Ju Mund Roadtrip Përtej Perusë

Dua të them, është e vështirë, por është e vlefshme

Sapo u kthyem nga Peruja. Ne i kemi kuptuar më shumë sesa t'i mbajmë fotografitë tona ose thjesht t'i tregojmë disa në media sociale ose thjesht t'i tregojmë ato kur kemi njerëz, do t'i vendosim fotografitë dhe narrativat së bashku në një vend.

Në fund të postimit, do të ketë gjithashtu disa statistika përmbledhëse (qartë duke bërë Lyman ...) për njerëzit që mund të jenë kuriozë për disa prej logjistikës së udhëtimit, të tilla si kushdo që mund të përpiqet të planifikojë një udhëtim të ngjashëm vetë.

Pra, me këtë, le të fillojmë Roadtrip-in tonë Peruan!

Dita 1: Fluturimi për në Lima

Fqinjët më të mirë në botë na çuan në aeroportin BWI, duke e lënë shtëpinë rreth orës 5 të mëngjesit. Për fat të mirë, ka një Chick-Fil-A afër aeroportit, kështu që të paktën kemi arritur të marrim një mëngjes të shijshëm, sepse pasi të gjithë e dinë pjesën më të mirë të udhëtimit është ngrënia.

Të gjitha fluturimet tona për këtë udhëtim ishin partnerë amerikanë / Oneworld (pra, LAN / LATAM). Për ata që nuk janë të vetëdijshëm, Amerikan / Oneworld është ndoshta kombinimi më i mirë i përzgjedhjes / çmimit për fluturimin e Amerikës Latine.

Në aeroport, ne kaluam mirë për sigurinë dhe në shumë kohë për fluturimin tonë ... për në Charlotte. Në Charlotte, zbuluam se më e çmuara nga të gjitha gjërat e udhëtimit: Auntie Annes. Nga Charlotte, ne fluturuam për në Orlando, ku morëm ushqim të mërzitur kinez.

Djema, kjo është një trifektë e gjithçkaje të mirë në botë: Chick-Fil-A, Auntie Anne dhe kineze e mërzitur? Po të lutem! Eshtë e panevojshme të thuhet, ne ishim goxha të lumtur.

Fluturimi për në Lima shkoi mirë dhe mbërritëm me kohë. Edhe më çuditërisht, 1 kthimi ynë i kontrolluar mbërriti me ne! Baganta jonë ishte teknikisht e mbipeshur, sepse vendosëm një çantë më të vogël brenda asaj më të madhe, kështu që do të kishim 2 çanta në dorë kur u kthyem, për të paketuar suvenire. Por një djalë i mirë për të kontrolluar çantën e le çantën gjithsesi.

Këshillë udhëtimi 1: Vendosja e një qeseje brenda një tjetër ishte një zgjedhje e shkëlqyeshme. Ajo na detyroi të pakonim shumë me efikasitet në rrugën e duhur, ndërsa na dha ton hapësirë ​​për suvenire dhe zgjerimin e pashmangshëm të sendeve të paketuara, në rrugën e kthimit.

Në aeroport, një burrë po na priste me një shenjë me emrin e Lyman mbi të, u futëm në makinë me të dhe hipëm në AirBnB-në tonë të parë. Gjatë rrugës, zbuluam se ky njeri nuk ishte vetëm shoferi ynë i punësuar nga ushtritë tona, ai në të vërtetë ishte një nga ushtruesit tanë. Ai foli vetëm spanjisht, dhe nga të dy ne Ruth ishte e vetmja me ndonjë aftësi spanjolle në atë pikë, dhe madje edhe ato ishin pak të ndryshkur, kështu që komunikimi ishte pak i vështirë. Por hej, kur dikush mori emrin tuaj në një copë letër në aeroport, ju nuk bëni pyetje, thjesht futeni në makinë.

Këshillë Udhëtimi 2: Ndoshta mos u fut vetëm në makinë me të huajt. Sidoqoftë, marrja paraprake nga aeroporti është thelbësore. Lima është një qytet mjaft intensiv dhe do të lodheni pas mbërritjes. Mos e krahni.

Kjo pamje me kokrrizë po na pret të ngazëllyer të jemi në PERU pas shumë orëve tona të tranzitit. Nga largimi nga shtëpia jonë në 5 të mëngjesit, mbërritëm në mirësjelljen e apartamenteve në çatinë e mikpritësve tanë Juan dhe Raquel rreth mesnatës. Ne u përpoqëm të salsa valle në çati në muzikë shkon lart nga rrugët e Callao më poshtë ... por rrahja dukej e çuditshme, kështu që ndoshta nuk ishte me të vërtetë muzikë e vërtetë salsa (megjithëse Lyman nuk mund të llogarisë një rrahje gjithsesi)?

Ne kishim wifi, (ca) ujë të nxehtë (të mjaftueshme për të paktën Ruth ... një prirje të përsëritur), një shtrat të rehatshëm, një pamje të qytetit, dhe, në përgjithësi, ishim të lumtur që ishim në Peru pas 19 orësh Koha e udhetimit.

Këshillë Udhëtimi 3: Mësimet tuaja për salsën do të harxhohen. Ne morëm mësime salsa paraprakisht. Edhe pse Callao, ku qëndruam, supozohet të jetë qendra e madhe salsa e Perusë, kudo që pamë se ku reklamohej vallëzimi dukeshin vërtet të dyshimta. Ne nuk shkuam të vallëzonim në ndonjë pikë tjetër të udhëtimit. :(

Ishte mbrëmje dhe ishte mëngjesi, ditën e parë.

Dita 2: Kisha në Kinë (Huacachina, domethënë)

Zgjoheni në Callao.

U zgjuam në Ditën 2, një të Dielë dhe hëngrëm një mëngjes të shkëlqyeshëm që na dha nga nikoqirët. Do të mësonim që kjo mëngjes ishte mjaft e standardizuar në të gjithë Perusin: disa rrotulla, gjalpë, reçel, lëng të një lloji dhe çaj. Një përhapje pak më e madhe do të përfshinte një vezë të skuqur ose, siç ishte rasti kësaj here, mbase një sallam. Ne kemi marrë atë që duket të jetë një përzierje e vezëve të fërguara dhe një salcë terren të një lloji të quajtur salchicha huachana. Padyshim një gjë e re për të dy, por jo gjysmë e keqe! Pas mëngjesit, hosti ynë Juan na çoi përsëri në aeroport për të marrë makinën tonë me qira.

Këshillë udhëtimi 4: Hani gjithçka. Për sa kohë që është gatuar. Por seriozisht, ushqimi në Peru nuk zhgënjeu. Ndonjëherë ishte e thjeshtë, sidomos për mëngjes, por me të vërtetë nuk gjetëm asgjë të keqe për të ngrënë gjatë gjithë udhëtimit.

Kjo mund të jetë një kohë e mirë për të shpjeguar pse vendosëm të udhëtojmë nëpër Peru. Nuk është mënyra tipike që njerëzit bëjnë Perun. Shumica e njerëzve fluturojnë drejtpërdrejt në Cusco, ose marrin autobusë dhe taksi, apo edhe trenin nga Juliaca dhe Puno nëpër sierra të lartë. Por, siç mund ta merrni me mend, ne nuk jemi turistët tuaj tipikë. Ne kënaqemi duke bërë gjërat tona, duke u larguar nga shtegu i rrahur (ose rruga e asfaltuar siç mund të jetë ...), dhe duke i bërë njerëzit të thonë: "A jeni i sigurt që doni ta bëni atë?" Po. Po jemi të sigurt. Ne duam ta bëjmë atë. Ne duam t'i shohim T ALL GJITHA gjërat, sa më shpejtë që të jetë e mundur, dhe në mënyrën tonë. Me ndihmën e miqve tanë të ngushtë Anastasios dhe Google, ne me të vërtetë e pamë Perun. Si në, 2,000 milje ngarje në të gjithë gjysmën jugore të vendit.

Ne fillimisht morëm një Kia Picanto (një përpjekje për të kënaqur dëshirën e Ruth për të relivuar ditët e lavdisë së saj duke drejtuar gëlqeren e saj të gjelbër Kanchil nëpër Malajzi) kur Lyman rezervoi makinën me qira në internet, por pas mbërritjes u informuam se nuk lejuan që Kia Picantos të merrej jashtë zonës së Lima-s, kështu që na u desh të merrnim me qira një Kia Rio, e cila ishte pak më e kushtueshme. Në vështirësi, nëse do të kishim një Picanto, do ta shkatërronim plotësisht atë. Edhe Kia Rio-ja jonë, të cilën e quajtëm Anastasios, ishte vërtet shtrirë në kufijtë e saj. Kjo ishte një lojë krejt ndryshe, sesa rrugët malajziane të shtruara bukur.

Këshillë udhëtimi 5: Qira makinën më të fortë që lejon buxheti juaj. Në mbikëqyrje, ne mund të kemi përfituar edhe nga një makinë më e madhe me më shumë pastrim, madje edhe aftësi të vërtetë jashtë rrugës. Fatkeqësisht, një automjet i tillë do të kushtonte më shumë për të marrë me qira, dhe të ketë largësi më të keqe të gazit.

Makina me qira, ne bëmë gjënë e qartë për të bërë një mëngjes të Dielë: shkuam në kishë! Ne do të kontaktonim misionin LCMS në Lima para se të arrinim, të merrnim kohën e vendndodhjes dhe shërbimit të tyre dhe t'i vendosnim udhëzimet në telefonin tonë ndërsa kishim wifi.

Këshillë Udhëtimi 6: Edhe me të dhëna të fikura, mund të gjurmoni vendndodhjen tuaj në një hartë të shkarkuar. Kemi një plan ndërkombëtar për roaming të të dhënave, dhe duhet të keni kujdes që të mos tërhiqeni dhe të humbni hartën tuaj të shkarkuar, por nuk keni nevojë të përdorni të dhëna gjatë gjithë kohës për të përdorur harta.
Këshillë udhëtimi 7: Merrni një plan ndërkombëtar ose kartë SIM lokale! Absolutisht jo i diskutueshëm.

Ishte e mrekullueshme të shohësh punën që po bëhej nga emërtimi ynë në Lima. Fatkeqësisht, ne nuk mund të qëndronim shumë gjatë, pasi duhej të udhëtonim nga Lima në Huacachina para perëndimit të diellit, dhe është një makinë 4-6 orë në bregdet.

Huacachina është një oazë në zonat e thata bregdetare të Perusë. Gjatë rrugës për atje, ne ndaluam për një drekë të vonë, dhe gjetëm një ushqim tjetër që do të gjenim në shumë vende rreth Perusë: pllaka të mëdha ole derri të skuqur. Me sa duket, Chicharronerias drejton rrugën përreth çdo qyteti dhe qyteti në Peru. Ata thjesht duan të skuqen derri të thellë. Kjo është ajo që tregon ajo fotografia e dytë.

Kasollet!

Por përveç kësaj, e vërteta është, pjesa fillestare e makinës për në Huacachina nuk ishte e bukur. Ne e përmendëm atë si "qytet kasolle" për shkak të vrimave të kasolleve dhe parmakëve të pakujdesshëm përgjatë rrugës (ekspozita A, në të majtë). Fotografia e tretë më sipër tregon klimën gri, të mjegullt që shkatërron përgjatë rrugës. Megjithëse, mendoj se edhe fotoja e kasolles tregon. Për fat të mirë, ne nuk na duhej ta përshkonim këtë rrugë të mirë. Përfundimisht, ndërsa mbërriteshim më tej në jug, turbullimi u zbeh dhe, ndërsa shkuam në brendësi, madje pamë gjelbërim!

Këshillë udhëtimi 8: Planifikoni të ndizni shpejt nga Lima në Chincha Alta. Sectionshtë seksioni i vetëm me shumë korsi të rrugës, ne pamë disa policë, dhe në thelb nuk ka asgjë për të parë ose bërë. Kjo nuk është seksioni skenik i makinës tuaj bregdetare. Kjo vjen më vonë.

Së pari, morëm qiej blu dhe plazhe të formuar nga një shpat dramatik i tokës në det, siç tregohet në foton e majtë. Në atë kohë, ne menduam se ky ishte një largim mjaft i mrekullueshëm në oqean (jo në foto, por rreth 50-100 metra në të djathtë të figurës). Siç do ta shihni në fotografitë e mëvonshme, kjo nuk ishte asgjë. Pastaj, kur u kthyem në tokë pas Chincha Alta dhe Pisco, filluam të shohim të lashtat! Për një person Ag si Lyman, kjo ishte interesante ... dhe ne ishim të lumtur thjesht që pamë jeshile. Dua të them, ne na pëlqejnë klimat e shkretëtirës aq sa kushdo tjetër, por gjelbërimi i rastit është i bukur.

Më në fund, ndërsa po udhëtonim, dalluam pambuk! Ndihmoni veten: këtu do të ketë pak nervozizëm pambuku. Tani, shikoni, Lyman kishte pyetur veten nëse mund të shohim pambuk, pasi Peru është një vend prodhues pambuku, të dyja të varieteteve hirsutum me gjatësi të mesme, dhe paraardhësi i largët i pambukut Pima Amerikan, Peruan Pima dhe pambuku tanguis peruan. Ai do të ishte dhënë të besonte se prodhimi më i pambukut ishte në Perusin verior, por rezulton se kjo është vetëm për pambukun e Perimes Pima, pambuku me cilësi më të lartë. Por pambuku Tanguis, prodhim më i gjatë se ai i zakonshëm ose pambuku Upland por jo aq i gjatë sa Pima, me sa duket rritet në luginat qendrore të bregdetit. Dhe, siç ndodh, ne do të udhëtonim nëpër ato lugina për dy ditë drejt ... dhe Lyman mund të ketë dalë nga eksitimi kur pa pambukun. Sigurisht, Ruth ndaloi makinën në mënyrë që të mund të luante pambuk, dhe Lyman doli jashtë, me dorë të ngopur pak dhe u emocionua edhe më shumë kur e kuptoi nga gjatësia e fibrave që DUHET të ishte pambuku Tanguis… dhe kjo shpjegon atë fotografinë e tretë.

Emocionet e Lyman në tekstile do të jenë një temë e përsëritur.

Këshillë Udhëtimi 9: Mërzituni për gjërat e vogla. Sidomos tekstilet. Shumë nga udhëtimi do të kalojnë në makinë, me pamje ndonjëherë monotone. Kështu që mësohuni të psikozoheni, "Oh shikoni, ajo shkëmb është një formë e çuditshme!"

Më në fund, pak para perëndimit të diellit, mbërritëm në Huacachina. Ne kontrolluam në hotelin tonë, La Casa de Bamboo, i cili ishte i lehtë për tu gjetur, i lirë, patëm një restorant të mirë, organizuam turneun tonë të egër për ne, kishim një djalë të shkëlqyeshëm në gjuhën angleze në tavolinën e checkin-it dhe kishte parkim falas front. Me vetëm kohë të mjaftueshme për të mashtruar dunën para errësirës, ​​ne e bëmë atë dhe u shpërblyen mirë nga pamja.

Pasi kaluam në dunë për një kohë dhe hodhëm disa foto me cilësi të ndryshueshme, u drejtuam përsëri në Huacachina për darkë. Sinqerisht, Huacachina ishte më e bukur nga sa e parashikonim. Jo vetëm bujtina përreth një oaz, kishte një kolonadë të mrekullueshme dhe rrugëkalimi skenik që rrethonte të gjithë oazën, me restorante pikturuar me shumë ngjyra dhe me shkëlqim nga të gjitha anët. Ne hëngrëm jashtë drejt e pranë ujit dhe shijuam atë që do të mësonim është një pjatë standarde Peruane: lomo salato, lloji i një bifteki dhe soje të skuqur të skuqur me oriz. Ruth kishte koktejin e saj të parë, Pisco Sour, Peru. Pas kësaj, u vendosëm për një natë qetësuese.

Sidenote: sa vende kanë një koktej kombëtar?

Këshillë udhëtimi 10: Huacachina është e bukur! Por nuk ka asgjë që po ndodh pas errësirës, ​​dhe dunat janë aktiviteti i vetëm. Nëse nuk e përdorni Huacachina si një bazë themelore për Ica, një gjysmë-ditë e fortë është koha e mjaftueshme për të "bërë" Huacachina.

Dita 3: Rërë Kudo

U zgjuam në Huacachina në Ditën e 3 gati për aventurën tonë të parë të madhe. Ne e dinim që në fillim të planifikimit të udhëtimit tonë se Huacachina ishte një vizitë e domosdoshme sa më shpejt që lexuam se mund të marrim me qira buggies dune. Mjerisht ne nuk mund t'i vozisnim ato vetë, por do të kishim dëgjuar se mund të bënim udhëtime mjaft të përballueshme në dunat, përfshirë disa sandboardë. Hoteli ynë përfshiu një turne me duna me duna në 11 të mëngjesit në mëngjes për një orë, por ne u zgjuam rreth orës 6:30 ose 7:00, të bërë me mëngjes nga ora 8:30, dhe shpejt gjeti se nuk kishte asgjë për të bërë në Huacachina përveç dunave.

Për fat të mirë, ka gjithmonë shoferë të gatshëm të ju nxjerrin jashtë.

Ishte mjegull. Sikur të donte shoferi ynë, ai plotësisht mund të na linte të zbrisnim një dune, na linte dhe ne kurrë nuk do të kishim gjetur rrugën për në Huacachina. Ne ishim atje. Gjithashtu, buggy dune u prish (shumë herë).

Ky ishte një moment interesant (momente…). Dilni në dunat e mjegulluara me mjegull me një udhëzues me të cilin ne me të vërtetë nuk mund të komunikojmë fare ... oh dhe një pjesë e motorit ngrihet kur ne përplasemi në fundin e një dune të madhe.

Njerëz, kjo është arsyeja pse ju pushoni në Peru, jo, si, Spanjë apo California. Këto aventura kërkojnë një nivel mosrespektimi të sigurisë që nuk është me të vërtetë në dispozicion në botën e zhvilluar.

Pas kësaj u kthyem në Huacachina të zhveshur, gjetëm rërë në vende të papërshkrueshme ...

Dhe e bëri atë përsëri!

Oh dhe ajo mjegull? U pastrua. Sepse, mirë, nuk ishte "mjegull". Ishte një linjë resh që lëviznin nga Paqësori. Ja një foto nga pasdite:

Aty në distancë mund të shihni "mjegullën" si retë mbi rrafshnaltë, dhe, mbi to, vargjet e përparme të Sierra peruan, dhe Andet, qëllimi ynë përfundimtar.

Oh, dhe ne morëm video edhe në udhëtimin tonë të dytë!

Këshillë Udhëtimi 11: turnet në mëngjes janë një diamant i përafërt. Duke dalë jashtë në mëngjes, ju merrni vetëm 1 orë ose rreth në turne, pra 3-4 duna. Udhëtimet në mbrëmje nga 4 pasdite deri në 6 pasdite janë 2 orë, dhe ju merrni pamje nga perëndimi i diellit. Shumica e njerëzve rekomandojnë ta bëjnë atë. Por ne me të vërtetë kemi ndierë se strategjia e mëngjesit funksionoi mirë për ne. Ne i kemi marrë të dy turnet krejtësisht vetëm, askush tjetër në mashtrim me ne. Pothuajse askush tjetër nuk ishte në dunat. Turnet e mbrëmjes së dunave dukeshin të mbushura nga ana tjetër, që do të thotë se edhe me 2 orë, nuk merrni më shumë duna. Plus, morëm pamjen e perëndimit të diellit një natë më parë duke ecur nëpër dunat, gjë që nuk ishte aq e vështirë (lexo: ishte në të vërtetë një lloj i vështirë).

Deri në fund të turneut të 2-të, ne ndiheshim goxha fitimtarë.

Po ti e di cfare Ishte vetëm mesditë! Ne i bëmë të gjitha ato para drekës! Dhe pasi kontrolluam nga La Casa de Bamboo dhe morëm një drekë (jo të mirë, por jo të keqe) në restorantin e tyre, ne u nisëm në qytet për në Ica për të ndryshuar ca para në Plaza de Armas. Nga atje, u futëm në rrugën për në hotelin tonë në Porto Inka.

