Ju kurrë nuk e dini

Hedhja dhe u ktheva shtroja në shtratin tim në gjendje të fle. E dija që duhej të isha gati dhe gati që në mëngjes. Bagsantat e mia ishin të mbushura dhe xhaketa e mprehtë ishte kapur në dorezën e valixheve. Pavarësisht çfarë, thjesht nuk mund të flija. Deana Carter duke kënduar "Në një qytet të vogël të lumtur, ku yjet ishin varur kokë poshtë" në zgavrat e veshëve të mi ende dukeshin larg. U deshën edhe tridhjetë minuta betejë tjetër derisa më në fund hoqa dorë nga gjumi dhe gjeta rrugën për në kuzhinë në errësirë ​​për një filxhan çokollatë të nxehtë. Nuk kishte asgjë më të mirë në krahasim me avullimin e çokollatës së nxehtë në orët e para të mëngjesit, vetëm.

Epo, çfarë prisni nga një vajzë 19 vjeçare në prag të një prej turneve të saj? Santa me rroba dhe kazanët e make up-it me vibrime të shkëlqyera dhe flasin gjumë të lumtur? Nah! Do të preferoja më shumë muzikën e errët dhe të vetmuar dhe disa vetmi me rroba që nuk do të kishin asnjë lidhje me trëndafilin e hijes.

Ishte ora 2 e mëngjesit dhe të gjithë në shtëpi po pengoheshin nga shtretërit e tyre. Pas rreth 2 orësh kabina mbërriti dhe zhurma në fytyrën e shoferit pasqyronte pikërisht atë që ndjeja. Zgjoheni nga ora 2 e mëngjesit për të shkuar në një destinacion shumë larg me sy të kuq gjaku dhe një kokë të rrallë? Ata duhet të jenë shaka! Mjerisht, ata ishin goxha seriozë dhe eksitimi i mamasë ishte goxha i dukshëm. "Gjobë. Ju mund të merreni me këtë. " I thashë vetes ndërsa mbërtheja butonat e xhaketës.

Aeroportet kurrë nuk arrijnë të më argëtojnë. Më e rëndësishmja njerëzit atje. Gjithmonë ekzistojnë tre lloje të njerëzve. Kategoria 1: Ata që ndjehen jashtë vendit dhe kurrë nuk bëjnë përpjekje për ta fshehur atë. Shkëlqimi nuk është saktësisht zona e tyre e rehatisë. Kategoria 2: Ata që veprojnë si atje kanë lindur dhe rritur në aeroporte dhe kanë kaluar jetën e tyre duke mbajtur valixhe dhe mund të bëjnë një forte në këmbësorin. Dhe së fundi, kategoria ime e preferuar: Njerëzit të cilët janë nga natyra të prirur drejt kategorisë një, por më së miri janë për të vepruar si kategoria 2. Unë u bëra shumë i shqetësuar për udhëtimet e fluturimeve të mëngjesit të hershëm, edhe pas një nate të pabarabartë, sepse u detyrova të shahem në super frekuentues seksi fluturimi dhe hani ushqime të nxehta të nxehta të servuara në mënyrë modeste. Vetëm kur fluturimi kap shpejtësinë, realizimi më goditi. Unë isha duke shkuar për në Kashmir: Një nga pjesët më të bukura dhe me frikë të arsyeshme të Indisë.

Një pjesë integrale e vendit që njihet për konfliktet, dhunën, vrasjet, terrorizmin dhe gjithashtu bukurinë e saj surrealiste, Kashmir, kurrë nuk arriti të thërriste kuriozitetin tim. Meqenëse isha nga një pjesë më e nxehtë e vendit, unë u sigurova të mbaja shumë rroba të ngrohta dhe mbrojtës. Pas një ndalese të shkurtër në aeroportin e Delhi, goditja jonë e fluturimit filloi udhëtimin e saj drejt tokës së guximshme dhe të bukur. Dhe menjëherë vura re ndryshimin. Nga djaloshi me trup të nxehtë me kufje, gra në saris, gra të moshuara që mbanin triko të paafta për t’i bërë ballë temperaturës së fluturimit dhe kostumit dhe lidhjeve të pastra të biznesit të rruar me shirita, fluturimi tani kishte burra të moshuar me mjekra të gjata, gra me burqas dhe khimarë. Menjëherë u ndjeva i vetëdijshëm. Një nervozizëm i panjohur u nyjë në stomak dhe unë shikova nga dritarja për të mos kapur sytë e dikujt.

