkundër asaj që njerëzit ju kanë thënë në korridoret e shkollës pas klasës, me të vërtetë nuk jam e vështirë për tu kënaqur. (Si, ejani - unë jam mirë me lagështinë dhe gabimet dhe trafikun për hir të fucks.)

Këtu është një bandë e mut që nuk më intereson:

 • Hapësira pak më të vogla se sa në foto
 • Hapësirat pak më të larta sesa imagjinohej
 • Hapësirat pak më të nxehta (ose pak më të ftohta) sesa pritej
 • Dyshekët që janë pak a shumë të vështirë ose shumë të butë
 • Pak jastëkë pak
 • Një erë e lehtë
 • Qeni i bezdisshëm i hostit që nuk është aspak i lezetshëm
 • Pritësi (zakonisht)

Farë NUK është në rregull:

 • Duhet të dalim jashtë për të qepur nëse nuk sqarohet para kohe - edhe nëse "thjesht duhet të dalim jashtë për një sekondë, sepse banjo është brenda - vetëm në një ndërtesë tjetër" përveç nëse nënshkruam në mënyrë të qartë për një lloj përvoje "yurt" (dhe zakonisht, NE DUAJME)
 • Fotografitë e çdo hapësire në të cilën ne nuk do të qëndrojmë në të vërtetë. Ne nuk jemi të interesuar në bordin tuaj të bukur të pinterest.
 • nikoqir pa reagim, sidomos pak para mbërritjes
 • një kupë e vetme e K-Cup

Kufiri jo në rregull, por do të merrem me mashtrim:

 • Shtypet franceze. Më shumë thjesht një gjë “me” në të vërtetë.

I mirëpritur por nuk pritet:

 • Rekomandime lokale. (Fine.)

"Po" mendoj? Dua të them, mund të Google dhe Yelp, por i sigurt. Faleminderit Sandra.

Nuk pritet por shumë e vlerësuar

 • Duke mbetur vetëm ferr.

"Po" herë fjalë për fjalë një milion.

Ne e dimë se është vendi juaj dhe gjithçka, por ne jemi këtu për akomodime, jo për të bërë miq, dhe kjo është marrëveshja. Ju dëshironi që dikush të ulet, të bashkohet me Tinder ose klub librash ose diçka. Ne do të bëjmë të njëjtën gjë.

Rruga drejt një zemre të ajrit:

 • Drejtime të qarta
 • Një adresë e shënuar qartë
 • Fotografitë e sakta
 • Na lini vetëm
 • Kontrollet e vona (gjithashtu herët?)
 • Kontrollet e vona
 • Kafe e mjaftueshme për të paktën një (1) person dhe mbase edhe 2
 • Mirë ... dhe unë do të ngjitem Marge dhe do të marr një muaj të dashur. Duket e këndshme.