Këshillë udhëtimi 12: Do t'ju duhet shumë para, dhe ndryshuesit e parave në Ica ishin të mirë. Ka djem që qëndrojnë në plazhet kryesore të shumicës së qyteteve që ndryshojnë para; djemtë me pallto jeshile ndryshojnë dollarët amerikanë. Ata na dhanë kursin më konkurrues të këmbimit në çdo vend ku shkuam: zero komision, dhe ai na dha pothuajse saktësisht kursin e tregut atë ditë. Kudo tjetër, ne ose paguanim tarifa për ATM ose komisione në këmbim, dhe shpesh merrnim më pak norma konkurruese. Në vështirësi, duhet të kishim sjellë më shumë para në Peru dhe të ndryshonim më shumë në Ica.

Kishim një tjetër 4-6 orë para nesh. Do të vini re se udhëzimet e Google janë në vlerësimin e kohës së ulët. Kjo është e qëllimshme. Ne zbuluam se koha jonë aktuale e makinës ishte rreth 20–40% më e gjatë se sa parashikoi Google. Kjo ishte pjesërisht sepse ne do të bënim ndalesa, por edhe sepse Peru e bën të vështirë mbajtjen e një shpejtësie të mirë. Autobusë dhe kamionë të ngadalshëm lëvizin korsitë. Ndërprerjet ju detyrojnë të shkoni shumë më ngadalë. Përplasjet e shpeshta të shpejtësisë (po, goditjet e shpejtësisë në një autostradë madhore! Ndonjëherë me pak paralajmërim! Ne kemi zbritur nga rreziqet e herë!) Ju detyrojnë të ngadalësoni, dhe pas Pisco, Panamericana nuk është më e kufizuar. Justshtë thjesht një rrugë, që kalon drejtpërdrejt nëpër qytete, e kompletuar me trafik, ndalesa, plaza, etj.

Plus, kishim disa ndalesa që donim të bënim.

Këshillë Udhëtimi 13: Shpejtësia e shpejtë e Peruanit është FIERCE. Le të përsërisim pak shpejtësinë e shpejtë. Peru ka një lidhje dashurie të çmendur me shpejtime të mëdha. Të kesh një makinë me një pastrim më të lartë do të ishte një përfitim i madh për ne, dhe goditja e këtyre djemve të këqij kur nuk i ke parë të vinin është në të vërtetë e tmerrshme. Shufrat e shpejtësisë nuk pikturohen gjithmonë, dhe nganjëherë duken të fshehura në mënyrë aktive. Ndonjëherë ata kanë copa më të ulëta në kufijtë që mund të përdorni, por në disa rrugë thjesht ulim disa herë pas here.

Pjesa fillestare e makinës ishte goxha e shkretë, pasi dolëm nga fermat e pambukut dhe vreshtat përreth Ica. Do të udhëtonim nëpër milje dhe milje në shkretëtirë, pastaj do të zbresim në një nga këto lugina të gjelbërta lumenjsh. Me të vërtetë vuri në shtëpi për ne rëndësinë e këtyre luginave të lumenjve që rridhnin nga bregdeti deri në malet për qytetërimet antike. Pa këto shirita të ngushtë tokë pjellore, nuk ka asnjë mënyrë për të mbijetuar këtu.

Pasi të vozitnim një kohë, arritëm në ndalesën kryesore të ditës. Linjat Nazca, natyrisht!

Pra, Ruth ishte me të vërtetë e ngazëllyer për këto ... sepse në kokën e saj, ata ishin të mëdhenj, si në humnera të thella, ose me punë mbresëlënëse me gurë, ose diçka të tillë. Ajo shpejt mësoi se ishin… vetëm linja në rërë. Dhe gjithashtu në thelb është e pamundur të shihet nëse nuk jeni ngritur në një kullë ose në një aeroplan. Ne u përpoqëm të gjenim një lloj suvenire të linjës Nazca ... por ishin trishtuar të zhgënjyer. Ne donim ndoshta një gdhendje prej druri 8 inç ose diçka. Por siç ndodh, ne lamë pa një blerje të madhe të suvenireve. Më vonë, gjatë kthimit në Lima, ne do të ndalemi në Nazca për një takim të dytë më interesant me këtë kulturë antike. Gjithashtu, Ruth duhej të ishte e përmbajtur për të mos lejuar që ajo të dilte jashtë dhe të "bënte linjën tonë Nazca!" sepse, me të vërtetë, nuk do të ishte aq e vështirë.

Këshillë udhëtimi 14: Kur mendoni se linja Nazca, mendoni «Ruth + Lyman = 4 Eva» e shkruar në rërë në plazh; kjo është sa mbresëlënëse janë në shikim të parë. Por, çfarë është më mbresëlënëse se aspekti i tyre vizual që nënkupton është sfondi historik, dhe mbijetesa e tyre e thjeshtë: por sinqerisht, ka mënyra më mbresëlënëse për të mësuar për kulturën e shquar Nazca, të cilën do t'i arrijmë kur të kthehemi në Ica.

Por po vonohej gjatë ditës dhe ne duhej të vazhdonim. Vozitja nga Nazca për në hotelin tonë të quajtur Puerto Inka ishte akoma disa orë. U errësua mirë para se të mbërrinim në hotel, vërtet ashtu si u kthyem në bregdet. Më në fund, në errësirë, arritëm në Hotel Puerto Inka, i cili, në errësirë, dukej një lloj vrasjeje-y. Ne ishim të ftuarit e vetëm në këtë vendpushim të gjerë bregdetar dhe kishim një dhomë buzë plazhit. Por vozitja poshtë rrugës me zhavorr malor natën në një hotel me pamje mjaft të braktisur na bëri të frikësohemi se do të vriteshim derisa të uleshim për darkë dhe mirësinë time, kishim një nga darkat më të mira që hëngrëm kudo në Peru. Ushqimi në këtë vend ishte aq i mahnitshëm, harruam plotësisht të bënim fotografi. Nëse shkoni, merrni shijen e krahëve të pulës me një lloj salce të nxehtë frutash; ishte për të vdekur për të. Pas darkës u rrodhëm, kështu që u drejtuam për në shtrat.

Dita 4: Nga Bregdeti në Malin e Zi

U zgjuam në Puerto Inka, u larguam jashtë dhe kuptuam se do të bënim zgjedhjen e duhur të qëndronim këtu.

E cila është pjesërisht sepse ishte zgjidhja e vetme. Puerto Inka ishte në thelb i vetmi hotel afër mesit midis Huacachina dhe destinacionit tonë të Ditës 4, Arequipa. Por djema, në këtë rast, zgjidhja e vetme ishte zgjidhja më e mirë. Këtu ishte pamja nga dera jonë:

Mos harroni - se vrenjtësia është një univers përgjatë bregdetit në mëngjes, jo veçori e Puerto Inka që është e vendosur dobët ose diçka. Fakti është se ky vend kishte një pamje dhe vendndodhje mahnitëse. Pas mëngjesit, stafi i hotelit përmendi rastësisht, oh po, ka disa gërmadha, pak mbi ngritjen në të majtë. Si, INCA rrënojat që ju mund të eksploroni të mbikëqyrur! Duke e quajtur atë Puerto Inka nuk është thjesht një mashtrim marketingu; këtu është në fakt një qytet port i shkatërruar i Incës, një terminal porti për rrugën Inca që shkon në Cusco. Gjatë lartësisë së perandorisë Inca, sistemi korrier i Inca, i vrapuesve chaski, mund të dërgonte peshk për Sapa Inca nga Puerto Inca në Cusco në më pak se 3 ditë. Pamje mbresëlënëse. Sidoqoftë, ishim aq të ngazëllyer që kishim rrënojat tona të para të Incës, dhe krejt papritur!

Rrënojat në distancë; shenja këtu është një Ministri e Kulturës që na thotë të mos vidhni ose shkatërroni trashëgiminë kulturore të Perusë. Ne iu bindëm.

Shtë një sit mjaft i madh, siç mund ta shihni. Ne u endëm rreth e rrotull. Porti origjinal nuk është më, për fat të keq, por vendbanimi është mjaft i ruajtur, dhe gjithashtu ka pësuar një rikonstruksion. Ishte bukur që takimi ynë i parë i Incës plotësisht i pambikëqyrur, 2 minuta larg hotelit tonë. Pastaj, pasi kontrolluam rrënojat ... thjesht vazhduam të shëtisnim përgjatë limës.

Këshillë Trip 15: Puerto Inka është e mrekullueshme, ne i japim asaj 6 nga 5 yje. Vini re, megjithatë: nuk ka as WiFi, as shërbim qelizash, as asgjë. Je i izoluar. Prandaj, mos prisni që të mund të shkarkoni një hartë për udhëtimet e ditës tuaj të ardhshme këtu.

Por shumë shpejt, ne duhej të ishim në rrugë ... dhe një ditë të gjatë në rrugë do të ishte. Google thotë 6.5 orë. Kjo do të thotë diçka më shumë si 8.5 orë ndërsa vozitëm. Ju gjithashtu do të vini re se pjesa më e madhe e makinës është krah plazhit. Në mendjet tona, kjo do të ishte një udhëtim i gjatë përgjatë plazhit, dhe mbase do të dilnim dhe do të notonim ose diçka. Kjo përshtypje u gabua rëndë. Nxitja aktuale ishte qindra milje kthesa dhe shirita flokësh me një sipërfaqe të fortë në të majtën tonë dhe një rënie disa qindra metra në det në të djathtën tonë.

Por djali, pamjet që kemi marrë! Harta e bën të duket sikur je vetëm njëqind metra ose më pak nga oqeani, që është e vërtetë, për sa i përket distancës horizontale; por ju jeni njëqind jardë ose më shumë mbi oqean. Fotografia qendrore jep vërtet një përshtypje të mirë. Përgjatë vozitjes, ekziston edhe një vend shkatërrimtar dhe arkeologjik i Incës, duke përfshirë një rrugë më shumë ose më pak në takt të Inca të dukshme nga autostrada, e cila, nga respekti për rregullat jo-shkatërruese-kulturore-trashëgimore të Perusë, ne fatkeqësisht nuk u përplas dhe nuk ecën tutje.

Siç mund ta shihni, uji ishte tepër i gjallë, qielli ishte blu, dhe klima ishte e këndshme. Ishte një ditë e përsosur për ngarje. Sidoqoftë… ka pasur edhe pengesat, dhe kamionët, siç tregon videoja më poshtë.

Përfundimisht, megjithatë, ne kapëm një video të Panamericana Sur bregdetar (Lyman me të vërtetë luftoi me atë grup fjalësh). Siç mund ta shihni më poshtë, ishin gjëra mjaft tërheqëse.

Këshillë Udhëtimi 16: Ju duhet një shofer i aftë, agresiv. Për ne, ai shofer ishte Ruth. Lyman kishte përdorur Google Streetview për të mësuar përmendësh vizualisht monumentet dhe kryqëzimet ngatërruese përgjatë gjithë rrugës 2,000 milje para udhëtimit, dhe menaxhoi kopjen e hartës fizike që kemi blerë, si dhe hartat dixhitale në telefonin tonë (që ishte mjaft e jashtëzakonshme: ai do të gjente çdo AirBnB individuale e njeh ngjyrën e shtëpisë, parkimin dhe saktësisht se cilën derë të troket, të gjithë duke përdorur Streetview!). Por Ruth bëri pothuajse të gjithë vozitjen, duke menaxhuar me profesionalizëm trafikun tepër të shtrënguar në Ica, gunga të shpejtësisë së çmendur, kalimin agresiv në kthesat e flokëve, rrugët e poshtër dhe shumë sfida të tjera gjatë rrugës. Nëse nuk keni një përgatitje të mirë për navigacion dhe një shofer me të vërtetë të aftë, udhëtimi juaj rrugor do të përfshihet në lot, duke bërtitur dhe aksidente vdekjeprurëse të makinave.

Më në fund, ne u larguam nga zona e vijës bregdetare. Ishte një pjesë mahnitëse e bukur e makinës sonë dhe, megjithëse nuk u morëm kurrë të dilnim dhe të notonim, patjetër që ndiheshim sikur do të provonim vërtet disa nga Oqeani Paqësor. Plus, ai ujë është Rryma Humboldt nga Poli i Jugut në atë pjesë të Perusë, në mënyrë që uji të mblidhej.

Por para se të lëmë plotësisht zonën bregdetare, hëngrëm drekën në një nga qytetet e rastësishme të luginës përgjatë rrugës. Ishte një qytet i luginës bregdetare, kështu që, natyrisht, na shërbenin peshk të freskët, qerpikë dhe të gjithë. Në fakt, në videon e parë më lart, ju mund ta shihni oqeanin jashtë në distancën ku lugina takohet me detin: ky është qyteti ku kemi drekuar. Dhe jo, ne nuk e dimë se si ishte emri i saj; nga harta mendoj se mbase ishte Ocona?

Kjo ditë ishte një ditë e gjatë e vozitjes, dhe një ditë ku morëm shumë informacione të dobishme. Pra, pasi nuk kishte ndalesa më të mahnitshme pjesën tjetër të ditës, unë thjesht do të postoj disa Këshilla të Udhëtimit që ne i zgjodhëm.

Këshillë Udhëtimi 17: Dreka peruan është e njëjtë kudo ku shkoni, dhe nuk ju pëlqen nëse paraqiteni duke kërkuar drekë në 02:30. Restorantet e rrugës në Peruja janë vende të vogla, të drejtuara nga familja. Ata fillojnë të gatuajnë drekë rreth orës 11, dhe është me të vërtetë gati rreth orës 11:45 ose 12. Nga 12 në 1 ose 2, ata shërbejnë drekë: një meze e supës me patate, misër, ndoshta pak oriz ose quinoa, dhe një pjesë e vogël e mishit dhe perime, pastaj një kurs kryesor. Kursi kryesor është përgjithësisht orizi, një mish (ose mishi i pulës, ose specialiteti lokal, i cili mund të jetë peshku, llama, viçi, ose derri i guines), dhe pastaj ndoshta disa marule ose një patate. Kjo është dreka - kudo. Mos u mundoni të porosisni diçka tjetër, ata thjesht do t'ju thonë se nuk e kanë atë. Nëse ata ju ngarkojnë më pak se 7 ose 8 thembra, sigurohuni që të porosisni një pije që është ose në një shishe të mbyllur, ose të zier, sepse ata me siguri po përdorin ujë çezme lokale për të ujitur lëngjet (megjithëse ne kurrë nuk e dinim se çfarë ishim duke paguar deri pasi kemi ngrënë).
Këshillë Udhëtimi 18: Qëndrimet e rrugës duke shitur ushqime të lehta dore janë të mira: portokall, trigo (një lloj sendesh të ngjashme me kokoshka), arra, pasta, lëngje, në përgjithësi është gjithçka e mirë, e sigurt dhe tepër e lirë. Ne i mbijetuam këtij sendi në ditët e mëvonshme kur u mërzitëm nga Dreka standarde e Perusë.
Këshillë Udhëtimi 19: Nëse blini lëng të freskët nga një stendë në anë të rrugës, me siguri nuk do të jetë më mirë. Ata me siguri do t'ju japin një gotë, do të derdhni pak lëng dhe do të fillojnë t'ju pyesin se nga jeni, pse nuk keni fëmijë akoma, pse nuk po kujdeseni për gjyshërit dhe sigurisht një histori rreth i afërmi i tyre në Amerikë dhe pyetjet nëse i keni takuar ata. Spoiler: ju ndoshta nuk keni takuar të afërm të tyre në Amerikë. Nëse, deri në këtë kohë, keni arritur të kuptoni një sasi të vogël, por të rrezikshme spanjolle, këto biseda janë përplot me të qeshura për keqkuptime argëtuese. Nëse mbeteni në thelb injorant ndaj spanjollëve, atëherë thjesht do të ndeshni si tepër të vrazhdë. Pra, punoni në aftësitë tuaja spanjolle pak më shumë, Lyman!
Udhëtimi Këshillë 20: Stacionet e gazit në Panamericana dhe në Cusco marrin Visa; stacionet e karburantit diku tjetër janë përgjithësisht vetëm me para. Për të përdorur Vizën tuaj, duhet të keni në dorë Pasaportën tuaj. Ju mund të merrni disa ankesa nga punonjësi i stacionit të benzinës. Ju mund t'i dëgjoni ata duke u ankuar për amerikanët për shefin e tyre. Eshte ne rregull. Gotta mbaj atë monedhë të fortë. Gjithashtu, stacionet e shërbimit të markës së emrit zakonisht kanë banjë falas dhe dyqane snack. Nëse nuk jeni aq të rehatshëm duke përdorur banjën në buzë rrugës siç ishim, do të dëshironi të përdorni këto stacione karburanti.
Këshillë Udhëtimi 21: Mbushni rezervuarin tuaj të gazit çdo herë që të keni afër ose nën gjysmë rezervuari. Ka rrugë shtrirje të gjatë rrugore me pak ose aspak stacione karburanti. Peru është një vend jashtëzakonisht i populluar. Mos u ul në një çerek rezervë, atëherë fillo të kërkosh rastësisht stacione karburanti. Mbusheni shpesh.

Më në fund, pas një dite të gjatë, filluam të kercenim vargmalet e përparme të Andeve në rrugën tonë për në Arequipa. Arequipa ulet nën një seri vullkanesh të spikatur në lindje të saj, por gjithashtu ka një gamë më të ulët malesh para saj. Kështu që ne u ngjitëm nga lartësia prej 0 metra mbi nivelin e detit në Porto Inka në rreth 8.200 metra, në hapësirën prej shtatë orësh. Dhe në atë lartësi, morëm fotografinë që është në krye të këtij postimi në blog, e treguar përsëri më poshtë.

Dhe kjo… është pikërisht ajo që ngjasonte vërtet në Arequipa.

Këshillë Trip 22: Mjekësia në lartësi duket se do të ndihmojë, por do t'ju bëjë të zhvisheni shumë. Ne morëm acetazolamide për rregullimin e lartësisë për javën tonë të parë në lartësi. Ruth nuk kishte qenë kurrë më shumë se 7000 metra apo më shumë; Lyman u rrit duke shëtitur në Kolorado në verë, kështu që kishte bërë shëtitje deri në 12-14,500 metra shumë herë ... por kurrë nuk kishte kaluar ditë të tëra në ato lartësi. Dhe duhet të themi, ilaçet na bënë më të qetë në lartësi sesa që prisnim të ishim. Ne u rregulluam shumë lehtë, me disa dhimbje koke apo problemin e ndërprerjes. Thënë kështu, kjo sende ju bën të duhet të zhvisheni SHUM. Dhe kur Lyman rastësisht mori një dozë të dyfishtë një ditë… ishte interesante.

Më në fund, pas një dite të gjatë duke udhëtuar, mbërritëm në Arequipa, ku qëndruam në një apartament të mrekullueshëm në qendër të qytetit me hostin tonë Robert. Ai ishte gjithashtu mjaft i sjellshëm për të na çuar në një garazh parkimi dhe të na ndihmojë të negociojmë koston për parkimin gjatë natës. Dhe, më duhet të them, kjo ishte vetëm për parkimin më të lirë gjatë natës që morëm në Peru (12 thembra).

Por deri atëherë ne ishim zonale. Hëngrëm disa ushqime për darkë dhe goditëm thesin.

Dita 5: Më tej dhe më tej në

U zgjuam dhe rastësisht pimë çaj në çati.

Ne kishim një pamje të përsosur të El Mistit, vullkanit të spikatur pikërisht mbi Arequipa ... por fotografitë e tij nuk rezultuan, sepse dielli lind drejt e nga El Misti. Ai vullkan pas Lyman, sipër, është Chachani. Ajo ngrihet në 19.872 metra. El Misti ngrihet në 19.101 metra. Ata janë male të mëdha.

Sidoqoftë, kemi pasur disa çështje. Ajri i thatë i shkretëtirës dhe dielli i ashpër me lartësi të lartë po bënin që lëkura jonë të thahet, dhe hundët tona ishin aq të thata, kishim edhe njolla gjaku. Pritësi ynë i mrekullueshëm Robert na udhëzoi në një farmaci dhe përktheu nevojat tona mjekësore tek personi atje, kështu që morëm gjithçka që na nevojitej menjëherë. Plus, ai le të përdorim çajin e tij në mëngjes. Krejt, Robert ishte një mikpritës i mrekullueshëm.