Ndoshta kështu u sollën tregime të dhunës dhe terrorit, urrejtjes dhe konflikteve, racizmit dhe dallimeve fetare. Menjëherë u ndjeva i turpëruar për veten time që kisha në mua mendime të tilla të tmerrshme dhe i thashë vetes të qetësohem. Ndërsa fluturimi u ul dhe ne u larguam nga transporti, ajri që më priti ishte magji. Temperatura ishte një kontrast i ashpër me shtëpinë dhe ishte shumë i ftohtë. Ajri ishte aq i freskët dhe pikat e shiut të përziera me vesë shkëlqenin në sipërfaqet që më rrethojnë. Një buzëqeshje e papritur shpërtheu në tiparet e mia të ngurtësuara ndryshe. E dija se isha për ca përvojë në ndryshim të jetës.

Ndërsa ne bëmë nëpër turmë duke kërkuar shoferin tonë, vetë njeriu erdhi. Zëri me të cilin u njoha pas disa javësh komunikim, ishte disi në mendjen time të përputhej me një rini të veshur pa kujdes në vitet e 20-të të tij. Burri që qëndroi para nesh, megjithatë, kishte një mjekër të gjatë me disa hije gri dhe një xhinse të rastësishme të çiftuar me një xhaketë lëkure. Ai kishte sytë më të këndshëm që unë kam njohur dhe më të ngrohtat e buzëqeshjeve. Me një selam zyrtar për babin ai i ngriti valixhet tona pa asnjë ankesë.

Gjatë një jave, unë pashë jo vetëm pikëpamjet e shkëlqyeshme të luginës së Kashmir-it dhe duke marrë frymë duke marrë male të mrekullueshme të kapura nga dëbora, por edhe brenda zemrave të njerëzve. Njerëzit për të cilët gjithmonë i kisha menduar si të mërzitur dhe të dhunshëm dhe gjykues më provuan të gabuar. Në fakt, e kuptova, isha unë që isha gjykuar. Nga djaloshi i dyqanit chai që na dha çaj me një çmim të arsyeshëm dhe na ofroi disa biskota falas, ushtarët që më shtrënguan dorën dhe më uruan një qëndrim të shkëlqyeshëm, shoferin që na premtoi kujtime të mira, tek kujdestari që na priti si ne familja e tij e zgjatur, njerëzit dukej shumë e sjellshme për të qenë e vërtetë.

Ndërsa natyra në Kashmir më bëri pa fjalë, madje edhe shtëpitë e bëra nga njeriu më dhuruan emocione. Shtëpitë ishin të bukura me sensin më të mirë estetik dhe zgjedhjen e ngjyrave me çatitë me pjerrësi të kuqe me tulla, Kashmir ishte bukuria në të mirë. Njerëzit kishin një sens të mrekullueshëm të modës, pamje tërheqëse, buzëqeshje simpatike, një shkëndijë në irisat me ngjyrë blu ose jeshile dhe ishin vetvetja më e mirë e tyre. Një gjë që të gjithë kishin të përbashkët ishte kërkesa për t'i bërë mysafirët e tyre të ndjeheshin në shtëpi. Ata ishin jashtëzakonisht punëtorë dhe punonin çdo gjë për paratë e fituara. Ata kthyen mirësi në kthim dhe na bënë të ndihemi të rëndësishëm. Në një ditë të veçantë, ndërsa hipëm kuajt në majë të një mali, ishin dy djem, në adoleshencën e tyre të vonë, të cilët ecnin gjatë gjithë rrugës deri me ne në shtigjet e hidhura të ftohta dhe të rrëshqitshme. Ne nuk kishim asnjë gjuhë të përbashkët dhe kujdesi i tyre për ne ishte i dukshëm në sytë e tyre të rinj dhe të zellshëm. Njerëzit që fituan jetesën nga turizmi dhe asgjë më shumë nuk e merituan asnjë qindarkë që fituan.