Para se të largoheshim nga Arequipa, ne rrëmbyem disa empanada nga një shitës i vogël i rrugës dhe mirësia ime, ato ishin të mahnitshme dhe të mrekullueshme të lira. Ne e kaluam tërë pjesën tjetër të udhëtimit, duke dëshiruar më shumë nga ato empanada, pa asnjë dobi. Asnjë ide se çfarë quhej buke që shkuam; ishte përgjatë rrugës nga Arequipa në Chivay, para se të futeshim në Nuevo Arequipa ... por përtej kësaj, vendndodhja e saj duhet të mbetet një mister.

Koha jonë në Arequipia ishte e shkurtër, por e këndshme. Sidoqoftë, Arequipa nuk ishte destinacioni ynë aktual. Ishte vetëm një ndalesë në rrugë. Ne u drejtuam për në Kanionin e Colca. Makina atje ku e dinim do të ishte skenike: kaloi nëpër një ruajtje kombëtare! Por ne nuk e kuptuam se sa skenik do të ishte. Rruga 3-orëshe e Google u bë rreth 5 orë ndërsa e vumë atë, dhe nuk pendohemi për një minutë të saj. Tani për fat të keq, ne nuk mund ta bënim vozitjen në mes të ruajtjes, sepse rruga ishte pak a shumë e thyer për Anastasios.

Ne thamë që Ruth nuk kishte qenë kurrë mbi 7 ose 8 mijë metra. Lyman nuk kishte qenë kurrë më shumë se rreth 14,400 metra. Por në ditën e 5 të aventurës së Perusë, të dy do të copëtonim rekordet tona në lartësi, duke arritur në 15.900 metra.

Megjithatë para kësaj, duhet të flasim për deve.

Lyman është me të vërtetë i emocionuar për devetë, sepse ato lidhen me tekstilet. Ata në thelb janë tekstile me këmbë dhe një aftësi për prerje. Gjithashtu, njëra prej këtyre krijesave të paraqitura nuk është si të tjerët, por prapëseprapë ka shumë aftësi për prerje.

Peru ka shumë lloje të deveve: llama, alpaca, guanaco, vicuna, etj. Ata prodhojnë lesh me cilësi të ndryshme. Por leshi më i mirë i të gjithëve, leshi më i butë në tokë, vjen nga vikunat. Vicunas janë një i afërm i vogël, i egër i llamas dhe alpacas. Ato mund të pastrohen vetëm një herë në 5 vjet sepse leshi i tyre rritet ngadalë dhe kurrë nuk merr aq i ashpër sa llama ose alpaca. Nga mesi i viteve 1900, vicuna ishin gati të zhdukura, pasi ishin gjuajtur për leshin e tyre. Por në vitet më të fundit, përpjekjet për ruajtjen, shumimin dhe komercializimin e shëndoshë e kanë ngritur pak popullatën e vikunës. Lyman shpresonte të shihte vicuna nëse do të kishim fat. Ajo që nuk e dinim ishte se do të udhëtonim drejtpërdrejt në ruajtjet e vikunës dy herë në udhëtimin tonë. Hera e parë ishte në Ditën 5.

SHENI VIKUNAS! Gjithashtu, për të qenë të qartë, së shpejti kemi mësuar se shqiptimi i saktë nuk është "vi-së shpejti" por "vi-koon-ya".

Tani, pse vikunat janë kaq emocionuese?

Sepse një xhaketë leshi vicuna mund të kushtojë 21,000 dollarë !!! Ne nuk e kuptuam se ishte mjaft e kushtueshme kur arritëm në Peru. Ne menduam kinda, "hej, a nuk do të ishte mirë të dëbohesh nja dy qindra dollarë dhe të marrësh një gjë të bukur vikuna?" Epo, ne pamë vetëm leshin e vikunës të shitur dy herë… dhe një shall ishte 800 dollarë. Një triko ishte 3.500 dollarë. Tani - shikojeni përsëri atë video dhe kuptoni se ata kriterë të vegjël janë në thelb diamante me këmbë.

Ne vazhduam ngarjen dhe u shpërblyen me pamje mbresëlënëse. Luginat përplasje, pampa në lartësi të mëdha, liqene alpine dhe swampland ... dhe atëherë ne filluam të rritet.

Gjëja e parë që ndodhi ishte që shumë nga kamelidët u zhdukën. Sad.

Atëherë filluam të shohim dëborë ... atëherë, ne, natyrisht, duhej të kishim një luftë dëbore. Elsefarë tjetër do të bënit kur të gjesh një copë dëbore pranë rrugës?

Atëherë vazhduam të ngrihemi dhe filluam të vërejmë, hej, ato male janë mjaft në sy me ne. Cfare po ndodh ketu? Unë mendova se ne thjesht mbathëm skajin e maleve para se të zbresim në luginën e lumit Colca? A nuk është ai plan për sot?

Rezulton, Google nuk bën një punë të mirë duke vizualizuar fitimin në lartësi.

Vazhduam të vazhdonim. Ishte e ftohtë nga kjo pikë, ndoshta e ulët 50, me një fllad të fortë. Ky nuk ishte plani për sot, kemi veshur veshje të lehta.

Atëherë e kuptuam, lopë e shenjtë, ne jemi vërtet lart lart.

Më në fund, ne dolëm në majë të një pampash në lartësi të lartë ose fushë shkëmbore.

Ato male në distancë janë të gjithë 19,000+ këmbë, rreth 20,000.

Sigurisht, ne nuk e realizuam atë kohë, por duke bërë hulumtime në harta të Google në mbikëqyrje, ne ishim ulur goxha në rreth 15.900 metra, ku u mor fotografia e mësipërme. Krejtësisht aksident, ne shpërtheu të dhënat tona të lartësisë personale nga uji. Gjithashtu, për të përsëritur: ilaçet lartësi funksionojnë. Ne me të vërtetë nuk ndiheshim keq pavarësisht dy ditëve të njëpasnjëshme të fitimeve në lartësi prej 7,000 këmbësh.

Nga atje, ne zbritëm në Kanionin Colca. Ne po rrinim në një B&B të vogël në qytetin e Yanque. Shumica e njerëzve, kur vijnë në Canyon Colca, ose qëndrojnë në Chivay në hyrje të luginës, qyteti më i madh, ose thënë ndryshe në Cabanaconde, në skajin më të largët të luginës, ku kanioni është më i thellë dhe më spektakolar.

Ne qëndruam në Yanque, një fshat i vogël pak më tej Chivay. Ne qëndruam atje sepse donim të përdorim AirBnB, sepse vendi ishte i lirë dhe dukej bukur, dhe sepse qyteti dukej i vendosur mirë për aventurë. Qëndrimi në Yanque ishte zgjidhja e duhur. Pritësi ynë Oscar foli anglisht e mrekullueshme, dinte të gjitha tërheqjet lokale dhe na nxori me nxitim drejt rrënojave të Uyo Uyo (një vendbanim i Inca që është rivendosur pjesërisht) pa asnjë ngarkesë. Ai madje arriti të na ndihmojë të shmangim disa tarifa dhe tarifa të fshehura në Uyo Uyo, që ishte e shkëlqyeshme.

Ishte një rritje e mrekullueshme. Colca Canyon është jashtëzakonisht e bukur, dhe rreth Yanque është një komunitet i gjallë bujqësor, ku tarracat mijëravjeçare janë ende duke u përdorur për misër, patate, quinoa dhe të lashtat e tjera. Uyo Uyo është një sit i mrekullueshëm arkeologjik, i mirëmbajtur, me një shteg shumë të bukur në këmbë nëpër të. Disa struktura mbeten në gjendjen e tyre të shkatërruar ndërsa të tjerët janë rikonstruktuar me besnikëri, duke rezultuar në një sit që ndihet sikur mund të kthehej në jetë në çdo moment. Shenjat në gjuhën spanjolle dukeshin gjithashtu historike, informuese, megjithëse të kuptuarit tonë për të, dhe aftësia e Oskarit për të përkthyer fjalorin teknik historik, nuk ishte e mjaftueshme për të pasur një kuptim të përsosur të historisë këtu.

U kthyem nga rritja pasi u errësuam dhe u rrodhëm ... por Oscar na bindi të ndryshojmë në rrobat e banjës, të hipim në makinë dhe të çojmë disa minuta poshtë rrugës për në brigjet e lumit Colca. Atje, ai do të rregullonte që një nga pronarët lokal të pranverës së nxehtë të mbante banjat e hapura për ne kohën e mbylljes. Ne e kaluam mbrëmjen duke u përkulur në avullimin e burimeve të nxehta, duke dëgjuar muzikën e butë të lumit Colca që nxitonte mbi shkëmbinj, duke shikuar qiellin e panjohur të hemisferës jugore që lëkundet ngadalë nga lart, duke u gjallëruar nga rrëzimi i papritur i yjeve të xhirimit. Nuk mund të kishim kërkuar një mbrëmje më të dashur.

Oh, dhe atëherë kuptuam se nuk kishim ide se si ta dilnim makinën tonë nga rruga e ngushtë e lumit, kështu që ne duhej të rrokullisnim gurë nga rruga dhe të zgjeronim rrugën, e cila ishte një mini-aventurë e këndshme për t’i dhënë fund ditës. Dhe sigurisht që ishte rreth 40 gradë nga kjo pikë dhe ne u lagëm të lagur. Asnjëherë një moment i mërzitshëm në Peru.

Këshillë Udhëtimi 23: Shkoni në Canyon Colca, qëndroni në La Casa de Oscar. Kanioni është i bukur, Yanque është i vendosur mirë dhe jashtëzakonisht i këndshëm, dhe Oscar është një host i mirë, udhëzues dhe lehtësues. Dhe kudo që të qëndroni në Colca, provoni ta bëni atë në disa burime të nxehta, veçanërisht gjatë natës me pamje nga qielli nëse mund ta bëni atë të ndodhë. Shtë një nga përvojat më të paharrueshme që kemi pasur në Peru.

Dita 6: Në Inferno

U zgjuam në Ditën e 6 të ngazëllyer për të eksploruar Colca Canyon. Pas një mirësjellje të përzemërt për Oscar, ne hoqëm ngricën e makinës sonë, falënderuam për katër ose pesë batanije të trasha alpaca që kishim në shtratin tonë për të na mbajtur ngrohtë, dhe pastaj morëm rrugën.

Këshillë Udhëtimi 24: Colca Canyon është COLD në dimër (d.m.th. maj-gusht). Keni nevojë për rrobat e ngrohta të gjumit, xhaketat dhe shumë shtresa. Në diell, pasdite, bëhet mjaft e rehatshme, por mbrëmjet janë JO JOKE.

Plani ishte i thjeshtë. Hyp ne makine. Drejtoni perëndim përmes rrugës jugore të Colca Canyon. Ndaloni te Mirador Cruz del Condor dhe shikoni disa Condors Andean (zogj mbresëlënës) të fluturojnë, pastaj drejtohuni drejt Cabanaconde, epiqendrës së shëtitësit / shpinës të Colca Canyon dhe gjeni një shteg për të arritur.

Asgjë nuk shkoi siç ishte planifikuar dhe kjo ishte e përsosur.

Këshillë Udhëtimi 25: Peruja është plot me gjëra të mrekullueshme në shtegun e autobusit, dhe ju do ta pëlqeni vendin më mirë sa më shumë të dilni nga makina, larg turmës dhe të eksploroni gjërat e rastësishme që kaloni.

Për të filluar, rruga nuk ishte ajo që prisnim. Larg rrugës duke qenë e shtruar mirë, rruga ishte afërsisht e shtruar, përgjithësisht e paasfaltuar përgjatë pjesës më të madhe të distancës. Kjo ishte… e papritur.

Pastaj, ne pamë një shenjë të emërtuar "Geyser del Infernillo". Tani, e gjithë kjo zonë është vullkanike, prandaj edhe burimet e nxehta. Por gejzerët? Ne nuk kishim dëgjuar për ndonjë geysers. Lyman ka qenë në Yellowstone, por Ruth kurrë nuk kishte parë një geyser.

Në fillim, Lyman ishte në mëdyshje, sepse ky nuk ishte plani i planifikuar! Por zemërimi i Ruth për të "parë geyser-in e saj të parë!" mbizotëroi, kështu që ne mbyllëm rrugën e poshtër, kaluam nëpër disa përrenj, shtyu disa shkëmbinj nga rruga dhe gjetëm geyser.

Gjë që zhurmon DUHET, ju mund ta dëgjoni atë lart e poshtë luginës. Dhe era e squfurit shkon edhe më tej. Mjegulla që del prej saj i bën anët e kanionit me lagështi, kështu që ato janë të gjelbërta dhe të mbuluara nga myshk, një tipar i pazakontë në Peru përgjithësisht të thatë.

Pjesa më e mirë është se, duke qenë Peru, nuk pati asnjë përpjekje për të na mbajtur në një distancë të sigurt nga geyser. Spërkatjet e vogla me ujë të valë që vazhduam të na merrnin, ishin prova e mjaftueshme për këtë.

Kështu që gejzeri ishte i freskët. Po çfarë tjetër? A thjesht shkojmë në rrugën tonë të planifikuar rregullisht?

Jo. Mali mbi ne u quajt Nevado Hualca Hualca, dhe ai qëndron në 19,767 metra. Rruga nga të cilën ne u ngjitëm ishte rreth 12,000 metra, dhe ne ndoshta kemi ngjitur një tjetër 1000 këmbë ose më shumë në makinë deri në geyser. Kështu që, filluam të ecim lart.

Dhe përfundimisht, u kthyem këtu. Aty poshtë mund të shihni rrugën që kemi hipur lart, dhe madje mund të shihni me zell avullin e geyser. Duke ecur në atë lartësi, duhet mjaft kohë për të bërë ndonjë përparim. Ju duhet të bëni vetëm 10 hapa, pastaj pauzë dhe frymë. Merrni edhe 10 të tjera, pauzë. Kryqëzimi përgjatë buzës së malit për të kursyer energji. Për Ruthin, i cili kurrë nuk do të shëtiste në lartësi, përpjekja e kërkuar për të bërë, thjesht e dini, të ecni lart se ajo kodër e vogël erdhi si një surprizë shumë e madhe. Ndërsa drejtimi i pengesave të makinës ishte një plagë, pengesat në këmbë u bënë miku ynë.

Pra, vazhduam të vazhdojmë.

Vazhduam të vazhdonim për një kohë ... por jo edhe aq gjatë. Përfundimisht, gjetëm një vend të mirë ulur, hëngrëm një drekë pikniku, lexuam pak dhe shijuam pamjen. Ishim të paktën 14,000 këmbë, mbase deri në 15,000. Ende larg nivelit të Samitit të Nevado Hualca Hualca, por ne patëm një kohë të mirë, dhe patjetër u dhamë mushkërive një stërvitje. Për pjesën tjetër të udhëtimit, ne nuk kishim asnjë problem me lartësinë.

Këshillë udhëtimi 26: Merrni një rritje. Peruja është e bukur. Por më e rëndësishmja, një rritje e mirë ditore pasi të keni fjetur në lartësi do t'ju ndihmojë të përshtateni në lartësi, dhe veçanërisht t'ju mësojë sjelljet kryesore për aktivitetin në ajër të hollë: ritëm, madje edhe frymëmarrje, të qëndroni mirë të hidratuar, etj.
Këshillë udhëtimi 27: Paketoni ekranin e diellit dhe vishni atë. Për fat të keq, harruam që është shumë e lehtë të marrësh djegie nga dielli në lartësi për shkak të ajrit të hollë, dhe harruam se sezoni i thatë në Peru do të thotë shumë pak mbulesë re. Si rezultat, në fotot pas kësaj rritje, Lyman ka syze për djegien nga dielli. Edhe pse është i ftohtë, ju prapë do të digjen.

Pas drekës, u drejtuam mbrapa, u kthyem në makinë dhe vazhduam të dilnim drejt Cabanaconde. Pamjet e kanionit u bënë gjithnjë e më mbresëlënëse ndërsa u afruam me Mirador Cruz del Condor. Më në fund, në pamje, arritëm këtu:

Ishte goxha seriozisht e thellë. Në fund të Canyon Colca, klima është e përshtatshme për pemishte, përfshirë për frutat e butë si mollët. Në krye, ku ishim, është një klimë e thatë që përshtatet vërtet për kullotje baritore. Shumë njerëz bëjnë një udhëtim 2-7 ditë në luginë dhe nëpër male (dhe rrënojat e Incës!) Në anën e largët. Shtë një rritje e fortë serioze, me burime të nxehta në katin e luginës ... por ne do të kishim bërë tashmë shëtitjen tonë, duke parë disa pamje të shkëlqyera, kishim një përvojë të mrekullueshme të nxehtë pranverore, kështu që ne ishim plotësisht mirë me pikëpamjet e rrugës.

Nga atje, ne hipëm në Cabanaconde. Ne ishim të gatshëm të bënim përshtypje me këtë qytet të izoluar malor, të famshëm për hapësirat piktoreske dhe statusin e tij si epiqendra shëtitëse dhe turistike e Canyon Colca.

Por siç rezulton, Cabanaconde nuk ishte shumë e bukur, nuk kishte më shumë restorante se Yanque (dhe shumica ishin të mbyllura), dhe në të vërtetë kishte më pak pamje se Yanque gjithashtu. Përreth, thjesht u ndje më pak ... e veçantë, siç e tha Ruth. Ne përfunduam një drekë të shpejtë dhe pastaj u nisëm përsëri në rrugën drejt Yanque. Ne madje nuk bëmë fotografi të Cabanaconde sepse thjesht nuk ishte shumë e denjë për foto. Ishte rreth orës 4 ose 5 të mëngjesit në kohën kur u kthyem dhe, në të vërtetë, ne u rrahëm nga shëtitjet. Kështu që ne vetëm qëndruam, veshëm të gjitha rrobat tona të ngrohta për të mbajtur përsëri të ftohtin, lexuam një libër ndërsa prisnim në darkë, dhe më pas shijuam një vakt të shkëlqyeshëm të biftekit llama të përgatitur nga Oscar, më në fund hidhi herën.

Dita 7: Makina më e gjatë

U zgjuam herët në ditën e 7-të. Kishim një ditë të gjatë përpara. Rreth orës 6 të mëngjesit, Lyman nxori makinën nga "garazhi i parkimit", i paraqitur në të majtë. Siç doli ishte një vend mjaft i sigurt dhe Oskar ishte i shkëlqyeshëm për t'u siguruar që mund të futeshim dhe dilnim sa herë që na duhej, por në fillim ishim nervozë për këtë. Në fund, ajo funksionoi mirë. Para se të largoheshim nga La Casa de Oscar, u siguruam të marrim disa foto të vendit dhe një fotografi me mikpritësin tonë. Oscar ishte një pjesë më e madhe e udhëtimit tonë se shumë nga nikoqirët e tjerë, sepse ne me të vërtetë jetonim vetëm në shtëpinë e tij për disa ditë, hanim ushqim nga kuzhina e tij, etj.

Deri në 7 të mëngjesit, ne ishim në rrugë, u drejtuam në veri për në Kusco.

Ka disa mënyra për të arritur tek Cusco. Për t'i shpjeguar ato, më lejoni t'ju tregoj rrugën që morëm:

Tani, mënyra e zakonshme për të arritur në Cusco nga Yanque është të kthehemi në jug drejt Arequipa, pastaj të kthehemi në lindje në Imata, pastaj në Juliaca, pastaj deri në 3-S në Sicuani, pastaj në Cusco. Pse është kjo rrugë e zakonshme? Simple! Sepse e gjithë rruga është një rrugë kryesore, e shtruar mirë me stacione të rregullta benzine, e dizajnuar për të udhëtuar nga çdo automjet standard. Kjo rrugë është rreth 170 kilometra më e gjatë, por vetëm rreth 1 orë më e gjatë, sipas Google. Duke u shtruar gjatë gjithë rrugës, ju krijoni shumë kohë.

Rruga që morëm është një histori ndryshe. Pasi të jeni jashtë Canyon Colca rreth një orë në veri të Yanque, trotuari ndalet. Kjo është afër vendit në hartë të emërtuar "Distrito de Tuti". Stacionet e vetme të karburantit në rajon janë rreth qytetit Chivay, afër Yanque.