Ndërsa fluturoja nja dy ditë, unë tashmë isha bërë miqësi me Shoukat bhaiya, shoferin tonë, takova familjen e kujdestarit tonë, kisha shumë fotografi të bëra dhe fillova të vëzhgoja kulturën dhe njerëzit. Oh! Kam harruar të përmend, unë kam qenë gjithmonë më i interesuar për njerëzit - ato që ata ndiejnë, tregimet që ata kishin për të thënë, pëlqimet dhe vërejtjet e tyre, mendimin e tyre dhe ato që kishin më shumë interes për ta - sesa pjesët gjoja më interesante dhe të rëndësishme të jetës sonë të përditshme . Kujdestari kishte tre fëmijë dhe unë u takova me dy prej tyre dhe gjithashtu gruan e tij të dashur. Ata ishin njerëzit më të mirë që më dhanë kuti me ëmbëlsira, kishin dashuri për tokën e tyre, interes të mirëfilltë dhe kuriozitet për prejardhjen time dhe kishin histori më interesante për të thënë. Ata ishin jashtëzakonisht të ndritshëm me mendime të forta me shumë deklarata për të mbështetur pretendimet e tyre. Ata me guxim thanë atë që e donin dhe atë që nuk i pëlqeu për mjedisin dhe mënyrën e të jetuarit. 3 orë fluturuan larg dhe ne përfunduam duke i premtuar njëri-tjetrit që të rrinim në kontakt dhe patjetër të vizitonim njëri-tjetrin më shpesh. Atë natë fjeta në paqe.

Edhe pse Kashmir ishte i banuar nga bashkësia Islame, ai ende kishte tempuj. Dhe kjo ishte një ditë tensioni pasi babi dhe mamaja ishin të shqetësuar në lidhje me atë se si do të shkojnë për rutinën e tyre fetare në një tokë të muslimanëve për të mos përmendur konfliktet e përditshme midis hindusëve dhe muslimanëve atje. Dhe për habinë tonë, Shoukat bhaiya vetë sugjeroi që të vizitonim tempullin, në mënyrë që të ndjeheshim të ngopur dhe madje të na pyesnin nëse ndiheshim të lumtur atë ditë. Kjo, padyshim ndryshoi këndvështrimin tonë. Atë ditë unë e bëra atë të dëgjojë këngët e mia të preferuara dhe mami, unë dhe ai madje u qetësuam disa bashkë. Kam dëgjuar tregimet e babait të tij të palodhur dhe motrës së adhurueshme. Ai madje më tregoi recetat e tij të preferuara dhe na tha se sa shumë punoi për ta bërë gruan e tij, e cila nuk kishte prindër, të lumtur. Ndërsa kaluam xhaminë Hazretbal në brigjet e liqenit Dal, diçka tek babai im e bëri atë të bindte që ne të futeshim brenda dhe të ofrojmë respektin tonë. Ndërsa shoukat bhaiya qëndronte duke na bërtitur, ne hymë brenda në xhami dhe mbyllëm sytë në nderim.

Prej atëherë, ne ndamë ushqimin tonë, hëngra nga pjata e tij, bëmë pazar së bashku, ai më solli disa suvenire nga xhepi i tij dhe nëna madje bleu dhurata për gruan e tij dhe vajzat e kujdestarit. Ndërsa për sa i përket terrorizmit, nuk kishte asnjë aq të qartë. Njerëzit thjesht u lakmuan për pak më shumë liri dhe thanë që ndikimet e këqija janë gjithmonë atje në çdo cep të botës dhe nuk ishte e drejtë të mendosh për të gjithë shumë si të dhunshëm. Ne nuk mund të pajtoheshim më shumë. Kashmir u bë shtëpia jonë dhe njerëzit, familja jonë.

Një javë kishte kaluar me shpejtësi dhe unë u ndjeva i tmerrshëm ndërsa Shoukat Bhaiya me sy të përlotur na tundte në terminal. Kam marrë një vëlla nga një nënë tjetër. Dhe me një zemër të rëndë u largova nga vendi i dashurisë dhe bukurisë.

Ditët pas vizitës sonë në Kashmir nuk kanë qenë kurrë të njëjta. Sa herë që dëgjoj ndonjë gjë në lidhje me Kashmir, zemra ime kërcen në gojën time dhe pastaj ndjek lutjen time të heshtur për sigurinë e njerëzve të bukur të Kashmir.

Dhe kështu, pas një javë pas kthimit tim, një nga miqtë e mi pyeti: "A ishte Kashmir i sigurt? A ishin njerëzit të frikshëm? ". Fytyra ime u përhap në një buzëqeshje të trishtuar ndërsa mendoja: "Asnjëherë nuk e di ...".