Kjo video na tregon për të arritur në fundin e trotuarit:

Gjithashtu, mund të na dëgjoni duke kënduar një këngë në kamp. Ndonjëherë, kur vozitni për ditë të tëra në fund, ju këndoni këngë për të kaluar kohën.

Këshillë Udhëtimi 28: Keni tepricë në metodat e navigimit. Shërbimi i celularit ishte shumë i dobët në këtë ditë, dhe ne nuk do të kishim asnjë wifi në La Casa de Oscar për të shkarkuar hartat. Imazhet satelitore të Google ishin disa vjet të vjetra. Google Streetview ishte i paplotë në disa pjesë të itinerarit dhe qartësisht i vjetëruar në raste të tjera. Lyman kishte printuar hartat, imazhet satelitore, imazhet e rrugëve dhe kishte shkruar përshkrime të kryqëzimeve kryesore në lidhje me monumentet kryesore të identifikimit vizual. Ju duhet të bëni të njëjtën gjë, ose përndryshe do të humbni. Edhe me përgatitjen tonë, ne akoma duhej të përdorim njerëz të rastësishëm për udhëzime në shumë raste, veçanërisht në rrugën tonë për të dalë nga Chivay.

Pasi kaluam urën në Sibayo, në video, trotuari mbaroi dhe ndoqëm kokat e lumit Colca lart në luginë, treguar në të majtë. Pastaj kaluam disa ura, shijuam një pamje të Shkëmbinjëve të çoroditur të Callalli (të cilat ne marrëzisht nuk i morëm në foto), diskutuam që Departamenti i Shtetit i SH.B.A.-së shënon se kjo rrugë ka njohur çështje me banditët e autostradës gjatë natës, dhe së shpejti u gjetën tonat edhe një herë bëjnë gjënë dalluese të Perusë: ndërprerje të pjerrëta, anës malore!

Switchbacks. Po ashtu, llamba! Aq shumë llamba!

Ne menduam se këto kthyese ishin goxha intensive. Por sinqerisht, këto pengesa nuk ishin aq të këqija në mbikëqyrje. Lyman po udhëtonte për këtë ditë, një nga ditët e vetme të ngarjes së Lyman-it, kryesisht sepse ai sëmuret me lehtësi nga makina, dhe ne menduam se kjo do të ishte dita me shumë ndërprerje. Kemi gabuar. Oh, mos bëj gabim, ne kemi pasur disa pengesa ... por nuk ishte asgjë në krahasim me atë që do të hasnim më vonë.

Pika është, në atë kohë, ne menduam se këto kthyese ishin goxha intensive.

Kemi hipur mbi disa male tjetër. Ju e dini, vetëm duke vozitur rastësisht mbi një kreshtë 15.800 këmbësh. Kishte dëborë. Ne nuk bëmë fotografi sepse ishim mësuar me atë kohë, dhe sepse Ruth ra në gjumë në makinë dhe Lyman e kuptoi, hej, shans i shkëlqyeshëm për të bërë ca kohë të mirë!

Gjithashtu, në këtë pikë, kjo rrugë ishte e pisët dhe zhavorri. Ne po arrinim maksimumin rreth 40 milje në orë. Por në përgjithësi, është mirë; ne e kuptuam se mund të trajtonim njëqind milje rrugë pa tokë dhe zhavorr.

Por pastaj erdhëm te Fork In The Road, AKA, Itinerari Misterioz i Misterit dhe Kaosit.

Vini re atë udhëkryq në fund. Rruga ku ishim ishte rruga e majtë, drejtohej drejt veriut. Nëse vazhdoni të vazhdoni atë rrugë, ju kaloni në minierën Xstrata Tintaya dhe më pas arrini në Espinar, një qytet i madh. Nëse kapërceni atë rrugë të vogël në rrugë, duhet të humbisni plotësisht Espinarin. Ju duhet të vazhdoni në veri. Google Streetview më tregoi paraprakisht se rruga e djathtë ishte pak më e thyer, por ndoshta edhe më skenike. Ne nuk kishim vendosur paraprakisht se cilën rrugë do të merrnim, dhe ne do të vendosnim bazuar në atë se si koha jonë dukej gjatë rrugës.

Epo, kur arritëm në pikën e kryqëzimit, ishte një rrëmujë me moçal dhe baltë në rrugë. Ne e kuptuam, oh mirë, nuk ia vlen. Ne mund të shtynim disa shkëmbinj nga rruga, por baltë? Ne mund të mbërthehemi, dhe kjo do të jetë BAD.

Përveç atëherë, Lyman bredhi mbi kurriz dhe pa një tokë mistike, magjike. Ai pa që rruga në anën tjetër ishte PAVARUR! Google Streetview nuk ishte i vjetëruar! Rruga e djathtë në hartën e mësipërme nuk ishte një rrugë e keqe, jo, ishte e shtruar! Ne mund të bënim kohë të mrekullueshme nëse thjesht do të arrinim atje!

Kështu që ne bëmë gjënë e nevojshme: ndërruam shoferët. Ruth mori timonin ndërsa Lyman e udhëzoi atë nëpër pjesët me moçal të rrugës dhe tundi të gjitha shkëmbinjtë nga rruga. Rezultati përfundimtar: arritëm në rrugën e asfaltuar !!!

Para se të kaloni në rrugën e shtruar rishtas.Ruth mbizotëron rrugën, pastaj i emocionuar për të gjetur trotuarin.E drejta: nga kemi ardhur. Majtas: trotuari.

Mirë, kështu. Të gjithë mund të pajtohemi për disa fakte. Së pari, rruga e majtë në hartën e mësipërme shkon në Espinar. Së dyti, rruga e djathtë në hartën e mësipërme nuk ka. Së treti, që kaluam vendosmërisht nga rruga e majtë në atë të rrugës së djathtë.

Kjo është ajo ku bëhet misterioze. Rreth një milje ose dy poshtë rrugës së shtruar ... trotuari u ndal, dhe u bë një rrugë e bukur e mbushur me Dirt. Pastaj pamë kamionë. Sooooo kamionë shumë. Si, gazillions e kamionëve. Kjo ishte stresuese, sepse ato ishin të mëdha, lëviznin shpejt, dhe qartë jo gjithnjë të lumtur që na kishin në rrugë. Pastaj filluam të hasim në gunga shpejtësie.

Por jo përplasje me shpejtësi normale. Përplasje të shpejtësisë me gjysmë kamionë. Për shkak të terrorit të pastër të takimit të këtyre gjërave, ne nuk bëmë fotografi. Por ne zbritëm poshtë në çdo përplasje të shpejtë. Në njërën gungë, rrotat tona të përparme nuk preknin tokën para se të zbrisnim jashtë, kështu që na duhej të ligështoheshim përpara dhe ta linim makinën të hidhej poshtë në anën tjetër të gungës. E gjithë kjo për të thënë, kjo ishte një lloj rrugë vetëm kamionësh, dhe shkëmbinjtë që bllokonin rrugën hyrëse që ne përdorëm ishin ndoshta atje me qëllim.

Por ne nuk u shkëputëm. Përfundimisht, arritëm në një ndërtim dhe punëtori që na ndaloi atje, në mes të anglishtes së tij të thyer, tregoi diçka të dyshimtë për ne. Ai tha që ishim në rrugën për në Espinar. E cila është e çuditshme, sepse sapo kishim dalë nga rruga për në Espinar.

Një orë më vonë, ne po udhëtonim nëpër minierën Xstrata Tintaya (asnjë fotografi e marrë sepse Lyman ishte duke u çmendur për konfuzionin navigacion dhe nuk ishte në një humor të qeshur për fotografi). Menjëherë pas kësaj, arritëm në Yauri Stoneforest. Ky është një formacion i lezetshëm shkëmbi, kështu që Lyman i ftohtë ishte i bindur të linte mënjanë konfuzionin e tij në lidhje me atë rrugë që ishim për të bërë një foto. Mbi të gjitha është një pyll me gur.

Por kjo ishte zhgënjyese, sepse Lyman e dinte nga hulumtimi i tij në hartë se pylli i gurëve ishte me të vërtetë në rrugën për në Espinar.

Le të jemi të qartë këtu. Rishikimi i imazheve satelitore në pasqyrim, rruga jonë ishte e pamundur. Ne ishim në rrugën për në Espinar, përveç se përfundimisht kryqëzuam në rrugën që drejtohej më drejtpërdrejt në veri, larg Espinar. Ne nuk kemi bërë asnjë kthim mbrapa; në të vërtetë nuk ka kthim mbrapa sipas pamjeve satelitore. E gjithë kjo për të thënë: ose Anastasios ka aftësi të teleportimit, ose përndryshe hartat e Google dhe imazhet satelitore të Google dhe Google streetview janë tepër të gabuara.

Këshillë udhëtimi 29: Pavarësisht se sa përgatitje bëni, do të humbni dhe hutoni. Ndrequni, shijoni udhëtimin, keni plane emergjente, ndërtoni me kohë për rivarrim dhe vazhdoni. Rrugët e Perusë nuk do të bashkëpunojnë me planet tuaja. Përdoret për të.

Në Espinar, çdo rrugë që duhej të merrnim ishte e mbyllur për ndërtim. Yay. Ishim tepër mirënjohës që kishim një plan ndërkombëtar të të dhënave (keni nevojë për një plan ndërkombëtar të të dhënave), pasi ne ishim në gjendje të rimarrnim rreth Espinar. Nëse nuk do të kishim harta të disponueshme në telefonin tonë këtu, do të na duhej të pyesnim vendasit për udhëzime në spanjisht, të cilat do të ishin të ndërlikuara. Dita e 7 spanjishtja jonë po përmirësohej me shpejtësi, por gjithsesi do të kishte qenë një sfidë.

Më në fund duke e bërë atë përmes Espinar pasi ngarëm disa herë rrugën e gabuar nëpër rrugët njëkahëshe, ne e bëmë në veri drejt qytetit të Langui. Disa milje në veri të Espinarit, rruga u shtrua dhe qëndroi e shtruar për pjesën tjetër të ditës. Kjo ishte bukur, pasi tashmë ishte ora 2 pasdite, dhe na duhej të bënim kohë nga vonesa të ndryshme përgjatë rrugës.

Kishim një makinë mjaft të këndshme në veri drejt Langui dhe, më në fund, morëm një pamje të liqenit atje. Langui është një liqen i famshëm, pasi është me lartësi të madhe, përgjithësisht mjaft i qetë, dhe, ja, këtu, më lejoni t'ju tregoj vetëm.

Malet reflektojnë në ujë në një shkallë mjaft të madhe. Ishte bukur të kesh disa pamje të reja për tu parë. E vërteta të thuhet, deri në këtë pikë, ishim pak të lodhur nga pampat boshe dhe malet kafe dhe të verdhë të sierrës.

Fatmirësisht, së shpejti do të bëheshim me atë territor. Pas Languit, ne zbritëm përmes një kanioni të ngushtë në luginën e lumit Urubamba, në pjesën e sipërme të Luginës së Shenjtë të Incave. Ne filluam të shohim përsëri pemë, me të vërtetë pyje të tëra dhe kodra të gjelbërta. Ajri u trash (ne ishim në rreth 13,000-16,000 këmbë gjatë gjithë rrugës nga Sibayo në Langui), dhe madje morëm edhe pak lagështi!

Tani, për fat të keq, ne nuk kishim ngrënë tërë ditën dhe thjesht kishim disa rostiçeri në makinë. Mungesa e qyteteve të vërteta përgjatë rrugës, si dhe Espinar si një morale zhgënjyese e problemeve të rrugës, do të thoshte që ne thjesht nuk hanim. Kështu që, në luginën Urubamba, më në fund gjetëm një vend ku Ruth mund të pengonte pronarët që të na hapnin dhe të na shisnin ndonjë ushqim, dhe kështu kemi blerë disa snack, përfshirë disa MiniKraps! Jo aspak të mërzitur, ata ishin knockoff mirë Ritz! Duke pasur një qëndrim të vogël, ne ishim energjikë dhe të gatshëm të vazhdonim. Por edhe në këtë foto, ju mund të shihni hijet që fillojnë të rriten më gjatë. Dita po mbaronte.

Këshillë udhëtimi 30: Disa pjesë të Perusë e bëjnë të vështirë gjetjen e ushqimit përgjatë rrugës. Nëse po ngisni një shtrirje të gjatë të izoluar, mblidhni snacks dhe ujë para se të dilni në rrugë.

Për shkak se po vinte errësirë, na u desh të anashkalojmë disa site interesante të Incës që mund të kishim shijuar. Por më në fund, ashtu si perëndonte dielli, arritëm në destinacionin tonë: Cusco!

Cusco është epiqendra kulturore e Andeve peruan, dhe ishte kryeqyteti i perandorisë antike Inca të quajtur Tahuantinsuyu, Toka e Katër lagjeve. Qyteti është plot me rrënoja Inca, katedrale të epokës koloniale, ushqime interesante dhe pazar, dhe, natyrisht, një përzgjedhje të gjerë të AirBnBs. AirBnB ynë ishte një apartament me të vërtetë apartament me apartament nën çati pak jashtë qendrës historike, me hapësira gjithëpërfshirëse të të gjithë qendrës historike të qytetit. Dhe, si një bonus, kishte ujë të nxehtë!

Edhe pse kishte kaluar një ditë e gjatë, menjëherë u nisëm për në qytet, së pari për të gjetur parkimin, pastaj për të gjetur darkën. Edhe me udhëzimin e recepsionistit në ndërtesën tonë, gjetja e parkimit ishte një sfidë. Por ne përfunduam gjetjen e një lokali të sigurt, të menaxhuar mirë, të vendosur pikërisht në kthesën në Rrugën Tullumayo në rrethin historik. Ne ishim faturuar rreth 30 thembra në ditë, por ata ishin goxha bujarë në përcaktimin e "ditëve", kështu që ne përfunduam duke paguar 60 thembra që kur arritëm vonë në ditën 1, u nisëm herët në ditën e 3.

Pastaj u nisëm për një mbrëmje për të bredhur në rrethin historik, për të eksploruar tregjet e natës dhe për të gjuajtur një restorant të shijshëm. Ne u njohëm me sukses në të gjitha llogaritë, pastaj u kthyem në hotelin tonë për një gjumë të fituar me vështirësi.

Këshillë udhëtimi 31: Jo vetëm që shumë stacione karburanti në zonat rurale nuk marrin kartela, por ato nuk shesin të gjitha klasat e benzinës. Ne gjetëm vetëm gaz të lartë oktani në një pikë karburanti midis Chivay dhe Cusco, në Espinar, dhe ata nuk morën kartelë dhe ne ishim të ulët në para. Për fat të mirë, rreth Cusco, kishte shumë stacione që kishin një larmi të notave të benzinës, dhe që merrnin karta.

Dita 8: Fëmijët e Diellit

Dita e 8-të kishte një plan shumë të thjeshtë: bëje gjithçka në Cusco. Rezulton, ky plan ishte jashtëzakonisht ambicioz, sepse Cusco është ngulitur në histori, kulturë dhe bukuri. Ne mund të kishim kaluar tërë ditën vetëm duke u endur nëpër qytet, duke shijuar pamjet, duke mos bërë asgjë tjetër.

Por, ndërsa mund ta kishim bërë këtë, nuk e bëmë. Jo. Ne bëmë aktivitete.

Ne u nisëm në Centro de Textiles Tradicionales del Cusco. Po, është e drejtë, ndalesa jonë e parë nuk ishte për tempullin e lashtë të Incës së diellit, ose kështjellën mbresëlënëse të Sacsayhuaman, ose katedralet përreth Plaza de Armas ... ishte në një muze tekstili. Pa shpërblim për guessing idenë e kujt ishte!

Ne kemi pasur disa qëllime këtu, por ato në thelb të gjitha lidhen me një problem thelbësor: ne donim të blinim disa tekstile origjinale alpaca, por nuk dinim shumë për leshi. Centro partnerët drejtpërdrejtë me gërshetuesit në komunitetet përreth për të ruajtur (dhe forcuar) modelet dhe teknikat tradicionale për rrotullimin dhe gërshetimin e leshit, dhe burime skrupuloze dhe etiketime të produkteve të saj. Ata shesin leshi më të lartë të linjës së cilësisë, nëse doni mallra të bëra me dorë, dhe kështu produktet e tyre përfaqësojnë maksimumin absolut në cilësi dhe karakteristikat e fibrave që mund të arrihen duke përdorur teknika origjinale, të bëra me dorë. Dhe për shkak se ata etiketojnë produktet e tyre bazuar në përmbajtjen e fibrave, ngjyrosjet dhe teknikën e përdorur, dhe kanë një muze që përshkruan teknikat dhe tendencat aktuale, është në thelb një laborator për t'ju mësuar se si të dalloni mashtrimet.

Këshillë Trip 32: Nëse çmimi është i ulët dhe ndjehet i butë i butë, atëherë nuk është llama, dhe nuk është alpaca, dhe definitivisht nuk është vikuna: ju jeni duke u shitur një produkt me etiketa mashtruese. Shumë produkte “todos alpaca” janë në fakt 10% ose më pak lesh, dhe përkundrazi janë kryesisht pambuku, apo edhe fibra sintetike. Në raste të tjera, leshi i deles do të shitet si alpaca ose llama. Po kështu, produktet e bëra nga fabrika do të jenë më të lira se ato të bëra me dorë. Nëse dëshironi të bëra me dorë, dhe ne përfunduam blerjen e vetëm një artikulli të bërë me dorë dhe disa fabrikave të bëra, atëherë do të paguani, do të jenë ngjyrat disi më të heshtura, dhe nuk do të jenë të përsosura - madje dhe fije e përsosur me një strukturë të butë të butë.

Duke parë se çfarë ishte e mundur në Centro, ne vazhduam të shikonim për shitësit që mund të mos ishin aq të shtrenjtë. Opsioni më i mirë që gjetëm ishte te shitësit në tregun artizanal në Plaza de Armas, menjëherë ngjitur me katedralen. Produktet e tyre dukeshin mjaft origjinale, dhe çmimet e tyre ishin më konkurruese sesa në Centro, e cila komandon një shënim të madh falë vendndodhjes së tij të drejtë nga Qoricancha, reputacionit të saj të markës dhe standardeve të tij jashtëzakonisht të rrepta të cilësisë. Sidoqoftë, vini re: ne në fakt nuk kemi blerë tekstile tona alpaca me cilësi të lartë në Cusco. Më shumë detaje mbi këtë pasi të largohemi nga Cusco!

Duke folur për Qoricancha, ja ku shkuam tjetër!

Incat ishin politeiste, adhuronin shumë perëndi. Ata ndërtuan tempuj perëndive të të gjithë popujve të tyre të pushtuar dhe identifikuan shumë objekte dhe forma tokësore si huaca, ose të shenjta, që kishin apus ose shpirtra. Por ndërsa ka një debat mbi çështjen se si funksionoi panteoni fetar Inca, ata e mbajtën me nderim të veçantë perëndinë e diellit, Inti. Qoricancha ishte një tempull kushtuar kryesisht Inti.

Pra, le të flasim arkitekturën. Fotografia në të majtë tregon pjesë të disa stileve dhe periudhave arkitekturore. Ato gurë të zi janë muret origjinale të fondacionit Inca të Qoricancha. Ata kanë mbijetuar nga tërmetet e shumta dhe 600 vjet përdorimi, ripërdorimi dhe ndërtimi. Gjëja e mahnitshme është se ata janë gur i thatë: nuk është përdorur asnjë llaç. Ata janë thjesht shumë të prerë. Në Qoricancha origjinale në lartësinë e saj, shtresa e sipërme e murit ishte e mbuluar në një shtresë të lartë 6-inç, 18 inç të gjerë të tullave të arta të lëmuara. Le ta përsërisim atë. Një shtresë e tullave të arta. Vetëm cuz, po e di, me çfarë tjetër do të vinit nga muret e tempullit të diellit?

Muret më të ashpra poshtë atyre mureve prej guri të zi janë një përzierje e ndërtimeve riprodhuese Inca, Spanjolle, dhe moderne, por të gjitha pak a shumë më pak përgjatë planit Inca. Duke qenë mure themelore dhe tarraca të thjeshta, ato janë prej gurësh të prerë më të ashpër.

Më në fund, ndërtesa në majë është një manastir i ndërtuar nga Spanja, i ndërtuar mbi rrënojat e kompleksit aktual të tempullit. Spanjollët ndërtuan kisha mbi çdo vend fetar të Inca si një mënyrë për të vendosur mbizotërimin e tyre kulturor dhe duke shtypur kontrollin politik të Incës. Reforma fetare ishte thelbësore për kontrollin politik sepse mbizotërimi i Incës ishte i rrënjosur fetarisht: pasi të pushtonin ose aneksonin një popull, ata do të merrnin paraardhësit e tyre të mumifikuar, idhujt fetarë, çfarëdo qoftë ata njerëz që konsideroheshin si huaca, t'i zhvendosnin në Cusco, të ndërtonin një tempull, dhe atëherë me mirësjellje mbajeni atë zot, idhull ose paraardhës. Që Spanjollët të shkatërrojnë çdo vend fetar të Inca dhe t'i zëvendësojnë ato me kisha, në mënyrë efektive fshiu të gjithë aparatin fizik të adhurimit për fetë vendase të Andeve qendrore. Ai gjithashtu i lejon njerëzit të vazhdojnë të adhurojnë në të njëjtat vende, dhe përfundimisht të futen në formën sinkretike të Krishterimit që tani mbizotëron në Ande, një shembull i së cilës do ta shihni në një ditë tjetër.

Sidoqoftë, për gjithçka që arkitektura e Inca është mbresëlënëse, nuk është e përsosur. “Shenjta e shenjtërve” e Incës, për të thënë kështu, ishte një manar i kafshëve, bimëve dhe figurave njerëzore të dala nga ari, me madhësi jete, me në qendër rreth një imazhi të diskut diellor. Ajo imazh u vendos në kamare në të majtë. Nifty. Por këtu është çështja: ajo kamare është në kthesën në mur të treguar në foton e parë të Qoricancha. Pra, kjo shenjtërore është e vendosur pikërisht në atë pikë ku lindi muri i thatë. Kjo është një çështje në një rajon me tërmete që vendosin stres në strukturat. Gjithë ai stres kalon përgjatë mureve, dhe hidhet mbi strukturat në qoshe.

Në të majtë, një mur i epokës koloniale. Në të djathtë, një mur anësor i Qoricancha. Cila të duket më mirë për ty? Ne e morëm këtë foto më vonë gjatë natës, pra errësira.

Pra, përgjatë gjithë strukturës origjinale Qoricancha, e vetmja pjesë që tregon veshin dhe lotin serioz nga koha dhe tërmetet është ... shenjtorët e shenjtë. Sepse Incat nuk ishin magjike dhe nuk e kuptonin plotësisht se si do të kalohej stresi i një tërmeti përgjatë strukturës së tyre të thatë. Sikur ta kishin kuptuar këtë, ata mund të kishin zgjedhur një vend tjetër për qendrën e adhurimit dhe nderimit.

Pas Qoricancha, u nisëm për në faqen tjetër të madhe të Incës: Sacsayhuaman!

Disa njerëz wimp jashtë dhe të marrë një taksi pjesën më të madhe të rrugës deri. Ne ecëm nga Plaza de Armas, lart, lart dhe lart. Dhe pastaj edhe disa të tjera. Nuk ka asnjë pengesë këtë herë, thjesht drejt kodrave mbi Cusco, te kalaja e Inca.

Unë them fortesë, por në të vërtetë ka një debat të madh për atë që ishte Sacsayhuaman, dhe çfarë do të ishte kur të përfundonte. Ne nuk e dimë se cili ishte vizioni përfundimtar, sepse ishte ende në ndërtim e sipër kur pushtuesit kapën Kuskon, dhe besohet se "projektet" ishin në formën e një modeli rërë diku që ndoshta u shkatërrua gjatë përpjekjes së Inca për të pajtuar Cusco . Ishte një kala? Nje pallat? Një kompleks tempulli? Një qytet i ri tërësisht? Të gjitha sa më sipër? A do të kishte një kala të dytë, po aq imponuese? Nga vinin shkëmbinjtë madje?

Kështu që, nga e majta: ne shkelëm rastësisht rregullat dhe ecëm në rrugën aktuale të Perandorisë Inca për në Sacsayhuaman. Kjo është një jo-jo. Ky është një sit arkeologjik 600-vjeçar që ne njëshe si, "Oh hej, kjo duhet të jetë rruga e duhur!" Sidoqoftë, ishte jashtëzakonisht mbresëlënëse duke parë përzierjen e shtigjeve të muraturave të vendosura përkundrejt rrugës së gdhendur drejt e në mal. Incat ishin seriozisht të zgjuar.

Kur arritëm në majë, ndiheshim të zhgënjyer që askush nuk shiste bluza “Unë bëra Sacsayhuaman” me, si, siluetë e një gruaje në të. Merre punen? Sacsayhuaman tingëllon si "Grua sexy"? Po, askush nuk e përfiton këtë tani. Kështu që të dy kemi bërë pozat tona më të mira seksi.

Pastaj, natyrisht, Lyman bëri një fotografi të detyrueshme duke treguar madhësinë e… mureve të Inca. "Ishte kaq e madhe, betohem!"

Sacsayhuaman ishte mbresëlënës. Kështjella në vetvete është jashtëzakonisht e ndërlikuar, madje si labirint, me rrugëkalime të shumta, ndërtesa, shtresa dhe porta. Mendimi për të sulmuar këtë gjë është frikësimi i plotë ... nëse nuk keni teknologji evropiane. Dhe ky është hile, apo jo? Incat po ndërtonin fortesa për një mjedis ku edhe harkimi ishte mjaft i rrallë në fushën e betejës; armët e hedhura dhe përleshjet ishin më të zakonshmet, dhe forca të blinduara ishin të lehta për joekzistente. E gjithë kështjella është e strukturuar rreth një mbrojtjeje tërheqëse-në thellësi: për të hyrë brenda, ju duhet të kaloni në rrugën tuaj përmes shtresës në shtresë të mbrojtjeve që ju ekspozojnë nga raketat nga lart, dhe t'ju detyrojnë të shtyni nëpër chokepoints që mund të bllokohen .

Supozimi këtu, natyrisht, është se Inca mund të varet derisa të mbërrijë një ushtri ndihme dhe se armiku i tyre nuk do të ishte në gjendje të bëjë një përparim jashtëzakonisht të shpejtë, dhe se armiku i tyre do të ishte në të vërtetë i prekshëm nga armët e tyre raketore. Por, kur shtytja erdhi për tu tundur dhe ushtria Inca mbrojti Sacsayhuaman, nuk vinte ndonjë ushtri lehtësuese që vinte, armiku i tyre kishte kalorësi dhe kështu ishte në gjendje të përparonte shumë më shpejt sesa mbrojtësit ishin gati, dhe ata kishin armatim çeliku që i bënte të gjitha, por të padhunueshëm te armët Inca.

Në fund, mbrojtësit e Incës të Sacsayhuaman u tërhoqën përsëri në dy kullat e kështjellës, dhe komandanti i fundit, duke u dëshpëruar pasi mbrojtja e fundit hoqi rrugën, e hodhi veten nga maja.

Këshillë Udhëtimi 33: Lexoni paraprakisht mbi historinë, ose përndryshe punësoni udhëzues kudo. Peru është vizualisht mbresëlënës, por pa historinë, do të shkoni në shtëpi të zhgënjyer. Ju duhet t'i dini historitë në mënyrë që kur të arrini vendin, të keni diçka për të menduar.
Këshillë Udhëtimi 34: Ne lexojmë një roman historik të trillimeve të quajtur thjesht "Inca" nga Geoff Micks që bën një punë fantastike duke sjellë perandorinë e vonë Inca në jetë me ngjyra dhe detaje të gjalla. Nëse librat e historisë nuk janë gjëja juaj, atëherë leximi i këtij libri do të gjallërojë përvojën tuaj të Perusë. Paralajmërim, libri është padyshim PG-13 ose vlerësuar me R.
Këshillë Udhëtimi 35: Lejoni veten të mrekullohen me muraturën e thatë të Inca. Ne nuk kemi treguar një pamje të afërt këtu, por, si çdo turist, kemi marrë një gazilion fotografi që janë në thelb vetëm të çara në shkëmb, ku bashkohen dy gurë të gdhendur. Inca, ose më saktë punëtorët e tyre të hartuar nga Bolivia, ishin gurë mashtrues dhe arkitektë të mrekullueshëm.
Këshillë udhëtimi 36: Kalimi ditor në Sacsayhuaman është 70 thembra, në para të gatshme. Ne nuk e kemi blerë Boleto Touristico 10-ditore. Në vështirësi, blerja e Boleto do të kushtonte më shumë para sesa faqet që vizituam, por ne abstenuam të vizitonim disa site përgjatë rrugës për shkak të mosplotësimit të Boleto-s, dhe të mos dëshironim të paguajmë. Kështu që, nëse dëshironi të keni akses të pandërprerë në faqet dhe vendimmarrje më pak të kufizuara për paratë, kalimi prej 10 ditësh me siguri ia vlen.

Pas Sacsayhuaman, dielli po perëndonte. U nisëm për në majë të kodrës dhe gjatë rrugës u takuam me një çift të bukur kilian, me të cilin biseduam për gjysmë ore shëtitjen në Kusco. Ne do t'i shikonim ata përsëri, siç ndodhi.

Atëherë u endëm pak më shumë, duke shijuar Kuskon historike, hëngrëm darkën dhe goditëm thesin. Do të ecnim gjithë ditën dhe do të ishim gati për shtrat!

Dita 9: Dita që kemi blerë gjëra

Tashmë do të kishim bërë disa blerje të vogla në Canyon Colca, por pa ndonjë blerje serioze. Por në ditën e 9, do të fillonim të blenim suvenire me seriozitet.

Fjetëm në ditën 9, duke shijuar vendin tonë të shtresës së sipërme, por më në fund u ngritëm dhe lëvizëm. Deri në 10 të mëngjesit, ne ishim përsëri në rrugë. Plani fillestar ishte për të përzënë në Pisac dhe për të eksploruar luginën Urubamba. Por një natë më parë, në Ditën e 8, lexova disa përmbledhje që thanë, në të vërtetë Pisac ka marrë me të vërtetë të mbingarkuar dhe të çmendur, dhe Chinchero është aty ku ju shkoni për një përvojë shumë më të mirë të tregut. Kështu që, ne ndërpreu orarin tonë dhe në Ditën e 9-të bëmë disa aktivitete që kishim planifikuar fillimisht për ditën 11.

Nxitja nga Cusco ishte goxha aventureske. Navigatori ynë mund të ketë luftuar vetëm pak për të gjetur një rrugë të mirë, ndërsa shoferi ynë ndoshta rastësisht ka drejtuar një dritë të kuqe në një kryqëzim konfuz. Rezultati është që një oficer policie na tërhoqi dhe na hoqi informacionin për një biletë.

Por më pas ai filloi të na tregonte se, për të paguar, ne duhej të vizitonim dy zyra të ndryshme qeveritare, të plotësonim disa forma të ndryshme dhe, natyrisht, nuk fliste anglisht. Ai filloi të shpjegojë atë që dukej si një proces komercial labirint për të adresuar biletën, por pastaj, në fund, ai na tregoi një preferencë për * ahem * një zgjidhje më pak zyrtare. Duke mos parë opsione të tjera (dhe jo shumë të kuptueshme në momentin që ne në të vërtetë nuk po paguanim një biletë, pasi ai shkruajti një biletë), ne u pajtuam.

Kjo ishte e çmendur. Shikoni, po të kishim qenë në gjendje të kuptonim se si të paguajmë në mënyrë të ligjshme një biletë në kohën e duhur, do të kishim paguar, pavarësisht nga çmimi. Por, nga si u përshkrua për ne, dukej sikur sistemi ishte dizajnuar të ishte aq kompleks sa ryshfeti është i domosdoshëm për ta mbajtur atë në punë, ose oficeri na gënjeu. Në fund të fundit, "tarifa" ishte 50 thembra, dhe ne vazhduam, duke u ankuar me shfaqjen e korrupsionit të ashpër, por gjithashtu papritmas shumë më të vetëdijshëm se korrupsioni ishte ndoshta një sistem administrativ më efektiv sesa ligjet aktuale, nëse ato do të ishin duke u përshkruar me saktësi për ne.

Shënim: Për secilin, mendja e të cilit po ecën përpara ligjit të anti-ryshfetit në SHBA dhe punën e Lyman si një punonjës Federale, ne do të argumentonim që përshkrimi i duhur i asaj që ndodhi nuk është "paguajëm ryshfet", por përkundrazi "ne u nxorëm", si oficeri në fjalë na tërhoqi për një vepër të dyshimtë, atëherë na kërcënoi me citime të shumta që do të kishin ndikuar në mënyrë të dëmtuar në tërë udhëtimin tonë. Në asnjë moment nuk kërkuam një mundësi për të shmangur biletat, dhe, nëse do të na ishte ofruar një citim zyrtar që do të paguhej, do ta kishim paguar me fat. Në vend të kësaj, oficeri u përkul afër makinës, mbërtheu dorën nëpër dritare dhe bëri gjeste për para. Ishte kaq e paqartë.

Më në fund, ne u larguam nga Cusco, dhe shijuam disa vizita serioze skenike gjatë rrugës për në Chinchero. Mjerisht, dita ishte pak e rrezikshme, kështu që fotografitë nuk rezultuan shumë mirë, por ajo në të majtë jep një sens të përgjithshëm të pikëpamjeve. Ishte bukur duke parë majat madhështore, të mbuluar me dëborë të Andeve, përreth nesh në distancë. Dhe përfundimisht, arritëm në Kinchero.

Këshillë Udhëtimi 37: Tregu i Chinchero është jashtëzakonisht miqësor, i arritshëm dhe jo frikësues. Ne nuk kemi vozitur nëpër Pisac në një kohë të tregut, kështu që ne nuk mund të themi me siguri Chinchero ishte më mirë, por gjithçka që kemi dëgjuar sugjeron se Pisac bëhet goxha e çmendur. Tregu i Chinchero kishte të paktën 1 ose 2 autobusë të mëdhenj turistë që e vizituan atë, dhe është i përfshirë brenda një zone të organizuar të tregut. Parkimi ishte FALAS, dhe madje kishte një banjë * të pastër * në dispozicion në një dyqan, afër hyrjes së tregut. Për të arritur në treg, thjesht fikni rrugën kryesore përmes Chinchero kur të arrini atë që duket qartë rruga kryesore në qytet, dhe pastaj, pasi të keni shkuar disa blloqe, do të shihni një rrugë që shkon drejt greminës për në qytetin tuaj. majtas, me dy parkingje, pastaj zona e tregut. Nuk është e vështirë të gjesh. Ne shkuam të Dielën, një ditë në treg, kështu që nuk mund të flasim se si është në ditë të jashtme.

Ne bëmë armiq në tregun e Chinchero. Ne shikonim fjalë për fjalë çdo stendë të vetme, duke trajtuar sende, duke kërkuar çmime, duke debatuar ngjyra, dhe përgjithësisht duke vendosur një shfaqje të mirë për shitësit, duke i mbajtur ato në gishtërinjtë e tyre. E vërteta është, ne e dinim saktësisht se çfarë donim të vinim në Kinchero. Ne dëshiruam që (1) një batanije të plotësonte shtratin tonë me qymyr-gri dhe thekse të tij të mustardës, (2) një tryezë të punuar me dorë alpaca-leshi që përmban tifozë dhe / ose të kuq të shquar, (3) shalle të kuqe dhe blu, peshqirë, etj. ose vrapues tavolinë që të përputhen / plotësojnë vrapuesin e lartpërmendur të tryezës, dhe (4) një kapelë për një fëmijë të vogël.

Dijeni se çfarë dëshironi përpara se të hyni në treg. Njihni buxhetin tuaj. Dijeni se cilat artikuj që dëshironi kushtojnë në Cusco. Jini të gatshëm të kërkoni një çmim më të mirë. Varrosni ndjenjat tuaja thellësisht poshtë, Blerësi. Ata ju japin kredi, por ato mund të bëhen për t'i shërbyer Shitësit.

Në fund, morëm atë që donim, dhe për mënyrën nën çmimet e kërkuara. Këtu janë rezultatet:

Po ashtu, a nuk janë ato jastëk të adhurueshme? Ata nuk janë nga Peru, padyshim.

Sidoqoftë, pasi të kishim pretenduar fitore në treg dhe të përdorim aftësitë tona për vlerësimin e tekstilit dhe negociimin e çmimeve në mënyrë të efektshme, kemi blerë vaktin më të lirë absolut që kishim në Peru. 2.5 thembra për atë pllakë grumbullimi të ... edhe ... ne nuk e dimë se çfarë ishte. Por nuk ishte Dreka standarde e Perusë. Gjithsesi, ishte mirë, dhe nuk morëm helmim nga ushqimi.

Prapa rrugës, u drejtuam për në Maras. Kjo zonë është e njohur për dy vendet kryesore turistike: Maras, dhe Moray. Moray është një seri tarracash bujqësore në qarqet koncentrike, që gjithashtu ndodh të jetë në formën e organeve gjenitale mashkullore në momentin e ngacmimit më të madh. Mjerisht, ne duhej ta ndërprisnim Moray-in jashtë planit tonë, për shkak të kufizimeve kohore, dhe një frike të bezdisshme që ishim shumë të ashpër në Anastasi, dhe rruga për në Moray dukej e ashpër.

Sidoqoftë, ne shkuam në Maras. Farë është Maras? Fotografitë duhet të bëjnë hile:

Shkuam në një minierë kripe! Por jo vetëm ndonjë minierë kripe, kjo minierë kripe kthehet para herë në Inca. Këto pishina dhe kanalet që ushqejnë ujë të kripur në to, kanë funksionuar vazhdimisht me shekuj. Kur Sapa Inca u ul në tryezën e tij, mbase me disa peshq të rritur nga Puerto Inca, ai e kriposi atë me këtë kripë.

Prettyshtë shumë mirë. Pra, po e dini, kemi blerë një kile ose dy kripë. Sepse kujt nuk i duhen disa kile kripë?

Pas Maras, u nisëm për në luginën e Urubamba, dhe posaçërisht në qytetin e Urubamba. Ne ishim vërtet të shkurtër në para, pasi bleëm suvenire në Chinchero dhe Maras, dhe paguam hyrjen në Maras, dhe ne për fat të mirë, dhe shumë rastësisht, gjetëm një ATM dhe një bankë të markës për të nxjerrë para në Urubamba.

Atëherë ne zbritëm luginën e shenjtë skenike në Ollantaytambo. Ollantaytambo është një lloj fundi i vijës në luginë. Pas Ollantaytambo, ju duhet të merrni trenin për të shkuar më tej në luginën e lumit Urubamba. Dhe pse do të merrnit atë tren?

Për të arritur tek Machu Picchu natyrisht! Por kjo është ditën tjetër.

Tani për tani, u drejtuam në Ollantaytambo, ku qëndruam në një bujtinë të quajtur Casa de Wow !! Drejtohet nga një çift i martuar, gruaja është Amerikane, burri një Peruian që flet Keçua. Ishte një vend vërtet interesant, i ndërtuar mbi themelet e një ndërtese të Inca, dhe ushtritë tona ishin jashtëzakonisht të këndshme. Ata na dhanë rekomandime të shkëlqyera për darkën, këshilla për parkim (ka një garazh në gjysmë të rrugës për në stacionin e trenit, në të majtë), dhe në përgjithësi thjesht na bënë të ndjehemi vërtet të mirëpritur. Plus, burri, emri i të cilit është Wow, na solli ne dhe disa të ftuar të tjerë lart në çatinë e tyre, dhe na tregoi malet e shenjta aty pranë, forma antropomorfe në to dhe përshkruan apusin e ndryshëm, ose shpirtrat, që banojnë në to.

Ai fliste vetëm Spanjisht dhe Keçua, ndërsa të gjithë të ftuarit ishin anglisht ose kinezisht folës. Pra, të kuptuarit e asaj që Wow po thoshte ishte e ndërlikuar. Por përveç një forme interesante të mutuar të panteonit Inca, i cili lartësoi shumë rëndësinë e Machu Picchu në lidhje me statusin e tij të mundshëm historik, ai më pas tregoi një formim shkëmbi dhe tha: "Oh, dhe ai shkëmb është Jezu Krishti. Ai është gjithashtu një apu! " Ose, të paktën, ne mendojmë se kjo është ajo që tha ai.

Sigurisht, ai sqaroi se nuk ka kryqëzim në shtëpinë e tyre, dhe ata meditojnë, dhe marrin energji shpirtërore, dhe Jezu Krishti është një nga ato energji, dhe ai është në mal pikërisht përkrah Atit të lashtë hyjnor të Incave. Tani, unë e di se kjo është një përzierje e shpirtërave të krishterë, andanëve dhe epokës së re, por prapëseprapë, ajo flet për përzierjen sinkretike që mbizotëron në të gjithë pjesën më të madhe të Perusë. Ishte padyshim interesante të kesh një perspektivë kaq unike nga një vendas i Perusë.

Pas kësaj, ne thjesht u endëm pak Ollantaytambo.

Ollantaytambo ishte i mrekullueshëm. ,Shtë, thjesht, ajo që ne donim të ishte Cabanaconde. Ishte e mbushur me restorante të mira për një gjë, dhe ata e dinin qartë tregun e tyre: shumë vende që reklamonin pica, italiane dhe burger. Ne ishim të gatshëm për ndonjë ushqim jo-peruan deri në këtë pikë.

Pastaj është vetë qyteti. Bërthama e qytetit është e mbyllur për makina sepse rrugët janë shumë të ngushta ... sepse ato janë rrugët dhe shtëpitë e vjetra të Inca. Qyteti ka disa nga strukturat më të vjetra të okupuara vazhdimisht në Peru. Plus, kudo merr vizë, ka shumë ATM, çmimet nuk ishin shumë të këqija, dhe malet përreth (dhe gërmadhat) janë të bukura. Duke parë rrezet e diellit që perëndon të përplaset në luginë, është e lehtë të kuptosh pse perandori Inca Pachacuti zgjodhi këtë sit për një pronë mbretërore dhe një vend ceremonial.

Këshillë Trip 38: Ollantaytambo nuk është zhgënjyese. Ne nuk i vizituam rrënojat për shkak të kufizimeve kohore, dhe për shkak se buxheti ynë që vizitonte gërmadhat ishte kushtuar pikave kryesore si Machu Picchu dhe Sacsayhuaman. Ata dukeshin mbresëlënës dhe ne patjetër që mund të kishim kaluar ca më shumë kohë atje, veçanërisht nëse do të kishim Boleto Touristico që përfshin pranimin e Ollantaytambo. Kishte shumë restorante për shumëllojshmëri të ngrënies, dhe qyteti ishte thjesht i lehtë dhe i këndshëm në atë mënyrë që shumë vende në Peru të mos jenë: kartat e kreditit, ATM-të, etj.

Atë natë, ne shkuam në shtrat herët sepse, (1) shkuam në shtrat herët në thelb çdo natë sepse, Pushimet, dhe (2) duhej të zgjoheshim vërtet në mëngjes herët, për NGJARJEN KRYESORE: Machu Picchu!

Dita 10: Machu Picchu (dhe Waynapicchu!)

Dita e 10 është Dita e Madhe. Ditën që shkojmë në Machu Picchu. Lyman kishte lexuar se si funksiononte kjo, dhe mendonte se ai me të vërtetë kishte gjithçka të planifikuar. Dhe, në fund të fundit, ai bëri, por pati disa momente stresuese dhe konfuze. Kështu që, përveç të flasim për përvojën e mrekullueshme të Machu Picchu, do të kemi gjithashtu shumë specifika Trip Tip për Machu Picchu.

Për të filluar, u zgjuam në 5 të mëngjesit për tu veshur dhe paketuar një shpinës. Didfarë paketë?

Këshillë udhëtimi 39: Paketoni bugspray, sunscreen, disa shishe uji me madhësi individuale dhe shumë snack. Të gjitha këto duhet të paketohen në një çantë shpine të vogël, ose një çantë personale ose çantë të madhe. Ne pamë që njerëzit të futeshin me çanta të mëdha, por rregullat tregojnë se nuk mund ta bësh këtë, dhe, më mirë, më mirë të sigurt se sa keq. Machu Picchu është i vetmi vend që pamë mushkonjat dhe dëgjuam për të tjerët duke kafshuar nga "No-See-Ums", kështu që llak bug është një domosdoshmëri, dhe është pak a shumë-më pak pa hije, ergo, krem ​​dielli. Më në fund, të hahet në ambiente të ndaluara, por nuk dukej se ai rregull u respektua gjerësisht. Ne me siguri nuk e kemi bindur atë.

Ne blemë biletën më të lirë që mund të gjenim, në IncaRail. Shumica e njerëzve marrin PeruRail. IncaRail ishte më e lirë. Për të hipur në tren, ata thonë se shfaqen 30 minuta më herët, por ne u shfaqëm 10 minuta më herët. Për sa kohë që të shkoni në zyrën e biletave në kohë për të shtypur biletat tuaja, duhet të jeni mirë.

Këshillë Trip 40: Ju duhet të keni me vete pasaportën, si dhe kartën e kreditit me të cilën keni paguar për biletat. Gjithashtu, para-shtypni kopje të shumta të biletave tuaja Machu Picchu.

Sidenote: Uebfaqja e qeverisë së Perusë ku bleni bileta Machu Picchu është e tmerrshme. Ju duhet të keni informacionin tuaj të pasaportës për të blerë bileta: kjo ka rëndësi, sepse Ruth duhej të merrte një pasaportë të re për të pasqyruar emrin e saj të ri të martuar. Uebsajti rrëzohet shpesh, dhe ne duhej të provonim disa herë për të marrë bileta. Për shkak se kemi blerë bileta rreth 5 muaj më parë, nuk kemi pasur problem të marrim bileta për Machu Picchu dhe rritje të Waynapicchu. Por ata lejojnë vetëm 500 persona të rriten çdo ditë Waynapicchu, kështu që blerja në fillim është e rëndësishme nëse dëshironi të bëni rritje-shpërblimesh. Ne dëgjuam nga të tjerët që blenë rreth 2 muaj jashtë se ata nuk ishin në gjendje të merrnin biletat Waynapicchu.

Përfundimisht, ne kemi shtypur biletat tona të trenit, treguam biletat dhe pasaportat tona për kontrolluesit e biletave, u drejtuam në makinën tonë të trenit dhe arritëm në tren. Ka qenë ndoshta ora 6:30 deri atëherë.

Mikpritësit tanë të AirBnB na kishin mbushur jashtëzakonisht mirësi, me mëngjes, me lëngje dhe një vezë të zier, të cilën e hëngrëm menjëherë. Më pas, në tren, na dhanë më shumë çaj, lëng ose kafe, si dhe disa ushqime të shijshme. Kështu që ishim energjikë dhe zgjuar ndërsa treni ishte duke vazhduar mirë.

Përfundimisht, pas një udhëtimi skenik me trenin, arritëm në Aguas Calientes, qyteti rrëzë malit Machu Picchu. Tani, ne e dinim se hapi tjetër ishte blerja e biletave të autobusëve dhe hipja në autobusë. Ne ishim të shqetësuar se po vraponim vonë, kështu që nxituam nëpër stacionin e trenit dhe arritëm në rrugën ku ishin autobusët. Dhe atje, gjetëm një linjë përgjithmonë. Më keq, nuk e dinim nëse ishte një linjë për të hipur në autobus apo për të blerë një biletë. Kështu që ne e luajtëm në skuadër: Lyman mori në një rresht, Ruth në tjetrën. Ruth përfundoi të blinte bileta, ndërsa Lyman mbajti vendin në radhë për në bord. Ju blini një biletë të përgjithshme autobusi, nuk është për një kohë apo autobus specifik, dhe duhet të tregoni pasaportën për biletën e secilit person. Linja për hipje është në anën e djathtë të rrugës, linja për blerjen e biletave është në një kiosk në anën e majtë të rrugës. Në fund të fundit, hipëm në autobusë në kohën e duhur. Edhe pse linja ishte e gjatë, autobusët shkuan me të vërtetë me efikasitet. Dhe pas 25 minutash kthyese, arritëm në Machu Picchu.

Ku… kemi pritur në një rresht tjetër. Për gjysmën e ardhshme, ne prisnim që linja e njerëzve të binte në erë, në mënyrë që të mund të hynim më në fund.

Shënim: NUK KA BATHROOM në Machu Picchu! E vetmja banjë është jashtë portave, pikërisht aty ku të zbresësh nga autobusi, dhe kushton 1 përdorim i vetëm për ta përdorur atë. Ju duhet ta përdorni atë. Ata pyesin nëse dëshironi të blini letër higjienike, por banjat duket se tashmë ishin të pajisura.

Këshillë udhëtimi 41: Linjat janë demoralizuese, por ato lëvizin më shpejt nga sa mendoni. Ju duhet të siguroheni se kushdo që blen bileta në linjën e autobusit ka pasaporta për secilin person dhe para të gatshme.

E gjithë kjo kishte rëndësi sepse koha jonë për të rritur Waynapicchu ishte nga 10 e mëngjesit deri në 11 të mëngjesit. Lyman mendoi se kjo do të thoshte se duhej të hyje në 10 të mëngjesit, pra nxitimi i tij.

Këshillë udhëtimi 42: Nëse blini bileta me një rritje të përfshirë, mund të filloni ngritjen në çdo kohë gjatë slotit kohor. Mbërritëm te porta Waynapicchu pa frymë nga vrapimi nëpër Machu Picchu ... pastaj u ulëm dhe prita 20 minuta për t'u futur.

Më në fund, ne u futëm në Waynapicchu.

Mirë, pra, Whatfarë është Waynapicchu? Epo, këtu është një pamje klasike e Machu Picchu:

Machu Picchu është zgjidhja që shihni. Ai mali shkëmbor, i ngushtë djathtas në anën tjetër të Machu Picchu, që është, është Waynapicchu. Kjo është ajo që ne ngritëm lart. Dhe ishte e MADHE. Në vend që të bredhin rrënojat në diell, morëm një xhungël me hije deri në vise të mahnitshme.

Në njërën anë të Waynapicchu, morëm pikëpamje si kjo. Kjo është Machu Picchu atje poshtë në të majtë, dhe ajo linjë zig-zaggy është rruga deri në Machu Picchu. Ju gjithashtu mund të shihni në të djathtën e djathtë, Waynapicchu ka grupin e vet të rrënojave.

Dhe pastaj në anën tjetër të Waynapicchu, ne kemi këtë: malet e veshura me xhungël me majat e tyre në retë. Edhe përveç ecjes së ashpër, ishte befasuese.

Plus, rritja në vetvete ishte argëtuese. Ishte ngjitje e mrekullueshme në të gjithë këtë mal mahnitës të pjerrët të shiut, duke rrumbullakosur çdo cep dhe duke mos ditur nëse do të shohim një shkëmb, ose një pemë të re të çuditshme, ose ndoshta rrënoja Inca. Gjurmët ishin kryesisht moderne, por ne shpesh shihte mbetjet e shtigjeve të ndryshme të Inca në të dyja anët e rrugës. Imagjinimi i astronomëve apo fisnikëve të Incës që ecnin në këtë rrugë shekuj para nesh, kur ky vend ishte gjallë, ishte emocionuese. Ndihmoi që të ndalëm në pika të ndryshme dhe të lexojmë më shumë nga Inca, e cila na dha karaktere dhe histori dhe ngjyra me të cilat të pikturojmë gurët gri.

Përfundimisht, ne zbritëm në mal, duke takuar turistët tanë të parë të ndershmërisë për mirësinë në rritje. Pamë shumë gjermanë, italianë, francezë, kilian, kinezë, etj. Gjatë udhëtimit, por në të vërtetë shumë pak amerikanë. Pastaj, pasi kishim bërë Waynapicchu (dhe hëngrëm drekën tonë në mal), ne ishim të gatshëm për të eksploruar Machu Picchu.

Kështu bëmë! U endëm me orë të tëra. U ulëm dhe lexuam librin tonë në diell. U bëmë thirrje nga rojet e sigurisë. Ne ecëm në rrugë të gabuar në shtigje dhe rrëmuam grupe turistike. Ne bëmë Machu Picchu. Në mbikëqyrje, ne në fakt nuk morëm kaq shumë fotografi, por ishte e mrekullueshme vetëm duke shëtitur, duke parë një sit kaq të ruajtur mirë, duke u ndier sikur po shohim vërtet atë që mendonte Inca ishte e shkëlqyeshme.

Por dita kishte një kohëmatës. Kishim një tren për të kapur përsëri në Aguas Calientes. Tani, udhëtimi me autobus poshtë është rreth 25 minuta. Dhe ne e kuptuam që do të ketë ndonjë vijë, si, ndoshta 30 minuta. Por jo. Linja ishte e PARA E gjate. Ose, të paktën, dukej përgjithmonë. Përfundoi rreth 45 minuta. Mbërritëm në stacionin e trenit në Aguas Calientes rreth 5 minuta më parë. E cila ishte mirë, pasi treni ynë ishte rreth 5 minuta me vonesë.

Këshillë udhëtimi 43: Mos e humbni trenin tuaj! Lejoni 1,5–2 orë për tu kthyer nga Machu Picchu në trenin tuaj duke kaluar kohën e hipjes.
Udhëtimi Këshillë 44: Platforma e IncaRail është në të djathtën e stacionit të trenit; ata kanë një tabelë elektronike me kohën e mbërritjes dhe të nisjes. Ata nuk mbajnë shenja të mëdha ashtu si bëjnë njerëzit e PeruRail.

Dhe pastaj ne shijuam një udhëtim të mrekullueshëm skenik me trenin përsëri në Ollantaytambo.

Pas në Ollantaytambo, shkuam në një vend italian. Ishte goxha e bukur, dhe ata arritën të vazhdojnë shërbimin edhe kur fuqia doli shkurt. Dhe pastaj, në krejt rastësi, ne pamë përsëri çiftin kilian nga Sacsayhuaman. Ata po shkonin në Machu Picchu të nesërmen.

Machu Picchu ia vlente të gjithë kohën, mundin dhe paratë që u deshën për të arritur atje. Ishte një ditë e gjatë me telashe, diell, nxehtësi, uri, linja, etje dhe lodhje. Por ishte kënaqësi dhe ne u larguam vetëm duke shikuar njëri-tjetrin, duke përsëritur herë pas here, "Hej! Ne thjesht bëmë Machu Picchu! ” Ne thjesht hulumtuam një çudi të botës! Ne thjesht e bëmë atë.

Dita 11: Kthehu në Cusco

Dita 11 kishte një plan vërtet të thjeshtë: kthimi në Cusco. Ne do të ktheheshim përgjatë një rrugë tjetër nga sa do të vinim në Ollantaytambo, duke hipur në luginën e Urubamba për në Pisac, duke u nisur drejt jugut për në Cusco. Kjo lëvizje duhej të merrte ndoshta 2-3 orë.

Kështu që të fillojmë, ne kemi fjetur brenda, pastaj kemi marrë kohën tonë duke u paketuar dhe jashtë derës. Kishim gjithë ditën për të vozitur disa orë, kështu që pse të nxitojmë?

Atëherë dolëm jashtë për të marrë makinën tonë ... dhe zbuluam se e vetmja rrugë nga qyteti ishte swarm me fëmijë. Ne nuk bëmë foto për këtë, por ishte thjesht një turmë e qindra fëmijëve. Dhe në sheshin kryesor kishte qindra më shumë njerëz, një podium i madh me njerëz që mbajtën fjalime, ushtarë me uniformë me flamuj ... kjo ishte një lloj paradë e madhe.

Rezulton se 28 korriku është Dita e Pavarësisë së Perusë, por shumë qytete e festojnë atë në data të tjera afër; në rastin tonë për Ollantaytambo, ata e festuan atë në 26. Njëra rrugë nga qyteti ishte mbyllur.

Këshillë udhëtimi 45: Rrugët e Perusë nuk do të bashkëpunojnë me ju! Ne e kemi thënë këtë edhe më parë, por me të vërtetë, të keni një plan rezervë, dhe të jenë të gatshëm që vetëm të qetësoheni dhe të shijoni pritjet.

Ne gjetëm një vend të ngrohtë në një shtëpi të vjetër të Inca në një pjesë të qetë të qytetit dhe lexuam librin tonë për një ose dy orë. Pastaj morëm drekën. Më në fund, paradat mbaruan, turmat u shpërndanë, trafiku u zhvendos përsëri, dhe ne patëm mundësi të niseshim.

Dhe ne do të jemi të sinqertë: pjesa më e madhe e makinës poshtë Luginës së Shenjtë ishte paksa e dobët. Kur e quani diçka "Lugina e Shenjtë e Incave" me të vërtetë krijon një pritje që do të jetë spektakolare. Ndoshta do të ishim thjesht përmbytur me peizazhe nga kjo pikë, por vetë lugina nuk ishte e mrekullueshme.

Ajo që ishte e mahnitshme ishte Museo Inkariy.

Atje po udhëtonim, drejtoheshim drejt Cusco-s, duke mos bërë asnjë ndalesë të madhe për atë ditë, dhe Ruth e sheh këtë statujë të madhe përkrah rrugës dhe fjalën "muzeo" dhe thotë: "Hej, le të ndalemi këtu!" Lyman, pas disa protestave, befasisht duke u dorëzuar, ne kthehemi dhe vizitojmë muzeun.

Ky ishte vendimi i saktë.

Ky muze u bë vërtet mirë. Kushtoi rreth 30 ose 40 thembra secila, kështu që ishte goxha e kushtueshme, por patëm aq shumë argëtim. Ajo ishte e strukturuar rreth 7 seksione, secila seksion kushtuar një kulture të ndryshme para-kolumbiane në Peru, duke filluar nga qytetërimet më të hershme të njohura urbane (Caral) deri në Inca. Në secilën pjesë, dhoma e parë ishte një muze tipik: objekte, diagrame, përshkrime, tarifa juaj e zakonshme e muzeut. Ishte gjithçka dygjuhësh, spanjolle dhe angleze, e cila ishte vërtet e këndshme, dhe shpjegimet dhe artifaktet ishin shumë interesante.

Por pastaj, në dhomën e dytë për secilën kulturë, muzeu do të sillte në jetë atë kulturë. Siç e shihni në video, ata do të vendosnin një riprodhim të hollësishëm, gjithëpërfshirës të një elementi dallues të asaj kulture.

Në të majtë mund të shihni një pako mumje Paracas të riprodhuar në një nga dhomat standarde të muzeut. Në të djathtë mund të shihni shenjtëroren e brendshme të riprodhimit të tempullit të madh te Pachacamac. Shënim: kjo riprodhim ishte seriozisht e mërzitur. Ju endeni nëpër një labirint të vogël tallen, ka brohoritje dhe errësirë, dhe pastaj ju vijnë rreth qoshe dhe atje është kjo skenë para jush.

Më në fund, ne pamë sende leshi Vicuna për shitje! Ky është një nga vetëm dy vendet që kemi parë shitjen e Vicuna. Dhe, për të përsëritur, lopa e shenjtë ishte e shtrenjtë.

Museo Inkariy ishte ajo që ne donim që ajo të ishte: informuese, por edhe imagjinare. Peru është plot me site interesante historike, por shumë prej tyre janë thjesht ... të shkatërruara. Bosh. Pajetë. Pavarësisht se sa e përdorni imagjinatën tuaj, këto vende kurrë nuk vijnë plotësisht në jetë vetë. Por me ndihmën e ilustrimeve artistike të Museo Inkariy, ju mund të plotësoni boshllëqet dhe të merrni një kuptim për atë që mund të kishin qenë këto vende.

Këshillë Trip 46: Museo Inkariy ia vlen paratë. Kjo do t'ju ndihmojë të shijoni më shumë vendet e shkatërruara, veçanërisht nëse jeni duke bërë shumë site jo-Inca si ne. Dhe nëse nuk do të vizitoni ndonjë sit jo-Inca, atëherë me të vërtetë do t'ju ndihmojë të merrni një shije për gamën më të gjerë të kulturave para-kolumbiane.

Pas Museo Inkariy, ne vazhduam rrugën për në Cusco. Kemi kaluar nëpër Pisac, por nuk ndalemi, sepse po vonohej, dhe sepse Pisac nuk dukej si një qytet me të vërtetë i këndshëm.

Mbi Pisac, kur do të rimarrim disa mijëra metra lartësi, morëm këtë pamje:

Jo keq, Peru.

Duke mbërritur në Cusco, ne gjetëm AirBnB-in tonë dhe kontrolluam. Ky ishte AirBnB më i bukur në të cilin qëndruam ndërsa në Peru. Kishim parkim falas pikërisht para dritares tonë. Kishim një tas me rostiçeri dhe uji me shishe të siguruar. Kishim një apartament të bukur dhe të dekoruar në një kompleks të bukur apartamentesh. Dhe më emocionuese nga të gjitha, ne kishim (1) kanale televizive në gjuhën angleze dhe (2) një fireplace, të pajisur me dru zjarri!

Eshtë e panevojshme të thuhet, pas një darke të këndshme, u kthyem, bërëm një zjarr dhe shikuam TV: një mbrëmje e mrekullueshme, relaksuese në Cusco.

Dita 12: Rruga mbrapa

Dita 12 filloi herët. Ne ishim të shkurtër në para, kështu që Lyman u drejtua nga gjëja e parë për të marrë para në një ATM ndërsa Ruth paketoi makinën. Hëngrëm një mëngjes të shpejtë, më pas u futëm në rrugë.

Pra, 5,5 orë. Nuk ka problem Ndoshta më shumë si 7.5 orë pasi do ta drejtonim por, sidoqoftë, nuk ka ndonjë punë të madhe! Ne e kuptuam se do të shkonim në rrugë të hershme (për shkak të barrikadave më të mundshme të Ditës së Pavarësisë), do të bënim kohë të mirë, të arrinim në hotelin tonë të izoluar në anë të lumit herët dhe të kalonim një lexim të këndshëm pasdite.

Dhe në fillim, ne bëmë shumë kohë duke u drejtuar nga Kusco.

Pastaj hasëm në rrugën sipër Abancay, e cila një blog udhëtimi Lymanread e emërtoi "Varrezat e Pijanecit". Pse?

Tani mund ta shihni pse. Switchbacks. Kjo ishte dita e kthimit të kthimit.

Kjo ishte edhe dita e parë që përdorëm ilaç për sëmundjen e lëvizjes. Lyman, në sediljen e pasagjerëve, duhej të përdorte këto arna antiemetike që i vure pas veshit, sepse ishin thjesht pengesa të pafundme për orë të tëra. Kjo ishte përpjekja e parë e rrugës për të na mposhtur.

Në të njëjtën kohë, ne kishim pjesë vërtet të këndshme të makinës:

Mjerisht, ajo pak për shkëmbinjtë në rrugë do të kthehej të na ndiqte. Por jo para se të kishim bërë më shumë pengesa, dhe pamë disa pamje të mrekullueshme:

Por jo shumë kohë pasi hëngrëm drekën në Abancay, aventura goditi. Ne themi aventurë, sepse, siç tha GK Chesterton, "Fatkeqësia konsiderohet vetëm aventurë e gabuar", ose diçka e tillë.

Yep. Ne goditi një shkëmb. Dhe e morëm në video!

Rezultati i këtij shkëmbi mesatar të keqe që u hodh nga rruga dhe goditi gomën tonë ishte:

Do të shkojmë djathtas majtas për disa larmi. Në të djathtë, ju mund të shihni shkëmbin! Ajo copë e keqe e kores së tokës, e cila arriti dhe rrëzoi gomën e pasme të djathtë të Anastasios! Mjerë ajo!

Në qendër, ju mund të shihni që Lyman ka arritur fitoren në ndërrimin e gomave. Kjo ishte në të vërtetë hera e parë që i duhej të ndryshonte vetëm një gomë. Ruth nuk ishte plotësisht e sigurt nëse Lyman do të dinte të ndryshonte një gomë. Rezulton, ai e bën! Gjithashtu, do të vini re që Lyman ka veshur çorape dhe sandale. Arsyeja kryesore për këtë është se ne është dashur të përdorim këpucët e tenisit të Lyman-it për tu hedhur në kasolle doreza, sepse u prish ditën e parë dhe u varur e hapur, gjë që bëri që drita në ndarje të qëndrojë, e cila zbret baterinë. Kështu që këpucët e Lyman kishin përdorime më të rëndësishme sesa mbrojtja e këmbëve. Arsyeja tjetër që ai ka veshur çorape dhe sandale është se, me ndryshimet e shpejta të temperaturës dhe mëngjeset e ftohta dhe mbrëmjeve, ai zbuloi se ishte në të vërtetë një kombinim mjaft i efektshëm i këpucëve. Arsyeja e tretë për zgjedhjen është padyshim vetëm se Lyman është në avantazh të stilit, dhe çorapet dhe sandalet do të bëjnë një rikthim.

Këshillë udhëtimi 47: Jini të gatshëm të ndryshoni një gomë. Dhe, në mënyrë të ngjashme, sigurohuni që goma rezervë e makinës suaj të jetë e fryrë dhe të keni mjetet e nevojshme për ta ndryshuar atë. Kjo është me të vërtetë vetëm këshilla e mirë për jetën, por është veçanërisht e vërtetë në një udhëtim të gjatë rrugor në një vend me rrugë me cilësi të dobët dhe rrëshqitje të shpeshta shkëmbi. Hedhja e një gome nuk është vetëm e mundur, ka shumë të ngjarë. Gjithashtu, është një masë e mirë paraprake për të kërkuar kompaninë tuaj të makinave me qira për udhëzime në rast se keni një aksident automobilistik. Thirrni kompaninë tuaj të sigurimit të makinës dhe kartën e kreditit për të pyetur rreth opsioneve tuaja të sigurimit. Ne përdorëm një përzierje të kartave të kreditit dhe produkteve të sigurimit të kompanisë me qira për të menaxhuar rrezikun tonë. Peru ka një nga vlerësimet më të këqija të sigurisë rrugore në botë. Jetë i përgatitur logjikisht, teknikisht, financiarisht dhe emocionalisht për aksidente dhe goma të sheshta. Keni para të gatshme. Keni një telefon celular funksionues. Jetë në gjendje të zgjidhni disa nga problemet tuaja themelore. Mbani një sy të rastësishëm për mekanikë ndërsa kaloni nëpër qytete. Dhe mbi të gjitha, mos u hutoni duke marrë pjesë në videon që bashkëshorti juaj po merr nga vendi i pasagjerit!

Më në fund, në të majtë, është llanteria (vendi i gomave) ku morëm gomën tonë të fiksuar për vetëm 40 dollarë. Ata ishin tepër të këndshëm dhe shumë efikas.

Ju e dini kush nuk ishte shumë efikas, pse? Shërbimi i ndihmës 24-orëshe i Avis. Para së gjithash, na u tha që flisnin anglisht: ata jo. Së dyti, madje një herë që gjetëm një anglishtfolës, ata nuk ishin aspak të sigurt nëse duhet të paguanim vetë për një riparim, ose nëse faturohej përmes Avis, ose çfarë. Së treti, kur i pyetëm nëse kishin ndonjë rekomandim se ku ta rregullonin makinën, ata kaluan orë të tëra pa kuptim duke kërkuar diku, as duke na thënë "Vetëm shkoni kudo që të gjeni", as duke na thënë një vend të veçantë. Në fund, ne nuk ishim në gjendje të gjenim mekanikun që ata na dërguan, kështu që thjesht zgjodhëm atë që dukej si një vend mjaft i njohur. Megjithëse fotografia në të majtë nuk e tregon atë, ky vend kishte një shenjë të re të mëparshme, dhe një grumbull të madh gomash të reja, me pamje të pastra, brenda zyrës së tyre të përparme. Veçanërisht, ky vend ishte një orë mbrapa rrugën larg hotelit tonë për natën. Gjë e mirë që lamë herët.

Të negociosh për riparimin e gomave në spanjisht ishte një përvojë emocionuese. Natyrisht, mekanika jonë nuk fliste asnjë fjalë anglisht. Për fat të mirë, ishte një vend i drejtuar nga familja dhe me të vërtetë e bukur, dhe ne dukej se ishim në të njëjtën faqe me gjestin tonë, kështu që gjithçka doli në rregull.

Me një gomë të re, u drejtuam prapa rrugës.

Këshillë udhëtimi 48: Ekzistojnë katër lloje të ndryshme të argëtimit, dhe të dish se çfarë lloji po përjetoni në një moment të caktuar do t'ju ndihmojnë të përpunoni emocionalisht përvoja të vështira. Argëtimi i tipit I është thjesht argëtim i thjeshtë; ju pëlqen ndërsa ndodh. Kjo është ajo që do të thotë njerëzit e thjeshtë kur thonë "argëtim". Argëtimi i tipit II nuk është argëtues ndërsa po e përjetoni, në fakt ai mund të jetë shumë i frikshëm ose i pakëndshëm, por bëhet argëtuese në pasiguri, kur flisni për të me të tjerët. Lloji III Argëtimi nuk është argëtues ndërsa e përjetoni, as nuk është argëtuese që ju ta mbani mend, por është kënaqësi që njerëzit e tjerë ta mbajnë mend, zakonisht me shpenzimet tuaja. Më në fund, Tipi IV Argëtimi është lloji i vetëm i argëtimit që me të vërtetë nuk dëshironi të keni ndonjë në udhëtimin tuaj rrugor. Argëtimi i tipit IV nuk është thjesht argëtues për këdo në çdo kohë. Shpesh përfshin shpërndarje.

U errësua mirë para se të mbërrinim në hotel. Tani, normalisht kjo nuk do të ishte një çështje e madhe. Ne thjesht do të rrokim të dhënat në telefonin tonë, do të lokalizonim hotelin dhe do të ngisnim atje. Plus, pasi Lyman kishte Streetviewed të gjitha hotelet tona dhe AirBnBs, ai mund të njohë dhe mbani mend se si të arrijmë atje, sapo u futëm në lagje.

Por Hotel Tampumayu ishte ndryshe. Hotel Tampumayu nuk është në një qytet. Outshtë jashtë në mes askund në luginën e Apurimac. Dhe gjëja në lidhje me Google Streetview është se janë fotografitë gjatë gjithë ditës. Identifikimi i kthimit gjatë natës mund të jetë më i vështirë. Për fat të mirë, Hotel Tampumayu është larg nga rruga dhe është i lehtë për tu njohur nga porta e tij e madhe dhe muret e gjata me tulla të kuqe. U tërhoqëm para dy grupeve të mëdha turistike, morëm çelësin e dhomës, pastaj nxituam në restorant për të marrë porositë tona për darkë në fillim. Ushqimi nuk ishte më i miri që kishim kudo, por ishte i mirë, dhe hoteli ishte shumë i bukur. Më e rëndësishmja, ajo nuk kishte fund të ujit të nxehtë. Ky ishte një bekim i fuqishëm pas një dite 12-orëshe në rrugë me sëmundje lëvizjeje, goma popup, dhe në përgjithësi thjesht më pak lehtësi dhe rehati sesa ishte parashikuar.

Këshillë udhëtimi 49: Nëse kërkoni për "Hotel Tampumayu" në Google, ju dërgon të dilni nëpër ndonjë rrugë të rastësishme deri në kodrat përreth. Është gabim. Nëse thjesht kërkoni për "Tampumayu", kjo ju jep vendndodhjen e saktë, menjëherë në rrugë. Hotel Tampumayu nuk është aspak i vështirë për tu gjetur, kështu që mos u mashtroni nga udhëzimet e këqija të Google.

Dita 13: Përsëri nëpër Sierra

Ne kaluam rrugën sierra mbrapa në Ditën 7: Drive më të gjatë, duke përdorur qindra kilometra rrugë të pashtruara. Ishte një aventurë që nuk pendohemi për asnjë sekondë. Në të njëjtën kohë, ne nuk ishim të etur për të përsëritur përvojën. Si e tillë, ne u siguruam që i gjithë makina të kthehej në Lima ishte përgjatë rrugëve të këndshme, të shtruara.

Por para se të largoheshim, duhet të hanim mëngjes.

Dhe kjo është kur e kuptuam KIST PL VENDI KA PAKOT! Në fakt, ata kanë një tërësi të vogël kafshësh brenda rrethimit të murit të hotelit.

Dhe përtej pallateve, rezulton se Tampumayu është me të vërtetë e bukur! Duket bukur natën, dhe dhoma ishte e pastër, dhe ne kishim shumë ujë të nxehtë, por në dritën e ditës, kuptuam se nuk ishte vetëm ndalimi i rrugës, por një vend vërtet i bukur, ku vërtet mund të qëndroje në rehati të mirë për disa dite nese deshironit. Ne nuk jemi të sigurt se çfarë duhet të bëni përreth Apurimac, por të paktën hoteli është i bukur.

Sado e bukur të ishte, megjithatë, do të kishim dëgjuar se kishte një paradë pavarësie që fillonte rreth orës 10 të mëngjesit në qytetin tjetër poshtë rrugës, Chalhuanca, kështu që u nisëm në rrugë herët, rreth orës 7:30 ose 8:00 të mëngjesit.

Kishim një ditë të gjatë për të vozitur përpara nesh; me gjasë 10 orë apo më shumë. Pasi morëm benzinë ​​në Chalhuanca, nxituam të dilnim nga lugina e Apurimac. Dhe më duhet të them, Apurimac me të vërtetë ishte një zonë e bukur, skenike. Fotografia në të majtë është nga kur ne po ngriheshim nga lugina në pampas, por i gjithë ngasja ishte e këndshme, edhe nëse i mbanim sytë ultra vigjilentë të mbyllur në rrugë, duke kërkuar më shumë shkëmbinj që kërcejnë.

Makinë nëpër sierra ishte gjithashtu e bukur. Ne pamë llamba dhe alpacas, natyrisht. Dhe shumë shkëmbinj. Dhe më duhet të them, ne e vlerësuam vërtet terrenin e sierra më shumë sesa e kishim hera e parë që arritëm përmes tij, pasi tani do të kishim parë më shumë nga Peru, dhe kishte një kornizë më të gjerë referencash për krahasim. Në të njëjtën kohë, ne nuk bëmë shumë fotografi sepse, atëherë, do ta kishim parë mjaft nga ajo kohë. Sigurisht që ishim shumë mirënjohës për shkëputjen e momentit nga pengesat!

Dhe pastaj u pyetëm nëse do të përzunë në Kapadoci, në Turqi, kur i pamë këto gjëra:

Ata nuk shtriheshin shumë përtej figurës, por, hej, mbase brenda disa mijëra vitesh kodrat do të gërryenin edhe më shumë, dhe ata mund të gdhendin hotele shpellash për turistët! Por ky grup i rastësishëm i formacioneve shkëmbore tregon me të vërtetë diçka që arritëm të realizonim rreth Perusë: perlat e saj turistike ende nuk kanë filluar të komercifikohen plotësisht. Ka kaq shumë xhepa të këtij vendi me pamjet dhe përvojat interesante, të bukura, ose të pazakonta, dhe kaq pak prej tyre në të vërtetë janë bërë publike dhe zhvilluar me potencialin e tyre të plotë. Shpresojmë që brenda 20 vjetësh ky udhëtim rrugor të jetë i panjohshëm, pasi Peru ka zhvilluar burimet e saj natyrore dhe kulturore të mahnitshme edhe më tej, dhe kapitalizuar në pikat e tij të forta. Oh dhe, sidetone: gjithë kjo makinë nga Apurimac i sipërm në Puquio është mbi 14,000 metra në lartësi. Deri në këtë pikë, ne madje nuk e vumë re vërtet ndryshimin në lartësi, përveç që grumbulli ynë në rritje i shisheve me ujë të zbrazët do të bënte zhurmë të reja, ndërsa ato zgjeroheshin dhe kontraktoheshin me presionin e ajrit.

Ndërsa filluam të dilnim nga krahu i largët i sierrës përreth qytetit të Puquio, pamë një ndryshim në peizazh: lulet! Lule të tëra lulesh! Fillimisht fillet ishin mbizotëruese, por përfundimisht morëm të verdha, portokall, dhe të kuqtë. Teoria jonë e punës është se retë nga Paqësori godasin këto kodra me pamje nga perëndimi me rreth 14,000 metra dhe humbasin shumë ujë, duke bërë të mundur bimësi më të larmishme.

Ishte një ditë e këndshme, po kalonim kohë të mirë, rruga ishte e mbushur me lule, natyrisht që duhej, mirë, të ndalonim dhe të nuhasim trëndafilat.

Përfundimisht, ne vazhduam në drejtim të Puquio, ku morëm disa snacks dhe gaz, dhe pastaj edhe më tej, drejt Nazca, ku autostradë kryq sierra takohet me Panamericana Sur.

Por para se të ishim në zbritjen në Nazca…

Kemi përshkuar VETEM VIKUNA PRESERVE! Dhe ja, vikuna përpara është leshi! Shikoni gjithë atë varje prej ari tekstili nga ai trup i vogël deve! Duket vetëm SO CUTE / LUCRATIVE! CU-CRATIVE!

Por shpejt pas ruajtjes së vikuna, ne me të vërtetë po zbrisnim. Siç thashë, sierra ishte mbi 14,000 metra lartësi. Ruajtja e vikunës ishte rreth 13,000 metra. Ica, destinacioni ynë deri në fund të ditës, është rreth 1.300 metra. Ne kishim nevojë të humbnim 90% të lartësisë sonë, ose mbi 11,000 metra, mbi hapësirën e më pak se 100 kilometrave. Kjo është një prejardhje serioze.

Dhe rezulton, 100% e asaj prejardhje ishin prapa në një shkretëtirë të vdekur, shterpë, shkëmbore, pa jetë.

Ndërprerjet u rritën edhe më shumë pas asaj video, pasi u zbritëm në luginë.

Përfundimisht, megjithatë, arritëm në Nazca. Tani, do të kujtoni se do të ishim në Nazca më parë, në Ditën 3, kur pamë linjat Nazca. E ndieuam se kultura Nazca ishte pak e nënkuptuar. Por në Museo Inkariy, ekspozita Nazca ishte mjaft e lezetshme dhe ata folën shumë për ujitje të Nazcës. Kështu që, kur pamë një shenjë që na drejtonte drejt një "ujësjellësi Nazca" ndërsa po ngisnit rrugën drejt Nazcës, duhet të kontrollonim.

Nazca ishin një kulturë mjaft e mahnitshme, duke bërë që shkretëtirat të lulëzonin me jetën shumë përpara se të shpikeshin metodat moderne bujqësore. Ata do të përcaktonin zonat paksa të lagështa nën tokë, ku uji depërtohej nëpër tokë, do të gërmonte ato zona, do të ndërtonte një tunel shkëmbi, pastaj do t'i mbulonte të gjitha. Atëherë ata do të bënin ato gropa të mëdha që shihni në të djathtë. Ka debat për qëllimin e gropave, por teoria që Lyman preferon është që ata (1) siguruan qasje në lartësinë e fushave për të larguar ujin e pijshëm më të pastër, (2) ata drejtuan më shumë rrjedhje gjatë shirave të rralla në akuçend, dhe ( 3) ata lejuan që tunelet të “merrnin frymë”, duke thithur ajrin dhe duke nxitur ajrin, pasi presioni i ajrit dhe temperatura jashtë ndryshuan. Kjo ka rëndësi, sepse ajri i ngrohtë jashtë mund të mbajë pak lagështi, dhe kur thithet në ajrin shumë më të freskët, shumë të lagësht të tunelit, kondensohet, duke krijuar pikat e ujit në anën, të cilat zbrazen, dhe shtojnë rrjedhën e kanali ujitës. Me 8 ose 10 gropa të tilla të ndërtuara mbi qindra metra kanale uji që ndodhin natyrisht dhe tunele, ju mund të merrni një rrjedhë mjaft të mirë të ujit.

Përfundimisht, kur fluksi është mjaft i madh, ata ndërtuan kanalet që shihni më lart. Ato kanale janë mjaft të thella saqë qëndrojnë me hije dhe mjegullat e mëngjesit grumbullohen në to.

Për të qenë të qartë, ne ishim atje në sezonin e thatë. Nuk kishte pasur shira të konsiderueshëm në muaj. E megjithatë, kanali vaditës po rridhte. Më tej poshtë, ajo u zbraz në një pellg, i cili ishte ende duke u përdorur për të ujitur fushat e afërta.

Sa sisteme ujitje me një kompleksitet edhe nga distanca të ngjashme janë në veprim pas 1.500 apo edhe 1.000 vjet kudo në botë? Jo shumë.

Dita po mbaronte, kështu që ne ngutëm. Rreth perëndimit të perëndimit të diellit, arritëm në AirBnB tepër të bukur, ku po qëndruam në Ica. Ndërsa mikpritësit tanë përgatisnin darkën, ne ecëm sipër dunës menjëherë pas shtëpisë dhe shijuam ajrin e pastër të natës së shkretëtirës.

Dita 14: Fundi i rrugës

U zgjuam ditën e 14 duke e ditur që duhet të ktheheshim makinën me qira në Lima deri në 8 të mëngjesit, dhe se kishim rreth një makinë 4-6 orë përsëri në Lima nga Ica.

Por një natë më parë, nikoqirët tanë të mrekullueshëm na kishin dhënë ca pisco për të provuar (mirë, i kishte dhënë Ruth disa, pasi Lyman nuk pi), dhe gjithashtu na kishte dhënë udhëzime se si të shkonim në vreshtin Tacama. Pra, pasi që Ica është vendi i verës së Perusë dhe vendlindja e Pisco, ne e kuptuam, duhet të bëjmë një turne vreshtash.

Tacama është vreshti më i vjetër në Peru, i themeluar në 1540, vetëm 7 vjet pas rënies së perandorisë Inca. Ajo ndryshoi duart disa herë, por ka prodhuar vazhdimisht për më gjatë se sa çdo vresht tjetër në hemisferën perëndimore. Ishte e këndshme duke parë sesi e bëjnë Pisco, dhe thjesht shijuan një vend të bukur, historik. Plus, kemi pasur një vakt të mrekullueshëm në restorantin në Tacama, dhe padyshim që kemi blerë verë dhe pisco për të furnizuar shtëpinë tonë dhe për t'i dhuruar miqve si dhurata. Ushqimi i mirë i Tacama dhe peizazhet e bukura ishin një përfundim i shkëlqyeshëm i aktiviteteve të udhëtimit. Do të kishim aventurën tonë të parë të madhe të udhëtimit në Huacachina, madje as 30 milje larg, dhe e fundit në Tacama.

Por… ne ende kemi pasur një makinë përpara nesh. Dhe, pasi ishte dita e pavarësisë së Perusë, pati trafik të rëndë gjatë gjithë rrugës. Kjo makinë 4 orë u shndërrua në një makinë 6 orë shumë shpejt. Kur u futëm në Lima, pikërisht afër qendrës së qytetit, ne u fikëm rastësisht nga Panamericana Sur. Si e tillë, ne përfunduam që të vozisnim drejtpërdrejt në zemrën e Lima, një fundjavë, gjatë natës, në ditën e pavarësisë së Perusë.

Falë drejtimit jashtëzakonisht të aftë të Ruth dhe navigimit të Lyman duke përdorur planin tonë tepër të dobishëm të të dhënave ndërkombëtare, ne ishim në gjendje të arrinim në aeroport. Por kishte më shumë se disa momente stresuese, për flokët.

Në aeroport, ne kishim një nga ushqimet tona të preferuara të të gjitha kohërave: aeroporti kinez! Përveç kësaj kohe, ishte ushqimi kinez i aeroportit peruan! Një kthesë unike në një ushqim tashmë të shkëlqyer, çfarë mund të shkojë keq?

Epo, ajo që mund të shkojë keq është se pavarësisht shëndetit të mirë gjatë gjithë udhëtimit, pikërisht këtu Lyman arriti të marr gastroenterit bakterial. Tani e sigurt, ne nuk e dimë për një fakt se ishte këtu, por rreth 18 orë më vonë, Lyman ishte duke u ndier keq.

Për fat të mirë, fluturimet tona zgjatën më pak se 18 orë! Ne patëm një fluturim brenda natës Redeye për në Orlando, pastaj një fluturim për në DCA, ku fqinjët tanë të mahnitshëm përsëri na morën dhe na çuan në shtëpi.

epilog

Udhëzimi ynë peruan ishte i mahnitshëm. Duke parë fotot tona, duke rrëfyer historitë tona, duke kujtuar momentet e eksitimit, konfuzionit, marrëzisë dhe zbulimit, ne nuk mund të kishim zgjedhur një pushim më të mirë. Ne morëm male dhe plazhe, shkretëtira dhe pyje të shiut, vreshta të epokës koloniale, duna-buggies në shkretëtirë, muzetë, rrënojat e lashta, shëtitje, burime të nxehta nën një qiell ylli, geysers, vullkane, këndojnë-së bashku në makinë, Machu Picchu dhe linjat Nazca, dhe gjithçka tjetër në mes. Tani, me siguri, kishim një gomë të sheshtë, u çorientu për çast disa herë, u përballëm me mbylljen e rrugëve dhe policët e korruptuar, mungesat e parave të gatshme dhe sikletet e ndryshme gjatë rrugës. Ne hasëm vështirësi që nuk i prisnim, si numri i rrugëve, djegia nga dielli dhe çështjet e sinuseve, por në fund të fundit, ato janë vetëm një pjesë e përvojës. Mund të themi me besim se ky udhëtim ishte të paktën 90% Fun I Tipi I, 9% Fun II Tipi II ... dhe më pas ka Lyman duke u sëmurë në fund. Kjo është kënaqësi e tipit IV.

Por prapëseprapë, në rast se nuk mund ta tregoni, ne e donim këtë udhëtim! Ne e donim aq shumë, ne nuk bëmë thjesht një shfaqje me një pamje fotografike, në thelb kemi bërë një reklamë për turizmin peruan. Shkoni në Peru! Merr nje makine me qera! Shihni vetë vendin! Ti mund ta besh!

Shënime logjistike

Statistikat e përmbledhjes

Koha: 14 ditë

Distanca e drejtimit: 1,996 milje

Koha në rrugë: 70 orë, ose rreth 20% e udhëtimit

Shpejtësia mesatare: 28 km / orë

Koha në Transit Ajror / Ajror: 30 orë, ose rreth 8% e udhëtimit

Koha në udhëtime të tjera: 7 orë, ose rreth 2% e udhëtimit

Gjumi i kohës: 100 orë, ose rreth 28% e udhëtimit. (ekskluzive e gjumit gjatë udhëtimit)

Koha e pushimit gjatë kohës së pushimit të kaluar - 125 orë, ose rreth 36% e udhëtimit.

Kostoja totale bruto: 4,782 dollarë

Kostoja totale neto: 4100 dollarë

financa

Ne e dimë që disa lexues do të jenë të interesuar në logjistikën e udhëtimit. Kështu që ne do të fillojmë me financat. A ishte udhëtimi ynë i shtrenjtë? Përgjigje: po. Ndërsa pushimet ndërkombëtare dy-javore në vendet kryesore turistike shkojnë, nuk ishte e tmerrshme, por, le të jemi të sinqertë, këtu ishin përfshirë shumë faktorë të ndryshëm të kostos. Të dy skemat e mëposhtme zbërthejnë kostot.

Siç mund ta shihni, artikujt me kosto më të madhe ishin të gjitha të lidhura me transportin, ose fluturimet ajrore ose kostot e lidhura me makinat brenda vendit. Zgjedhja në rrugëkalimi shkakton absolutisht kosto që, të themi, qëndrimi në një vend për 2 javë jo. Një vendpushim gjithëpërfshirës do të jetë gjithmonë një udhëtim më i lirë. Për më tepër, ne mund të kishim zvogëluar barrën e kostos së drejtimit nëse do të kishim 4 pjesëmarrës të rrugës në vend të 2. Plus, kostoja gjithëpërfshirëse për Macchu Picchu ishte mbi gjysmën e kostove totale të "turizmit thelbësor" (përfshijmë deputetin bileta treni dhe autobusi si turizëm thelbësor, jo transport). Por gjithashtu duhet të theksohet, ushqimi dhe strehimi, edhe pse jo “turizmi thelbësor”, ishin gjithashtu një pjesë pozitive e përvojës. Dhe pjesa e ushqimit është kompensuar pjesërisht nga fakti se ne do të kishim blerë ushqim në shtëpi. Po kështu, kostot e transportit kompensohen pjesërisht nga fakti se do të kishim drejtuar makinën tonë nëse do të ishim në shtëpi, gjë që amortizon automjetin dhe kushton benzinë ​​dhe kosto të tjera rutinë. Dhe, natyrisht, ne na pëlqen bllokimi i rrugës, kështu që në njëfarë kuptimi këto kosto ishin gjithashtu "pushime thelbësore" gjithashtu. Pra, për të qenë e qartë, kjo ndarje e kostos (1) pakëson koston reale marxhinale të udhëtimit dhe (2) kupton pjesën e shpenzimeve tona për të shkuar drejt aktiviteteve që ne i vlerësuam si pjesë e përvojës unike të Perusë.

Po kështu, mund të kishim kursyer para nëse do të rrinim në bujtina më të lira ose AirBnBs, ose nëse do të hanim vetëm ushqimin më të lirë. Por ne donim të shijonim pushimet. Ne donim të qëndronim në vende interesante, të rehatshme, të këndshme; ne donim të hanim ushqim që ishte unik, i mirë dhe, në mënyrë të jashtëzakonshme, i sigurt. Pra, jo gjithmonë kemi zgjedhur për gjërat më të lira. Dhe, sigurisht, kemi blerë shumë suvenire për të sjellë në shtëpi. Edhe kështu, kemi shpenzuar nën 70 dollarë në ditë për ushqime dhe akomodime të kombinuara për 2 persona.

Të gjitha këto për të thënë: ky udhëtim është mjaft i shtrenjtë nëse e krahasoni atë me një pushim shtëpiak, ose një situatë të llojit turistik gjithëpërfshirës, ​​që shumë mirë mund të jetë plani juaj alternativ i pushimeve. Dhe padyshim që të kesh dy avionë dhe me qira të makinave shton kosto. Por përsëri, avioni ynë ishte i kombinuar nën 1.400 dollarë. Nëse do të kishim shkuar në Azinë Juglindore, do të kishte qenë qindra dollarë më shumë. Edhe shumë destinacione evropiane janë shumë më të shtrenjta nëse doni çanta të kontrolluara; dhe natyrisht kemi marrë 2 çanta të kontrolluara secila, të dyja mënyrat (megjithëse kontrolluam vetëm një qese në rrugën atje, dy në rrugën e kthimit). Shpesh tarifat e lira për në Evropë nuk ju japin bagazhe, asnjë seleksionim vendesh dhe vende të pakëndshme për tu ngritur.

shëndetësor

Lartësia dhe ajri i thatë bëjnë shumë gjëra të çuditshme. Nëse keni pasur një infeksion në vesh kohët e fundit (Ruth), mund të keni dhimbje koke serioze dhe dhimbje në vesh. Zgjidhja është që të merrni një pilulë alergjie jo të përgjumur si alegra së bashku me një dekompozues si sudafed. Do të jeni mirë shumë shpejt.

Ndërkohë, ju duhet të sjellni locion mbrojtës nga dielli dhe locion hidratues: do të merrni djegie nga dielli dhe lëkurë të thatë. Syze dielli dhe kapele janë gjithashtu të mira. Në fakt, për vendasit, kapelet janë shumë universale.

Dhe sigurisht, ne përmendëm që morëm acetazolamide për rregullimin e lartësisë. Kjo ndoshta nuk është rreptësisht e nevojshme, por ne ndjeheshim sikur të ndihmonte, edhe nëse efektet anësore të saj ishin komike ekstreme në raste (duhet të zhvishen si çdo 30 minuta). Nëse merreni me lartësi mirë, ju ndoshta nuk keni nevojë për të. Nëse nuk jeni i sigurt, nuk është një zgjedhje e keqe.

Ka edhe imunizime për të marrë gjithashtu. Të gjitha imunizimet tuaja standarde duhet të jenë të azhurnuara, dhe nëse do të shkoni në Amazon, ka më shumë, duke përfshirë Ethet e Verdha. Ne gjithashtu morëm antimalarale për ditët para / pas Machu Picchu, sepse mushkonja që mbante malarinë dihet se ekziston (nëse jo të jetë super e zakonshme) përreth Aguas Calientes.

Gjithashtu, kemi sjellë shumë strategji për pastrimin e ujit. Steripen, tableta, filtra, etj. Ne nuk kemi përdorur asnjë prej tyre. Në vend të kësaj, ne sapo përfunduam blerjen e tonave me ujë në shishe për t'u përdorur për të pirë dhe larë dhëmbët. Kjo ishte (1) një shpenzim i papritur dhe (2) një bezdi e papritur.

Më në fund, si me të gjithë udhëtimet drejt vendeve në zhvillim, do të dëshironi një recetë të Ciproflaxacin në rast, si Lyman, ju të merrni një rast gastroenteritit bakterial. Cipro funksionon me të vërtetë mirë, dhe mban për një kohë, kështu që edhe nëse nuk e përdorni, mund ta mbani në dorë.

paketim

Ne e dinim që do të kishim çështje hapësinore në makinën tonë nga Dita 1, kështu që ne paketoheshim dendur. Ruth mbante një çantë shëtitjeje dhe një çantë, Lyman mbante një çantë shëtitjeje dhe një çantë mesazhi. Kishim gjithashtu një valixhe të mesme, e cila ishte e mbushur vetë brenda një valixhe të madhe, si një kukull ruse.

Arsyeja e vendosjes së çantave ishte se ne donim të kishim një çantë të lirë për të paketuar suvenire në rrugën për në shtëpi, dhe sepse, në mënyrë të pashmangshme, sendet e paketuara shumë me efikasitet në rrugëdalje kanë tendencë të zgjerohen kur ripërballoni për të ardhur në shtëpi. Paketimi i një qeseje brenda një tjetri na detyroi të ekonomizonim, të sillnim vetëm atë që na duhej, dhe pastaj na dha hapësirë ​​të bollshme për të paketuar suvenire për rrugën e kthimit.

Në mbikëqyrje, kjo strategji kishte një bonus të shtuar. Rrugët e Perusë janë shumë të pluhurosura, dhe pluhuri futet në makinë, veçanërisht bagazhi. Pluhuri i rrugës mori në çdo gjë të ruajtur në bagazhin ... por vetëm shtresa e parë. Kështu që ne gjetëm pluhur në pjesën e jashtme të çantës së jashtme, dhe pak nga brenda, por pa pluhur brenda çantës së dytë. Nightdo natë kur qëndruam në një AirBnB, ne zakonisht lamë valixhen në bagazhin, sillnim shpina brenda.

planifikim

Siç mund të thoni nga postimi paraprak, shumë planifikime hynë në këtë udhëtim, dhe padyshim shumë blerje përreth. Disa njerëz mund të jenë kuriozë se cila ishte metoda jonë.

Për të filluar, kemi ardhur me një listë prej 3 ose 4 pushimesh që do të donim të bënim (në rastin tonë ishin pushimet në Peru, Turqi, Izrael ose Malajzi). Atëherë vendosëm alarmet e çmimeve të Kayak për fluturimet dhe kushtuam skicat themelore të secilit udhëtim. Kur kemi pasur pak histori çmimesh të fluturimeve për të marrë një kuptim se çfarë mund të kushtojnë, dhe kemi pasur një kuptim të gjerë të kostos totale të udhëtimit për secilin vend, ne debatuam për preferencat tona të ndryshme disa, por më pas përfunduam zgjedhjen e udhëtimit më të lirë të vlerësuar , Peru.

Pastaj erdhi planifikimi intensiv. Ne gjetëm gjëra që të bënin kryesisht duke bërë googling «Gjërat për të bërë në Peru», më pas duke zgjedhur gjërat e lezetshme. Pasi e dinim se çfarë aktivitetesh donim të bënim, ne u ngushtuam në një shtrirje të gjerë gjeografike (në këtë rast, vende të arritshme për vetura në gjysmën jugore të Perusë). Nga atje ishte thjesht lidhja-pikat. Ne përdorëm Google Maps për të vlerësuar ngasjen e çdo dite dhe u përpoqëm të siguroheshim që Google kurrë të mos e vlerësonte më shumë se 8 orë ngarje, zakonisht më shumë si 2-6. Siç kemi përmendur, Lyman Streetview paraprakisht pothuajse të gjithë rrugën e drejtimit, dhe shkroi faqe me shënime narrative që përshkruanin kthesat dhe kryqëzimet kryesore.

Në fillim, ne duhej të zgjidhnim datat për Machu Picchu, pasi që ju duhet të blini bileta, dhe veçanërisht bileta treni, paraprakisht. Ne kishim një orar mjaft specifik tashmë para se t'i blinim ato bileta, por një herë i kemi blerë ato, ne u angazhuam: duhet të ishim në Ollantaytambo një natë para se treni ynë të nisej për Machu Picchu.

Ndërsa eksploruam rrugët në mënyrë më të detajuar, lexuam më shumë për aktivitete të ndryshme dhe mendonim se çfarë do të dëshironim të dilnim nga udhëtimi, ne hodhëm disa gjëra që fillimisht do të donim të bënim. Për shembull, ne vendosëm të mos shkojmë në Liqenin e Titicaca, për dallim nga shumica e turistëve. Ne gjithashtu hodhëm një plan fillestar për të përzënë rreth anës lindore, amazoniane të Andeve në rrugën tonë për në Kusco, dhe për të parë disa nga vendi më verior sierra. Kufizimet e kohës (dhe largësia maksimale e lejuar në makinën tonë me qira!) Na detyruan të bënim shkurtime.

Sapo do të përcaktonim një rrugë të saktë që ndiheshim argëtuese dhe e mundshme, filluam të prenotonim strehimin. Ne përdorëm AirBnB në shumicën e vendeve, por disa netë nuk kishte mundësi të AirBnB, si Hotel Puerto Inka dhe Hotel Tampumayu. Veçanërisht, ato opsione jo-AirBnB ishin (1) më të shtrenjta se shumica e AirBnBs dhe (2) disa nga përvojat tona më të mira të strehimit në Peru. Në të njëjtën mënyrë, ne gjetëm Casa de Bamboo në Huacachina në Facebook, pasi vetëm duke bërë hotele përreth Oasis.

Për çdo ditë, ne shtypëm një hartë të drejtimit, udhëzimet narrative të Google, informacionin tonë për strehimin, shënimet e Streety Lyman's, hartat shtesë dhe fotografitë për shenjat e tokës ose zonat konfuze, dhe udhëzime nga hostet tona të AirBnB se si të kontrolloheni për të marrë këto udhëzime, ne mesazhuam çdo host të AirBnB një ose dy javë para nisjes, duke konfirmuar qëndrimin tonë dhe duke marrë detaje të sakta se si ta gjeni shtëpinë. Kjo përfundoi e rëndësishme sepse shumë AirBnB kishin adresën e gabuar të regjistruar në faqen zyrtare të AirBnB, ose Google e vendosi adresën në një vend të gabuar. Ju do të keni nevojë për strehuesit e AirBnB për t'ju thënë se si t'i gjeni shtëpitë e tyre.

Ne gjithashtu shtypëm kopjet e pasaportave tona, biletat e pranimit në Machu Picchu dhe prenotimet e trenave, konfirmimet e biletave të linjës ajrore, si dhe informacionet e kartës së kreditit si numri dhe numrat e linjës së ndihmës emergjente. Ne bëmë 2 kopje të të gjitha këtyre dokumenteve dhe i lidhëm në lidhës, si kështu:

Ne i ruajtëm këto dy libra në çanta të ndara, një të kontrolluar, një të mbartur. Ne përfunduam duke përdorur koprracin nga këto gjëra, pasi shpesh duhej të mbështeteshim në elementë të ndryshëm të para-shtypur për udhëzime lundrimi, ose të krahasojmë midis burimeve të ndryshme. Plus, të kesh informacionin e kontaktit për të gjitha banesat tona, kompaninë e makinave me qira, etj, erdhi në dispozicion më shumë se një herë.

Fin.